Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Dysk SSD ~250GB


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ultimate99

Ultimate99

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 239 postów

Napisano 15 marca 2014 - 05:40

Witam

Chciałbym kupić dysk SSD mniej więcej o pojemności 240 / 250 / 256GB za jak najniższą cenę ale żeby też jakościowo był dobrym i szybkim dyskiem.

Polecicie mi coś? 

I powiedzcie czy ten dysk jest wart swojej ceny? http://www.morele.ne...7a-240g-546975/



#2 Anrzelika

Anrzelika

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 349 postów

Napisano 15 marca 2014 - 05:50

Otoz nie.

 

Ten bedzie duzo lepszy i nawet tanszy: http://www.morele.ne...500ssd1-571323/

 

Sprawdzony kontroler marvella, synchroniczne pamieci.



#3 XarduneK

XarduneK

    Dupek

  • Moderator
  • 3 405 postów

Napisano 15 marca 2014 - 05:51

Nie nie nie... TYLKO NIE KINGSTON.

Rozsądny dysk to Crucial M500 aczkolwiek dobrze by było kupić coś z "wyższej" półki.



#4 Ultimate99

Ultimate99

    Forumowicz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 239 postów

Napisano 15 marca 2014 - 05:55

W czym ten Crucial będzie lepszy nie licząc tego, że ma pamięć podręczną, za to dużo mniejszą prędkość zapisu?

Domyślam się, że chodzi o to Marvell ale dlaczego to jest takie dobre?



#5 XarduneK

XarduneK

    Dupek

  • Moderator
  • 3 405 postów

Napisano 15 marca 2014 - 06:00

Chodzi o to ze Kingston z osób zrobiło idiotów.

Podmieniło kości na asynchroniczne nikogo przy tym nie informując.

 

Kiedyś owszem to był niezły dysk ale teraz... szkoda kasy.



#6 motodc

motodc

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 117 postów

Napisano 15 marca 2014 - 06:00

Z tego co patrzyłem w testach to ten kingston ma zapis poniżej 250 ,po prostu firma przekłamuje dane,rozważ jeszcze godrama bo też niezły dysk z niezłymi parametrami.


Użytkownik motodc edytował ten post 15 marca 2014 - 06:00


#7 SMX

SMX

    Aktywny

  • Użytkownik
  • 2 748 postów

Napisano 15 marca 2014 - 06:14

Parametry pracy podawane przez producentów niejednokrotnie odbiegają od rzeczywistych transferów które są w stanie osiągać ich nośniki, SSD oparte na kontrolerze Sand Force mają skłonności do dostrzegalnego zwalniania w miarę zapełniania go coraz to większą ilością plików,w sytuacji gdy dysk oferuje dokładnie połowę początkowej pojemności szybkości zapisu/odczytu mogą ulec diametralnej zmianie co oczywiste na niekorzyść.

Najlepiej za niewygórowaną kwotę wybrać w zależności__

Crucial M500

Plextor M5S

Tańszych a wciąż sensownych rozwiązań po prostu niema.

 

W przypadku C50 I Samsunga Evo (TLC) I HyperX czy dysków A-Data trzeba pogodzić się z pewnymi ustępstwami.


Użytkownik _Dumbledore edytował ten post 15 marca 2014 - 06:18


#8 gtxxor

gtxxor

    prezes kółka różańcowego

  • Użytkownik
  • 4 864 postów

Napisano 16 marca 2014 - 07:33

Kingston ma inny problem. Jest to mianowicie kontroler Sandforce. Dyski z nim mają taki problem, że po zapełnieniu powyżej połowy bardzo zwalniają (i nie jest to jedynie problem najtańszych modeli). Jeśli już kupować coś, to z głową. Moim zdaniem najlepiej dorzucić do M5S http://www.pcprojekt...0k_IOPS_S_ATA3/


KRUL FORUMKA 


#9 motodc

motodc

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 117 postów

Napisano 16 marca 2014 - 08:04

Ale czy jest sens dopłacać ponad 200zł do plextora? Moim zdaniem kompletnie nie.



#10 Dandin1255

Dandin1255

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 16 marca 2014 - 09:36

hej ja ze swojej strony moge polecić tobie taki dysk jeśli możesz tyle wydać http://www.morele.ne...3l-240g-540906/ jest to dobry dysk ma go jeden z moich znajomych i jest zadowolony

#11 XarduneK

XarduneK

    Dupek

  • Moderator
  • 3 405 postów

Napisano 16 marca 2014 - 10:16

On też na kontrolerze SandForce, więc w tej cenie to słaby wybór.

#12 Ultimate99

Ultimate99

    Forumowicz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 239 postów

Napisano 16 marca 2014 - 06:00

Nie dopłacę 200zł do tego Plextora, zdecydowanie za wysoka cena. Ten Crucial M500 myślę że to świetny wybór i świetny dysk za taką cenę i raczej kupię tego, nie zawiodę się mam nadzieje? I czy nie zwolni gdy go zapełnię nawet do maxa? I jak szybko uruchomi się na nim Windows 7 powiedzmy, że bez żadnych programów uruchamianych przy starcie? I czy jest na ten dysk jakiś kod promocyjny może? (jeśli tak to niech go ktoś tu poda)

Chyba, że znajdzie mi ktoś lepszy dysk od tego Cruciala do 450zł MAX to rozważę


Użytkownik Ultimate99 edytował ten post 16 marca 2014 - 06:16


#13 MarTum

MarTum

    Jestem ALFA I ROMEA

  • Użytkownik
  • 9 415 postów

Napisano 16 marca 2014 - 08:47

M500 jest ok.  Świetna cena za dysk 240 GB. Sam mam na niego ochote i coś pokombinuję w jego stronę.

 

Z tym "zwalnianiem" którym tak straszą to podchodź do tego na luzie.  Niby kiedy podczas normalnego użytkowania komputera używa się tych transferów które oferują SSD?  

Czy on ma zapis 250 mb/s czy 500 mb/s i tak tego nie czuć bo kiedy wykonujesz działanie wymagające takiej prędkości zapisu ?  Latanie po necie czy granie nijak się ma do tych super szybkich zapisów / odczytów SSD. Rożnica tylko na wykresach, nie w zwykłym użytkowaniu. To nie w zapisie i odczycie tkwi siła SSD za którą je tak chwalimy. 


Sygnaturka.png


#14 Ultimate99

Ultimate99

    Forumowicz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 239 postów

Napisano 16 marca 2014 - 08:53

Nie no prędkość odczytu jest bardzo ważna bo gdy uruchamiasz system albo grę to im jest większa tym szybciej się włączy, natomiast co do prędkości zapisu to trochę masz rację bo nie codziennie się coś zapisuje na dysku

1. A czy to prawda, że dyski z pamięciami NAND MLC jakoś gorzej albo źle odczytują dane gdy mają temperaturę niższą niż 25°C?

2. Jeśli nie będę korzystał z funkcji TRIM aby automatycznie kasować dane z bloków dysku to czy opcja Wymazywanie dysku dostępna w programie CCleaner załatwi sprawę z wyczyszczeniem bloków?

3. Czy po sformatowaniu takiego dysku trzeba samodzielnie kasować dane z bloków czy automatycznie wszystko się wykasuje?


Użytkownik Ultimate99 edytował ten post 16 marca 2014 - 09:02


#15 MarTum

MarTum

    Jestem ALFA I ROMEA

  • Użytkownik
  • 9 415 postów

Napisano 16 marca 2014 - 10:32

Powiem Ci tak,  mam na HDD gierki i zawsze jestem w multiku ładowany jako jeden z pierwszych.  Czy to BF4 czy WOT czy tam inne coś na multika, to zawsze tak samo szybko ładuje graczy. 

Po sobie znam tylko jeden przykład gdzie pomogło szybsze załadowanie na SSD względem HDD - BF4.   

W BF4 pierwsze odpalenie gry jest najdłuższe i tam te kilka sekund szybciej na SSD dawało szanse zabrać odrazu jakiś pojazd bo inni gracze wczytywali się kilka sekund później. Ale to dotyczy tylko pierwszego meczu. Potem już ładowania pomiędzy kolejnym meczem są szybkie czy to SSD czy to HDD. 

 

 

Ogólnie argument, że gra ładuje się szybciej na SSD albo system szybciej startuje zawsze mnie śmieszyło. Jak ktoś argumentował, ze płaci 350zł i więcej po to aby gierka mu odpaliła te kilak sekund szybciej no nawet nie chce mi sie wchodzić w polemikę. Czymże jest te głupie 5 - 10 sekund patrzenia się w monitor żeby płacić za to takie pieniądze. Jak odpalam windowsa to zanim się ogarnę to system już dawno gotowy do działania na SSD ale czy coś się stanie jak minie dodatkowe kilka sekund więcej potrzebne do odpalenia? Przecież nie odpalam kompa co 10 minut. Te głupie sekundy stają się jakimś gigantycznym argumentem.

 

 SSD ma się uwijać w codziennym lataniu po windowsie i śmigania w necie.  Ma błyskawicznie otwierać pliczki na komputerze i wczytywać foldery i ma się uwijać w operowaniu na drobnych pliczkach.  

 

 

Od tego co napisałem sa wyjątki w grach gdzie SSD ma wpływ jakiś zauważalny ale to drobne wyjątki względem całości. 


Sygnaturka.png


#16 ReeSonek

ReeSonek

    Długopis

  • Użytkownik
  • 960 postów

Napisano 16 marca 2014 - 10:48

Przede wszystkim dyski SSD są pod system , a nie pod gry , tak jak napisał MarTum , dyski te mają za zadanie szybciej kopiować i wklejać pliki , szybciej otwierać foldery , mają nie wydawać dźwięku . Jeśli ktoś kupuje dysk SSD to nie może liczyć na to że gra bd chodziła 2 razy szybciej , bo to zależy od sprzętu a nie od dysku . Wiadomo , kiedy ktoś renderuje filmy i przenosi ogromne pliki (30-40 GB ) to przyda się SSD . Oczywiście są SSD które mają prędkość 1GB i pojemność 1TB , ale dyski te kosztują 2000 zł + i kupują je ludzie którzy nie mają co zrobić z kasą i budują zestawy po 50-60 tys zł .


Intel Core I5 2310 + Fera 2 | MSI B75-A G43 | 8GB | EVGA GTX 970 | Plextor M6S+ 128GB | WD Green 1TB | XFX XTR 550W | Gladius M40 |


#17 Ultimate99

Ultimate99

    Forumowicz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 239 postów

Napisano 16 marca 2014 - 10:57

Nie rozumiem jak folder ma się otwierać szybciej skoro nawet na byle jakim HDD otwiera się błyskawicznie?

Jeśli wg ciebie dysk SSD jest TYLKO i WYŁĄCZNIE na system to w takim razie jaką on ma sprawę w kopiowaniu plików, które są na HDD, a skoro nic poza systemem na SSD nie wrzucasz to rozumiem, że te filmy byś kopiował z HDD na HDD (np. pomiędzy partycjami albo folderami) więc tym bardziej nie kumam co ma SSD do przekopiowywania tych filmów?

 

Moim zdaniem na SSD spokojnie można trzymać gry bo sądzę, że taki BF4 uruchomi się szybciej. Mi na HDD ładuje się tak średnio, czasami bardzo długo co mnie wpienia, a ładuje się błyskawicznie tylko wtedy kiedy wczytuje się ta sama mapa, która była poprzednio i sądzę, że w innych grach jest podobnie. Nie twierdzę, że dzięki SSD będę miał więcej fps w grach bo to oczywiste, że nie ale gra będzie się szybciej wczytywała, mapy będą się szybciej ładować itp. dzięki SSDkowi


Użytkownik Ultimate99 edytował ten post 16 marca 2014 - 10:59


#18 Swap Gank

Swap Gank

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 663 postów

Napisano 16 marca 2014 - 11:04

Nie stawiaj spacji przed przecinkami ;). Moje osobiste zdanie o SSD jest takie ze mi to jest kompletnie nie potrzebne. Nie widze sensu kupowac (jak dla siebie) SSD zeby zaoszczedzic te kilka sekund przy ladowaniu systemu, u mnie to jest tak ze jak wlaczam komputer to ide sobie zrobic cos do picia, jedzenia gdy przychodze tak czy siak mam komputer gotowy do urzycia. :)

Wyklepane z GT-S5570 na Taptalku.

w5j8.pngrmjk.png

g1sa.pngdtye.png

66yu.pngzqwi.png

pv64.png4qmc.png


#19 Damianos1

Damianos1

    Szczęśliwy użytkownik :)

  • Użytkownik
  • 745 postów

Napisano 16 marca 2014 - 11:06

Nie czepiaj sie bo sam robisz bledy :)

Użytkownik bez ostrzeżenia jest jak żołnierz bez karabinu!

MOBOASUS Prime Z490-P

CPU: Intel i5 10600KF

PASTA: Arctic MX-2

COOLER: Fortis 3 HE1425 V2 

GPU: MSI Nvidia GTX 750 Ti 2GB 

RAM: HyperX Fury Black 8 GB 3600Mhz DDR4 CL17

PSU: OCZ ModXStream Pro 500W 

SSDSamsung 970 Evo Plus M.2 250GB

SSD: ADATA Premier Pro SP920 SATA III 128GB

HDD: WD Blue 7200 RPM SATA II 250 GB

ODD: Asus DRW-24F1ST 

CASE: Corsair Carbide Series 100R 

MONITOR: LG MP59G FHD (HDMI)

MOUSE: Steel Series Rival 3 

KEYBOARD: CM Storm Devastator

Headset: Creative Fatality HS-800 

OS: Windows 10 Pro


#20 MarTum

MarTum

    Jestem ALFA I ROMEA

  • Użytkownik
  • 9 415 postów

Napisano 16 marca 2014 - 11:10

Moim zdaniem na SSD spokojnie można trzymać gry bo sądzę, że taki BF4 uruchomi się szybciej. 

 

Oczywiście, że można trzymać gierki bo czemu nie ?

I nawet jest to wskazane jak masz miejsce.


Użytkownik MarTum edytował ten post 16 marca 2014 - 11:16

Sygnaturka.png


#21 Swap Gank

Swap Gank

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 663 postów

Napisano 16 marca 2014 - 11:11

To ze robie bledy to wiem, lecz gdy ktos mi go wytyka probuje tak juz nie postepowac.

Wysłane z mojego FLY 10 przy użyciu Tapatalka

w5j8.pngrmjk.png

g1sa.pngdtye.png

66yu.pngzqwi.png

pv64.png4qmc.png


#22 motodc

motodc

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 117 postów

Napisano 16 marca 2014 - 11:16

Ja uważam ze pakować parę tys w nowy komputer i nie zainwestować w ssd to przerost formy,przecież taki HHD odbierze całą przyjemność z szybkiego komputera.



#23 MarTum

MarTum

    Jestem ALFA I ROMEA

  • Użytkownik
  • 9 415 postów

Napisano 16 marca 2014 - 11:29

Jeżeli ten SSD ma być kosztem CPU / GPU to stanowczo nie, ale jako dopełnienie szybkiego kompa jak najbardziej tak.


Sygnaturka.png


#24 Anrzelika

Anrzelika

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 349 postów

Napisano 16 marca 2014 - 11:59

To zalezy. Jesli moge miec kompa z karta graficzna za 1000zl lub z dyskiem SSD 120GB i karta za 750zl to dla mnie wyborem bardziej sensownym bedzie ta druga opcja.



#25 Ultimate99

Ultimate99

    Forumowicz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 239 postów

Napisano 17 marca 2014 - 12:13

Wybór padł na tego Cruciala M500, będzie on na system oraz wszystkie gry i programy (wszystko się zmieści i jeszcze trochę miejsca zostanie). Oczywiście będą 2 partycje, 1 na sam system a druga na gry i programy

Tylko nie odpowiedzieliście mi na moje pytania

1. Jak trwale usuwać bloki danych inną metodą niż TRIM ?

2. Czy po formacie SSD bloki będą wyczyszczone czy nadal będą na nich dane, które można będzie przywrócić np. Reciuvą i które będą marnowały bloki, na których są (a raczej były) zapisane ?

3. Czy można bezpiecznie tworzyć / zmieniać / usuwać partycje i ogólnie wykonywać operację na SSD przy pomocy programu np. EAseus Partition Master? (oczywiście poza defragmentacją)

Pytam ponieważ pierwszy raz będę w posiadaniu SSD i chciałbym jak najlepiej korzystać z niego i nie zepsuć czegoś przez niewiedzę czego potem nie będzie się dało odwrócić no i chciałbym aby jak najdłużej mi służył i nie tracił z czasem swojej wydajności


Użytkownik Ultimate99 edytował ten post 17 marca 2014 - 12:16


#26 MarTum

MarTum

    Jestem ALFA I ROMEA

  • Użytkownik
  • 9 415 postów

Napisano 17 marca 2014 - 12:57

1. Wymazanie na amen danych można zrobić zerowaniem czy kilkukrotnym nadpisaniem danych na obecne itp.

2. Po zwykłym formacie niektóre programy nadal będą mogły odczytywać dane z dysku przed formatowaniem. 

3. Partycje tworzyć można ale tylko w celu estetycznym bo wydajnościowo na SSD nic się nie zmieni.  SSD tak samo szybko sięga dodanych niezależnie gdzie one są. To nie HDD gdzie głowica śmiga po talerzu.

 

Odrazu ci dodam, że defragmentacja nie ma sensu w SSD. Nie robi się jej i nie zaleca sie robienia defragmentacji bo nic to nie da oprócz męczenia SSD.

 

 

EDIT:  Skoro to Twój pierwszy SSD to na necie znajdziesz dużo poradników jakie czynności należy wykonać. 

 

SATA w biosie ma być ustawione na tryb AHCI

TRIM włączone

Defragmentacja wyłączona itp

 

 

https://www.google.p..._sm=93&ie=UTF-8 - czytaj


Użytkownik MarTum edytował ten post 17 marca 2014 - 12:58

Sygnaturka.png


#27 ReeSonek

ReeSonek

    Długopis

  • Użytkownik
  • 960 postów

Napisano 17 marca 2014 - 07:15

Nie rozumiem jak folder ma się otwierać szybciej skoro nawet na byle jakim HDD otwiera się błyskawicznie?

Jeśli wg ciebie dysk SSD jest TYLKO i WYŁĄCZNIE na system to w takim razie jaką on ma sprawę w kopiowaniu plików, które są na HDD, a skoro nic poza systemem na SSD nie wrzucasz to rozumiem, że te filmy byś kopiował z HDD na HDD (np. pomiędzy partycjami albo folderami) więc tym bardziej nie kumam co ma SSD do przekopiowywania tych filmów?

 

Moim zdaniem na SSD spokojnie można trzymać gry bo sądzę, że taki BF4 uruchomi się szybciej. Mi na HDD ładuje się tak średnio, czasami bardzo długo co mnie wpienia, a ładuje się błyskawicznie tylko wtedy kiedy wczytuje się ta sama mapa, która była poprzednio i sądzę, że w innych grach jest podobnie. Nie twierdzę, że dzięki SSD będę miał więcej fps w grach bo to oczywiste, że nie ale gra będzie się szybciej wczytywała, mapy będą się szybciej ładować itp. dzięki SSDkowi

 

Czytaj ze zrozumieniem bo napisałem że jeśli ktoś renderuje filmy i mają one 50 GB i ma się je na SSD o pojemności 1TB .


Intel Core I5 2310 + Fera 2 | MSI B75-A G43 | 8GB | EVGA GTX 970 | Plextor M6S+ 128GB | WD Green 1TB | XFX XTR 550W | Gladius M40 |


#28 Ultimate99

Ultimate99

    Forumowicz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 239 postów

Napisano 23 marca 2014 - 12:40

Witam

Kupiłem ten dysk Cruciala, model M500 i mam kilka pytań

 

1. Dlaczego w Benchmarku HD Tune maks. prędkość odczytu to 361MB/s a w specyfikacji dysku jest 500? A prędkość zapisu pokazuje 91MB/s zamiast 250

Też zauważyłem, że przy instalowaniu Windowsa 7 przy restartach uruchamiał się w 7 sekund a teraz uruchamia się w 15. Czy to jakaś oznaka, że z dyskiem coś nie tak?

2. Dlaczego mimo, że funkcja TRIM jest aktywna mogę przywrócić dosyć sporo plików z dysku programem Reciuva? Wg tego jak działa funkcja TRIM wszystkie dane usunięte z kosza powinny całkowicie zniknąć z dysku i nie zajmować bloków






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL