Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Laptop zaczął wariować i chyba padł


6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Portrijewicz

Portrijewicz

    Świeżo zarejestrowany

  • Użytkownik
  • 7 postów

Napisano 01 stycznia 2020 - 11:01

Wczoraj miałem dosyć poważne problemy z laptopem a mianowicie sam mi się zawiesił podczas oglądania filmu na youtube. Najpierw na ułamek sekundy pojawiły się kolorowe kreseczki na ekranie. Potem ekran zgasł i laptop się zrestartował. Sytuacja powtórzyła się kilka razy. Dzisiaj laptop złapał kolejna zwiechę więc postanowiłem zrobić format. Niestety formatu nie dało się przeprowadzić bo laptop zawieszał się i restartował w różnych momentach. Raz jak instalator miał już 89% a potem prawie od razu po 6%. Przełożyłem dysk z innego komputera (z zainstalowanym systemem). Laptop też po godzinie złapał zwiechę ale tym razem już nie wstał... Klikam na przycisk "power" laptop próbuje się włączyć bo świecą się wszystkie kontrolki, wentylator zaczyna działać ale po 5 sekundach się wyłącza i znowu próbuje się uruchomić. I tak w kółko. Ekran był cały czas czarny. Największym kuriozum jest fakt, że on po podłączeniu samej wtyczki zasilającej próbował się włączać:facepalm: Tak jakby samo podłączenie zasilania = naciśnięcie przycisku "power". 

 

Dzisiaj usilowałem go włączyć jeszcze ponad 100 razy ale nic z tego. Przed chwilą jakimś cudem włączył się. Udało mi się wejść do biosu jednak długo się nie pocieszyłem. Nie minęło kilka minut i laptop zawiesił się też w biosie. Na ekranie pokazały się różnokolorowe prostokąty. Screen poniżej:

https://i.imgur.com/SAY60DL.jpg

 

Zrestartowałem go i spróbowałem na nowo włączyć windowsa z dysku który na innym laptopie działa bez problemów. Zobaczyłem jedynie blue screena.

 

Pytanie co tutaj padło? Na pewno nie dyski ani pamięci ram. Kartę graficzną mam zintegrowaną z płytą główną (intel hd 4400). 



#2 nikos

nikos

    Świeżo zarejestrowany

  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 02 stycznia 2020 - 12:38

Blue screen czasem coś podpowiada. Wariacje na ekranie sugerują przegrzewanie lub uszkodzenie grafiki lub jej pamięci.



#3 Portrijewicz

Portrijewicz

    Świeżo zarejestrowany

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 7 postów

Napisano 02 stycznia 2020 - 12:56

Bluscreena też mam. Od dzisiaj za każdym razem kiedy staram się włożyć do laptopa jakikolwiek dysk z nagranym już windowsem i próbie odpalenia go. Laptop najpierw łapie zawiechę przy starcie, kiedy "tworzy" się logo windowsa 7 a następnie przez ułamek sekundy widać to:

https://i.imgur.com/T0p7bdv.png

jakość słaba ale to dlatego że kamera nie zdążyła nawet złapać ostrości po szybkim przejściu z czarnego ekranu w niebieski.

 

Czyli bez wymiany całej płyty głównej się obejdzie? 


Użytkownik Portrijewicz edytował ten post 02 stycznia 2020 - 12:59


#4 barteg_informatyg

barteg_informatyg

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 498 postów

Napisano 02 stycznia 2020 - 01:18

Grafika przegrzana, mógłbyś wymieńić paste termoprzewodzącą i przeczyścić całego lapka by się tak nie gotował ale na moje to i tak już jest raczej dead.


Intel Core i5 4690k /MSI z97 gaming 3 /8GB DDR3 HyperX /Asus gtx970 black edition OC /Antec VP 500W /Antec P100 / Win 8.1


#5 nikos

nikos

    Świeżo zarejestrowany

  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 02 stycznia 2020 - 01:19

To może być po prostu błąd na dysku po nieprawidłowym zamknięciu systemu.

Możesz spróbować jakiś wentylator skierować na wloty w lapku i zobaczyć czy dłużej pochodzi bez zwiechy. 

Jeśli tak to można spróbować go rozebrać - odkurzyć, wyczyścić, od nowa chłodzenie założyć.

Najpewniejsza droga to znaleźć porządny serwis laptopów, dogadać się żeby wycena nie była zbyt droga.
Dobry serwis potrafi często coś wyrzeźbić na płycie bez jej wymiany. 



#6 Portrijewicz

Portrijewicz

    Świeżo zarejestrowany

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 7 postów

Napisano 02 stycznia 2020 - 01:39

laptop w środku jest jak nowy. Czyszczę wentylator co kilka miesięcy. Pastę zmieniam co pół roku. W idle i cpu i gpu mają po 35 stopni. 



#7 Gajwer

Gajwer

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 214 postów

Napisano 03 stycznia 2020 - 01:51

Skoro na innym dysku działa lepiej do tego bym zaczął.

Druga sprawa grafika może być uszkodzona.

Zainstaluj na czysto Windows na nowym dysku (lub innym), Windowsa update oraz przeprowadź aktualizację bios.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL