Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Monitor 24 cale [gry] 1440p vs 1080 p / G-Sync vs Free-Sync vs brak

monitor 24 1440p 1080p g-sync free-sync

29 odpowiedzi w tym temacie

#1 RyanPL

RyanPL

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 53 postów

Napisano 05 grudnia 2018 - 05:06

Witajcie.

Zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze. Przed zadaniem pytania tu na forum przejrzałem mnóstwo filmów na YT i przeczytałem sporo wpisów na różnych forach. Nadal jednak jestem "głupi".
Chcę zakupić monitor głównie do gier.

Obecnie mam wieloletni monitor 21", 60Hz, TN.
Karta graficzna: MSI GTX 1070 Gaming X 8 Gb (ewentualna przesiadka na 2070 za ok. pół roku - o tym później)
Inne info co do sprzętu: I5 6600k 4,3 Ghz, 16 GB 3000 MHz CL 14.

Spróbuję wpierw opisać swoje oczekiwania, potem będą pytania.

Rozmiar: 24 cale
Nie chcę więcej ani mniej, może być 23,8" albo 24,5", natomiast 27 czy 21 odpada. To taki kompromis związany też z wielkością biurka i miejscem na monitory studyjne obok, które nie chcę przemiszczać (również też związane to jest z budżetem na monitor)

Czas reakcji: 1 ms
Tu komentarz chyba zbędny.

Matryca: TN
IPS od razu zwiększa koszt monitora, a nie bawię się w grafikę/obróbkę zdjęć aby mieć idealnie odwzorowane kolory. TN-ki w monitorach, które mam na oku po dobrym ustawieniu dają obraz zbliżony do IPS (tak wynika z większości wpisów na forach, ale sam tego nie sprawdzałem)

Rozdzielczość: 1920x1080 (1080p) albo 2560×1440 (1440p)
Tu mam problem, co związane jest z budżetem oraz obecną kartą graficzną. Wiadomo, że im większa rozdziałka tym większa szczegółowość obrazu ale też i większe zapotrzebowanie na GPU. O ile w grach typu FIFA 19, Battlefield I (czy nawet 5) spadek klatek przy 1440p będzie na tyle nieznaczący, że FPS będzie powyżej 60 klatek i da to płynny obraz, o tyle w tytułach typu Wiedźmin 3 czy serii Total War, gdy obecnie mam FPS rzędu 60-80 klatek, drop FPS może być rzedu 10-15 klatek, co da ok. 40-50 FPS i już będzie odczuwalna zmiana płynności.
Zamierzam jednak za około pół roku, może 3,4 miesiące zmienić kartę na RTX 2070 albo GTX 1080, więc będzie to miało wpływ na FPS i przy 1440p nie będzie spadków klatek poniżej 60 w większości (wszystkich tytułach) przy ustawieniach VERY HIGH czy ULTRA (UBER). Moje pytania w tym miejscu:
1. jaka rozdziałka przy 24" - 1080p starczy czy 1440p jest konieczne (myśląc przyszłościowo)?
2. czy ma sens granie w niektóre tytuły na monitorze 1440p przy zescalowaniu do 1080p żeby nie trafić FPS? Ma to jakieś minusy? (smużenie, rozrywanie obrazu lub coś podobnego?) Czy będzie to wielki efekt "wow" w porównaniu z 1080p?


Odświeżanie: 144 Hz
Tu pewniak, chcę to. Jak gaming to gaming, 70 hz to raczej za mało...

Synchronizacja: G-Sync vs Free-Sync vs brak
Mam kartę od nVidia, zatem wybór z G-Sync staje się logiczny. Free-Sync już nie. Nie mam zamiaru przechodzić na Radeony, gdybym brał monitor z Free-Sync. Jednakże samo istnienei w monitorze Free-Sync nie wpływa na cenę tak jak G-Sync, zatem nawet posiadanie FS przy karcie od "zielonych" niczemu nie przeszkadza (choć wiadomo - to nie współgra).
3. czy warto dopłacać do G-Sync?
4. czy przy dobrej karcie grafice i ustawieniu adaptive sync albo nawet V-Sync płynność obrazu będzie zadowalająca? Czy G-Sync lub Free-Sync zrobi jednak różnicę? (zdania na forach są podzielone w tym temacie)


Budżet: 1000-1500 zł
Podaję zakres, bo im mniej wydam tym lepiej (jestem nauczycielem - you know what i mean...), gdyż w planach mam zmianę grafiki jak wspomniałem wcześniej, a druga rzecz to chęć dokupienia drugiego monitora (jak najtańszego) ale w tym samym rozmiarze i umieszczenie go nad tym głównym "gamingowym" (ma to mi służyć do pracy na dwa monitory np. przy dokumentach albo produkcji muzycznej bo tym też się zajmuję hobbystycznie - na górze mikser, wtyczki monitorujące, na dole panel roboczy). Głównie jednak będę użytkował ten główny monitor. Dlatego oszczędność kilku stów da mi możliowść kupna drugiego monitora.
Dlaczego mogę wydać nawet i 1500 zł? To na monitor 1440p, jeśli okaże się, że jest to zakup konieczny i("przyszłościowy") przez Was polecany. Najwyżej "ten drugi" monitor poczeka. A wiadomo, że monitorów się nie zmienia tak szybko jak podzespołów komputerowych.


Hipotetyczne rozwiązania [monitory poniżej]:

1. Kupuję monitor [https://www.morele.n...vg248qe-573766/] za 1100 zł, zostaję przy obecnej grafie, mam kase na drugi monitor, nie muszę zmieniać grafiki (tracę na jakości i wrażeniach w przyszłości gdy nie mam 1440p...?)
2. Kupuję monitor [https://www.morele.n...41qx-1060690/] za 1450 zł, potem sprzedaję kartę 1070tke [+1300 zł], kupuję 2070/1080 [-2700 zł, czyli 1400 zł na minusie, w sumie z monitorem dopłacam ok 1750 zł, w porównaniu z opcją pierwszą [A]]
3. Kupuję monitor [https://www.morele.n...bmiprzx-977828/] za 1900 zł (z G-Sync)(tańszego nie znalazłem) i... tyle. Woda i suchy chleb przez miesiąc.

Wybaczcie te wyliczanki, ale czasem te kilka stów jest na wagę złota, czasem wybór może okazać się zły i jest wtedy żal wydanych pieniędzy, czasem oczywiście nie. Poza tym jestem niceo niepełnosprawny obecnie i na rehabilitację też idzie kasa. To tak, aby nikt się nie naigrywał, bo jest bogatszy to podrwi z kogoś kto ma mniej - nie masz nie kupuj etc.

Proszę o porady default_smile.png



#2 Krzysztof Nowak

Krzysztof Nowak

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 225 postów

Napisano 06 grudnia 2018 - 08:57

To może z ekranem VA AOC C24G1 https://www.x-kom.pl...ved-czarny.html też jest 144hz ale ekran o wiele lepszy od TN

+ 1 ms

+ dobra cena


:)


#3 akakak123

akakak123

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 1 426 postów

Napisano 06 grudnia 2018 - 01:46

@Krzysztof Nowak

zapomniałeś dodać że ekran jest zakrzywiony co sprawa większą przyjemność w graniu w gry :) 


CPU:   Ryzen7 3700x 4.2 GhZ   

SSD: HyperX FURY 120GB / Crucial MX500 500GB

Cooler: Fractal Design Celsius S36    

MOBO: AsRock X470 Fatal1ty Gaming K4    

PSU: Corsair RMx 850W Series

RAM:  G.SKILL 2x8gb Trident Z RGB

CASE:  Phanteks Enthoo Evolv X RGB

GPU: RTX 2070 Super FE


#4 RyanPL

RyanPL

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 53 postów

Napisano 08 grudnia 2018 - 11:54

Panowie @akakak123 i @Krzysztof Nowak. Tu nie chodzi mi dokładnie o wybór monitora jako taki, ale w co dokładnie pojść żeby rozwiązanie było optymalne (abym nie żałował za pół czy rok czasu..). Chodzi o to czy 1080p przy 24" starczy czy możę iść w 1440p przy 24" bo jak sobie za kilka miechów zmienię grafikę, to czy mając 1080p nie będę żałował, że rozdziałka mogłaby być wieksza a FPSy wysokie. Czy przy 24" 1440p ma sens? To są te kwestie głównie.



#5 fireworklaura

fireworklaura

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 399 postów

Napisano 08 grudnia 2018 - 01:59

Polecam zainwestować w 27 cali przesiadka z 21 jest różnicą, i do tego 1440p60 żeby nie zmieniać sprzętu za szybko specjalnie dla 144
Wyższa rozdziałka tylko odciąży twój procesor dzięki temu nie będziesz musiał zmieniać szybko sprzętu, era 4 rdzeni się kończy przez co do tego 144 nie ma sensu chyba że jesteś csowym wariatem
Tym bardziej jak masz gtx 1070 i myślisz o czymś mocniejszym choć nie zalecam rtx bo są wadliwe a 1070 to max dla tego procka z wyższą rozdziałka, 1080p tylko sobie dowalisz bootlneck


#6 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 08 grudnia 2018 - 03:26

24 cale przy 1440p to według mnie za mało . Również uważam że dłużej ci ten zestaw starczy jak pójdziesz w rozdzielczość . 


jlzqhakr0o4c.jpg


#7 bluesnake

bluesnake

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 47 postów

Napisano 09 grudnia 2018 - 11:11

To, że nie jesteś grafikiem i jesteś w stanie przełknąć sprane kolory w TN, tojedno, ale przecież nie będzie tylko i wyłącznie grał w gry, na pewno nie raz poleci film czy serial, a z kątami widzenia TN (a ściślej mówiąc ich brakiem) będzie to średnio wygodne. Zgadzam się, że najlepsza będzie kombinacja VA + 144Hz, tutaj bardzo dobrze prezentują się zakrzywione Samsungi właśnie z VA. 



#8 fireworklaura

fireworklaura

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 399 postów

Napisano 09 grudnia 2018 - 01:53

Matryca TN posiada jescze jedna wadę wypala się po czasie na ekranie powstają poświty. Ja nie zalecam pakowania 1080p w 4 core już przy takiej grafice jeszcze tylko bootlneck i będzie trzeba myśleć o nowej platformie 6/8 core

Użytkownik fireworklaura edytował ten post 09 grudnia 2018 - 01:53


#9 RyanPL

RyanPL

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 53 postów

Napisano 09 grudnia 2018 - 01:53

To, że nie jesteś grafikiem i jesteś w stanie przełknąć sprane kolory w TN, tojedno, ale przecież nie będzie tylko i wyłącznie grał w gry, na pewno nie raz poleci film czy serial, a z kątami widzenia TN (a ściślej mówiąc ich brakiem) będzie to średnio wygodne. Zgadzam się, że najlepsza będzie kombinacja VA + 144Hz, tutaj bardzo dobrze prezentują się zakrzywione Samsungi właśnie z VA. 

Patrząc na topografię mojego pokoju to mogę stwierdzić, że nawet nie mam możliwości patrzenia na ekran pod kątem a ogladanie filmów seriali zalatwiam w prosty sposób - rzucam na tv. I wsio. Siedze przed monitorem prosto, z prawej strony mam scianę i okno, z lewej przestrzeń, ale nie widze powodu dla którego miałbym patrzeć na ekran pod kątem i to zależy jakim. Poza tym wolę TN ze względu na czasy reakcji które jest kluczowe w przypadku zastosowania w grach.
już wybrałem: Viewsonic Xg2402
Polecam tę stronę z testami: https://www.rtings.com/monitor/tests


Użytkownik RyanPL edytował ten post 09 grudnia 2018 - 01:53


#10 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 09 grudnia 2018 - 01:59

Alw ty wiesz ze producenci podają czasy reakcji g2g czyli przejść między odcieniami szarości, gramy w kolorze od wieku lat i jest to zwykle oszustwo. A VA jest równie szybkie jak nie szybsze (zależy jaka konkretna matryca). Takze na te dane producentów nawet nie patrz. I nie kupuj tn VI to najbardziej podłe matrycę jakie można na rynku znaleźć i dawno powinny zniknąć z wszystkiego poza najtańszym monitorami za 250-350zl.

jlzqhakr0o4c.jpg


#11 RyanPL

RyanPL

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 53 postów

Napisano 10 grudnia 2018 - 04:48

Alw ty wiesz ze producenci podają czasy reakcji g2g czyli przejść między odcieniami szarości, gramy w kolorze od wieku lat i jest to zwykle oszustwo. A VA jest równie szybkie jak nie szybsze (zależy jaka konkretna matryca). Takze na te dane producentów nawet nie patrz. I nie kupuj tn VI to najbardziej podłe matrycę jakie można na rynku znaleźć i dawno powinny zniknąć z wszystkiego poza najtańszym monitorami za 250-350zl.

Tak, wiem że to czasy reakcji g2g, ale nawet w TN, patrząc na testy (https://www.rtings.com/monitor/tests) ViewSonic wypada, obok bodajże Benq Zowie, najlepiej jesli chodzi o budżetowe monitory do gamingu. Producenci przy monitorach VA również podają 1ms jako czas reakcji gdy chodzi o monitory do gamingu a jednak TN w testach ma najszybszy czas reakcji.
Co do kątów widzenia to mam Samsunga B2230 (chyba z 8-9 lat ma) i to jest TNka - po bokach te kąty widzenia są słabe, czcionka rozmyta, ale z gory czy z dolu to może strata 10% na ostrości. Nie rozumiem jak obecnie TNki, które na pewno mają udoskonalenia, miałyby mieć takie słabe kąty widzenia (z reszą jest mi ta wiedza niepotrzbena, bo na monitor patrze frontalnie i żadnych akrobacji z ogladaniem serialu z boku nie planuję).

Ale wróćmy do meritum. VA niby jest tym kompromisem miedzy IPS a TN ale w nich zdarza się ghosting, backlight bleeding itp. (czytam różne fora i opracowania i to się powtarza). Zatem, jeśli nie potrzebuję super kątów widzenia, nie obrabiam grafiki profesjonalnie a głównie monitor wymieniam pod gry, to zostanę przy TN.

Ostatnie pytanie z którym się zmagam to: 1080p czy 1440p przy 24". Mógłbyś wypowiedzieć się w tym temacie? :)



#12 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 10 grudnia 2018 - 05:32

ale jakich testach ? podaj testy gdzie mierzą REALNY input lag a nie g2g które nie ma żadnego odniesienia do dzisiejsszego użytku .


jlzqhakr0o4c.jpg


#13 RyanPL

RyanPL

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 53 postów

Napisano 10 grudnia 2018 - 06:51

ale jakich testach ? podaj testy gdzie mierzą REALNY input lag a nie g2g które nie ma żadnego odniesienia do dzisiejsszego użytku

Piszę o testach g2g, bo tylko na takich opierano się w różnych zestawieniach. Nie spotkałem testów b2b. Skoro zatem we wszystkich mierzą g2g i na TNkach wychodzi opóźnienie 1 ms a na VA 4-5 ms czy więcej, to zgodnie z tym co piszesz nie ma co testować bo są to niewiarygodne testy... a tak na serio to skoro są takie róznice w g2g to i w b2b będą podobne. W takim razie skoro mamy podobne różnice a prócz tego testerzy podają w minusach matryc VA jakieś blacklgiht'y itd. to wybór TN do grania będzie dobrym rozwiązaniem.

Ale nadal zastanawiam się czy 1080p czy 1440p przy gtx 1070... Pewnie za parę miechów zmienię sobie na 1080 albo może 2070 jak się sytuacja z nimi uspokoi... wiec tak teraz wezmę 1080p to nie wiem czy nie będe żałował jesli chodzi o odbiór szczegółów w grach itd. Z drugiej storny czy przy 24" jest różnica miedzy tymi rozdziałkami? Na pewno bedzie spadek klatek w 1440pale powierzchnia robocza pulpitu wieksza i wiekszy komfort... nie wiem, głupi jestem :/



#14 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 10 grudnia 2018 - 07:20

w tym problem że g2g nie przekłada się na reakcje w kolorach xD 


jlzqhakr0o4c.jpg


#15 fireworklaura

fireworklaura

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 399 postów

Napisano 10 grudnia 2018 - 09:56

No z 6600k głupota ładować cos moceniejszego i 1080p


#16 RyanPL

RyanPL

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 53 postów

Napisano 11 grudnia 2018 - 09:30

Idę na całość.

AOC AG241QGalbo Dell S2417DG

#17 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 12 grudnia 2018 - 06:10

Przy tym procu będziesz żałować pchania się w wysokie Hz zamiast rozdzielczości hh

jlzqhakr0o4c.jpg


#18 fireworklaura

fireworklaura

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 399 postów

Napisano 12 grudnia 2018 - 08:56

Dokładnie to nie 6/8 rdzeni żeby tak szaleć lepsza opcja by było tanie 1440p60 27 cali ale z tego co wiem nie mieści mu się na biurku to niech się marnuje już nawet na 24 calach


#19 RyanPL

RyanPL

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 53 postów

Napisano 12 grudnia 2018 - 12:58

Przy tym procu będziesz żałować pchania się w wysokie Hz zamiast rozdzielczości hh

Ja czegoś nie rozumiem. W jaki sposób moje CPU (i5 6600k) ma być jakimś bootleneckiem dla wysokich częstotliwości...? Prosze o wyjaśnienia.



#20 fireworklaura

fireworklaura

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 399 postów

Napisano 12 grudnia 2018 - 01:26

Dla 1080p rozdzielczości nie odświeżanie, a że monitory 1440p z 144hz i matrycą ips/va są drogie to jest problem

Użytkownik fireworklaura edytował ten post 12 grudnia 2018 - 01:27


#21 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 12 grudnia 2018 - 03:07

W dzisiejszych grach twoi proc nie wydoli ci tyle klatek, chyba że mowa o Cs, lol i innym esport, ale napewno nie duże tytuły aaa. Pamiętaj że Hz dociąża monitor, a rozdzielczość idzie na GPU. Gdy dochodzi do granicy GPU to proc ma lżej, gdy dochodzisz do granicy CPU to masz stutter i często tracisz przyjemność z gry.

jlzqhakr0o4c.jpg


#22 Krzysztof Nowak

Krzysztof Nowak

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 225 postów

Napisano 19 grudnia 2018 - 10:42

@Krzysztof Nowak

zapomniałeś dodać że ekran jest zakrzywiony co sprawa większą przyjemność w graniu w gry :)

Kto co lubi ;) 


:)


#23 Fox39

Fox39

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 27 grudnia 2018 - 11:21

co powiecie na ten monitor za 1499zl  

 

 

Monitor SAMSUNG LC27JG50QQUXEN 26.9 QHD VA 4ms 144Hz 

 

parametry rewelacja



#24 fireworklaura

fireworklaura

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 399 postów

Napisano 28 grudnia 2018 - 02:58

Cóż wqhd wyjdzie ci na dobre przy 4 rdzeniowym cepie, matryca jest VA z tego co widzę więc luzik


#25 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 28 grudnia 2018 - 06:07

Też uważam że świetny pomysl

jlzqhakr0o4c.jpg


#26 Fox39

Fox39

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 28 grudnia 2018 - 11:02

Mój konfig to Ryzen 5 2600X @ 4.2GHz + MSI 1060 6GB Gaming X + 16GB RAM w dualu @ 3200MHz pociągnie to Wqhd na medium w pubg ? Bo zakup 144Hz traktuje raczej przyszłościowo ( zmieniam grafike średnio co 2-3 lata )



#27 fireworklaura

fireworklaura

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 399 postów

Napisano 28 grudnia 2018 - 07:48

To się kupuje Radeona i się zmienia kartę co 5 lat ale nie stety też Vega zniknęła ze sprzedaży
Tak do tego configu też fajny pomysł


#28 Fox39

Fox39

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 30 grudnia 2018 - 02:46

Jednak zdecydowałem się na MSI MAG241C gdyż znalazłem go za 899zł ( na ceneo jeszcze 2 dni promocji ) jest dużo tańszy, ma 3 letnią gwarancję ,ma AMD FreeSync .

Jakoś 600zł więcej za wyższą rozdzielczość i 4 cale więcej ( siedzę przed monitorem 40-50 cm ) nie przekonało mnie.

Mam nadzieję że nie będę żałował ,obejrzałem parę testów z tym MSI i ogólnie za tą cenę to super zakup. No i następna karta ze stajni AMD na to wygląda :)

 

Test tego samsunga-YT  https://www.youtube....h?v=yD7rSz4E_O4.


Grafika ma takie wyjścia DisplayPort x 3 (Version 1.4) / HDMI (Version 2.0) / DL-DVI-D 

 

 to przez co najlepiej podłączyć do tego MSI aby uzyskać 144Hz?

 

on ma : Display Port: 1920 x 1080 (Up to 144Hz)

 HDMI: 1920 x 1080 (Up to 144Hz) 


Użytkownik Fox39 edytował ten post 30 grudnia 2018 - 02:38


#29 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 30 grudnia 2018 - 03:07

raczej nie zawaliłeś , widziałem w media expert ten monitor i faktycznie poza designem klon 1:1 samsungów ... widać że wzięli od nich matryce hh


jlzqhakr0o4c.jpg


#30 fireworklaura

fireworklaura

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 399 postów

Napisano 31 grudnia 2018 - 01:54

@Fox39 do ryzena 1080p jeszcze nie problem bo 6 rdzeni




Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: monitor, 24, 1440p, 1080p, g-sync, free-sync

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL