Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Podkręcanie procesora - mini poradnik


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Blackwhite

Blackwhite

    Stały bywalec

  • Administrator
  • 3 550 postów

Napisano 19 grudnia 2009 - 01:57

Jak bezpiecznie podkrecic nasz procesor.

W pierwszej kolejnosci musimy zadbać o dobre zasilanie, czyli porzadny zasilacz (liste zasilaczy znajdziecie w osobnym wątku - dział zasilacze).
Nie chodzi tutaj tylko o marke (choć ma to ogromne znaczenie), ale rownież o odpowiednie dobranie mocy zasilacza do naszego kofigu - pomocny bedzie kalkulator poboru mocy : http://extreme.outer...culatorlite.jsp

Kolejną rzeczą jest zakup porządnego chłodzenia, bo jak wiadomo każde zwiększenie voltów i podniesienie częstotliwości skutkuje zwiększoną ilością wydzielanego ciepła.Jedną z najlepszych metod jest stosowanie chłodzenia cieczą, ale nie jedyną i na rynku możemy zakupić porządne coolery praktycznie na każdy rodzaj podstawki proccesora.
Ważną sprawą jest rownież dobór odpowiedniej obudowy z dobrą cyrkulacją powietrza, bo nawet najlepszy układ chłodzenia nic nie da bez dobrej "Budy".

Mając te podzespoły możemy zabierać sie do "ocowania".
Pamiętajmy , zę jest to dość długotrwały proces, nie róbmy niczego w pospiechu bo możemy spowodować uszkodzenie naszego sprzętu.
Wiadomo, iż każda podstawka ma inną specyfikę podkręcania i należy się dobrze zapoznać z funkcjami BIOS'u jak i samą metodą podkręcania procesora.
Zazwyczaj OC sprowadza się do podnoszenia częstotliwości naszego CPU oraz zabawą z napięciami.Podnosząc częstotliwość procesora (czy to bedzie FSB czy BLCK czy też HT) musimy pamietać , żeby zapwenić mu odpowiednio dużo "pokarmu" czyli voltów.Napięcie jak i częstotliwość zwiększamy stopniowo o kilka wartości.Po każdym podniesieniu napięcia testujemy stabilność procesora (systemu) pod windowsem używając odpowiednich do tego programów (OCCT, Orthos, Prime 95, LinX).Warto wiedzieć ,że nie tylko napięcie procesora jest ważne przy jego podkręcaniu, zazwyczaj przy wyższym OC musimy zmieniać napięcia takie jak:VTT, napięcie NB, SB czy QPI w przypadku procesorów z rodziny i7 ;i5.
WAŻNE:Caly czas kontrolujemy wartości napięć i temperatur.
Pamiętajmy , że podczas podkręcania wraz z częstotliwością procesora podnosi się automatycznie częstotliwość pamięci RAM - dlatego tez musimy zaopatrzeć sie w odpowiednie kości , takie, żeby nie blokowały nam podniesienia taktowania naszego CPU.Dość często wraz ze wzrostem taktowania pamięci RAM musimy podnoscić jego napięcie oraz zmieniać timmingi.
Pamiętajcie każdy procesor czy pamięc RAM ma górną granicę stosowanych napięć - nigdy nie przekraczajcie ich, jeżeli nie jesteście doświadczonym Overclockerami.


Przypominam, że są top tylko podstwaowe informacje dotyczące podkręcania i cały ten proces jest bardziej skomplikowany.Niemniej jednak da wam to ogólny pogląd na ten temat i zanim się za to zabierzecie warto zapoznać się z tym wątkiem.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL