Skocz do zawartości

•         

Zdjęcie

Dyskusja na temat ultra szybko taktowanych RAM-ach do Ryzena

• Zamknięty Temat jest zamknięty
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Nehero

Nehero

Forumowicz

• Użytkownik
  • 164 postów

Napisano 01 czerwiec 2018 - 11:08

Witajcie ostatnio przeglądając YT natknąłem się na filmiki prezentujące Ryzena 2600/2700 wraz z RAM-em o taktowaniach powyzej 4GHz np. https://youtu.be/TRwu5dOU_wA oraz wiele podobnych.
To co mnie ciekawi to, nie to czy jest to opłacalne, bo nie jest, lecz jak wygląda sprawa: Czy RAM-y pójdą zawsze na tych 4GHz+, bo o ile problemem nie jest taktowanie rzędu 3GHz czy 3,2GHz to jak jest z 4GHz+, zarówno od strony samych RAM-ów, płyt głównych, ale i ustawiania potem tych taktowań aby poszło na 4266MHz czy 4600MHz( choć w to mi jest cieżej uwierzyć).
Oczywiście założenie jest takie, że kupujemy topową płytę głowną jak i najlepsze pamięci, z tego co się przewija w tych filmikach to są to G.Skill Trident Z, akurat w tym wymienionym to Corsair Vengeance LPX.
Czyli w skrócie czy trzeba się namęczyć, aby ustawić takie taktowanie czy wystarczy kupić pamięci z gwarantowanym taktowaniem np. 4266MHz i dać z XMP.

#2 _VeV_

_VeV_

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 6347 postów

Napisano 02 czerwiec 2018 - 09:00

ryzeny dostały w 2gen nieco lepsze kontrolery ... ale nie zmieniło się jedno - powyżej 3600 tylko B-Die idą ... ale tu nie wiem na ile to specyfika ryzena a na ile kości bo znam tylko 1 model powyżej 3600 co nie jest na B-Die ... Szybszy ram zmniejsza opóźnienia między CCX czyli defakto między rdzeniami no i stąd takie efekty .

3600 po OC flare czy innych B-Die nie jest żadnym problemem . Wyżej nigdy nie próbowałem ze względu na koszty odpowiednich bindowanych kości {flare 3200 i wszystkie "tańsze" B-Die nie idą wyżej , 1 przypadek 3866 miałem }

Topowa płyta = taichi od asrocka xD

zresztą to by trzeba przegrzebać ale według mnie powyżej 3600 już różnica się zaciera bo nie raz słyszałem takie opinie i mam skłonność w nie uwierzyć po tym co widziałem do tej pory .

Też kwestia że powyżej 4k to już czy ryzen czy intel nie każdy pociągnie proc bo kontrolery RAM powoli się kończą ...

Użytkownik _VeV_ edytował ten post 02 czerwiec 2018 - 08:55

#3 Nehero

Nehero

Forumowicz

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 164 postów

Napisano 02 czerwiec 2018 - 02:16

Pamięci 4600MHz to skrajność i sam ten filmik nie wiem czy na 100% wszystko jest wiarygodne, choć z drugiej strony też nie jest powiedziane, że jest kłamliwy.

Jednak jak tak podliczyłem to za zestaw i7-8700K + RAM 3200 MHz możemy mieć Ryzen 2600X + RAM 4000-4133MHz. Wiadomo Intelowi nie jest potrzebny super szybki RAM i potrafi pokazać swoją moc na przeciętnej "szybkości" RAM-u. I na dobrą sprawę jeśli miałbym składać zestaw to na dobrą sprawę za cenę Intela, mam wyżyłowanego do granic możliwości Ryzena czy to pod względem płyty głównej i chłodzenia, które pozwoli podbić maksymalnie zegary, czy taktowania RAM-u na granicy możliwości, choć w sumie ciekawi mnie jaka jest ta górna granica, bo jak trafiłem na artykuł w którym było napisane, jak również pokazane screeny ze strony AMD toAGESA 1.0.0.6 pozwalała na działanie RAM-u na poziomie 4000MHz, choć nie wiem jak to od tamtej pory się zmieniło.

Jednak temat o tyle mnie zaciekawił, że widziałem wiele opinii, że Ryzen 2600 jest słabszy nawet od i5-8400, a testy z:

Spoiler
mówią zupełnie co innego. Ale cały szkopuł w tym, że z tego co zauważyłem ludzie sugerują się zwykle pierwszymi lepszymi testami, które są robione na odwal się, gdzie nawet ta osoba nie jest skłonna napisać gdziekolwiek o jakim taktowaniu są RAM-y i potem wychodzą opinie, jakoby R 2600 był słabszy od i5-8400, co prawda jest ale w momencie jak użyjemy nisko taktowanego RAM-u. A sam ten filmik przecież wyraźnie pokazuje, co się staje jak Ryzen dostanie lepsze RAM-y. No i potem pojawiło się pytanie w głowie co gdyby to taktowanie oczywiście RAM-u,a NIE procesora, podbić chociaż do 4GHz.

Nie oczekuje, że wzrost byłby wprost proporcjonalny gdzie różnica wzrostu fps-ów by rosła, bo wiadomo im dalej z taktowaniem, tym te różnice będą malały .

Wiec mówi się, że RAM-y droższe, lecz w sumie w porównaniu do Intela już tak drogo się nie wydają patrząc, że dopłata do Intela to 600 zł + skalp 150, to akurat wychodzą RAM-y.

@_VeV_ A jaki wpływ będzie miało tutaj opóźnienie CL19 vs CL17: https://www.morele.n...-16gtz-1127844/

Bo taktowanie to samo, tylko różnią się opóźnieniami oraz o wiele niższą ceną. Czy w tym przypadku opóźnienia będą miały jakiś znaczny wpływ na ustabilizowanie RAM-ów na tej częstotliwości, czy później ewentualnej wydajności w grach?

FG42 (03 czerwiec 2018 - 08:56 ):
Wstawiłem filmik w spoiler.

Użytkownik FG42 edytował ten post 03 czerwiec 2018 - 08:56

#4 _VeV_

_VeV_

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 6347 postów

Napisano 02 czerwiec 2018 - 02:38

powiem 1 - taktowanie ram wyższe niż CPU uzyskać to niezła sztuka xD

ja gdybym nawet miał budżet to na F4-3600C15D-16GTZ lub F4-3600C17D-16GTZ bym się zainteresował

Użytkownik _VeV_ edytował ten post 02 czerwiec 2018 - 02:42

#5 Nehero

Nehero

Forumowicz

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 164 postów

Napisano 02 czerwiec 2018 - 08:23

Ale mówimy o standardowym CPU czy z boostem czy po OC? Ma to wpływ?

Okej dzięki, jak będę kiedyś może składał PC to wtedy wezmę, może po prostu te 3600 czy 3866 i dalej nie będę leciał, no chyba, że w tym czasie coś ostrzej ruszy się z E-GPU i wyjdzie wersja ultrabooków z mocniejszymi procesorami.

#6 _VeV_

_VeV_

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 6347 postów

Napisano 02 czerwiec 2018 - 08:43

bez znaczenia czy boost czy nie boost ale jak cpu ci idzie 4000mhz to szanse na wyższe pamięci są bardzo małe .

#7 Nehero

Nehero

Forumowicz

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 164 postów

Napisano 02 czerwiec 2018 - 09:42

Czyli krótko mówiac podkręcamy procesor na 4GHz to pamięci możemy na maksymalnie 4GHz chyba, że ktoś będzie szczęśliwcem. Jeśli uda nam się cudem wykręcić na procesorze 4,2GHz to pamięci możemy próbować na 4133 MHz dobrze rozumiem?

#8 _VeV_

_VeV_

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 6347 postów

Napisano 02 czerwiec 2018 - 09:48

w bardzo dużym uproszczeniu TAK

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Copyright power by: ITPC.NET.PL