Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

MULTIBOOT PENDRIVE


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 lyczewskiand

lyczewskiand

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 80 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 07:15

Witam.

Przymierzam się do stworzenia multibootowalnego pendrive.

Zastanawiam się nad zastosowaniem pendrive z 3.0 lecz czy ma to jakikolwiek sens?
Na poziomie instalowania windows 7/8/10 lub używania linuxowych dystrybucji LIVE nie ma jeszcze zainstalowanych sterowników więc pomimo że komputer fizycznie posiada gniazdo USB 3.0 to bez zainstalowanych sterowników osiągnie prędkość 2.0

 

Czy mam rację?



#2 meesha

meesha

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 230 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 08:39

Gorzej, nawet 1.1. Ale dotyczy to tylko pierwszej, początkowej fazy startu, gdzie do pamięci ładowane jest jądro. Potem idzie już z maksymalną prędkością interfejsu/medium (co wolniejsze).

 

Pendrive jako medium z systemami? Zasadniczo nie polecam, ze względu na żywotność (a w zasadzie jej brak). Z czasem prędkość będzie degradować, aż stanie i zawiesi się na amen.

 

Inną opcją jest załadowanie na pendrive samego bootloader'a z wyborem systemów operacyjnych, który odsyła do systemów zainstalowanych na ssd/hdd.



#3 lyczewskiand

lyczewskiand

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 80 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 08:42

Myślałem ze podczas instalacji windowsa z pendrive pliki są tylko odczytywane. Czy tylko odczyt również sprawia że z czasem szlag trafia takiego pendrivea?



#4 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 08:57

Czytam, czytam i nie do końca rozumiem co to ma być za pendrive. Jeżeli myślisz o "postawieniu" Windowsa na pendrive, to radzę zapomnieć. Pendrive bardzo szybko umrze i będzie to śmierć w męczarniach (Twoich - z tak działającym systemem). Pendrive to nie SSD - nie ma kontrolera do rozmieszczania danych w komórkach pamięci, nie jest przystosowany do jednoczesnego odczytu i zapisu. Jednym zdaniem: Nie nadaje się do tego żaden znany mi pendrive.

Co innego jeżeli myślisz o bootowalnym pendrive zawierającym obraz instalacyjny Windows. Tak - do tego się nadaje i to jak najbardziej! Mam takie coś na Win 10- (pendrive USB 3.1). Instalacja trwa około 10 min - od zera, do chwili kiedy można ruszać i klikać myszą uruchamiać programy itp.



#5 meesha

meesha

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 230 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 09:02

Chyba chce zrobić pendrive z instalką windowsa. To faktycznie zapis robisz raz, a potem będzie tylko odczyt. Mniejsza prędkość będzie tylko w początkowej fazie uruchamiania instalatora, późniejsze kopiowanie plików będzie odbywać się już w standardzie xhci (usb 3.0).



#6 lyczewskiand

lyczewskiand

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 80 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 09:11

Czytam, czytam i nie do końca rozumiem co to ma być za pendrive. 

Tak. Ma to być bootowalny pendrive z obrazem instalacyjnym windows.

 

Czyli system nie potrzebuje zainstalowanych specjalnych sterowników aby USB 3.0 działało na pełnej pi*dzie? :D

Czyli byłem w błędzie. Zawsze myślałem ze USB 3.0 nie będzie działać z pełną prędkością bez zainstalowanych sterowników obsługujących ten standard.



#7 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 09:17

Mogę się wypowiedzieć jedynie co do instalacji Win 10 i sam obraz, który tworzysz narzędziem Microsoftu zawiera swoje sterowniki i nie trzeba niczego instalować dodatkowo. Zapiernicza to jak struś pędziwiatr.

Nie wiem jak będzie z poprzednimi wersjami Windowsa. Zgaduję, że z 8.1 bedzie tak jak z 10, a win 7 już taki inteligent nie będzie :P


Użytkownik Gustawpl edytował ten post 01 grudnia 2016 - 09:17


#8 lyczewskiand

lyczewskiand

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 80 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 09:29

@Gustawpl a miałeś instalkę na pendrive USB 2.0? Jak długo to zajmowało?



#9 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 09:47

Nie, nie miałem . Najpierw były płyty a po przesiadce na normalną wersję Win 10 od razu Usb 3.1

Przypominam tylko, że prędkość instalacji sytemu nie zależy jedynie od prędkości odczytu z nośnika zawierającego pliki instalacyjne.



#10 meesha

meesha

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 230 postów

Napisano 02 grudnia 2016 - 10:22

...i przy realnym odczycie z dvd gdzies na poziomie 5MB/s, to usb 2.0 ze swoimi 30MB/s jest ciągle jakieś 6x szybsze :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL