Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Jak podzielić dysk?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 narwhal

narwhal

    Świeżo zarejestrowany

  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 17 lutego 2012 - 07:45

Witam.

Mam 320GB dysk SATA 2 i instaluje na niego Windows Professional 64bit.

Jakie wielkości przypisać partycjom? Ile powinno ich być?
Mam dużo gier, trochę muzyki i filmów.

Proszę o szybką odpowiedź.

Pozdrawiam

#2 mariusz_1004

mariusz_1004

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 558 postów

Napisano 17 lutego 2012 - 07:53

Nie napisałeś czy ten Windows to XP czy 7.
Zależy też czy masz duży zbiór programów z jakich korzystasz.
Poza tym zależy czy gry będziesz instalował na oddzielnej partycji.

Więc tak, jeśli system to XP, nie masz zbyt dużo programów a gry instalujesz na oddzielnej partycji to partycja systemowa może być w okolicy 10-15 Gb.

Natomiast jeśli jest to Win 7 to partycja musi mieć najmniej 30-40 Gb
Mądremu wystarczy napomknąć, a głupiego nawet biciem się nie nauczy
Core2Duo E7300 / MSI P45 NEO3-FR / OCZ Titanium 4x2GB / Gainward GTS 450 1Gb DDR5 / HDD: Samsung SP2004C 200GB + HD103UJ 1TB / Samsung SyncMaster 930 BF / Tagan U15 530W / SB Audigy / Modecom MC-HF40/ Cyborg RAT 5
Samsung R540-JA07PL

#3 narwhal

narwhal

    Świeżo zarejestrowany

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 17 lutego 2012 - 07:57

Czyli tworzę partycję 40GB(chodziło o w7), i drugą 280GB?

Na tą drugą wrzucam wszystkie gry, programy i media?

#4 Blackwhite

Blackwhite

    Stały bywalec

  • Administrator
  • 3 550 postów

Napisano 17 lutego 2012 - 08:21

Popieram Czarnego - na system daj 50GB - l;epiej miec wiecej wolnego miejsca niz za malo.

#5 DawidN20

DawidN20

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 321 postów

Napisano 17 lutego 2012 - 08:53

Ja mam 500GB na system oraz 1,5TB na dane. Wszystko instaluję na jednej partycji (właściwie na jednym dysku bo de facto to osobne dyski). Moim zdaniem nie ma sensu robić więcej niż jednej partycji na programy/gry oraz system osobno z uwagi na dwa fakty:
1) większość programów po formacie i tak będzie trzeba na nowo zainstalować więc zostawianie osobnej partycji dla kilku zaledwie programów traci sens, tym bardziej, że:
2) im więcej partycji tym wolniejsze działanie dysku. Głowica wykonuje więcej ruchów i przez to operacje odczyt/zapis są zwolnione dysk działa wolniej.

W sumie, to jest jeszcze jedna rzecz na którą warto zwrócić uwagę podczas partycjonowania: ile masz pamięci RAM i w związku z tym, jak duży będzie plik stronnicowania. Jak masz mało pamięci warto zostawić wielkość pliku kontrolowaną przez system (to pozwoli uniknąć problemów związanych z zapchaniem się pamięci) i tym samym partycja systemowa będzie większa. Jeżeli wielkość ta będzie stała partycja systemowa może być mniejsza (ale to nie są wielkie różnice max kilku GB)
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

#6 Czarny_II

Czarny_II

    Moderator honoris causa

  • Użytkownik
  • 2 128 postów

Napisano 17 lutego 2012 - 08:16

Ja mam 50GB na system, ale używam kilku programów, które trochę miejsca wymagają, dlatego mam tylko ~5GB wolnego. Innymi słowy jak masz podobnie to warto dać więcej na systemową. Co do innych to możesz zrobić wiecej niż jedną. Z tego co pamiętam to jeden dysk można podzielić na 4 partycje. Możesz np. zrobić systemową, instalacyjną dla gier, filmy, muzyka lub inna konfiguracja.

Spoiler

ns40yz-2.png


#7 Czarny_II

Czarny_II

    Moderator honoris causa

  • Użytkownik
  • 2 128 postów

Napisano 17 lutego 2012 - 09:09

DawidN20, przewaga kilku mniejszych nad jedną większą to przede wszystkim mniejszy rozmiar plików (rozmiar na dysku). Np mam partycję ponad 1TB i tracę ~1GB z tego przez jej rozmiar. Oczywiście są to małe straty, ale zawsze. Inna kwestia to mając kilka partycji decydujemy, które pliki są na szybszej części, a które na wolniejszej. Im dalej od środka talerza, tym wolniej. Więc dla systemu zawsze lepiej dać pierwszą partycję, a dla danych/magazynu sam koniec.

Jeszcze kwestia, czemu lepiej instalować gry na innej partycji. Po odinstalowaniu często pozostają pliki, więc można tak łatwiej dbać czystość na dysku.

Spoiler

ns40yz-2.png


#8 abi

abi

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 1 648 postów

Napisano 17 lutego 2012 - 09:31

mój punkt widzenia jest taki
system - ok 30 GB na system i sterowniki do urządzeń.
oprogramowanie - ok 10GB (po zmianie w rejestrze by automatycznie wszystko lądowało na tej partycji), wbrew temu co pisze Dawid większość programów działa bez ponownej instalacji po reinstalu.
jeśli miały by się znaleźć tu dokumenty to oczywiście odpowiednio do zasobów musi być większa
- reszta pozostała na gry i zabawy

po instalacji warto zrobić obraz dysku by nie spędzać pół dnia na ponownym pakowaniu sterowników i instalacji systemu. mały system bez oprogramowania bardzo szybko się przywraca, dosłownie w 15-20 min ma się czyściutki gotowy do pracy

#9 mariusz_1004

mariusz_1004

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 558 postów

Napisano 18 lutego 2012 - 11:12

Mój opis dotyczył sytuacji gdy korzysta się z małej ilości programów.
Ja mam partycję 50 Gb z uwagi że programów mam dosyć sporo.
Gry instaluję na oddzielnej partycji z uwagi na savy i profile gier.
Moje dokumenty trzymam na oddzielnej partycji.
W tej chwili mam 13,5 Gb wolnego miejsca.
Mądremu wystarczy napomknąć, a głupiego nawet biciem się nie nauczy
Core2Duo E7300 / MSI P45 NEO3-FR / OCZ Titanium 4x2GB / Gainward GTS 450 1Gb DDR5 / HDD: Samsung SP2004C 200GB + HD103UJ 1TB / Samsung SyncMaster 930 BF / Tagan U15 530W / SB Audigy / Modecom MC-HF40/ Cyborg RAT 5
Samsung R540-JA07PL




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL