Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

AOC AG241QG czy Dell S2417DG


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 RyanPL

RyanPL

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 53 postów

Napisano 11 grudnia 2018 - 09:56

Tak jak w temacie? Jaki monitor byście wybrali? Zwróćcie uwagę na rewizję jeśli możliwe.



#2 fireworklaura

fireworklaura

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 399 postów

Napisano 12 grudnia 2018 - 03:59

https://www.morele.n...-c24g1-4716156/ (1080p144 24cale) 849zl
https://www.morele.n...-c27g1-4716155/ (1080p144 27cali) 1089zl
https://www.morele.n...-q27p1-4600699/
(1440p60 27cali) 949zl
https://www.morele.n...ag32cq-4141393/ (1440p144hz 32 cale) (nic lepszego 1440p144hz nie znajdę) 2099zl lepsze od tego della czy AOC które mają TN
Przede wszystkim kupowanie monitora na typie matrycy TN które są montowane w monitorach typowo za 200zl to złodziejstwo
Wszystkie moje propozycje to matrycy VA/IPS a jaki wybierzesz to twój wybór, napewno 1440p nie jest dobre dla 24 cali. Ja polecam celować w 1440p60 jezeli chcesz strasznie to 144hz to wybierz ten pierwszy za 849 albo ten za 2099zl.
Podaj specyfikację sprzętu to ważne w dobrze monitora. Jeśli posiadasz 4 rdzeniowy procesor to muszę się zawieść ale 1080p to głupi pomysł bardzo a do 24 cali nie polecam cisnąć 2k tylko co najmiej 27 cali.

Użytkownik fireworklaura edytował ten post 12 grudnia 2018 - 04:04


#3 RyanPL

RyanPL

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 53 postów

Napisano 12 grudnia 2018 - 04:26

https://www.morele.n...-c24g1-4716156/ (1080p144 24cale) 849zl
https://www.morele.n...-c27g1-4716155/ (1080p144 27cali) 1089zl
https://www.morele.n...-q27p1-4600699/
(1440p60 27cali) 949zl
https://www.morele.n...ag32cq-4141393/ (1440p144hz 32 cale) (nic lepszego 1440p144hz nie znajdę) 2099zl lepsze od tego della czy AOC które mają TN
Przede wszystkim kupowanie monitora na typie matrycy TN które są montowane w monitorach typowo za 200zl to złodziejstwo
Wszystkie moje propozycje to matrycy VA/IPS a jaki wybierzesz to twój wybór, napewno 1440p nie jest dobre dla 24 cali. Ja polecam celować w 1440p60 jezeli chcesz strasznie to 144hz to wybierz ten pierwszy za 849 albo ten za 2099zl.
Podaj specyfikację sprzętu to ważne w dobrze monitora. Jeśli posiadasz 4 rdzeniowy procesor to muszę się zawieść ale 1080p to głupi pomysł bardzo a do 24 cali nie polecam cisnąć 2k tylko co najmiej 27 cali.

Dzięki za odpowiedź.
Z tego co czytałem na forach, TN obecnie nie już takie samo jak TN kilka lat temu, technologia się zmieniła. Nie wiem czy jednak faktycznie w modelach za 200 pakują ten sam TN technologicznie czy też nieco lepszy. Niemniej przy TN czas reakcji oraz powidoki czy też jakieś rozmywanie przy dynamicznych grach jest widoczne (na VA mniej, ale na IPS znacznie więcej). Do tego dochodzi mały input lag. I to mnie nieco odstrasza.
Mój komp to:
i5 6600K (podkręcony do 4,3 Ghz)
MSI GTX 1070 Gaming X (za parę miesięcy będę zmieniał na 1080 albo RTX 2070).

16 GB Ram (3000 Mhz, CL 14)
reszty chyba wymieniać nie muszę. Dziwią mnie głosy (rzadkie bo rzadkie), które spotkałem na różnych forach o tym, że i5 6600 to za mało na 144 Hz. Przecież głównie jakość i szybkość wyświetlanego obrazu zależy od GPU a nie CPU.
i co z tym G-Sync'iem? Konieczny? Jedni mówią, że tak, inni, że niekoniecznie. Ja już nie wiem :/
P.S. 27 cali to za dużo jak na moje biurko, zdecydowanie. Poza tym chcę drugi monitor nad tym głównym (obecnie dyskutowanym) dlatego ta sama wielkość byłaby porzadana (czyi 2x24"). DLatego przy 24 calach się upieram. Dziwi mnie, że że 1440p nie jest dobre dla 24". Może w grach nie jest to tak ewidentnie zauważalne, ale przestrzeń robocza w samym Windowsie większa. Nie wiem...



#4 fireworklaura

fireworklaura

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 399 postów

Napisano 12 grudnia 2018 - 08:58

TN zawsze zostanie TN i będzie mieć te same wady, słabe kąty widzenia, wypalanie się po czasie, zmęczone oczy. Czas reakcji albo powłoki to chwyt marketingowy od lat się to stosuje jako człowiek nie jesteś wstanie zobaczyć różnic pomiędzy 4ms a 1ms, nie zauważysz iput laga bo jest to zbyt szybkie. 1440p do 24 cali to zło ale ciężko o jakiś z 144hz. I5 6600/k 4/4 rdzenie wątki jest wąskim gardłem dla grafiki przy uwaga rozdzielczości strzelasz w sobie w kolano ponieważ 1080p dociąża mocniej procesor dlatego stworzysz bootlneck oraz będziesz musiał zmienić platformę na 6 core. 1440p wyższa rozdzielczość potrafi sprawić że procesor ma lżej bo dociążamy grafike bardziej dzięki temu nie trzeba zmieniać platformy

Użytkownik fireworklaura edytował ten post 12 grudnia 2018 - 09:37


#5 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 12 grudnia 2018 - 09:46

dlaczego 24 cale i 1440p to złe połączenie ?Bo wszystko robi się ZBYT małe i trzeba używać skalowania dość wysokiego , a wciąż pod tym względem duża część oprogramowania leży i kwiczy i albo skalowanie tam NIE działa , albo powoduje problemy albo nienaturalnie rozciąga i psuje jakość obrazu lub dziwnie rozmieszcza elementy psując wygodę / gubiąc przestrzeń roboczą . Dlatego 27 cali jest optymalne bo tam już można się obyć bez walki ze skalowaniem . Mam nadzieje że takiej odpowiedzi oczekiwałeś . Powidoki i nierówne podświetlenie to bardzo częste wady we wszystkich wielohercowych. Co do TN to moje obserwacje są takie , że od 3-4 lat w tych matrycach jest REGRES a nie postęp . Za to VA postęp ogromny ,z zamulonych i smurzących matryc zmieniły się nie do poznania . Sam nie pałałem do nich miłością , używam od roku i wciąż doceniam . Komfort pracy na tym po zmierzchu jest świetny . W dużej mierze odpowiada za to czerń oraz neutralne kolory . Nie są ani wyprane jak na TN ani cukierkowe jak na IPS .

Mylisz się , jakość grafiki zależy od GPU . Ale "szybkość" jak to nazwałeś należy do procesora . Im więcej klatek tym proc ma więcej do roboty . Im wyższe ustawienia graficzne tym więcej ma do roboty grafika poza paroma opcjami co idą na klaty proca .Im niższa rozdzielczość tym grafika bardziej luzuje a proc dostaje bardziej w tyłek . Im wyższa rozdzielczość tym grafika więcej się napracuje a proc ma mniej klatek do przetworzenia . Dużo rzeczy się mówi , ale nie wszyscy potrafią zrozumieć że bootleneck CPU jest znacznie bardziej dotkliwy niż bootleneck GPU .


1080p do tak mocnej grafiki , jeszcze tym bardziej przy takim procu uważam za dość średni pomysł . Planujeszmocną grafikę więc bym postawił na 2k albo nawet 4k jak jest w twoim zasięgu . Przy okazji przedłużysz żywot proca , dłużej ci będzie wystarczał .


Użytkownik _VeV_ edytował ten post 12 grudnia 2018 - 09:44

jlzqhakr0o4c.jpg


#6 RyanPL

RyanPL

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 53 postów

Napisano 12 grudnia 2018 - 11:17

TN zawsze zostanie TN i będzie mieć te same wady, słabe kąty widzenia, wypalanie się po czasie, zmęczone oczy. Czas reakcji albo powłoki to chwyt marketingowy od lat się to stosuje jako człowiek nie jesteś wstanie zobaczyć różnic pomiędzy 4ms a 1ms, nie zauważysz iput laga bo jest to zbyt szybkie. 1440p do 24 cali to zło ale ciężko o jakiś z 144hz. I5 6600/k 4/4 rdzenie wątki jest wąskim gardłem dla grafiki przy uwaga rozdzielczości strzelasz w sobie w kolano ponieważ 1080p dociąża mocniej procesor dlatego stworzysz bootlneck oraz będziesz musiał zmienić platformę na 6 core. 1440p wyższa rozdzielczość potrafi sprawić że procesor ma lżej bo dociążamy grafike bardziej dzięki temu nie trzeba zmieniać platformy

Dlaczego 1440p do 24 to zło? Chodzi o wpływ na wydajnośc GPU czy obciążenie CPU? Czy może "czytelność" ikon/tekstu na pulpicie czy w przeglądarce?
Nie rozumiem fragmentu zdania: " I5 6600/k 4/4 rdzenie wątki jest wąskim gardłem dla grafiki przy uwaga rozdzielczości strzelasz w sobie w kolano [...]".
Skoro chcę 1440p i to mniej dociąża procesor, to wystarczy że będę celował w wymianę GPU a wymianę CPU mogę sobie darować... tak to rozumiem...
W ogóle to wydaje mi się, co potwierdzają pewne testy, że obciążenie dla CPU przy 1440p i 144 hz występuje tylkow grach które bazują głównie na mocy obliczeniowej procka, zaś w grach bazujacych na mocy GPU procek nie ma tak wielkiego znaczenia. Ja czegoś tu nie kumam...


dlaczego 24 cale i 1440p to złe połączenie ?Bo wszystko robi się ZBYT małe i trzeba używać skalowania dość wysokiego , a wciąż pod tym względem duża część oprogramowania leży i kwiczy i albo skalowanie tam NIE działa , albo powoduje problemy albo nienaturalnie rozciąga i psuje jakość obrazu lub dziwnie rozmieszcza elementy psując wygodę / gubiąc przestrzeń roboczą . Dlatego 27 cali jest optymalne bo tam już można się obyć bez walki ze skalowaniem . Mam nadzieje że takiej odpowiedzi oczekiwałeś . Powidoki i nierówne podświetlenie to bardzo częste wady we wszystkich wielohercowych. Co do TN to moje obserwacje są takie , że od 3-4 lat w tych matrycach jest REGRES a nie postęp . Za to VA postęp ogromny ,z zamulonych i smurzących matryc zmieniły się nie do poznania . Sam nie pałałem do nich miłością , używam od roku i wciąż doceniam . Komfort pracy na tym po zmierzchu jest świetny . W dużej mierze odpowiada za to czerń oraz neutralne kolory . Nie są ani wyprane jak na TN ani cukierkowe jak na IPS .

Mylisz się , jakość grafiki zależy od GPU . Ale "szybkość" jak to nazwałeś należy do procesora . Im więcej klatek tym proc ma więcej do roboty . Im wyższe ustawienia graficzne tym więcej ma do roboty grafika poza paroma opcjami co idą na klaty proca .Im niższa rozdzielczość tym grafika bardziej luzuje a proc dostaje bardziej w tyłek . Im wyższa rozdzielczość tym grafika więcej się napracuje a proc ma mniej klatek do przetworzenia . Dużo rzeczy się mówi , ale nie wszyscy potrafią zrozumieć że bootleneck CPU jest znacznie bardziej dotkliwy niż bootleneck GPU .


1080p do tak mocnej grafiki , jeszcze tym bardziej przy takim procu uważam za dość średni pomysł . Planujeszmocną grafikę więc bym postawił na 2k albo nawet 4k jak jest w twoim zasięgu . Przy okazji przedłużysz żywot proca , dłużej ci będzie wystarczał .

Siedzę od monitora w odległości (mierzyłem przed chwilą) 60-70 cm (i to nawet jak się oprę o fotel, gdy sie wyprostuję, np przy graniu, to jest to 50 cm). Czy to na tyle daleko, żeby wszystko było małe i abym nie dostrzegał pewnych rzeczy? Nie wiem a raczej nie sądzę, żeby tak było. Muszę to chyba sprawdzić w jakimś salonie na przykładowych monitorkach.

Wracając do meritum. Skoro więcej FPS to więcej obciążenia dla procesora, to jak się odniesiesz do filmu, który wstawiłem powyżej w odpowiedzi do fireworklaura? Jeśli mam monitor 144Hz to nawet jak będę miał gierkę w której będe mógł wyciągnąć 70-80 czy 90 klatek, to tylke monitor będzie ich realnie wyświetlał - nie oznacza to, że mając 144Hz monitor muszę mieć te 144 Hz? Bo obecnie jak mam 60Hz monitor i Wiedźmak 3 mi ciągnie w Ultra bez HW 70 klatek średnio, to ja widze tylko jakby 60 klatek bo tyle ma "ograniczenia" monitor... Dobrze rozumiem?
Co mnie jednak w Twojej odpowiedzi bardziej zaciekawiło to to, że piszesz: "Im wyższa rozdzielczość tym grafika więcej się napracuje a proc ma mniej klatek do przetworzenia [...]". Rozumiem, że skoro mam 1070 gtx'a to nie mam co się martiwić tym, że mam i5 6600k? Procek będzie tu jakoś "opóźniał" GPU?

2K, nie mówiąc o 4K to dla mnie za dużo, bo stawiam na takie tytułu jak BF5, Wiedźmin 3 czy inne gierki wymagające które na pewno zaraz się pojawią na horyzoncie. PUBG, H1Z1, FIFA to też tytuły w których gram, ale nie interesuje mnie np CS czy jakaś DOTA, gdzie tam można nawet te 200 czy 300 klatek osiagnąć. To nie mój cel. Dlatego też chciałbym 1440p głównie ze względu na tę przestrzeńroboczą, bo monitor to inwestycja na lata, zaś trzymanie sie przy 1080p może wywołać u mnie frustrację za jakiś czas.


Użytkownik RyanPL edytował ten post 12 grudnia 2018 - 11:16


#7 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 13 grudnia 2018 - 06:19

Dalej nie rozumiesz że chodzi o stosunek wielkości ekranu do rozdzielczości... Oraz skalowanie w systemie i aplikacjach. Przecież już 2 razy o tym pisałem. Działa to w obie strony, mała rozdzielczość na dużym ekranie to masakra, ale zbyt duża na małym to też nie dobrze. Mac Os lepiej sobie radzi że skalowanie ale na Windowsie potrafi to działać beznadziejnie.
Przy 1070 jeszcze twój proc nie jest problemem w 99% gier.
60hz wyświetla 60fps. Danie monitora z wyższym Hz tylko bardziej uwydatni niedomagania proca. Nie musisz mieć 144fps do 144hz ale powyżej 120 by pasowało żeby porządnie to odczuć. Jak proc ci nie będzie wyrabiał to więcej Hz sprawi tyle że różnice między spadkami do np 60-70 a 130fps mogą w wieku grach mocno przeszkadzać. Spodziewać się można tez stutteru jeżeli dojdziesz do granicy CPU. Przeczytaj jeacze raz uważnie mój wcześniejszy wpis ( ten długi), bo sporo wyjaśnia.

Użytkownik _VeV_ edytował ten post 13 grudnia 2018 - 06:20

jlzqhakr0o4c.jpg


#8 fireworklaura

fireworklaura

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 399 postów

Napisano 14 grudnia 2018 - 07:13

Skoro vev go kiedyś wysyłał to lepiej wziąć coś takiego pod uwagę 27 cali rozdzielczość WQHD i 144hz https://www.morele.n...qquxen-4141878/
I co najważniejsze to ma matryce VA

Użytkownik fireworklaura edytował ten post 14 grudnia 2018 - 07:14




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL