Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Jaki najszybszy dysk obsłuży płyta ASUS P8H77-M PRO?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 KSI

KSI

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 113 postów

Napisano 14 września 2018 - 09:11

Mam płytę ASUS P8H77-M PRO, która wg informacji ma gniazdo PCI Express 3.0/2.0

 

Obecnie mam dysk SSD GoodRAM Iridium PRO 240 GB ale chciałbym jeszcze przyspieszyć.

 

Stąd pytanie co będzie lepsze - raid z dwóch dysków (jeden już jest)

 

Czy mogę się pokusić o dysk na PCI Express? Trochę jestem zamieszany z tymi M.2, NVMe itd.

 

Generalnie nie wiem też, czy przyspieszenie ma sens, gdyż komputer jest używany do internetu, słuchania muzyki, oglądania youtuba, konwersji wideo/audio? Mimo wszystko fajnie by było gdyby było jeszcze szybciej bo widziałem co dał dysk SSD w starym laptopie



#2 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 14 września 2018 - 09:21

tak, można dysk NVME po adapterze na PCI ... aczkolwiek bez przerabiania biosu nie zabotujesz z tego . Tak czy siak NVME nie pracując na dużych plikach nie odczujesz . Do codziennego użytku jaki opisujesz czyba że ta konwersja bardziej zaawansowana to zwykły sata spełnia swoją rolę .


jlzqhakr0o4c.jpg


#3 KSI

KSI

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 113 postów

Napisano 14 września 2018 - 09:24

A jeśli zrobię raid 0 z dwóch dysków goodram iridium pro będzie szybciej, czy sata 3 nie pozwoli już na szybciej?



#4 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 14 września 2018 - 09:31

nadal nie rozwinąłeś tej kwestii konwersji ... bo reszta to bez różnicy chyba że robisz to ze stoperem .


jlzqhakr0o4c.jpg


#5 KSI

KSI

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 113 postów

Napisano 14 września 2018 - 09:33

Konwersja - nagrywam sobie różne szkolenia wideo (płatne, darmowe) itp., czyli to co jest na pulpicie a potem robię a w zasadzie bardziej planuję robić konwersję wideo/audio - muzyka, żeby po prostu była równie dobra jakość ale zajmowało mniej miejsca.



#6 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 14 września 2018 - 09:56

jeżeli nie pracujesz na dużych plikach kilkanaście / kilkadziesiąt GB to też ssd na pci będzie się marnował i różnice będą zauważalne tylko ze stoperem . 


jlzqhakr0o4c.jpg


#7 KSI

KSI

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 113 postów

Napisano 15 września 2018 - 04:31

Przyznam się szczerze, że czasami niektóre pliki mają np. 12 GB. Do nagrywania używam programu Action Mirillis i niestety nie umiem go ogarnąć na tyle, żeby pliki końcowe zajmowały niedużo miejsca i miały dobrą jakość. Myślę o jakości takiej, jakbym oglądał jakieś szkolenie na youtube i później mógł je sobie pobrać. Jak nieraz porównuję jaka jest różnica to masakra. Dlatego zacząłem się bawić any video converter żeby je przerabiać ale szczerze, to mam problem z ogarnięciem jakości dźwięku i obrazu wideo. Po prostu nie wiem jak to zrobić optymalnie, żeby uzyskać to co potem można obejrzeć i pobrać z youtuba. Taki materiał jest zazwyczaj dla mnie wystarczający. Może pojawia się czasami potrzeba połączenia kilku plików w jeden, usunięcia czegoś z przodu czy na końcu ale nie wiem jakim darmowym programem mógłbym to ogarnąć. Mam tu duże braki w wiedzy.

 

Co do dysku może tak być, że faktycznie mi to już nic nie da, najwyżej mając drugi dysk ssd będę mieć większą pojemność i tyle (bez robienia raida). Apropo raida - byłoby szybciej czy SATA III jakoś to ograniczy i RAID nic nie da, szkoda zachodu?



#8 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 15 września 2018 - 05:08

sata nie ograniczy raidu ... ale raid 0 pamiętaj że zwiększa ryzyko utraty danych bo awaria 1 dysku załatwia cały raidw kwesiii danych....


jlzqhakr0o4c.jpg


#9 KSI

KSI

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 113 postów

Napisano 15 września 2018 - 07:21

Znam problem raidu 0. A co będzie lepszym rozwiązaniem raid 0 na tej płycie czy dysk... jaki, jaki tam wejdzie, jakiego mogę szukać na alledrogo

https://allegro.pl/k...yski-ssd-257335

jaki interfejs i format?



#10 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 15 września 2018 - 07:38

mógłbyś kupić goodrama IRDM Ultimate +https://www.win-raid...UET-REFIND.html


dlatego mówię o tym gooodramie że porządny dysk i masz w zestawie adapter na PCI


jlzqhakr0o4c.jpg


#11 KSI

KSI

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 113 postów

Napisano 15 września 2018 - 07:45

Tylko boję się przerabiać bios a goodram iridium pro już mam więc łatwiej mi dokupić druki dysk, niż sprzedać ten co mam, kupić inny i jeszcze ryzykować z biosem jak się na tym nie znam. Jednakże pomyślę.

 

Rozumiem, że jak już to mam szukać dysków na PCI albo z adapterem na PCI, reszta mnie nie interesuje? Czy jeszcze na coś muszę zwrócić uwagę?



#12 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 15 września 2018 - 08:15

najwyżej nie bawiąc się z biosem dysk będzie działać ale nie zabotujesz z niego i windows będzie musiał zostać na aktualnym IRDM pro xD

wszystkie dyski PCi będą wymagać modyfikacji biosu by z nich botowaać ... jak nie to jedynie dyski sata które szybsze od twojego aktualnego i tak nie będą .


jlzqhakr0o4c.jpg


#13 KSI

KSI

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 113 postów

Napisano 15 września 2018 - 09:10

Muszę to przemyśleć. Gdybym miał bawić się biosem musiałbym być mieć instrukcję łapotologiczną krok po kroku, bo efekty mogłyby być opłakane.



#14 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 15 września 2018 - 09:27

lepszej niż podesłana raczej nie znajdę . Sam na jej bazie parę razy kombinowałem .


jlzqhakr0o4c.jpg


#15 KSI

KSI

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 113 postów

Napisano 17 września 2018 - 04:01

Jak to z tym RAID 0 będzie bo do końca nie jestem pewny. Gdy zrobię RAID 0 z dwóch dysków 240GB to:

- zyskuję szybkość

- łączna powierzchnia będzie 240 czy 480GB? Wydaje mi się, że 480 GB a dane są zapisywane w ten sposób, że są rozdzielane na dwa dyski, gdy padnie jeden dysk to kicha. Dlatego planuję mieć dysk/przestrzeń na innym dysku na backup systemu.



#16 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 17 września 2018 - 04:30

480 ...


jlzqhakr0o4c.jpg


#17 fireworklaura

fireworklaura

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 399 postów

Napisano 22 listopada 2018 - 02:17

Raid na konsumenckich płytach to dno tyko na serwerowych się je robi ponieważ są lepsze, użyj obs do nagrywania może mniej zajmie i pobaw się ustawieniem bitrate
12gb to nie duże pliki żeby wykorzystać nvme mowa to o 50gb-100gb czyli montaż 4k np. Systemu się na tym nie stawia głównie służy do odczytu zapisu projektów i video w programach do montowania





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL