Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Płatne treści na forum


27 odpowiedzi w tym temacie

#1 stylance

stylance

    Community Manager

  • Użytkownik
  • 431 postów

Napisano 28 kwietnia 2012 - 08:24

Przy okazji dyskusji na tematy monetyzacji naszego forum, przyszła mi do głowy pewna myśl. Mianowicie, czy płatne treści na forum mają rację bytu?
Ideą forum była pomoc i dyskusje z forumowiczami w ramach bezpłatnego korzystania z forum. I tego absolutnie nie chcę zmieniać. Myślę o wyodrębnieniu osobnego działu, może poddziału na początek, który spełniałby taką rolę. Dostęp do treści byłby na podstawie wykupionego abonamentu.

Wykupując abonament forumowicz otrzymuje dostęp do treści specjalnych, np. specjalistycznego kursu, testu produktu bądź usługi, wyspecjalizowanych materiałów.
Co o tym sądzicie?

Inna kwestia to sposoby pozyskania tych materiałów itp. ale to temat na inną dyskusję. W tym wątku prośba o odniesienie się do samej idei płacenia za treści. I czy bylibyście do tego skłonni?

Przy okazji utworzyłam ankietę - 6 prostych pytań zajmie Wam kilka minut. Dostęp do ankiety jest bezpłatny, nie wymaga ani rejestracji, ani logowania. Także zapraszam do udziału i będę wdzięczna za rozesłanie linku do tejże ankiety znajomym.

ANKIETA

Top Secret :)


#2 Red-Angel

Red-Angel

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 244 postów

Napisano 28 kwietnia 2012 - 09:41

Ja nigdy nie płaciłem za dostęp do treści w serwisach internetowych, gdyż wychodzę z założenia, że wszystko można w necie znaleźć za darmo, tylko czasem trzeba tego dłużej poszukać.

#3 Blackwhite

Blackwhite

    Stały bywalec

  • Administrator
  • 3 550 postów

Napisano 28 kwietnia 2012 - 10:57

Jestem takiego samego zdania, nie jestem za tego typu rozwiazaniem ;)

#4 Ascaro

Ascaro

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 645 postów

Napisano 28 kwietnia 2012 - 11:02

Zgadzam się z tym co mówi Red-Angel. Obecnie w internecie można znaleźć bardzo dużo, trzeba tylko dobrze poszukać ;) . Osobiście nie chciałbym płacić za żadne treści publikowane na forum, nawet te bardzo przydatne. Wiem, watro żeby forum w jakiś sposób zarabiało (umożliwiałoby to np. przeprowadzanie konkursów z nagrodami), tej formy zarobku jednak nie popieram.

Druga kwestia to to, że zdarzają się osoby, które różnego rodzaju płatności internetowe na wstępie odpychają. Wiem z własnego doświadczenia, bo znam kilka takich osób, które boją się nawet kupić coś w sklepie internetowym, czy na Allegro. Rozumiem, że takie osoby nie musiałyby nic płacić, jeśli by nie chciały, ale takie płatności mogłyby delikatnie popsuć reputację forum (tak mi się przynajmniej wydaje).

#5 abi

abi

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 1 648 postów

Napisano 28 kwietnia 2012 - 12:52

strasznie denerwujące są serwisy które wymuszają samą rejestrację by można było skorzystać z pełni praw do treści.
jeśli miałbym za to płacić to po prostu olałbym taki serwis.
inną rzeczą jest tak naprawdę zdobywanie treści które miały by być płatne. dodatkowo ten serwis nie ma takiej renomy by znaleźli się chętni którzy chcieli by płacić za czytanie testów, jak by nie było i nie obrażając nikogo amatorskich.

jak powstawało to forum, rozmawialiśmy że możemy pomyśleć o utrzymaniu go ale nie liczmy by dało się na nim zarabiać.

edit
ankieta jest tendencyjna i wymusza zgodę na potwierdzenie chęci płacenia za treści.
w przypadku zaznaczenia w pierwszym pytaniu na nie, nie powinno być żądania określenia rodzajów treści, kosztów itd.

#6 Czarny_II

Czarny_II

    Moderator honoris causa

  • Użytkownik
  • 2 128 postów

Napisano 28 kwietnia 2012 - 03:58

Płatność za pełny dostęp do forum - nie. W zamian proponuję dodać dotacje i np. roczny abonament za jakieś fajne udogodnienia typu więcej miejsca na PW, możliwość edycji napisu pod nickiem itp. Czyli rzeczy, które nikomu nie są potrzebne, ale za kilka zł można by kupić dla zabawy :)

Spoiler

ns40yz-2.png


#7 mariusz_1004

mariusz_1004

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 558 postów

Napisano 28 kwietnia 2012 - 05:04

Zgadzam się z poprzednikami.
Już sama możliwość dostępu do płatnych treści zniechęca do dalszej obecności w serwisie, tzn. sprawia złe wrażenie.
Mądremu wystarczy napomknąć, a głupiego nawet biciem się nie nauczy
Core2Duo E7300 / MSI P45 NEO3-FR / OCZ Titanium 4x2GB / Gainward GTS 450 1Gb DDR5 / HDD: Samsung SP2004C 200GB + HD103UJ 1TB / Samsung SyncMaster 930 BF / Tagan U15 530W / SB Audigy / Modecom MC-HF40/ Cyborg RAT 5
Samsung R540-JA07PL

#8 stylance

stylance

    Community Manager

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 431 postów

Napisano 28 kwietnia 2012 - 07:42

Czarny - nie za pełny dostęp do forum, tylko do działu z tymi treściami, forum pozostaloby bez zmian.

No, i ok, o to chodziło:)
Aczkolwiek muszę przyznać, ze jesteście specyficzna grupa:) mniej wiecej rok temu podobna dyskusje mieliśmy na babskim forum dla kobiet z dzialalnosciami gospodarczymi i tam nastroje poszły w zupełnie innym kierunku. Dzis funkcjonują tam tzw. Whitepapers i chociaż kokosów nie ma, ale na te przysłowiowe waciki mamy:)

Ps. Klepie na ipadzie przepraszam, ze wypowiedz w stylu kali chcieć umieć :)

Top Secret :)


#9 mariusz_1004

mariusz_1004

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 558 postów

Napisano 28 kwietnia 2012 - 08:32

Różnica może polegać na tym, że na tamtym forum temat dotyczył tekstów autorskich (przynajmniej tak zrozumiałem twoją wypowiedź).
Mądremu wystarczy napomknąć, a głupiego nawet biciem się nie nauczy
Core2Duo E7300 / MSI P45 NEO3-FR / OCZ Titanium 4x2GB / Gainward GTS 450 1Gb DDR5 / HDD: Samsung SP2004C 200GB + HD103UJ 1TB / Samsung SyncMaster 930 BF / Tagan U15 530W / SB Audigy / Modecom MC-HF40/ Cyborg RAT 5
Samsung R540-JA07PL

#10 Red-Angel

Red-Angel

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 244 postów

Napisano 28 kwietnia 2012 - 10:06

A w dziedzinie informatyki trudno znaleźć coś oryginalnego, za co warto by było zapłacić, by móc o tym czytać w necie/na forum. Po prostu w innym miejscu znajdzie się to samo za darmo. Może na tamtym forum jest to coś, czego gdzie indziej się nie znajdzie?

#11 stylance

stylance

    Community Manager

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 431 postów

Napisano 29 kwietnia 2012 - 12:18

Autorskie, jak autorskie, niektóre dziewczyny tworzą własne mini-poradniki, oparte na bazie własnych biznesowych doświadczeń, ale zdecydowana większość pochodzi od zagranicznych firm, zajmujących się szkoleniami. Właścicielka ma z nimi taki układ, że zamiast płacić za uczestnictwo, dostaje od nich materiały ze szkoleń i później rozlicza się z faktycznej sprzedaży.

Generalnie chodzi o to, że wielu osobom: 1. nie chcę się szperać w nieskończoność w sieci, 2. nie mają tyle czasu i cierpliwości, 3. nie mają takiej zdolności, by wynaleźć sobie coś, co je interesuje. I dlatego wolą zapłacić X kwoty, by mieć podane na tacy. Wygodnictwo. Ale jednak działa, choć nie jakoś oszałamiająco.

Top Secret :)


#12 DawidN20

DawidN20

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 321 postów

Napisano 29 kwietnia 2012 - 09:13

I sądzisz, że na tak małym forum by się to sprawdziło? Może na jakimś serwisie tak, ale nie na forum ba nawet pójdę dalej, i wysunę teorię, jakoby Polacy nie byli chętni do uiszczania mikropłatności w internecie :)

ja jestem przeciwny :)
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

#13 stylance

stylance

    Community Manager

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 431 postów

Napisano 30 kwietnia 2012 - 06:36

Nie wiem, dlatego pytam. Z doświadczenia wiem, że nie można tej samej miary przykładać do każdej społeczności. Tam to się sprawdziło na tyle, by, jak już pisałam wcześniej, zarobić na te przysłowiowe waciki, dzięki czemu mamy jakiś grosz na drobne prace graficzne czy grzebanie w silniku forum.

Nie wiem jaką przyszłość czeka to forum, ale miło by było mieć budżet pozwalający choćby na to, by działać na silniku dopracowanym do perfekcji pod każdym względem, a żeby tak było, trzeba płacić. Mało kto angażuje się na tyle, by dopracować produkt idealnie do potrzeb użytkowników.

A co do mikropłatności, to wbrew pozorom Polacy chętnie z nich korzystają - oglądałam ostatnio całkiem fajną prezentację płatności online - tyle, że wiadomo, to statystyki zgromadzone z zupełnie innych sytuacji, głównie e-commerce i biznes, typu płatności za udział w szkoleniach czy konferencjach, ale też dostęp do treści edukacyjnych, np. kursy językowe na platformach e-learningowych.

Top Secret :)


#14 cplerek

cplerek

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 152 postów

Napisano 30 kwietnia 2012 - 07:41

Ja mógłbym płacić jedynie smsem za jakieś dodatki ale nie mam pojęcia jakie , ale najlepiej to zrobić dotacje i kto miałby dajmy przysłowiowo dyszke wolną to jak chciałby mógłby wpłacić przelewem.

A co do silnika forum to silnik jest tym dobrym a nawet nie wiem czy najlepszym z darmowych ale tak jak wspomniałaś trzeba dopracować go troszke bo po pierwszym zajrzeniu w kod źródłowy widzę , że nie ma ustawionych takich rzeczy jak opis forum,słowa kluczowe, w linkach seo nie ma polskich znaków , trzeba wyłączyć polskie znaki w opcjach(albo poprawić kod) i zamiast ł ą ę będzie l a e już lepiej tak niż - w tych miejscach i trzeba dodać forum do google - click samemu bo nigdy w wyszukiwarce google forum się nie wybiję! Pod jakimi w ogóle słowami kluczowymi trzeba szukać tego forum w google , tylko itpc?

- forum kompterowe 41 pozycja
- forum it 1000+

#15 Czarny_II

Czarny_II

    Moderator honoris causa

  • Użytkownik
  • 2 128 postów

Napisano 30 kwietnia 2012 - 11:54

Silniki darmowe też się trafiają dopracowane. Ten najwyraźniej nie jest. Trzeba wybierać taki, za którym stoi największa społeczność aktywnych ludzi.

Spoiler

ns40yz-2.png


#16 cplerek

cplerek

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 152 postów

Napisano 30 kwietnia 2012 - 11:58

Moim zdaniem ten silnik jest najlepszym darmowym silnikiem for internetowych tzn phpbb3 sam go używałem wiele razy. Tylko wiadomo , że trzeba samemu poustawiać wiele rzeczy.


phpbb by przemo = shit
mybb = jeszcze ujdzie

A z płatnych to wiadomo , że IPB.

#17 Czarny_II

Czarny_II

    Moderator honoris causa

  • Użytkownik
  • 2 128 postów

Napisano 30 kwietnia 2012 - 12:00

Ja mam inne preferencje i jakoś zawsze bardziej mi odpowiadają fora na SMF.

Spoiler

ns40yz-2.png


#18 cplerek

cplerek

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 152 postów

Napisano 30 kwietnia 2012 - 12:03

Z smfa też miałem okazje korzystać ale najbardziej podpadł mi phpbb a najgroszy z którego korzystałem był phpbb by przemo.

#19 Czarny_II

Czarny_II

    Moderator honoris causa

  • Użytkownik
  • 2 128 postów

Napisano 30 kwietnia 2012 - 12:07

phpbb by przemo chyba nikt już nie lubi, to jest jeszcze rozwijane? SMF mi odpowiada bo łatwo się ingeruje z innymi rzeczami, np. joomla lub phpfusion. Z phpbb3 nie było to takie łatwe, ale to było już rok czy dwa lata temu, więc może już poprawili to :)

Spoiler

ns40yz-2.png


#20 cplerek

cplerek

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 152 postów

Napisano 30 kwietnia 2012 - 07:55

A wiesz , że nawet nie wiem czy jest jeszcze rozwijane ale to forum jest dla osób, które pierwszy raz mają stycznośc bo jest wytłumaczone jak dla dzieciaka ale ten silnik nie nadaje się na dłuższą metę , silnik tego forum jest super(phpbb3) , jeszcze trzeba skonfigurować coś pod seo i będzie super :)

#21 Czarny_II

Czarny_II

    Moderator honoris causa

  • Użytkownik
  • 2 128 postów

Napisano 01 maja 2012 - 03:19

Gdyby tylko ten panel moderatorski był bardziej userfriendly :)

Spoiler

ns40yz-2.png


#22 cplerek

cplerek

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 152 postów

Napisano 01 maja 2012 - 08:48

A nawet nie pamiętam jak wygląda panel administracyjny phpbb3 , miałem rok przerwy zabawy z takim rzeczami ale pamiętam początki, trudno było coś ogarnąć ale wgrać szablon,przyjazne linki czy skonfigurować podstawowe rzeczy pod SEO to nie był problem.

A co do moderatorskiego to tym bardziej ale pewnie jakiś mod ułatwiający pracę moderatora i nie obciążający serwer by się znalazł.

#23 stylance

stylance

    Community Manager

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 431 postów

Napisano 02 maja 2012 - 12:56

Gdyby tylko ten panel moderatorski był bardziej userfriendly :)

masz rację :) ale cóż, darowanemu nie zagląda się pod kitę, podobno ;)

Top Secret :)


#24 Czarny_II

Czarny_II

    Moderator honoris causa

  • Użytkownik
  • 2 128 postów

Napisano 02 maja 2012 - 02:32

A powinno. Bo co Ci po tym koniu jak na następny dzień padnie. Same koszta potem :)

Spoiler

ns40yz-2.png


#25 stylance

stylance

    Community Manager

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 431 postów

Napisano 02 maja 2012 - 07:24

Wiesz, gdybać to można, ale z pustego nie nalejesz.
Płatne silniki to minimum 560zł za roczną licencję + programista do wdrożenia, tak by wszystko miało ręce i nogi. Osobiście chętnie przesiadłabym się na komercyjne rozwiązanie, choćby VB bo ma wersję mobilną, IPB miało bardzo intuicyjny panel administratorski i moderatorski.

Wiesz, teoretycznie, gdyby tak 10 osób wykupiło na adtaily reklamę swojego bloga/strony/whatever, każde na minimum 30 dni, to bylibyśmy w domu ;)

Top Secret :)


#26 Czarny_II

Czarny_II

    Moderator honoris causa

  • Użytkownik
  • 2 128 postów

Napisano 03 maja 2012 - 12:03

Gdyby 10 osób dało 5 zł miesięcznie w dotacji to też by problemu nie było. Ale to tylko gdybanie.

Spoiler

ns40yz-2.png


#27 stylance

stylance

    Community Manager

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 431 postów

Napisano 03 maja 2012 - 05:24

Wiesz, adtaily przynajmniej da takiemu użytkownikowi reklamę a dotacja nie:)
Jakoś do dotacji mam wątpliwości, kwestie formalno-prawne. Podmiotami uprawnionymi do otrzymywania dotacji są według mnie fundacje, nie osoby fizyczne, ale mówię, nie wiem, nie sprawdzałam, nie upieram się. Natomiast korzystając z adtaily, trzeba przychód wykazać w zeznaniu podatkowym i to jakoś bardziej mnie przekonuje.

Spoko, temat otwarty, wrócimy do niego jak realnym stanie się przesiadka.

Top Secret :)


#28 Czarny_II

Czarny_II

    Moderator honoris causa

  • Użytkownik
  • 2 128 postów

Napisano 04 maja 2012 - 02:30

Mi reklama nie potrzebna, więc adtaily nie kusi mnie. Większość osób tu obecnych raczej nie wykorzysta tego.

Spoiler

ns40yz-2.png




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL