Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Zestaw za ~2000 przeznaczony do [visual studio]


9 odpowiedzi w tym temacie

#1 pawlak300

pawlak300

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 31 postów

Napisano 14 stycznia 2021 - 09:00

*Kwota którą chcesz przeznaczyć na zakup komputera -limity 1,5K - 2K - 2,5K - 3K

*Wymagania oraz zastosowanie - początki programowania - delikatna obróbka graficzna (nauka)

*Natywna rozdzielczość monitora - mama jakiś stary 4:3, ale jeszcze myślę o dokupieniu jakiegoś 20-24" - w przyszłości będę celował w 32:9, ale to będzie pewnie upgrade z kartą graficzną. Ale zawsze praca na minimum 2 monitorach

*Których podzespołów potrzebuje - Mam nadzieję że karta i zasilacz na ten moment uda się wykorzystać te co mam 

*Czy planujesz podkręcanie? - nigdy tego nie robiłem, nie wiem o co w tym chodzi

*Czy posiadasz jakieś podzespoły ze starszej konfiguracji -
- ZASILACZ - Chieftec 450W GPM-450S 80+ GOLD CICHY. 

- Karta graficzna - Gigabyte Radeon R7 360 OC 2GB GDDR5 DP HDMI DVI 


Posiadam też Laptop DELL Latitude e6530
8pD2ev.jpg

 

 

I teraz do rzeczy. Moim głównym źródłem pracy jest Laptop. Komputer tutaj gdzieś pomagali mi ludzie wznieść z popiołów, ale ostatecznie na ten moment stoi z boku i sporadycznie raz na 2 miesiące go uruchomię.

Wracając to lapka. Pomimo że ram mam 16GB i cały czas mam użycie 6GB po odpaleniu, nie zauważyłem żeby wzrosło powyżej 12GB. Natomiast procesor to zupełnie inna bajka. odpalenie przęglądarki to 50%, a często nawet 100% i później spada, ale przy programach to dalej utrzymuje poziom 60-70% co mnie trochę przeraża. Timsy z których jestem zmuszony korzystać zabijają ten procesor. 

Lapka udało mi się dorwać za 500zł jakieś 1,5roku temu, ale chyba pomału jego czas mija (dysk HDD), może jest szansa żeby z nim coś zrobić, ale raczej karta Nvidia 5200M nie daje tutaj dużego pola do popisu. Jeżeli nie da rady tego ulepszyć, może ewentualnie pomoglibyście to jakoś wycenić, może uda się to sprzedać jeżeli w tej cenie znajdę jakiegoś lżejszego lapka, do internetu/filmów na podróże lub dołożyć do nowego sprzętu (jeżeli ma to sens)

Właśnie, czy w tych pieniądzach mogę znaleźć coś sensownego co by mi dało znaczną różnice w funkcjonowaniu sprzętu, a jednocześnie mieć potencjał do większego skoku w przyszłości. Jeżeli mogę bardzo bym prosił o propozycje dla progów cenowych 1,5k / 2k / 2,5k / 3k 
Tym razem chciałbym aby był to komputer stacjonarny, więc potrzebuje nawet obudowy. 
Zbędne bajery typu LEDy mnie nie obchodzą, wizualnie też nie musi to być Mona Lisa. To ma działać i być jak najbardziej wydajne w tej cenie i dać możliwość za kilka miesięcy coś dorzucić. (karta graficzna ze względu na krypto będzie pewnie dopiero po spadkach krypto jak się Hossa skończy) 

Każda pomoc na wagę złota, ja mam w tym temacie dwie lewe ręce:-/


Użytkownik pawlak300 edytował ten post 14 stycznia 2021 - 09:01


#2 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 14 stycznia 2021 - 09:12

dobrze że masz kartę bo dorwać coś w tej kwestii jest licho... zasilacz też mas naprawdę sensowny co na duży plus .


jlzqhakr0o4c.jpg


#3 pawlak300

pawlak300

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 31 postów

Napisano 14 stycznia 2021 - 09:22

obie rzeczy dzięki Tobie :D



#4 TheStachu12

TheStachu12

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 348 postów

Napisano 15 stycznia 2021 - 12:03

Teraz jest lipa z dorwaniem jakiegoś Ryzena w sensownej cenie. Tylko 10 gen jest dostępna.

 

https://proline.pl/koszyk/665feb55 zestaw na i5 10400F


Mobilnie: Asus K52JT-SX131V (i5 480M, 6GB RAM, HD6370M 1GB, MX500 250GB, Windows 7 HP 64bit PL), Samsung Galaxy J5 2016 SM-J510FN


#5 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 16 stycznia 2021 - 11:15

3500x jak najbardziej dostanie ...

a jak na intelu składać to jedynie 10700F bo jest lutowany i jedynie ten model względem ryzenow sensownie się prezentuje .

 

https://www.morele.n.../info/d8ad68e4/ - 10700F

 

https://www.morele.n.../info/c63d4e1b/ - albo tu wersja na 3500x , wersja trochę lepsza jakościowo

 

https://www.morele.n.../info/ab143beb/3500x w wersji budrzetowej

 

Napewno platforma AMD w tym momencie jest nowocześniejsza i oferuje większe możliwości rozbudowyoraz pci 4.0 ... ale różnica wydajności 3500x / 10700F jest sporawa a mocniejsze ryzeny na ten moment ceny powariowały . Choć jak chcesz to próbuj bo może gdzieś 3700x dorwiesz i to godna konkurencja dla 10700F. 


jlzqhakr0o4c.jpg


#6 TheStachu12

TheStachu12

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 348 postów

Napisano 16 stycznia 2021 - 12:47

Co do i7 10700F to dałeś wersję OEM bez chłodzenia.


Mobilnie: Asus K52JT-SX131V (i5 480M, 6GB RAM, HD6370M 1GB, MX500 250GB, Windows 7 HP 64bit PL), Samsung Galaxy J5 2016 SM-J510FN


#7 pawlak300

pawlak300

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 31 postów

Napisano 16 stycznia 2021 - 03:49

Super, bardzo dziękuje za odpowiedzi. 

Takie moje wnioski które wyciągnąłem. Jeżeli złe poprawcie mnie?

1. Teraz raczej brakuje części
2. (tutaj przeglądając poprzednie posty) Lepiej chyba byłoby wybrać płytę z gniazdem AM4, ponieważ na to gniazdo zostanie wypuszczona jeszcze jedna generacja procesorów (poprawcie mnie jak mówię bzdury)



#8 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 17 stycznia 2021 - 10:15

Co do i7 10700F to dałeś wersję OEM bez chłodzenia.

bardzo słuszna uwaga , dzięki za czujność :D


Super, bardzo dziękuje za odpowiedzi. 

Takie moje wnioski które wyciągnąłem. Jeżeli złe poprawcie mnie?

1. Teraz raczej brakuje części
2. (tutaj przeglądając poprzednie posty) Lepiej chyba byłoby wybrać płytę z gniazdem AM4, ponieważ na to gniazdo zostanie wypuszczona jeszcze jedna generacja procesorów (poprawcie mnie jak mówię bzdury)

Co do twoich wniosków to :

1. Owszem , ale głównie kart i zasilaczy ... reszta co najwyżej droga ale jest 

2. Owszem , amd ma nowocześniejsze procki , lepsze opcje rozbudowy i pci 4.0 ale ceny większości modeli procków są teraz bardzo wysokie .


Użytkownik _VeV_ edytował ten post 17 stycznia 2021 - 10:14

jlzqhakr0o4c.jpg


#9 pawlak300

pawlak300

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 31 postów

Napisano 09 lutego 2021 - 10:36

Cześć Panowie,

Oczywiście jestem wdzięczny za Wasze podpowiedzi. 

Zastanawiałem się ostatnimi dniami co tu zrobić. 
I doszedłem do wniosku, że może warto minimalnie zainwestować w jakiś mocniejszy sprzęt. Długoterminowo, ponieważ nie zamierzam za rok czy 2 lata wymieniać na coś mocniejszego oprócz karty graficznej. 

1. Czytam o procesorach i różnie się ludzie wypowiadają. Jedni mówią że nie ma sensu iść w ilość rdzeni drudzy odwrotnie. 
Porównywałem sobie benchmark, ale nawet tam w porównaniu do tego procesora podanego wyżej (AMD Ryzen 5 3500x) procesory za 2000zł mają wzrost wydajności na poziomie od 3% do 20%. Więc wydaje mi się to zbędnym przepłaceniem, ponieważ pewnie korzystając z jednego programu (VisulaStudio), jedno okna przeglądarki z 20ma-60ma kartami, Micosoft Teams, jakiś program do nagrywania pulpitu raczej i tak nie pobudzę większej ilości rdzeni do życia.

2. Dostałem w propozycji RAM Pamięć Patriot Viper 4 BLACKOUT, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL18
lub Pamięć Team Group Vulcan Z, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16 (TLZGD416G3200HC16CDC01)

Widzę że ta druga jest droższa ale ma też mniejszą częstotliwość pracy. Moje pytanie: Czy nie warto w obu wersjach wybrać częstotliwości pracy 3600 i zwiększyć pamięć do 32GB? Cenowo już porównałem i akceptuje takie rozwiązanie, tylko czy to po prostu ma sens? 

3. Procek chyba wyszedł (Ryzen 5 3500x), ale widzę że mają jakieś ostatnie sztuki gdzieś tylko trzeba 100zł dopłacić, więc damy radę
Chyba że do 900zł-1000zł warto zainwestować w coś innego 

4. Płyta wejdzie pewnie Płyta główna ASRock B550 Phantom Gaming 4 (90-MXBCY0-A0UAYZ) 

 

5. I teraz którą obudowę do tego. Z tych dwóch czytałem opinie i ta droższa nie ma jakiegoś filtra na kurz i trochę głośna. No ja nie wiem, więc zdam się na Wasze zdanie. Chyba że tutaj też jest możliwość dostania do 300zł obudowy jakiejś fajnej. Ewentualnie jakbym mógł poprosić jeszcze raz o rozpatrzenie tej propozycji.  

6. Chciałem też zakupić monitor/monitory. Myślałem o 49calowym samsungu 32:9 3840x1080, ale czytam że oprócz grania to nie ma sensu w to iść. Podobno jakieś szare paski ponieważ za słaba rozdzielczość i przy programowaniu rozpixelowane litery. Może ktoś ma jakieś doświadczenie z tym. Bardzo mi się podoba ten dodatek z dzieleniem ekranu na kilka mniejszych. No i czy ta karta, którą aktualnie mam by sobie z tym poradziła.
Jest jeden 5120x1440 32:9, ale ponad 6k za monitor to trochę sporo dal mnie w tym momencie. 

Może ewentualnie macie jakieś propozycje dwóch monitorów 27 cali żeby razem ich koszt nie przekroczył 2000zł(pracuje na dwóch monitorach)
Tylko jak to podłączyć na tej karcie, bo widzę jedno gniazdo HDMI i jedno Displayport i 2x DVI

EDIT

7. No i jak podłączyć ten dysk bo pierwszy raz bym miał taki i oglądałem płytę, ale nie mam pomysłu na to

8. Czy ewentualnie warto w tym momencie pomyśleć o płycie x570 czy to niepotrzebny skok na kasę?


Użytkownik pawlak300 edytował ten post 09 lutego 2021 - 11:27


#10 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 23 lutego 2021 - 11:23

1. zależy do czego , do grania owszem nie ma sensu iść więcej niż 6 rdzeni ... do pracy raczej warto , choć zależy bo nie każde oprogramowanie sensownie to wykorzysta .

2. Zdecydowanie postawił bym na budrzetowe 3600mhz bo ma to sens .32gb do pracy owszem , na codzień i do grania nic to nie da .

3. Na morele masz ryzena 3500 bez X ... ma połowe mniej cache ale dobra cena za to, no i nie ma chłodzenia bo to OEM . Za 1000zł dostaniesz ryzena 3600 ... też 6 rdzeni jak 3500x , też "większy" cache ale już ma 12 wątków nie 6 .

4.Obudowy teraz trochę przewiało , bo przez koronę rozwalili łańcuchy dostaw i skutkiem jest właśnie ograniczona dostępność i nieco wyższe ceny ...

Może się skusisz na meshify C ? to już byś miał obudowę wyższej klasy , porządnie wykonaną i przewiewną . Tyle że to 360-380zł zależnie gdzie tam ją chwycisz .

Albo p400A phanteks , to może bliżej 300zł się uda ... byle nie naciąć się na starszą wersje bez dopisku A bo ma zabudowany przedni panel i jest piekarnikiem ... szkoda męczyć sprzęt , musi być przewiew dobry .

A co do głośności ... to nie obudowa za to odpowiada a wentylatory , zarówno ich jakość jak i to na jakich obrotach chodzą i na to masz wpływ jeżeli podłączysz je do płyty głownej i wtedy możesz nimi sterować z programu .


5. Jak nie będziesz szalał z OC to ta płyta będzie ok .

6.Niestety tak dużego monitora nie doświadczyłem ... za to zwykłe 21:9 według mnie bajka :D

7. m.2 to banalna sprawa , wkładasz w płytę i 1 śrubka . masz opisane w instrukcji dowolnej płyty i mnustwo filmów na YT ale myślę że załapiesz bez .

8.Raczej nie potrzebujesz x570 ale trochę lepszą b550 możesz się pokusić czy to msi b550m tomahawk / aorus b550 elite czy asus b550 TUF PLUS czy tam asus B550-A strix ,. Choć możesz się zastanowić , różnica jest taka że b550 masz pci 4.0 tylko linie z procka , w x570 masz też z chipsetu i taka jest główna różnica . Na przyszłość kto wie.


Użytkownik _VeV_ edytował ten post 23 lutego 2021 - 11:26

jlzqhakr0o4c.jpg




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL