Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Monitor 4K do 3K złotych


Najlepsza odpowiedź Gustawpl , 09 sierpnia 2018 - 12:30

To jak zawsze, po zakupie sprzętu krótki opis dla potomnych.

Wybór padł na BENQ 3270u

Postaram się streścić, chociaż w moim przypadku to chyba niemożliwe.

Wygląd zewnętrzny:

Monitor wygląda jak TV, chociaż wyróżnia go widoczny czujnik światła oraz przycisk HDR (no i brak pilota). Obudowa jest czarno-szara, plastikowa, matowa i nic się nie palcuje. Bardzo dobrze spasowana (nic nie trzeszczy, nic nie skrzypi). Monitor w porównaniu do mojego poprzednika praktycznie nic nie waży i to jest trochę dziwne jak się wyjmuje go z opakowania. Wielki a lekki. O podstawie niczego nie napiszę, albowiem od razu został powieszony na uchwycie VESA ze względu na to, iż podstawa poza zmianą pochylenia nie oferowała żadnej regulacji. Byłem na to przygotowany i zawczasu zakupiłem uchwyt. Ramki są dość wąskie, choć widziałem mniejsze. Tył monitora płaski plastikowy nie wyróżnia się niczym poza logiem Benq (o portach napiszę dalej). Do monitora producent daje kabelek zasilający, USB-C, HDMI i mDP (o kabelkach również później)  

 

Po podłączeniu, ekran jest ogromny! (mój poprzedni monitor też nie był mały - 27cali), ale ten zajmuje 90% mojego biurka. Od razu zasugerował rozdzielczość 4K :). Testowałem wiele razy, początkowo standardowym testem ekranów z YT. Podświetlenie równomierne, gradient OK, smużenia brak. Po chwili kapnąłem się, że coś jest chyba nie tak i niestety okazało się, że taki monitor trzeba ręcznie ustawić (dla mnie to szok :) - myślałem, że jest PnP). Monitor ma całą masę ustawień, trybów wyświetlania, regulacji, że jakbym miał opisywać wszystko, to w trzech postach bym się zmieścił. Monitor przede wszystkim wyświetla 10 bit paletę barw którą trzeba włączyć (domyślnie 8 bit). Na czas testów trzeba wyłączyć wszystkie bajery w tym wspomniany czujnik światła, bo gradient zaczyna się krzaczyć. Testy wyszły OK. Nie ma się do czego przyczepić (ważne - testy na DisplayPorcie!). Brakuje pilota ze zdefiniowanymi ustawieniami obrazu - strasznie go brakuje, ale to przecież nie telewizor (choć rozmiar może mylić)

Na uwagę zasługuje czujnik światła, który całkiem nieźle się spisuje, choć nie idealnie. Jest również możliwość regulacji czułości. W dzień jest ok, natomiast w nocy jest nadal za jasno (być może nie znalazłem jeszcze tej opcji). HDR jest i działa. Monitor sam wykrywa sygnał HDR, bądź może go emulować. Przyznam się bez bicia, że emulowany HDR nie jest idealny, spodziewałem się czegoś więcej - ot takie podbicie kolorów i kontrastu. Włączenie sygnału HDR z komputera to inna bajka, choć to również nie jest idealne. Sądzę, że z konsoli byłby ideał (niestety nie mam i nie przetestuję). Win 10 po włączeniu HDR niemiłosiernie laguje. Lag jest taki, że widać go nawet ruszając myszą po pulpicie, choć ekran wygląda bajecznie (być może mam za słaby sprzęt).

Teraz to co się rzuca w oczy i kłuje bądź pieści.

Brak pilota - jest wyraźnie odczuwalny. Monitor ma chyba 10 zdefiniowanych trybów wyświetlania (gra, standard, film, itp) dwa tryby dla HDR, dwa tryby Eye care w tym 4 tryby ustawień low blue light, do tego dochodzą trzy tryby technologii AMA i brak zewnętrznych przycisków dla regulacji głośności. To powinno dać wyobrażenie ile tego jest i za każdym razem trzeba sięgnąć do monitora, wejść w menu i z odpowiedniego podmenu regulować - okropna zabawa.

Rozdzielczość UHD przy tej wielkości, powoduje konieczność ustawienia skalowania - w moim przypadku 175%. Ekran UHD daje ogromną ilość miejsca przy przeglądaniu stron, bądź Excela - mega przyjemne.

Teraz coś na co pewnie czekacie - UHD w grach - BAJKA!, chociaż w moim przypadku wiązało się to z koniecznością zejścia do ustawień wysokich np w GTA5 lub WOT. Mało tego! matryca tego monitora (nie wiem czy inne UHD również) zaskakująco dobrze skaluje niższe rozdzielczości 16:9. Full HD wygląda na tej matrycy chyba nawet lepiej niż na moim starym 27 calowym Monitorze Full HD. Oczywiście jest trochę rozmyty, ale różnica jest naprawdę do zaakceptowania. 2K również się świetnie skaluje. Moje oczy są już stare, ale ja nie widzę różnicy. Przed zakupem miałem pełne gacie, albowiem w moim starym monitorze wyświetlenie czegoś niżej Full HD powodowało konwulsje, tu nie ma tego problemu. Z powodzeniem można grać w Full HD i nie zauważyć, że się gra na matrycy UHD (pod warunkiem włączonego wygładzania). Pixele są większe i powoduje to wyraźne schodkowanie krawędzi. Przy skalowanym 2k, problem nie występuje.

W tym miejscu trzeba niestety wspomnieć o łyżce dziegciu. Problem zaczyna się w chwili podłączenia innego urządzenia wyświetlającego niż komputer (w moim przypadku dekoder 1080i). Komputer, jak pewnie większości wiadomo przesyła RGB 0-255 (mój może również YCbCr 444 i 422) i o ile RGB i YCbCr 444 jest cacy, tak skalowanie Full HD przy YCbCr 422 już nie wygląda tak różowo. Niestety nie mam konsoli - piszę co widzę na dekoderze. Dobrze, że to tylko programy TV, bo czytanie tekstu jest katorgą.

To niestety nie koniec :(. Monitor ma głośniki i polecam z całego serca od razu zakupić zestaw 2.1 choćby budżetowy. Serio!. Głośniki brzmią jak takie w laptopach z ubiegłego dziesięciolecia. Mają problem z tonami średnimi - niskie nie występują. Ja akurat wiedziałem o tym zanim zakupiłem i dla mnie to nie problem, ale trzeba o tym wspomnieć, albo uznać, że ten monitor nie ma głośników :P. Dość wkurzające jest również umiejscowienie wyjścia słuchawkowego (bo on takowe posiada). Podłączenie słuchawek będąc z przodu monitora, graniczy z cudem - zero oznaczeń a gniazdo znajduje się z tyłu monitora obok USB-C i jest skierowane w dół. Ja mając monitor wiszący jestem w stanie to zrobić, bo mam dużo miejsca na rękę pod monitorem (i mogę sobie zawsze monitor przyciągnąć do siebie) - powodzenia dla tych co korzystają z fabrycznej podstawki.

Na koniec muszę wspomnieć o Displayporcie, HDMI i USB-C. Może zacznę od stwierdzenia, że trzeba czytać specyfikację u producenta a nie tylko to co pisze nam sklep a i tak część wychodzi dopiero "w praniu" albo po otwarciu instrukcji obsługi i tak:

USB-C obsługuje rozdzielczość jedynie 2K, nadto jak ktoś sądzi, że zasili mu Macbooka, to się pomylił. Podtrzyma zasilanie, przedłuży działanie, ale nie naładuje.

Displayport umożliwia przesył zasilania co (tak jak w moim przypadku) przy zakupie kabla DP>DP (musiałem kupić kabel, bo producent dostarcza mDP>DP a moja karta ma pełne porty DP), za 60zł powodowało reset komputera i brak możliwości jego włączenia (jak ktoś ma podobny problem, to służę pomocą).

HDMI nie ma (albo ja nie znalazłem) trybu PC - jest tylko HDTV przez co na przykład pojawił się u mnie efekt smużenia przewijanego tekstu (czarny na białym) na piękny zielony kolor, czerń stała się ciemną szarością i przy UHD pojawiał się LAG (raz był, raz nie było- sam nie wiem dlaczego).

 

Ok podsumujmy

do Plusów zaliczę

Świetny obraz UHD a także skalowanie rozdzielczości FHD i 2K (z zastrzeżeniem RGB i 4:4:4)

Bardzo fajny bajer w postaci czujnika światła - tryby nocne itp.

Sporo ustawień chroniących oczy poprzez eliminację niebieskiego światła,

HDR - zarówno obsługa emulowania HDR jak i obsługa sygnału HDR na 32 calach (raczej niespotykane) - choć trzeba przyznać, że przy ciut małej jasności przez co można to nazwać HDR Ready :P (żarcik - jest dobrze)

Matowy ekran i plastiki - o matowym ekranie wcześniej nie wspomniałem.

Całkiem dobre odwzorowanie barw - choć standardowo nieco podbite (charakterystyczne dla matryc MVA)

Równomierne podświetlenie i tak naprawdę nie ma się do czego przyczepić w wyświetlanym obrazie (nie jest to monitor profesjonalny, więc nie będzie mierzony profesjonalnie) - wrażenie okiem nieuzbrojonym.

 

cechy bez oceny

Cena - w chwili obecnej ponad 2K - co nie jest najmniejszą kwotą - trzeba przyznać i można mieć w tej cenie gamingowe monitory 144Hz, ale nie z matrycą 4K i HDR - coś za coś.

Trochę długi czas reakcji monitora na zmianę źródła sygnału (przy automatycznym ustawieniu), ale lepsze to niż podchodzenie do monitora za każdym razem i zmienianie.

Brak pilota - gdyby był - to o Panie niebo na ziemi, ale nie można wymagać takiego bajeru dla monitora.

Kiepsko sobie radzi z 4:2:2, ale to jest monitor a nie TV (więc nie można tej cechy uznać za negatywną). - kiedyś pożyczę/kupię BR albo konsolę i opiszę wrażenia.

 

Minusy:

Największy minus to głośniki - najlepiej je traktować jakby ich wcale nie było.

Umiejscowienie gniazda słuchawkowego,

Drobne triki marketingowe o których nikt nie wspomina, dotyczące portów i kabli do nich.

mały minusik - brak huba USB - mała rzecz a jednak by się przydała.

Standardowa podstawa oferuje mały zakres regulacji ustawienia monitora.

 

Podsumowując - jak ktoś potrzebuje dobry ekran - to jak najbardziej ten jest dobry. Do gier okazjonalnie też się nadaje.

Jako urządzenie multimedialne pod dekoder tv czy konsolę - tak, ale z zewnętrznymi głośnikami bądź słuchawkami.

To nie jest monitor profesjonalny ani gamingowy i obrobić filmy się da, ale niektórzy będą kręcić nosem na barwy. Gracze Pro - będą kręcić nosem na czas reakcji (chociaż sądzę, że jest spoko - ja nie zauważam laga na DP) i matrycę 60Hz - zwykli gracze docenią HDR i UHD np. w Wiedźminie - o ile ich komputer pozwoli na wyświetlenie tego tytułu w UHD.

Ps. recenzja nie jest sponsorowana xD (żeby nie było)

 

 

 

 

Przejdź do postu


21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 03 lipca 2018 - 10:22

Witam wszystkich czytelników po dość długiej przerwie.

Noszę się z zamiarem kupna nowego monitora, albowiem mój poprzedni jest jeszcze na CCFL i chyba powoli odchodzi do komputerowego nieba (12 letni).

Z racji tego, że monitor będzie służył mi za telewizor do dekodera a w przyszłości może i konsoli, mój wybór padł na jednostkę 32 calową.

 

Przeglądałem kilka ofert i mój typ padł początkowo na AOC U3277PWQU lub tańszy model bez koncentratora USB i regulowanej podstawy, później myślałem nad czymś typowo gamingowym, ale Acer Predator XB 321HK przekracza mój budżet a nadto jest niedostępny. W końcu jednak znalazłem Benq EW 3270U

Nie znalazłem niczego innego godnego uwagi. Jakieś opinie, sugestie, a może ktoś odradza? Wszelkie sugestie i propozycje mile widziane.

 

ps. uprzedzę od razu pytanie - tak, musi być 4K

 

 



#2 Nehero

Nehero

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 164 postów

Napisano 03 lipca 2018 - 04:48

Jak UHD, to może lepiej po prostu telewizor? Szczególnie jak ma to służyć też jako telewizor.



#3 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 03 lipca 2018 - 05:28

Jakieś propozycje? konkrety? Pytam,albowiem nie znalazłem telewizora 32 cale z rozdzielczością UHD. Zaczynają się od 40 cali a to niestety o 6 cm za dużo (za średnią szerokość przyjmuję 90cm). Jakby były to Panie! już by u mnie stał hehe.



#4 Nehero

Nehero

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 164 postów

Napisano 03 lipca 2018 - 07:13

A chyba, że wielkość ma znaczenie, to w tym przypadku cóż, chyba telewizor odpada.

A napisałem bo sam się ostatnio zainteresowałem tym tematem i polecono mi dość ciekawy telewizor https://hdtvpolska.c...5-dolby-vision/

Sam się zainteresowałem, bo sam myślałem, że jak będę składał już komputer to docelowo chciałbym pod rozdzielczość UHD, ale z racji, że oglądam sporo filmów, telewizor też byłby przydatny, więc żeby nie robić dwóch wydatków będę chciał kupić jeden dobry telewizor UHD niż monitor i telewizor tylko że już odpowiednio gorszej jakości.

Telewizor drogi i duży, wersja 49 calowa kosztuje 5k, więc gdybyś się przekonał, znalazł dodatkową gotówkę i miejsce, to takie rozwiązanie będzie o wiele lepszym pomysłem zarówno pod gry jak i filmy, jeśli nie potrzebujesz rozwiązań typu G-Sync czy bardzo niski input lag. 

Choć patrząc na monitory to ten telewizor cenowo akurat się wpasowuje w ceny monitorów gamingowych.

 

U mnie to będzie już pewnie w 2019 roku, lecz z ciekawości zainteresowałem się teraz, pózniej może nawet lepiej będzie zarówno pod względem kart pod gaming w 4K jak i samych telewizorów. Bo z roku na rok są coraz lepsze pod jakimiś względami.

 

Niemniej dobry monitor UHD też swoje kosztuje, a jednak do filmów nadaje się już tak średnio. Oczywiście nadal się nadaje, lecz nie umywa się do telewizora.

 

Wszystko zależy w co grasz i jakie masz wymagania.

 

Mnie na przykład bardziej interesuje dobrej jakości obraz czy HDR niż G-Sync i niski input lag, coś za coś, lecz podczas rozgrywki wolę cieszyć oko bardzo dobrej jakości obrazem. Szczególnie jeśli gra obsługuje HDR to rozgrywka w UHD na dużym ekranie to zupełnie inne przeżycie. Szczególnie jeśli mówimy o jakiś przygodowych grach o rozbudowanym świecie, jak np Wiedźmin 3 i tego typu gry.

Czy nawet strzelanki jak Battlefield One zupełnie inaczej będą wyglądały na dużym formacie.


Użytkownik Nehero edytował ten post 03 lipca 2018 - 07:17


#5 FxJ

FxJ

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 907 postów

Napisano 03 lipca 2018 - 09:48

Toi napisz gdzieś w październiku, dopiero wtedy coś nowego powinno być w sklepach.


Facebook laptopowa grupa wsparcia technicznego
▶️ RankingLaptopów.pl - polecane laptopy 💻


#6 Nehero

Nehero

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 164 postów

Napisano 03 lipca 2018 - 10:09

Tylko pytanie czy autor chce czekać do października.

Same monitory UHD są i da się do 3k kupić, ale wymagania autora, aż się proszą o telewizor.

 

@FxJ A tak z ciekawości co ma wyjść w październiku? :)


Użytkownik Nehero edytował ten post 03 lipca 2018 - 10:12


#7 FxJ

FxJ

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 907 postów

Napisano 03 lipca 2018 - 10:14

 A tak z ciekawości co ma wyjść w październiku?

 

Modele na Q4 2018 r.


Facebook laptopowa grupa wsparcia technicznego
▶️ RankingLaptopów.pl - polecane laptopy 💻


#8 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 04 lipca 2018 - 11:08

Niestety nie mam miejsca na tak duży TV. Pokój w jakim to ma stać ma szerokość 2m, więc postawienie TV 43 czy 50 cali, równałoby się z koniecznością zrezygnowania z okna :P (zawsze można wyświetlać widok z okna na telewizorze). Co do HDR, to monitor Benq ma wsparcie, co prawda ma za małą jasność na uzyskanie "pełnego HDR", ale efekt jest. Odnośnie TV Sony - niestety budżetu również nie powiększę.

 

Wszystko zależy w co grasz i jakie masz wymagania.

Gram coraz mniej i dosłownie w garść gier. Z takich bardziej ujeżdżanych to: WOT, Gwint, Mudrunner, gierki z serii Civlization. Czasami pojeżdżę w GTA 5 i zagram w wiedźmaka.

 

Mnie na przykład bardziej interesuje dobrej jakości obraz czy HDR niż G-Sync i niski input lag, coś za coś

To na czym siedzę obecnie nie ma takich bajerów, ma porywające 60hz i mimo matrycy TN, jej jakość jest wątpliwa (czyt. smuży okropnie, kolory są żadne a input lag jest rzędu 40-50), a jakoś sobie pykam w jakieś gierki. Uważam, że każdy z obecnych sprzętów wymienionych w pierwszym poście, będzie o lata świetlne do przodu. Nie mam wymagań poza rozmiarem, ceną, i 4K, albowiem jak wynika z mojego 1 postu nie zmieniam monitora zbyt często (ostatnio 12 lat temu) i musi mieć wyższą rozdziałkę. Poprzednio też kupowałem monitor full hd do sprzętu, który ledwo to uciągał i moim zdaniem taka technika się sprawdza, zwłaszcza, że full hd dobrze się skaluje na ekranie 4K.

 

Tylko pytanie czy autor chce czekać do października.

W sumie nie pali się, dziadek działa i można poczekać. Pytanie tylko, czy takie czekanie ma sens, albowiem wyjdą na pewno nowe modele 144hz i g-sync, ale będą kosztowały 5-6 K, co je eliminuje.



#9 Nehero

Nehero

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 164 postów

Napisano 04 lipca 2018 - 12:31

Pomysł z TV Sony rzuciłem nie wiedząc czy możesz coś dokładać czy nie, jednakże w tej sytuacji to faktycznie zostaje wziąć monitor.
Czy coś wyjdzie ciekawego tego nie wiadomo, już nie mówiąc o cenach.

Z tego co przejrzałem na szybko G-Sync 4k = IPS nie znalazłem nic w obecnej ofercie DOSTĘPNEGO na matrycy VA w x-kom.

Biorąc pod uwagę filmy, bo jak pisałeś dekoder będzie podłączony, najlepiej sprawują się matryce VA

Jeszcze jedna kwestia, piszesz o graniu, a nie wiadomo nic o komputerze, czy w ogóle cokolwiek uciągnie w UHD.

#10 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 04 lipca 2018 - 02:00

No właśnie o to chodzi, że niczego kompaktowego nie ma w średnim segmencie co by było naprawdę godnego uwagi :(, jedyne które na dziś znalazłemhttps://www.x-kom.pl...rny-4k-hdr.html

Co do komputera, to nie ma się czym martwić, albowiem jak napisałem full hd się bardzo dobrze skaluje, więc jak pociągnie, to będzie 4K a jak nie pociągnie to będzie Full HD z AA. Może niedługo po wyświetlaczu szarpnę się na konsolę i pogram w GOW-a - w 4K



#11 KamilUlan

KamilUlan

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 04 lipca 2018 - 02:46

Mamy podobnego Benq w serwisie, wisi na ścianie i jest włączony non stop. Nic się z nim nie dzieje i mogę polecić.


Szukasz najlepszych informacji o grach? Wejdź na najlepsze forum w sieci http://forum.itpc.net.pl/forum/51-gry/


#12 Nehero

Nehero

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 164 postów

Napisano 04 lipca 2018 - 03:37

Cały problem polega na tym, że im wyżej z rozdzielczością tym mnie samych monitorów jest do wyboru.

Pół biedy kiedy bierzemy IPS, lecz VA + UHD sprawia, że na rynku niewiele jest takich monitorów, a jeszcze mniej kiedy mamy jakieś wymagania specjalne.

Możłiwe, że ten BENQ jest faktycznie dobrą opcją, patrząc na monitory to coś ciekawego widziałem, lecz już bez HDR.

 

Ciekawe jak sam HDR się sprawuje w tym BENQ.



#13 KamilUlan

KamilUlan

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 04 lipca 2018 - 04:09

Szczerze nie mam zbyt dobrego porównania w tej półce monitorów, ale obraz jest świetny.


Szukasz najlepszych informacji o grach? Wejdź na najlepsze forum w sieci http://forum.itpc.net.pl/forum/51-gry/


#14 Nehero

Nehero

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 164 postów

Napisano 04 lipca 2018 - 04:10

A co to jest za model, który wy macie?



#15 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 04 lipca 2018 - 04:49

patrząc na monitory to coś ciekawego widziałem

 

Dajesz Link, albo model chętnie też obejrzę coś ciekawego.



#16 Nehero

Nehero

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 164 postów

Napisano 04 lipca 2018 - 06:06

https://www.morele.n...umuxen-1396257/

https://www.morele.n...77pwqu-1102502/ wersja z PIVOT-em

To są dwa monitory, które po prostu wpadły mi w oko + sugerowanie się opiniami, jak na zdobywanie potencjalnych kandydatów, jest to też dobra opcja. Niemniej trzeba byłoby przejrzeć testy jak wypadają na tle np. BENQ.

 

Podeśle Ci też coś zupełnie innego, może Cie zainteresuje, a jak nie to tylko z czystej ciekawości 

https://www.morele.n...aa-abb-1227857/Inne podejście do tematu, zejście z UHD do Ultra wide WQHD czyli 3440x1440 w proporcjach 21:9, gdzie normalnie jest 16:9 jak np w UHD.

 

To o tyle ciekawe rozwiązanie, że jeśli mamy grę wspierającą format 21:9 jak pamiętam chyba wiedźmin 3 wspiera to, lub film w formacie 21:9, to mamy niższą rozdzielczość co prawda, lecz za to inne doznania.

Na wysokość taki sam jak wszystkie monitory, jedynie rozszerzony na boki. 

Jeśli spodobałby Ci się też taki pomysł, to niekoniecznie HP Omen, lecz są też i tańsze rozwiązania.

Sam HP OMEN poza rozdzielczością i formatem, również ma G-Sync na matrycy AMVA+ i częstotliwość odświeżania 100Hz, tylko jak pamiętam podkręcane, a nie natywne.

 

Również w rozdzielczości UHD można spotkać taki format lecz z tych dostępnych są już to duże i drogie rozwiązania, ale dla ciekawości wkleję link: https://www.morele.n...gratis-1100938/



#17 KamilUlan

KamilUlan

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 04 lipca 2018 - 06:20

Nie znam dokładnego modelu, w poniedziałek mogę zobaczyć.


Szukasz najlepszych informacji o grach? Wejdź na najlepsze forum w sieci http://forum.itpc.net.pl/forum/51-gry/


#18 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 05 lipca 2018 - 03:02

Inne podejście do tematu, zejście z UHD do Ultra wide WQHD

 

 Bardzo chętnie, tylko, że występuje to problem opisywany już w tym temacie, a mianowicie nie mam miejsca na monitor o takiej szerokości, nadto jak już wcześniej wspominałem, ten monitor ma być podpięty pod dekoder, który takich proporcji nie obsługuje.

AOC U3277PWQU - wspominałem o tym monitorze w pierwszym poście. Samsung LU32H850UMUXEN - tego wcześniej nie widziałem - jednakże nie znalazłem o nim żadnych informacji, żadnych testów, żadnych pokazów - nic - same unboxingi. Niczym się ten monitor nie wyróżnia na tle nawet samego AOC - poza najwyższą ceną z całej trójki.

#19 Nehero

Nehero

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 164 postów

Napisano 05 lipca 2018 - 03:13

Okej ja tylko proponuje, Ty najlepiej wiesz czy takie rozwiązanie może być :)

Testów najlepiej szukać na zagranicznych stronach. Np. testy Hp Omen 35 co Ci linkowałem, znalezłem dopiero na zagranicznej stronie, na polskich totalne 0 czegokolwiek tylko same unboxingi lub informacje techniczne.

Na Yt jest niewiele i tylko tych najpopularniejszych monitorów.

 

Bo to czym się wyróżnia wyjdzie w testach. Jest mnóstwo aspektów niewidocznych na pierwszy rzut oka, które wychodzą dopiero w testach i porównaniach, dlatego wybór monitora nie jest prosty.

Bo też widziałem dość ciekawy monitor 21:9 pod wieloma względami, lecz co się okazało w testach już ciekawie tak nie było, nadal był ciekawą propozycją, tylko miał minusy, na które bym się nie zgodził. Myślę, że rozumiesz co chce Ci przekazać.

Nietety polskie strony są ubogie w testy monitorów czy telewizorów. Tutaj królują tylko zagraniczne, ale cóż trochę podstawowej znajomości angielskiego, google translator i daje radę zrozumieć :)


Użytkownik Nehero edytował ten post 05 lipca 2018 - 03:43


#20 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 05 lipca 2018 - 05:11

Doskonale rozumiem co chcesz mi przekazać. Nie jestem z tych ludzi co nie biegną do sklepu i kupują, bo ładnie wygląda. Zapodałem temat, ale zanim ja kupię ten wyświetlacz, to minie co najmniej miesiąc a może nawet dłużej. Może nawet poczekam co firmy będą miały do zaproponowania na jesieni. Mam metodę na burzę mózgów. Potrafię nawet dzwonić po serwisach i zasięgać opinii :P

Poszukam testów na zagramanicznych stronach, Już obejrzałem całą masę filmów na temat w/w Benq i AOC. Przyjdzie weekend do się wgryzę dokładniej. Teraz tylko powierzchownie zobaczyłem co jest na temat Samsunga i w istocie mało znalazłem. Dzięki za wszelkie propozycje i uwagi i oczywiście jak coś ciekawego się pojawi lub jakaś nowa myśl/koncepcja, to bardzo chętnie przeczytam. 

 

 

edit: na chwilę obecną wygrywa BenQ


Użytkownik Gustawpl edytował ten post 05 lipca 2018 - 05:19


#21 Nehero

Nehero

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 164 postów

Napisano 05 lipca 2018 - 05:51

Na pierwszy rzut oka, też wydaje mi się, że Benq ma najlepszą cenę w stosunku do tego co oferuje, lecz jak pisałem, wiele rzeczy tkwi w szczegółach i bez przejrzenia testów czy porozmawiania z kimś kto testował dane modele, nie wiele można zobaczyć na pierwszy rzut oka.

 

Sam jestem ciekaw co zaprezentują, bo na razie był to monitor 4K za 11 tyś.



#22 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 09 sierpnia 2018 - 12:30   Najlepsza odpowiedź

To jak zawsze, po zakupie sprzętu krótki opis dla potomnych.

Wybór padł na BENQ 3270u

Postaram się streścić, chociaż w moim przypadku to chyba niemożliwe.

Wygląd zewnętrzny:

Monitor wygląda jak TV, chociaż wyróżnia go widoczny czujnik światła oraz przycisk HDR (no i brak pilota). Obudowa jest czarno-szara, plastikowa, matowa i nic się nie palcuje. Bardzo dobrze spasowana (nic nie trzeszczy, nic nie skrzypi). Monitor w porównaniu do mojego poprzednika praktycznie nic nie waży i to jest trochę dziwne jak się wyjmuje go z opakowania. Wielki a lekki. O podstawie niczego nie napiszę, albowiem od razu został powieszony na uchwycie VESA ze względu na to, iż podstawa poza zmianą pochylenia nie oferowała żadnej regulacji. Byłem na to przygotowany i zawczasu zakupiłem uchwyt. Ramki są dość wąskie, choć widziałem mniejsze. Tył monitora płaski plastikowy nie wyróżnia się niczym poza logiem Benq (o portach napiszę dalej). Do monitora producent daje kabelek zasilający, USB-C, HDMI i mDP (o kabelkach również później)  

 

Po podłączeniu, ekran jest ogromny! (mój poprzedni monitor też nie był mały - 27cali), ale ten zajmuje 90% mojego biurka. Od razu zasugerował rozdzielczość 4K :). Testowałem wiele razy, początkowo standardowym testem ekranów z YT. Podświetlenie równomierne, gradient OK, smużenia brak. Po chwili kapnąłem się, że coś jest chyba nie tak i niestety okazało się, że taki monitor trzeba ręcznie ustawić (dla mnie to szok :) - myślałem, że jest PnP). Monitor ma całą masę ustawień, trybów wyświetlania, regulacji, że jakbym miał opisywać wszystko, to w trzech postach bym się zmieścił. Monitor przede wszystkim wyświetla 10 bit paletę barw którą trzeba włączyć (domyślnie 8 bit). Na czas testów trzeba wyłączyć wszystkie bajery w tym wspomniany czujnik światła, bo gradient zaczyna się krzaczyć. Testy wyszły OK. Nie ma się do czego przyczepić (ważne - testy na DisplayPorcie!). Brakuje pilota ze zdefiniowanymi ustawieniami obrazu - strasznie go brakuje, ale to przecież nie telewizor (choć rozmiar może mylić)

Na uwagę zasługuje czujnik światła, który całkiem nieźle się spisuje, choć nie idealnie. Jest również możliwość regulacji czułości. W dzień jest ok, natomiast w nocy jest nadal za jasno (być może nie znalazłem jeszcze tej opcji). HDR jest i działa. Monitor sam wykrywa sygnał HDR, bądź może go emulować. Przyznam się bez bicia, że emulowany HDR nie jest idealny, spodziewałem się czegoś więcej - ot takie podbicie kolorów i kontrastu. Włączenie sygnału HDR z komputera to inna bajka, choć to również nie jest idealne. Sądzę, że z konsoli byłby ideał (niestety nie mam i nie przetestuję). Win 10 po włączeniu HDR niemiłosiernie laguje. Lag jest taki, że widać go nawet ruszając myszą po pulpicie, choć ekran wygląda bajecznie (być może mam za słaby sprzęt).

Teraz to co się rzuca w oczy i kłuje bądź pieści.

Brak pilota - jest wyraźnie odczuwalny. Monitor ma chyba 10 zdefiniowanych trybów wyświetlania (gra, standard, film, itp) dwa tryby dla HDR, dwa tryby Eye care w tym 4 tryby ustawień low blue light, do tego dochodzą trzy tryby technologii AMA i brak zewnętrznych przycisków dla regulacji głośności. To powinno dać wyobrażenie ile tego jest i za każdym razem trzeba sięgnąć do monitora, wejść w menu i z odpowiedniego podmenu regulować - okropna zabawa.

Rozdzielczość UHD przy tej wielkości, powoduje konieczność ustawienia skalowania - w moim przypadku 175%. Ekran UHD daje ogromną ilość miejsca przy przeglądaniu stron, bądź Excela - mega przyjemne.

Teraz coś na co pewnie czekacie - UHD w grach - BAJKA!, chociaż w moim przypadku wiązało się to z koniecznością zejścia do ustawień wysokich np w GTA5 lub WOT. Mało tego! matryca tego monitora (nie wiem czy inne UHD również) zaskakująco dobrze skaluje niższe rozdzielczości 16:9. Full HD wygląda na tej matrycy chyba nawet lepiej niż na moim starym 27 calowym Monitorze Full HD. Oczywiście jest trochę rozmyty, ale różnica jest naprawdę do zaakceptowania. 2K również się świetnie skaluje. Moje oczy są już stare, ale ja nie widzę różnicy. Przed zakupem miałem pełne gacie, albowiem w moim starym monitorze wyświetlenie czegoś niżej Full HD powodowało konwulsje, tu nie ma tego problemu. Z powodzeniem można grać w Full HD i nie zauważyć, że się gra na matrycy UHD (pod warunkiem włączonego wygładzania). Pixele są większe i powoduje to wyraźne schodkowanie krawędzi. Przy skalowanym 2k, problem nie występuje.

W tym miejscu trzeba niestety wspomnieć o łyżce dziegciu. Problem zaczyna się w chwili podłączenia innego urządzenia wyświetlającego niż komputer (w moim przypadku dekoder 1080i). Komputer, jak pewnie większości wiadomo przesyła RGB 0-255 (mój może również YCbCr 444 i 422) i o ile RGB i YCbCr 444 jest cacy, tak skalowanie Full HD przy YCbCr 422 już nie wygląda tak różowo. Niestety nie mam konsoli - piszę co widzę na dekoderze. Dobrze, że to tylko programy TV, bo czytanie tekstu jest katorgą.

To niestety nie koniec :(. Monitor ma głośniki i polecam z całego serca od razu zakupić zestaw 2.1 choćby budżetowy. Serio!. Głośniki brzmią jak takie w laptopach z ubiegłego dziesięciolecia. Mają problem z tonami średnimi - niskie nie występują. Ja akurat wiedziałem o tym zanim zakupiłem i dla mnie to nie problem, ale trzeba o tym wspomnieć, albo uznać, że ten monitor nie ma głośników :P. Dość wkurzające jest również umiejscowienie wyjścia słuchawkowego (bo on takowe posiada). Podłączenie słuchawek będąc z przodu monitora, graniczy z cudem - zero oznaczeń a gniazdo znajduje się z tyłu monitora obok USB-C i jest skierowane w dół. Ja mając monitor wiszący jestem w stanie to zrobić, bo mam dużo miejsca na rękę pod monitorem (i mogę sobie zawsze monitor przyciągnąć do siebie) - powodzenia dla tych co korzystają z fabrycznej podstawki.

Na koniec muszę wspomnieć o Displayporcie, HDMI i USB-C. Może zacznę od stwierdzenia, że trzeba czytać specyfikację u producenta a nie tylko to co pisze nam sklep a i tak część wychodzi dopiero "w praniu" albo po otwarciu instrukcji obsługi i tak:

USB-C obsługuje rozdzielczość jedynie 2K, nadto jak ktoś sądzi, że zasili mu Macbooka, to się pomylił. Podtrzyma zasilanie, przedłuży działanie, ale nie naładuje.

Displayport umożliwia przesył zasilania co (tak jak w moim przypadku) przy zakupie kabla DP>DP (musiałem kupić kabel, bo producent dostarcza mDP>DP a moja karta ma pełne porty DP), za 60zł powodowało reset komputera i brak możliwości jego włączenia (jak ktoś ma podobny problem, to służę pomocą).

HDMI nie ma (albo ja nie znalazłem) trybu PC - jest tylko HDTV przez co na przykład pojawił się u mnie efekt smużenia przewijanego tekstu (czarny na białym) na piękny zielony kolor, czerń stała się ciemną szarością i przy UHD pojawiał się LAG (raz był, raz nie było- sam nie wiem dlaczego).

 

Ok podsumujmy

do Plusów zaliczę

Świetny obraz UHD a także skalowanie rozdzielczości FHD i 2K (z zastrzeżeniem RGB i 4:4:4)

Bardzo fajny bajer w postaci czujnika światła - tryby nocne itp.

Sporo ustawień chroniących oczy poprzez eliminację niebieskiego światła,

HDR - zarówno obsługa emulowania HDR jak i obsługa sygnału HDR na 32 calach (raczej niespotykane) - choć trzeba przyznać, że przy ciut małej jasności przez co można to nazwać HDR Ready :P (żarcik - jest dobrze)

Matowy ekran i plastiki - o matowym ekranie wcześniej nie wspomniałem.

Całkiem dobre odwzorowanie barw - choć standardowo nieco podbite (charakterystyczne dla matryc MVA)

Równomierne podświetlenie i tak naprawdę nie ma się do czego przyczepić w wyświetlanym obrazie (nie jest to monitor profesjonalny, więc nie będzie mierzony profesjonalnie) - wrażenie okiem nieuzbrojonym.

 

cechy bez oceny

Cena - w chwili obecnej ponad 2K - co nie jest najmniejszą kwotą - trzeba przyznać i można mieć w tej cenie gamingowe monitory 144Hz, ale nie z matrycą 4K i HDR - coś za coś.

Trochę długi czas reakcji monitora na zmianę źródła sygnału (przy automatycznym ustawieniu), ale lepsze to niż podchodzenie do monitora za każdym razem i zmienianie.

Brak pilota - gdyby był - to o Panie niebo na ziemi, ale nie można wymagać takiego bajeru dla monitora.

Kiepsko sobie radzi z 4:2:2, ale to jest monitor a nie TV (więc nie można tej cechy uznać za negatywną). - kiedyś pożyczę/kupię BR albo konsolę i opiszę wrażenia.

 

Minusy:

Największy minus to głośniki - najlepiej je traktować jakby ich wcale nie było.

Umiejscowienie gniazda słuchawkowego,

Drobne triki marketingowe o których nikt nie wspomina, dotyczące portów i kabli do nich.

mały minusik - brak huba USB - mała rzecz a jednak by się przydała.

Standardowa podstawa oferuje mały zakres regulacji ustawienia monitora.

 

Podsumowując - jak ktoś potrzebuje dobry ekran - to jak najbardziej ten jest dobry. Do gier okazjonalnie też się nadaje.

Jako urządzenie multimedialne pod dekoder tv czy konsolę - tak, ale z zewnętrznymi głośnikami bądź słuchawkami.

To nie jest monitor profesjonalny ani gamingowy i obrobić filmy się da, ale niektórzy będą kręcić nosem na barwy. Gracze Pro - będą kręcić nosem na czas reakcji (chociaż sądzę, że jest spoko - ja nie zauważam laga na DP) i matrycę 60Hz - zwykli gracze docenią HDR i UHD np. w Wiedźminie - o ile ich komputer pozwoli na wyświetlenie tego tytułu w UHD.

Ps. recenzja nie jest sponsorowana xD (żeby nie było)

 

 

 

 





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL