Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Karta graficzna zintegrowana, czy mogę wyłączyć?


15 odpowiedzi w tym temacie

#1 michal.rutkowski

michal.rutkowski

    Początkujący

  • Members
  • PipPip
  • 28 postów

Napisano 31 października 2015 - 01:47

Witam. Mam w laptopie 2 karty graficzne, zintegrowaną z procesorem i osobną. Działają w systemie Nvidia Optimus, który przełącza je w zależności od używanych programów/funkcji w komputerze. Jednakże nie zawsze ten system działa. Chciałbym wyłączyć zintegrowaną kartę. Zastanawiam się czy jeśli zrobię to w Menadżerze Urządzeń to komputer już zawsze będzie działał na tej niezintegrowanej (gforce, znacznie lepszej), czy też mogą pojawić się jakieś problemy? Któryś z Was koledzy może wie?

*Tapnięte z mojego LG D390n
*TapaTalked from my LG D390n

#2 johnieemeister

johnieemeister

    Elita

  • Mod Lokalny
  • 6 866 postów

Napisano 31 października 2015 - 02:12

Nie, nie mozesz wylaczyc zintegrowanej grafiki, gdyz to pod nia jest mozna powiedziec podpieta karta dedykowana. Jak wylaczysz integre to zobaczysz czarny ekran o ile dobrze pamietam.


Użytkownik johnieemeister edytował ten post 31 października 2015 - 02:13

Wpadnij do mnie na Live!

ExDpnSv.png

 


#3 michal.rutkowski

michal.rutkowski

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Members
  • PipPip
  • 28 postów

Napisano 31 października 2015 - 04:01

Tak się właśnie stało.. czarny ekran. Na szczęście znikoma widoczność została i udało mi się włączyć ją ponownie (oczywiście z pozycji menadżera urządzeń). Szkoda bo czasem w grach uruchamia mi się zintegrowana i muszę się bawić (najczęściej to restart kompa niestety) żeby się przełączyło. Na 7 wszystko z tym systemem nvidia optimus było ok. Po aktualizacji do 10 czasem nie łapie. A w sumie to system uruchamia się albo na jednej albo drugiej. Mam diody które informują kolorem która karta działa. Chyba że tylko diody sobie świecą jak chcą, a karty i nvidia optimus działa jak powinno, już sam nie wiem co o tym myśleć.

*Tapnięte z mojego LG D390n
*TapaTalked from my LG D390n

#4 Ultimate99

Ultimate99

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 239 postów

Napisano 31 października 2015 - 04:53

Kartę zintegrowaną można na stałe wyłączyć jeśli masz taką opcję w BIOSie, wtedy będzie działała tylko i wyłącznie karta dedykowana nawet na pulpicie ale tą funkcje posiada raczej niewiele laptopów

 

Jak chcesz żeby zawsze w danym programie / grze włączała się karta dodatkowa to w Ustawieniach karty przypisz danym aplikacjom, żeby uruchamiały się z karty dodatkowej, a nie automatycznie


Użytkownik Ultimate99 edytował ten post 31 października 2015 - 04:53


#5 michal.rutkowski

michal.rutkowski

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Members
  • PipPip
  • 28 postów

Napisano 31 października 2015 - 08:30

Poszukam w BIOSie. Jutro napiszę co i jak.

*Tapnięte z mojego LG D390n
*TapaTalked from my LG D390n

#6 gtxxor

gtxxor

    prezes kółka różańcowego

  • Użytkownik
  • 4 864 postów

Napisano 01 listopada 2015 - 10:48

Nie wyłączysz karty zintegrowanej, a najwyżej dedykowaną. Wynika to z tego, że matryce w laptopach podłączone są pod linie wychodzące z integry. Tylko niektóre gamingowe lapki Asusa pozwalają na wyłączenie integry ;)


KRUL FORUMKA 


#7 Ultimate99

Ultimate99

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 239 postów

Napisano 03 listopada 2015 - 03:27

Tylko niektóre gamingowe lapki Asusa pozwalają na wyłączenie integry ;)

Bzdura, nie tylko laptopy Asusa mają taką możliwość, a nawet nie jestem pewien czy jakieś gamingowe lapki Asusa w ogóle mają taką możliwość



#8 gtxxor

gtxxor

    prezes kółka różańcowego

  • Użytkownik
  • 4 864 postów

Napisano 03 listopada 2015 - 03:56

Bzdura, nie tylko laptopy Asusa mają taką możliwość, a nawet nie jestem pewien czy jakieś gamingowe lapki Asusa w ogóle mają taką możliwość

Podaj przykłady, albo oberwiesz punktami za pisanie bzdur ;)

 

Ja podam. Tylko laptopy z G-Synciem muszą mieć możliwość wył. integry, bo tam matryca jest zapięta pod linie od dGPU - inaczej to by nie działało. Zatem jest to kilka gamingowych modeli Asusa z wyższej półki + wszelkiej maści kadłuby od Clevo i prawdopodobnie Della. Podasz inny? ;)


Użytkownik gtxxor edytował ten post 03 listopada 2015 - 03:57

KRUL FORUMKA 


#9 Ultimate99

Ultimate99

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 239 postów

Napisano 03 listopada 2015 - 04:08

Chociażby MSI GT72 ma możliwość przełączania grafik, każda wersja (chyba, że są jakieś wyjątki ale nie wydaje mi się) (wymaga to jednak restartu systemu)

 

Poza tym na pewno jakieś XMG / Clevo / Xnote i inne tego typu customowe laptopy mogą mieć możliwość przełączania grafik i nie muszą mieć G-Synca bo to nie jest wyznacznik czy integre można wyłączyć czy nie



#10 gtxxor

gtxxor

    prezes kółka różańcowego

  • Użytkownik
  • 4 864 postów

Napisano 03 listopada 2015 - 04:41

Chociażby MSI GT72 ma możliwość przełączania grafik, każda wersja (chyba, że są jakieś wyjątki ale nie wydaje mi się) (wymaga to jednak restartu systemu)

Ale integry wyłączyć nie można, Testowałem ten model.

 

 

Poza tym na pewno jakieś XMG / Clevo / Xnote i inne tego typu customowe laptopy mogą mieć możliwość przełączania grafik i nie muszą mieć G-Synca bo to nie jest wyznacznik czy integre można wyłączyć czy nie

Jest wyznacznik, bo definiuje sposób podłączenia matrycy, gdzie G-Syncowe lapki mają tzw. embedded DP, który wymusza podłączenie matrycy z liniami dGPU. embedded DP mają też niektóre modele od Asusa, teoretycznie pozbawione G-Synca. Właśnie na nich można ów G-Sync "odblokować" softem.


Użytkownik gtxxor edytował ten post 03 listopada 2015 - 04:42

KRUL FORUMKA 


#11 Ultimate99

Ultimate99

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 239 postów

Napisano 03 listopada 2015 - 04:47

Ale integry wyłączyć nie można, Testowałem ten model.

No a jak masz działającą kartę dodatkową to integra nie jest wtedy przypadkiem wyłączona?

 

Z tego co widzę na filmiku, który oglądałem w momencie pisania tego postu, to jest, bo system wykrywa tylko GTXa 980M

 

Poza tym Asus G751 (bez G-Synca) też ma wyłączoną integrę na stałe bo działa tylko karta dodatkowa i chyba nawet nie da się włączyć integry


Użytkownik Ultimate99 edytował ten post 03 listopada 2015 - 04:47


#12 gtxxor

gtxxor

    prezes kółka różańcowego

  • Użytkownik
  • 4 864 postów

Napisano 03 listopada 2015 - 05:27

W każdym bądź razie zaczynamy mówić o laptopach, które kosztują po kilkanaście tysięcy złotych, a to nie jest target autora.

 

 

No a jak masz działającą kartę dodatkową to integra nie jest wtedy przypadkiem wyłączona?

To jest tylko kwestia działania Optimusa, a nie sprzętowe odcięcie iGPU.


Z tego co widzę na filmiku, który oglądałem w momencie pisania tego postu, to jest, bo system wykrywa tylko GTXa 980M

Miałem wersję z 880M.

 

Niemniej, reasumując - w laptopie normalnym, klasy konsumenckiej, nie wyłączy się iGPU.


Użytkownik gtxxor edytował ten post 03 listopada 2015 - 05:28

KRUL FORUMKA 


#13 johnieemeister

johnieemeister

    Elita

  • Mod Lokalny
  • 6 866 postów

Napisano 03 listopada 2015 - 05:32

Masz moze to rozjasni Ci schemat i zasade dzialania optimusa
http://www.notebookc...st.25496.0.html


Wpadnij do mnie na Live!

ExDpnSv.png

 


#14 Ultimate99

Ultimate99

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 239 postów

Napisano 03 listopada 2015 - 05:45

W każdym bądź razie zaczynamy mówić o laptopach, które kosztują po kilkanaście tysięcy złotych, a to nie jest target autora.

Bez przesady

 

Ciekawostka, że Asus G751JY, którym swego czasu byłem zainteresowany kosztował w konfiguracji i7 4860HQ / 8GB RAM / GTX 980M 4GB / 1TB HDD 5900zł co było chyba rekordem cenowym laptopa z kartą mobilną z najwyższej półki

 

 

To jest tylko kwestia działania Optimusa, a nie sprzętowe odcięcie iGPU.

Optimus działa wtedy, gdy integra i dGPU działają jednocześnie (integra działa jako domyślna, a druga też działa ale jest nieaktywna i uruchamia się tylko w aplikacjach, które tego potrzebują lub, które sami wybierzemy w panelu karty). W GT72 działa albo ta albo ta, a w G751 działa tylko dGPU

 

 

Miałem wersję z 880M.

Nie ma znaczenia. W GT72 karta nie jest przylutowana do płyty tylko jest na złączu MXM, więc bez problemu można sobie ją wymienić / upgradować, a w sumie nawet gdyby była przylutowana to wciąż oprócz karty graficznej i tego co możemy wymienić reszta laptopa ma to samo w środku i system przełączania kart też działa tak samo



#15 gtxxor

gtxxor

    prezes kółka różańcowego

  • Użytkownik
  • 4 864 postów

Napisano 03 listopada 2015 - 05:59

Ciekawostka, że Asus G751JY, którym swego czasu byłem zainteresowany kosztował w konfiguracji i7 4860HQ / 8GB RAM / GTX 980M 4GB / 1TB HDD 5900zł co było chyba rekordem cenowym laptopa z kartą mobilną z najwyższej półki

To są dwie średnie krajowe. W kraju, gdzie na kogoś zarabiającego średnią krajową, patrzą jak na milionera. Więc skończ.

 

Nie ma znaczenia. W GT72 karta nie jest przylutowana do płyty tylko jest na złączu MXM, więc bez problemu można sobie ją wymienić / upgradować, a w sumie nawet gdyby była przylutowana to wciąż oprócz karty graficznej i tego co możemy wymienić reszta laptopa ma to samo w środku i system przełączania kart też działa tak samo

No i co ma MXM do zasady działania Optimusa, co podlinkował johnie? Karta może być podłączona jakkolwiek, a Optimus ma pewne cechy, których przeskoczyć się nie da. Jeśli iGPU w laptopie z definicji nie działa, to w ogóle nie mówimy o Optimusie, a jeśli laptop jakimś patentem umożliwia całkowitą deaktywację integry, to albo jest to oparte o software'owy patent z wymuszeniem - nawet w idlu - akceleracji na dGPU, albo matryca podłączona jest dwiema taśmami (przez iGPU + przez e-DP). Tylko mówię, dalej nie jest to problem autora, a pitu pitu o topowych modelach.

 

W GT72 stawiam właśnie na ów patent software'owy, bo miałem ten laptop w zeszłorocznej wersji i funkcji deaktywacji iGPU nie udostępniał, toteż zapewne wleciało w aktualizacji BIOS'u.


Użytkownik gtxxor edytował ten post 03 listopada 2015 - 06:04

KRUL FORUMKA 


#16 johnieemeister

johnieemeister

    Elita

  • Mod Lokalny
  • 6 866 postów

Napisano 03 listopada 2015 - 08:03

W GT72 stawiam właśnie na ów patent software'owy, bo miałem ten laptop w zeszłorocznej wersji i funkcji deaktywacji iGPU nie udostępniał, toteż zapewne wleciało w aktualizacji BIOS'u.

Ja stawiam jednak na uzycie multipleksera lub czegos ulepszonego ale na tej samej lub bardzo zblizonej zasadzie dzialania. O ile pamietam na starych laptopach w ktorych wykorzystane byly wlasnie multipleksery mozna bylo wylaczac uklady zintegrowane


Użytkownik johnieemeister edytował ten post 03 listopada 2015 - 08:04

Wpadnij do mnie na Live!

ExDpnSv.png

 




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL