Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Zestaw za [~4000zł] przeznaczony do [wszystkiego] dla [scav_]


33 odpowiedzi w tym temacie

#1 scav_

scav_

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 83 postów

Napisano 21 marca 2020 - 08:34

*Kwota którą chcesz przeznaczyć na zakup komputera - do 4000zł

*Wymagania oraz zastosowanie - komputer do wszystkiego - gry/stream/grafika

*Natywna rozdzielczość monitora - 2x 1920x1080 - Dell 2314H i LG 23EA63 + w przyszłości kolejny, prawdopodobnie 144hz 24", lub 27"

*Których podzespołów potrzebuje - Płyta główna, ram, procesor, zasilacz(?)

*Czy planujesz podkręcanie? - Z uwagi na słabe możliwości OC Ryzenów - raczej nie. OC Ramu jak najbardziej.

*Czy posiadasz jakieś podzespoły ze starszej konfiguracji - 1TB hdd, ssd crucial mx250, msi gtx970 (oc), obudowa spc rg4 pure black, tt smart se530w, grandis xe1236.

*Własna propozycja zestawu komputerowego:

https://proline.pl/koszyk/59f6afc8

 

Kilka słów ode mnie:

- płyta główna wybrana od msi, ale jestem otwarty na inne propozycje, do 400-500zł. Płyt głównych od samego msi jest całe mnóstwo, czym się one różnią?

- pamięci chciałbym kręcić na 3200-3600mhz, tutaj również jestem otwarty na propozycje, do 300-400zł (czym są kości e-die itp i czym się one różnią od innych?)

- dysk ssd zastanawiam się nad m.2 vs 2.5". Mam już jeden 2.5" 250gb - na system, a ten nowy na gry i aplikacje. Do 350-400zł.

- zasilacz jeśli konieczna jest wymiana to chciałbym coś przyszłościowego, co wytrzyma kolejną wymianę procesora za kilka lat i wymianę gpu na coś pokroju 2070 (z oc). Do 300-400zł (coś pokroju spc supremo fm2 gold 650w będzie ok?)

- grandis chyba wystarczy do schłodzenia tego zestawu?

- do zestawu chciałbym dołożyć dodatkowy 1 wentylator na przód i 1 na chłodzenie. Póki co mam 1 na przód, 1 na tył i 2 na chłodzeniu. Jest sens dokładać więcej?

 

Dzięki za pomoc.



#2 TheStachu12

TheStachu12

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 348 postów

Napisano 21 marca 2020 - 09:02

Płytę wybrałeś OK

 

chłodzenie da radę ale jak masz wersję v1 to nie pasuje do am4 a jak wersja v2 to zapinka do am4 i git.

 

Przyszłościowo to raczej wymiana zasilacza ale są lepsze jednostki od tego supremo. np. https://proline.pl/z...d-650w-p1401087 u SPC kontrola jakości leży. Ściągają zasilacze od SAMA i tylko naklejają naklejki swojej marki SPC. Ten Supremo FM2 to za prawie 400zł brak kompletu zabezpieczeń?! xD żenada 

 

Jak nie kręcisz RAM to weź te GOODRAMY. A jak kręcisz RAMY to Cruciale weź.

 

Z SSD to jak niewielka róźnica cenowa to lepiej dopłacić do tego sx 8200 pro 512gb

 

Obudowa jak będzie mocny sprzęt i tak mocny proc to sugeruje wymianę budy.

 

Taniej też można wziąść 3700X i również wystarczy.

 

 

Uważać na HAL900 i go olewać oraz się nim nie przejmować bo znowu ci wciśnie farelkę 9 gen Intela. Intele 9 generacji są nieopłacalne generalnie! HAL900 jest największym fanbojem Intela od lat.


Opcja z 3700X i nowym chłodzeniem, zasilaczem i budą:

 

https://proline.pl/koszyk/1b0b6457

 

Bardzo dobre chłodzenie od Scythe z 2 wentylatorami

 

16GB szybkiego RAM w Dualu

 

Dobry 512GB SSD NVMe ( na Samsungi by nie starczyło i pod twoje zastosowania dopłata do 970 pro i evo bezsensu)

 

Zasilacz z 10 letnią gwarancją i zapasem mocy pod lepsze GPU w przyszłości

 

Świetna i bardzo dobrze wykonana obudowa z bardzo dobrym przepływem powietrza


Użytkownik TheStachu12 edytował ten post 21 marca 2020 - 09:06

Mobilnie: Asus K52JT-SX131V (i5 480M, 6GB RAM, HD6370M 1GB, MX500 250GB, Windows 7 HP 64bit PL), Samsung Galaxy J5 2016 SM-J510FN


#3 scav_

scav_

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 83 postów

Napisano 21 marca 2020 - 09:04

Płytę wybrałeś OK

 

chłodzenie da radę ale jak masz wersję v1 to nie pasuje do am4 a jak wersja v2 to zapinka do am4 i git.

 

Przyszłościowo to raczej wymiana zasilacza ale są lepsze jednostki od tego supremo. np. https://proline.pl/z...d-650w-p1401087 u SPC kontrola jakości leży. Ściągają zasilacze od SAMA i tylko naklejają naklejki swojej marki SPC. Ten Supremo FM2 to za prawie 400zł brak kompletu zabezpieczeń?! xD żenada 

 

Jak nie kręcisz RAM to weź te GOODRAMY. A jak kręcisz RAMY to Cruciale weź.

 

Z SSD to jak niewielka róźnica cenowa to lepiej dopłacić do tego sx 8200 pro 512gb

 

Obudowa jak będzie mocny sprzęt i tak mocny proc to sugeruje wymianę budy.

 

Taniej też można wziąść 3700X i również wystarczy.

 

 

Uważać na HAL900 i go olewać oraz się nim nie przejmować bo znowu ci wciśnie farelkę 9 gen Intela. Intele 9 generacji są nieopłacalne generalnie! HAL900 jest największym fanbojem Intela od lat.

 

Jest sens interesować się innymi płytami?

 

Chłodzenie mam dokładnie to:

https://www.morele.n...-spc099-643221/

Czy z tym: https://www.cooling....ukt,555249.html

nie będzie działać na am4? :(

Jeśli nie, to trzeba kupić nowe chłodzenie?:facepalm:

 

Wymiana zasilacza teraz czy w przyszłości? Coś innego do 400zł poza tym Seasonic'iem?

 

Ram będzie kręcony, czyli skłaniam się ku tym drugim.

 

Dysk ssd, jest sens interesować się innym na m.2?

 

Obudowa - nie pomieści się to wszystko, czy będzie gorąco?

 

 

Tego właśnie chcę uniknąć przy kolejnej modernizacji. 5 lat temu wszyscy na forach mówili, że ta buda wystarczy, ten procesor wystarczy, gpu wystarczy do streamowania, grania, programowania, do wszystkiego generalnie. A tu się okazało że wyszły patche, nowe gry, programy i komputer działał jak należy przez rok a przy wymianie trzeba wymienić wszystko bo nic się nie nadaje.

Jedyne z czym mieli rację to z ssd, bo na hdd bym umarł:D



#4 TheStachu12

TheStachu12

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 348 postów

Napisano 21 marca 2020 - 09:22

Zapewne masz wersję V1 jak kupowałeś kilka lat temu w latach 2014-2015. Od 2016 była wersja V2. jak kupowałeś w 14-15 r. to nie będzie pasowało.

 

Są tańsze Core GM z Seasonica ale 2 lata krótsza gwarancja więc pozostałbym przy GX jak możesz dopłacić. Zasilacz najlepiej wymienić teraz

 

Obudowa jak będziesz dawał mocny sprzęt typu RTX 2070 lub 2080 to lepiej wymienić obudowę. Twój RG4 pomieści wszystko ale pod taki mocny sprzęt w przyszłości z RTXem bym wymienił CASE>

 

Zasilacz przy dużych obciążeniach procka i GPU może nie dać rady więc bym go wymienił teraz by mieć spokój.

 

Do 400zł na proline to ciężko o równie dobry SSD NVMe M.2 PCIe.


Mobilnie: Asus K52JT-SX131V (i5 480M, 6GB RAM, HD6370M 1GB, MX500 250GB, Windows 7 HP 64bit PL), Samsung Galaxy J5 2016 SM-J510FN


#5 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 21 marca 2020 - 09:32

3900x + b450 ? Ciekawe połączenie :)
Ale do 500zl nic ciekawszego nie wymyśli niż te b450 od MSI .
Rg4 może zostać , jest funkcjonalna i przewiewna . Jak ci jej jakość pasuje to czemu niby wymieniać ?
Ale wentylator jeszcze jeden na przód warto dać :)
Grandis wystarczy o ile masz tą nowsza wersje . Jak nie to musisz się go pozbyć :(
Zasilacz za to też bym wymienił, kupisz dobry to będzie na lata .

jlzqhakr0o4c.jpg


#6 scav_

scav_

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 83 postów

Napisano 21 marca 2020 - 10:30

Zapewne masz wersję V1 jak kupowałeś kilka lat temu w latach 2014-2015. Od 2016 była wersja V2. jak kupowałeś w 14-15 r. to nie będzie pasowało.

 

Są tańsze Core GM z Seasonica ale 2 lata krótsza gwarancja więc pozostałbym przy GX jak możesz dopłacić. Zasilacz najlepiej wymienić teraz

 

Obudowa jak będziesz dawał mocny sprzęt typu RTX 2070 lub 2080 to lepiej wymienić obudowę. Twój RG4 pomieści wszystko ale pod taki mocny sprzęt w przyszłości z RTXem bym wymienił CASE>

 

Zasilacz przy dużych obciążeniach procka i GPU może nie dać rady więc bym go wymienił teraz by mieć spokój.

 

Do 400zł na proline to ciężko o równie dobry SSD NVMe M.2 PCIe.

 

W takim razie na pewno mam v1..

Wobec tego jakie chłodzenie do tego ryzena - takie żeby działało na am4 i podstawkach intela (w razie w) i takie do przyszłego ewentualnego oc.

 

Czyli różnice między a GM a GX to tylko gwarancja?

 

A poza proline jeśli chodzi o dysk na m.2?

 

3900x + b450 ? Ciekawe połączenie :)
Ale do 500zl nic ciekawszego nie wymyśli niż te b450 od MSI .
Rg4 może zostać , jest funkcjonalna i przewiewna . Jak ci jej jakość pasuje to czemu niby wymieniać ?
Ale wentylator jeszcze jeden na przód warto dać :)
Grandis wystarczy o ile masz tą nowsza wersje . Jak nie to musisz się go pozbyć :(
Zasilacz za to też bym wymienił, kupisz dobry to będzie na lata .

 

Ciekawe, czy złe?

 

Różnice między Tomahawkiem a innymi płytami (czy to msi czy innych producentów) jest tylko w ilości/rozmieszczeniu złącz i sekcji zasilania czy jest coś jeszcze?

 

Jeśli jest coś wartego polecenia (poza proline) to podsyłajcie to zamówię z dwóch źródeł.



#7 TheStachu12

TheStachu12

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 348 postów

Napisano 21 marca 2020 - 11:22

Nie tylko. GM a GX to różnica w budowie zasilacza. 

 

Do 3700X polecam Fortis 3 v2, Mugen 5 Rev.B, Ninja 5 od najtańszego do najdroższego. Najwydajniejszy jest Ninja 5, potem Mugen 5 Rev.B a na końcu Fortis 3 v2. Grandis 2 XE1436 jest niedostępny na proline.


Mobilnie: Asus K52JT-SX131V (i5 480M, 6GB RAM, HD6370M 1GB, MX500 250GB, Windows 7 HP 64bit PL), Samsung Galaxy J5 2016 SM-J510FN


#8 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 22 marca 2020 - 10:11

ninja 5 , fuma 2 i mugen 5 od scythe to świetne wybory . Nowość od BQ - shadow rock 3 też bardzo dobrze rokuje , fortis chinol bo chinol ale robi swoją robotę nieźle i to samo grandis z tym że słychać już o grandisie 3 więc chyba zaraz wyjdzie xD


GM bazuje na starszych konstrukcjach seasonnicach , więc trochę inna budowa w sensie w środku + GM są pół modularne i część kabli mają na stałe oraz nie mają trybu półpasywnego ,acz nadal jest dobrym zasilaczem , ma krótszą 7 letnią gwarancje acz jak go weźmiesz to przecież nic złego się nie stanie hh


Różnice są dużże, w sekcjach zasilania, złączach i portach , ich rozmieszczeniu a nawet biosach xD - nnie tylko wyglądzie ale funkcjonalności , stabilności i nie tylko :P

msi b450 z dopiskiem max to najciekawsze b450 na ten moment , z wyjątkiem paru szrotów jak b450m proMAX acz tu chyba szybko się połapiesz bo to mATX i to nawet nie pełnego wymiaru z niechłodzoną sekcją zasilania hh


Połączenie ciekawe bo proc za 2000zł + płyta za 1/4 xD , logiczne się wydaje że jak stać cię na takiego procka to i płytę kupisz coś lepszego acz w tym wypadku jeszcze dadzą radę te płyty przy dobrej wentylacji w obudowie . Acz jest to ich max , 16 rdzeni w b450 ja bym już nie wkładał bo albo go mocnno zdusi by ratować płytę albo ją szybko zajedzie jeżeli bios nie będzie ograniczal limitów mocy i napięć .


z m.2 masz XLR8 od pny - bardzo szybki fajny dysk na flagowym kontrolerze phisona i kostkach toshiby , SiliconPower P34A80 również phison e12 i kostki toshiby ale nnie dokładnie te samei adata sx8200 ... to takie najciekawsze wybory acz nieco budrzetowy choć dalej dość szybki SN550 od WD też jest rozsądnym wyborem jak się trafi w dobrej cenie a nie raz już widziałem go na tyle taniej od wyżej wymienionych by to miało sens .


Użytkownik _VeV_ edytował ten post 22 marca 2020 - 10:12

jlzqhakr0o4c.jpg


#9 scav_

scav_

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 83 postów

Napisano 22 marca 2020 - 11:25

Nie tylko. GM a GX to różnica w budowie zasilacza. 

 

Do 3700X polecam Fortis 3 v2, Mugen 5 Rev.B, Ninja 5 od najtańszego do najdroższego. Najwydajniejszy jest Ninja 5, potem Mugen 5 Rev.B a na końcu Fortis 3 v2. Grandis 2 XE1436 jest niedostępny na proline.

 

Przejrzę te chłodzenia, dzięki.

 

ninja 5 , fuma 2 i mugen 5 od scythe to świetne wybory . Nowość od BQ - shadow rock 3 też bardzo dobrze rokuje , fortis chinol bo chinol ale robi swoją robotę nieźle i to samo grandis z tym że słychać już o grandisie 3 więc chyba zaraz wyjdzie xD


GM bazuje na starszych konstrukcjach seasonnicach , więc trochę inna budowa w sensie w środku + GM są pół modularne i część kabli mają na stałe oraz nie mają trybu półpasywnego ,acz nadal jest dobrym zasilaczem , ma krótszą 7 letnią gwarancje acz jak go weźmiesz to przecież nic złego się nie stanie hh


Różnice są dużże, w sekcjach zasilania, złączach i portach , ich rozmieszczeniu a nawet biosach xD - nnie tylko wyglądzie ale funkcjonalności , stabilności i nie tylko :P

msi b450 z dopiskiem max to najciekawsze b450 na ten moment , z wyjątkiem paru szrotów jak b450m proMAX acz tu chyba szybko się połapiesz bo to mATX i to nawet nie pełnego wymiaru z niechłodzoną sekcją zasilania hh


Połączenie ciekawe bo proc za 2000zł + płyta za 1/4 xD , logiczne się wydaje że jak stać cię na takiego procka to i płytę kupisz coś lepszego acz w tym wypadku jeszcze dadzą radę te płyty przy dobrej wentylacji w obudowie . Acz jest to ich max , 16 rdzeni w b450 ja bym już nie wkładał bo albo go mocnno zdusi by ratować płytę albo ją szybko zajedzie jeżeli bios nie będzie ograniczal limitów mocy i napięć .


z m.2 masz XLR8 od pny - bardzo szybki fajny dysk na flagowym kontrolerze phisona i kostkach toshiby , SiliconPower P34A80 również phison e12 i kostki toshiby ale nnie dokładnie te samei adata sx8200 ... to takie najciekawsze wybory acz nieco budrzetowy choć dalej dość szybki SN550 od WD też jest rozsądnym wyborem jak się trafi w dobrej cenie a nie raz już widziałem go na tyle taniej od wyżej wymienionych by to miało sens .

 

Poczytam jakieś testy tych chłodzeń i coś wybiorę.

 

Odnośnie zasilacza właśnie, to wolałbym coś modularnego - stąd właśnie moja propozycja od spc. Poczytam o tych zasilaczach jeszcze. Te seasonici mają płaskie kable?

Podstawowa kwestia w wyborze zasilacza jest taka, że nie chce go wymieniać za parę lat ponownie. Chce kupić teraz zasilacz, który wystarczy przynajmniej na kolejny upgrade kompa - nieważne czy będzie to ryzen czy coś od intela i nieważne czy 5, 10, 15 czy 20 rdzeni. Biorąc pod uwagę potencjalne oc - nie tyle co tego ryzena, ale kolejnej konstrukcji i gpu. Jeśli te 650w seasonica wystarczą to ok.

 

Przejrzę jeszcze te płyty i poczytam. Tak naprawdę to czego mi brakuje w mojej obecnej płycie to przycisk resetujący bios. Po oc czasami komputer nie wstawał, a rozbieranie go i wyciąganie baterii jest upierdliwe.

 

Kwestia taka czy b450 wystarczy do ryzena 9 i nie będzie go w żaden sposób ograniczać. Jeśli tak to nie jest mi potrzebna droższa płyta. Kupiłbym droższą jeśli miałbym pewność że za +/- 5 lat będę mógł postawić na niej kolejnej generacji procesor od amd a amd zapewnia wsparcie podstawki am4 do 2021/2022 roku(?). Poprawcie mnie jeśli się mylę.

 

 

#edit

Tomahawk ma trochę mało usb z tyłu, bo tylko 3. Potrzebuję przynajmniej 6..


Użytkownik scav_ edytował ten post 22 marca 2020 - 12:03


#10 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 22 marca 2020 - 12:09

SPC sobie absolutnie wybij z głowy w kwestii zasilaczy , obudowy czy tam chłodzenia to już nie ma problemu .

Jako że podane były różne modele seasonica to poprostu patrz na stronę producenta ,ale jeżeli dobrze pamiętam to wszystkie mają 24pin "normalne" grube a cała reszta taśmy .


650 według mnie starczy jak nie zaczniesz cudować z treadripperami czy multiGPU , chcesz to 750w nikt ci nie zabroni acz wiadomo że to dodatkowy koszt i pewnie długo nie wykorzystasz .

Przycisk do reset bios to tylko topka płyt , kiedyś więcej płyt to miało ... dzisiaj rezerwują dla najwyższych modeli .


amd jeszcze 1 generację na am4 zapowiedziało i nie spodziewam się już więcej . Mało prawdopodobne że z tego 3900x będzie się opłacało jeszcze robić upgrade acz kto wie - nie mam szklanej kuli hh


Użytkownik _VeV_ edytował ten post 22 marca 2020 - 12:08

jlzqhakr0o4c.jpg


#11 scav_

scav_

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 83 postów

Napisano 22 marca 2020 - 09:21

SPC sobie absolutnie wybij z głowy w kwestii zasilaczy , obudowy czy tam chłodzenia to już nie ma problemu .

Jako że podane były różne modele seasonica to poprostu patrz na stronę producenta ,ale jeżeli dobrze pamiętam to wszystkie mają 24pin "normalne" grube a cała reszta taśmy .


650 według mnie starczy jak nie zaczniesz cudować z treadripperami czy multiGPU , chcesz to 750w nikt ci nie zabroni acz wiadomo że to dodatkowy koszt i pewnie długo nie wykorzystasz .

Przycisk do reset bios to tylko topka płyt , kiedyś więcej płyt to miało ... dzisiaj rezerwują dla najwyższych modeli .


amd jeszcze 1 generację na am4 zapowiedziało i nie spodziewam się już więcej . Mało prawdopodobne że z tego 3900x będzie się opłacało jeszcze robić upgrade acz kto wie - nie mam szklanej kuli hh

 

Sprawdzę te zasilacze zaraz.

 

Z multigpu czy treadripperem nie zamierzam cudować. Bardziej miałem na myśli upgrade do np. kolejnej generacji ryzena - np. 16 rdzeni czy więcej i mocnej karty graficznej - czy to z serii 2xxx czy kolejnych 3xxx/4xxx.

 

a czy Zworka Clear CMOS x1 to nie jest coś to resetu biosu? Tomahawk ma takie coś.

 

Zbiorę to wszystko do kupy i wstawię jeszcze raz do ostatecznej oceny.



#12 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 22 marca 2020 - 09:28

no zgadza się , msi często używa zworki do resetu , co prawda to nie przycisk ale i tak lepsze to niz wyjmowanie baterii ciągłe zwłaszcza że lubią ją wsadzić pod grafike xD


jlzqhakr0o4c.jpg


#13 scav_

scav_

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 83 postów

Napisano 22 marca 2020 - 09:56

no zgadza się , msi często używa zworki do resetu , co prawda to nie przycisk ale i tak lepsze to niz wyjmowanie baterii ciągłe zwłaszcza że lubią ją wsadzić pod grafike xD

 

w obecnym mobo mam baterie idealnie pod slotem na gpu właśnie. Każda przeginka w oc powodowała że musiałem otwierać bok, wyciągać kartę, wyciągać baterię i poskładać wszystko do kupy. Na samą myśl mnie trzęsie..

 

Sam już nie wiem co robić z tą płytą - czy zostać przy b450 czy przejść jednak na x570. Szkoda że nie ma b550.

 

Jaką płytę x570 brać pod uwagę?



#14 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 22 marca 2020 - 10:22

asus x570-P i x570 TUF , ewentualnie aorus x570 elite ... cała reszta do tysiaka to barachło :[


jlzqhakr0o4c.jpg


#15 scav_

scav_

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 83 postów

Napisano 22 marca 2020 - 10:55

a tak zapytam jeszcze, dlaczego nie ma wciąż płyt b550?

 

#edit

pisałeś też coś o grandisie 3, skąd takie info? Z obecnego grandisa jestem zadowolony. Mimo szaleństw z oc cpu dawał radę dzielnie :D


Użytkownik scav_ edytował ten post 22 marca 2020 - 10:58


#16 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 22 marca 2020 - 11:04

skąd info ? pewien recenzentdał na wykresie grandisa 3 zamiast 2 .. myślałem że pomyłka i się dopytałem . Przyznał się że spc szykuje nowośc ale nic więcej nie może powiedzieć . Ja też nie chcę podawać źrudła , bo myślę że niedługo sprawa się rozjaśni skoro już recenzenci go mogą mieć .

B550 ? Niestety nie wiem , wciąż o nich cicho a temat korony świrusa pewnie jeszcze je obsunie 


jlzqhakr0o4c.jpg


#17 scav_

scav_

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 83 postów

Napisano 23 marca 2020 - 03:42

skąd info ? pewien recenzentdał na wykresie grandisa 3 zamiast 2 .. myślałem że pomyłka i się dopytałem . Przyznał się że spc szykuje nowośc ale nic więcej nie może powiedzieć . Ja też nie chcę podawać źrudła , bo myślę że niedługo sprawa się rozjaśni skoro już recenzenci go mogą mieć .

B550 ? Niestety nie wiem , wciąż o nich cicho a temat korony świrusa pewnie jeszcze je obsunie 

 

ok, dzięki za informacje.

 

Co do mojej obudowy jeszcze, to pomyliłem się. Mam spc gladius m35 pure black.

RG4 to obudowa którą kupowaliśmy dla brata.

 

==========================================================================

 

Poczytałem o tych płytach i sprawa wygląda tak, biorę:

 

b450 - tomahawk max +/- 500zł

lub

x470 - gaming plus max +/- 600zł - lub inna (jaka?) do ok. 600zł - jest sens?

lub

x570 - phantom gaming 4 / asus prime p / msi mpg gaming plus / asus tuf gaming plus

 

Odnośnie x470 i x570 muszę doczytać. Na ten moment wiem że asus tuf wygrywa sekcją zasilania.

 

Dlaczego w ogóle rozważam x470/x570?

1. Mają więcej wyjść na tylnym panelu niż b450 tomahawk

2. Obsłużą potencjalne OC

3. Lepszy zakup na przyszłość

 

Dlaczego b450?

1. Wystarczą do ogarnięcia 3900x

2. Zakup mało przyszłościowy

 

am4 będzie miało wsparcie jeszcze 1 generacji ryzenów później prawdopodobnie będzie coś nowego, czyli x570 jest bez sensu bo przy następnej wymianie procka i tak będę zmieniał na nową platformę..

Rozum podpowiada żeby iść w b450, chyba że dostanę dobrą płytę x470 w dobrej cenie (+/- 600zł). Może brać pod uwagę używki?

Dobrze myślę?

 

Pozostaje tylko kwestia zbyt małej ilości wyjść usb na tylnym panelu w b450. Jakieś pomysły?

 

---

 

Chłodzenie

Biorę pod uwagę:

SILENTIUMPC FORTIS 3 HE1425 (SPC130) 150zł

SILENTIUMPC GRANDIS 2 XE1436 (SPC154) 180zł

SCYTHE CPU MUGEN 5 REV.B (SCMG5100) 220zł

 

Tylko teraz tak, czytałem że stockowe chłodzenie jest wystarczające do tego ryzena, jeśli nie planujemy oc. Jeśli to prawda to nie będę kupował chłodzenia póki co. Kupię jak będzie potrzeba.

 

---

 

Zasilacz

Przejrzałem polecane i w granicach 400zł mamy:

spc supremo 650w/750w odpowiednio 340zł/370zł

seasonic core gm 650w 380zł

corsair tx 650w 400zł

seasonic focus gx 650w 460zł

 

---

 

Dodatkowo mamy:

ryzen 9 3900x 2000zł

crucial ballistix sport lt 16gb 360zł

Adata xpg sx8200 500gb 400zł

 

dodając do tego b450, zasilacz za 400zł i brak dodatkowego chłodzenia mamy 3700zł

 

Biorąc natomiast x570, focus gx650 i mugena 5 mamy 4300zł.

 

Napiszcie mi proszę co myślicie o tych płytach, braku chłodzenia oraz zasilaczach i będę zamawiał.


Użytkownik scav_ edytował ten post 23 marca 2020 - 03:43


#18 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 23 marca 2020 - 06:25

M35 też będzie , nieco większa ale wszystko co się rg4 tyczy to jej też , funkcjonalna , przewiewna ale dość tandetna .
Phantoma i MSI odrzuć na x570 bo to badziewia ... ASRock skopał wentylatory chipsetu na całej serii x570 i wyją a w dodatku na tych x570 pro 4 i Phantom 4 vrm jest naprawdę słaby . Na upartego są radę ale nie sztuką kupi' dużo gorsza płytę niż x570-p
A z tymi zasilaczami spc mam nadzieję że to nie na poważnie... Bo ciężko brać na poważnie markę która sprowadza zasilacze od chińskiej samy, olewa kontrolę jakości a nawet najwyższe ich modele nie mają pełnego kompletu zabezpieczeń ...
Pamiętaj że jak kupisz b450/x470 inne niż MSI z dopiskiem max to będziesz potrzebował pomocy sklepu lub starszego ryzena żeby zaaktualizowac bios bo jak trafisz że starym to ci to nie odpali - czarny ekran .
Brak chłodzenia to dla mnie głupie jak już tyle na pc wydajesz acz fakt faktem spróbować można i w najgorszym razie dokupisz , kwestia czy to za tydzień czy za rok hh

jlzqhakr0o4c.jpg


#19 scav_

scav_

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 83 postów

Napisano 23 marca 2020 - 12:04

hcaclkn0fylh_t.jpg

 

Dobra tak się to prezentuje.

Lecąc od góry:

 

1. Cpu - procesor na lata

2. B450 - nie widzę tutaj realnej przewagi x570 w codziennym użytkowaniu. Oczywiście ma więcej złącz i wyjść, lepsze audio itd., ale niekoniecznie jest mi to potrzebne.Usb ma wystarczająco, a w razie w mam jeszcze 4xUSB na przednim panelu. Poprawcie mnie jeśli jest tu coś czego nie wiem. OC procesora nie będę robił. Ewentualnie pobawię się funkcją Precision Boost Overdrive (czyli auto oc?). Będę za to kręcił pamięci ram.

3. Ram - bez komentarza

4. Dysk SSD - bez komentarza

5. Zasilacz Focus GX650w - mam nadzieje że wystarczy na przyszłe upgrade'y komputera.

6. Chłodzenie Fortis 3 dlatego, że jest bardziej kompaktowy niż Grandis i nie utrudnia dostępu do ramu, a ich możliwości są bardzo zbliżone.

 

Razem za wszystko wyjdzie 3800 zł z groszem, więc nie jest źle. 

 

Powiedzcie mi czy macie coś do dodania i zamykamy temat :D


Użytkownik scav_ edytował ten post 23 marca 2020 - 12:07


#20 TheStachu12

TheStachu12

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 348 postów

Napisano 23 marca 2020 - 01:43

Pod 12 rdzeniowca rozważałbym płytkę X570 tą TUF GAMING PLUS bo ta TOMAHAWK mocno go zdusi albo Bios TOMAHAWKA nie będzie ograniczał limitów mocy i napięć a tego przecież byś nie chciał.


Mobilnie: Asus K52JT-SX131V (i5 480M, 6GB RAM, HD6370M 1GB, MX500 250GB, Windows 7 HP 64bit PL), Samsung Galaxy J5 2016 SM-J510FN


#21 scav_

scav_

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 83 postów

Napisano 23 marca 2020 - 02:39

Ale masz jakieś potwierdzone informacje że tomahawk max zdusi ten procesor?

 

Bo póki co czytam na reddicie że wszystko ludziom śmiga z tym połączeniem.

Generalnie gdybym wiedział że amd wypuści jeszcze ze 2-3 generacje na am4 to wziąłbym x570 bez gadania, ale jako że to prawdopodobnie mój ostatni ryzen na am4 to bez sensu wydaje mi się wydawać 2x więcej na płytę.

Chyba że masz coś co mnie przekona do x570 to biorę i zamykam temat.

 

Takie coś znalazłem na reddicie. Nie wiem na ile legit

https://i.redd.it/58am663beh931.png



#22 TheStachu12

TheStachu12

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 348 postów

Napisano 23 marca 2020 - 02:55

https://www.youtube....h?v=sHzi0DNMK8s sekcja zasilania potrafi dobić do ponad 80 stopni pod dużym obciążeniem procka.

 

Jak kupujesz tak dobry proc to nie wypada oszczędzać na płycie i brać coś lepszego.


Mobilnie: Asus K52JT-SX131V (i5 480M, 6GB RAM, HD6370M 1GB, MX500 250GB, Windows 7 HP 64bit PL), Samsung Galaxy J5 2016 SM-J510FN


#23 scav_

scav_

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 83 postów

Napisano 23 marca 2020 - 03:18

ale mówimy tu o obciążeniu aidą64 i bez żadnego nawiewu na sekcję. Przynajmniej nic nie widać.

 

W normalnym zastosowaniu, nawet streamując, grając i oglądając coś w tle nie uzyskamy takiego obciążenia, prawda?

 

A tak jak pisałem, oc nie zamierzam robić.



#24 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 23 marca 2020 - 05:31

Ale masz jakieś potwierdzone informacje że tomahawk max zdusi ten procesor?

 

Bo póki co czytam na reddicie że wszystko ludziom śmiga z tym połączeniem.

Generalnie gdybym wiedział że amd wypuści jeszcze ze 2-3 generacje na am4 to wziąłbym x570 bez gadania, ale jako że to prawdopodobnie mój ostatni ryzen na am4 to bez sensu wydaje mi się wydawać 2x więcej na płytę.

Chyba że masz coś co mnie przekona do x570 to biorę i zamykam temat.

 

Takie coś znalazłem na reddicie. Nie wiem na ile legit

https://i.redd.it/58am663beh931.png

pitu pitu , polecam hardware unboxed , testowali rożne b450 z ryzenem 3950x i te msi wypadły jako tako , potrzebują przewiewnego środowiska ale fortis 3 przecież wentylator schodzi poniżej radiatora i dmucha na sekcje zasilania to będą miec dobre warunku ...

Jasne, takie połączenie płyty za 400zł z prockiem za 2 kafle jest dziwne ale jak najbardziej możliwe .


biorąc x570 zyska głównie pci 4.0 no i wyposarzenie ale raczej nie wydajność .


acz fakt faktem trochę racji staszek ma , jak ją dobrze przyciśniesz to płyta się zmęczy bo te b450 nie były myślane do takich prockow , choć tak jak już mówiłem - o dziwo dają radę jak nie urządzisz im armageddonu bez przewiewu nad sekcją :P


Użytkownik _VeV_ edytował ten post 23 marca 2020 - 05:33

jlzqhakr0o4c.jpg


#25 scav_

scav_

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 83 postów

Napisano 23 marca 2020 - 06:22

Planuję mieć tam 2x wentylator na fortisie, 1x wentylator z tyłu i 2x z przodu. Chyba wystarczy?

 

Cholera nie wiem już sam co zrobić. W teorii ten tomahawk powinien wystarczyć, ale w praktyce to już nie wiem.

https://docs.google....ydkpFA/htmlview



#26 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 23 marca 2020 - 06:28

wystarczy taka konfiguracja wentylatorów 


Tak jak już mówiłem , to męczenie płytyi osobiście wydaje mi się dziwne tutaj oszczędzanie skoro na procka tyle wydajesz acz jest to całkowicie wykonalne i będzie działać .


Użytkownik _VeV_ edytował ten post 23 marca 2020 - 06:28

jlzqhakr0o4c.jpg


#27 scav_

scav_

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 83 postów

Napisano 23 marca 2020 - 06:56

Dobra, ten fortis dźwignie OC tego ryzena w razie w? Na płycie x570 oczywiście



#28 TheStachu12

TheStachu12

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 348 postów

Napisano 23 marca 2020 - 07:20

Do OC 12 rdzeniowca radziłbym dołożyć do lepszego coolera typu Ninja 5.

 

Płytę oczywiście bierzesz https://www.asus.com...MING-X570-PLUS/


Mobilnie: Asus K52JT-SX131V (i5 480M, 6GB RAM, HD6370M 1GB, MX500 250GB, Windows 7 HP 64bit PL), Samsung Galaxy J5 2016 SM-J510FN


#29 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 23 marca 2020 - 07:32

te proce i tak niespecjalnie mają potencjał oc bo amd tak pokonfigurowało tryby turbo że wyciskają z zenków 3000 większośc potencjałua fortis 3 szczerze nie wiem , acz ja go nie widzę przy oc tego procka .


jlzqhakr0o4c.jpg


#30 scav_

scav_

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 83 postów

Napisano 23 marca 2020 - 07:58

Jak wysoko w ogóle kręcą się te ryzeny? Okolice 4,2GHz są osiągalne na zwykłych śmiertelników czy nie bardzo? Bo się szczerze mówiąc nie orientowałem w oc ryzenów.

 

Chyba wezmę Tomahawka i Fortisa a jeśli będzie coś nie tak to mam 14 dni na zwrot i wymienię na x570 od Asusa. Bo inaczej to tu nie padnie żadna decyzja :D



#31 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 23 marca 2020 - 08:27

4.2-4.4 się kończą w 90% wypadków . acz często 4.1 już turbo bije a zdarza się że i 4.2 ... niekoniecznie na wszystkich rdzeniach , takie ciekawe działanie xD

Podobnie jak u kart nvidii od jakiegoś czasu , turbo skaluje się z temperaturą , limitami mocy i tak dalej :P , to nie jest na sztywno wpisana wartośc jak u intela a ustalana na bierząco dynamicznie według algorytmu .

Za 14 dni nie wiem czy wszystko wyczujesz :P


jlzqhakr0o4c.jpg


#32 scav_

scav_

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 83 postów

Napisano 23 marca 2020 - 09:45

Dobra w takim razie nie będę kręcił.

 

Zamawiam z b450 i fortisem. Dzięki wszystkim za pomoc.

Jak będzie się coś działo to wymienię na x570.



#33 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 23 marca 2020 - 10:05

znając życie jak ma się coś dziać tojuż będzie wtedy za późno , a jak ma chodzić to będzie chodzić jeszcze "troche" :P


jlzqhakr0o4c.jpg


#34 scav_

scav_

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 83 postów

Napisano 23 marca 2020 - 10:27

ma działać i koniec :D

Jeszcze raz dzięki za pomoc, będę pisał jakby coś się popsuło :D





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL