Jump to content

  •         

Photo

Kręcenie nowego kompa

OC Kręcenie krecenie

7 replies to this topic

#1 kacperskiw

kacperskiw

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 32 posts

Posted 14 October 2018 - 02:42 PM

Cześć! Kupiłemwłaśnie swój pierwszy komputer stacjonarny (jutro dojdzie monitor i kupie windowsa10 home box).

Sam go złozyłem i sprawdzałeem czy działa włączając go (chłodzenie sie kreci RGB swieci jak choinka)

 

Wiem ze są poradniki i oglądalem wiele ale mam pytanie jak sie za to zabrać, to znaczy: po włączeniu komputera bez systemu odpala sie bios (chyba). Co musze zrobic przed kręceniem? zaktualizować steroniki? wgrać windowsa? podłączyc komputer do sieci? jak włączyć bios gdy mam już system?

 

komputer składa się z:

1. procesora ryzen 5 1600xzamontowałem na nim chłodzenie fera3 RGB (i tu mam pytanie odnośnie montazu dałem tam ,,ziarno grochu" ale chyba za dużo. wyciekło troche z jednej strony a co gorsza z drógiej nic wiec moze jest nie równo? sróby dokreciłem mocno palcami, nie srubokretem zeby nie ZA mocno.

2. płyta asrock B450 pro4

3 GTX 1060 windforce OC

4. 1 kośc 8gb ddr4 IRDM 3000mhz

5. zasilacz vero m2 bronze 600w

6. (nie wazne ale moze kogoś interesuje ssd 240gb goodrama, obudowa armis ar 3 tg RBG)

 

 

Jeszcze pytanie JAK to podkręcic? z poradników i komentazy wyciągnąłem wniosek: zwiekrzyć mnoznik i vat ale tak nisko ja sie da zeby poszedł i nie przekroczył temp ~72 stopnie I wtedy co z ramem? (mam wysoki już fabrycznie, czy procesor jeszcze nie powiekszy?)


Edited by kacperskiw, 14 October 2018 - 02:42 PM.


#2 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8398 posts

Posted 14 October 2018 - 03:42 PM

myślę że nic się nie stało ...

a śmiecia vero polecam oddać jeżeli jeszcze 14 dniowy zwrot obowiązuje ... co jak co ale zasilaczy z chin nie bierzemy . A SPC = importer chińskiej sama. Chyba że ci na PC nie zależy to wedle woli .

no windowsa i sterowniki koniecznie xD

 

na asrocku OC to banał ... ramy też spróbujemy .


jlzqhakr0o4c.jpg


#3 kacperskiw

kacperskiw

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 32 posts

Posted 14 October 2018 - 06:47 PM

nie widziałem żadnych złych opini na temat tego zasilacza (nie oddam bo siedzi juz w kompie, był odbierany w sklepie i zużyłem trytytki dołączone do zestawu) nie piszczy ani nic, cichutki jest. A co sie moze stać ze złym zasilaczem? Poda złe napięcie na inne podzespoły i je zniszczy? A jeżeli zniszczy to czy oddadza mi pieniądze ci od zasilacza za te zepsute podzespoły (rękojmia za wady)? 



#4 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8398 posts

Posted 14 October 2018 - 07:45 PM

dopkładnie ... na kiepskim zasilaczu obrywa sprzęt ... nie oddadzą - gwarancja obejmuje zasilacz i tylko jego wymienią . A nawet jak nie spali ich odrazu to w dłuższej perspektywie skróci im żywot . 


masz 14 dniowy zwrot to pozbądź się szajsu .


jlzqhakr0o4c.jpg


#5 kacperskiw

kacperskiw

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 32 posts

Posted 14 October 2018 - 10:19 PM

Dobra więc moja lista na jutro napiszcie czy wszystko jest OK i w kolejności jakiej powinienem to wykonać.

1. podłączam monitor do karty graficznej oraz myszke i klawiature do usb

2. zgrywam na pendrive sterowniki do płyty procesora i grafy i podpinam go do kompa

3 odpalam kompa i w jakiś sposób zgrywam na niego sterowniki (sam sie zgraja czy zrobie to jakos z poziomu biosu?)

4. Podłączam pendrive z windowsem (lub pobieram go ze strony micrsoftu jezeli dostanę płytę i wtedy wpisuje klucz)

5. podkręcam procesor w ten sposób że zwiekszam mnożnik i vaty ale mnożnik jaknajwiekszy przy jaknajmniejszym napieciu i próbje tak długo az komputer osiągnie 72~75 stopni

6. sprawdzam stabilność procesora w jakimś benchmarku

7. podkręcam ram (jeszcze nie wiem jak)

8 sprawdzam stabilność

9. podkręcam grafę w programie MSI afterburner (widziałem jakiś poradnik blacka odpale go sobie i bede działał z instrukcją)

10. sprawdzam stabilność.

11. odpalam odpowiednie programy pomiarowe (z poradnika liptona albo blacka nie pamiętam który z nich to nagrał) i zostawiam kompa na kilkanascie godzin pod obciązeniemi jezeli jest to mozliwe i bezpieczne podczas tych testów pobieram sobie gry i programy i pózniej sprawdzam na tych programach czy wszystko jest stabilne itp.

12 jesli jest stabilne dziekuje vev i innym forumowiczą i ciesze sie smigającą maszyną a jesli nie to sprawdzam co jest przyczyną problemu i jak ją naprawić.

 

Czy wszystko poprawnie i w kolejności?



#6 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8398 posts

Posted 15 October 2018 - 06:23 AM

Musisz narpierw mieć zainstalowany Windows by móc instalować sterowniki... Tak, instalować. Same się nie wygrają, najlepiej niech będzie ODŁĄCZONY od internetu aż zainstalujesz wszystkie sterowniki.
Max bezpieczne napięcie to 1.4v... Zakładka OC tuner, CPU voltage and frequwncy albo coś podobnego tam masz.
Stabilność procesora testujesz w occt / prime95 na teście small data / fft. Temperatury procesora odczytuje w core temp. 80-82c max. W normalnym użytku i tak bexzie minimum kilka stopni mniej niż w takich torturach.

jlzqhakr0o4c.jpg


#7 kacperskiw

kacperskiw

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 32 posts

Posted 15 October 2018 - 06:52 AM

Dobra dzieki za korekcje i podpowiedzi! :D jeszcze musze sprawdzic jak wyglada temperatura na poszczegolnych rdzeniach bo tak jak mowilem nie nie wiem czy pasta jest dobrze rozsmarowana.
Raczej nie bede go jakos hardcorowo podkrecal 80 stopni nie osiagne.

#8 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8398 posts

Posted 15 October 2018 - 08:41 AM

Mimo że ryzen jest chlodny to na ferze możesz osiągnąć 80c szybciej niż myślisz... Ihmo w programach, bo jak mówię... Na codzień będzie mniej.

jlzqhakr0o4c.jpg




Reply to this topic



  


0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  Copyright power by: ITPC.NET.PL