Jump to content

  •         

Photo

Pomoc w doborze NASa na domowe potrzeby

NAS serwer plików serwer sieciowy

No replies to this topic

#1 KSI

KSI

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 113 posts

Posted 12 October 2020 - 10:35 AM

Posiadam QNAP TS-231P, z którego jestem nie do końca zadowolony a jest to moje pierwsze spotkanie z NASem, kolega mi tam coś ustawił ale potem doinstalowałem sobie DLNA bo aplituner nie widział serwera + aplikacje do filmów/muzyki/zdjęć i teraz amplituner widzi, oraz zmieniłem IP na stałe.

Dokupiłem też niedawno QNAP TR-004 - po co? Do przechowywania WSZYSTKIEGO, w którym będą dyski większej pojemności kolejno dokładane + kopia najważniejszych danych na dyskach zew. 2,5/płytach bluray. TR-004 nie ma być na stałe podłączane do komputera, tylko w razie potrzeby skopiowania danych. Niestety ma sata II ale jakoś to przeboleję, w końcu nie będę z tego korzystał codziennie.

 

Dlaczego wybrałem Qnap - kolega mnie namówił bo sam ma i ogólnie na youtube jest masa filmików od Qnap z instrukcjami a do tego pomoc po polsku i to dość szybka.

 

Z czym mam problem - z tym, że po zainstalowania DLNA i takich aplikacji o ile dobrze napiszę nazwy - MovieStation (do filmów), AudioStation (do muzyki), PicterStation (do zdjęć), mój TV Panasonic/przystawka nvidia shield TV pro 2019 nie zawsze wszystko widzi. Akurat filmy są widoczne ale już z muzyką i zdjęciami jest problem.

 

Dlatego może Synology będzie lepszy?

Szukam czegoś na 4-5 dysków tylko do przechowywania filmów, muzyki (amplituner), zdjęć + może aplikacja do pobierania różnych rzeczy z sieci jak bittorrent choć nie pamiętam kiedy korzystałem.

 

Budżet? Nie więcej niż około 1500 zł nowy w promocji a najlepiej mniej z możliwością dołożenia pamięci - jeśli to mi się przyda w przyszłości. Mile widziane coś używane ale co?

 

FreeNAS/Xpenology - mam obudowę Fractal NODE 304, mam zasilacz, mam płytę główną asus z 6xSATA w tym 2 szt. SATA III i 4 szt. sata II na LGA1155, mam procesor, ram, chłodzenie, wentylatory i całą resztę, w tym 6 dysków 3TB i nawet SSD wolny się znajdzie SATA/m.2 nvme. Trzeba by to tylko złożyć - dam radę. Zainstalować i skonfigurować - nie dam rady. Nie wiem czy będę korzystał z RAID 0, może nie warto skoro i tak kopię będę mieć na TR-004 a może jeszcze na dyskach zew.2,5 i płytach bluray. Może kiedyś jak będę chciał się pobawić to dobrze by było wiedzieć jak to przełączyć.

 

Założenie jest takie, że na NASie może być wszystko to co mogę stracić, jak ktoś się włamie to najwyżej zniszczy mi filmy i muzykę, ew. zdjęcia ale prywatnych chyba tam nie będę trzymał. Poza tym NAS zamierzam włączyć tylko jak będę miał potrzebę korzystania.


Edited by KSI, 12 October 2020 - 10:35 AM.




Reply to this topic



  



Also tagged with one or more of these keywords: NAS, serwer plików, serwer sieciowy

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  Copyright power by: ITPC.NET.PL