Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Zmiana taktowania pamieci


12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Szyms91

Szyms91

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 04 marca 2018 - 05:13

Witam, jestem nowy na forum :)

 

Piszę ponieważ mam problem z ustawieniem taktowania pamięci RAM.

 

Mój komputer to:

Asrock AB350M Pro 4

Pamięć DDR4 Corsair Vengeance LPX 8GB (2x4GB) 3200MHz CL16 1,35V

Amd Ryzen 5 2400g

 

Problem jest taki ze jak włączam komputer to on uruchamia i wyłącza się ze 4 razy zanim się uruchomi prawidłowo. Doczytałem że to problem z Ram i tak myślę że jest. Zawsze występuje to jak zmienie w biosie na profil XMP oraz taktowanie na 3200. Po tym komputer uruchamia się normalnie i

pamięci są taktowane 3200, tylko jak nastepnym razem uruchamiam komputer to on się restartuje i uruchamia ze 4 razy i zrzuca taktowanie ramu do 2133.

 

1. Tak wygląda taktowanie normalnie jakie sobie komputer sam ustawia, w tym czasie nie ma zadnych problemów z uruchamianiem.

 

Spoiler

 

Spoiler

 

2. Po ustawieniu profilu XMP 2.0 nie wiem czemu DRAM Voltage swieci się na czerwono i jak zmienie na niżej, np na 1.3 to już się nie świeci na czerwono ale i tak się nie zapisuje, potem i tak jest 1.35 na czerwono. Z takimi ustawieniami daje zapisz i wyjdź i komputer uruchamia się normalnie, pamięci są taktowane 3200.

 

Spoiler

 

3. Dla sprawdzenia daje uruchom komputer ponownie i wchodzę w uefi żeby sprawdzić jak jest RAM taktowany no jest wszystko wporządku jak widać na poniższym screenie:

 

Spoiler

 

DRAM Voltage jest dalej 1.35 i świeci się na czerwono.

 

4. Wyłączam komputer i wracam do niego za kilka godzin, uruchamia się i gasnie na początku ze 4 razy, gdy się uruchomi, wchodzę do biosu i niestety pamięci są spowrotem na 2133 MHz jak na pierwszym screenie.

 

Bardzo prosiłym o jakąś pomoc jak to ustawić prawidłowo, już nie musi byc to 3200 ale żeby nie było tak mało jak 2133 bo ja bazuje na zintegrowanej grafice i dla mnie taktowanie pamięci jest bardzo ważne.


FG42 (04 marca 2018 - 07:33 ):
Wstawiłem zdjęcia w spoiler.

Użytkownik FG42 edytował ten post 04 marca 2018 - 07:32


#2 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 04 marca 2018 - 05:52

LPX to padaka , nie pójdą ci 3000mhz ... od września dostały nową rewizję z paździerzowymi kośćmi ... na 2666 zostaniesz . Jak możesz to je zwróć jeszcze i adaty XPG z1 albo HyperX predatory 3000mhz weź .


no i wgraj bios ten 4.63 beta ... niby beta ale bugów nie znalazłem a za to lepiej pamięci idą - bynajmniej Goodramy i patrioty .


jlzqhakr0o4c.jpg


#3 Szyms91

Szyms91

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 04 marca 2018 - 06:33

Jak wybiore taktowanie 3200 to hWinfo pokazuje w systemie ze tyle mam, działa to stabilnie, sprawdzone w cinenbenchu r 15 oraz grach. Tylko nie wiem czemu DRAM Voltage jest na czerwono i czemu jak komputer dłużej jest wylączony to po ponownym uruchomieniu zrzuca taktowanie na 2133 i musze robic wszystko od nowa.
 
Co do zwrotu to nie wiem czy mogę, bo kupywałem cały zestaw a zabardzo nie mam podstawy zeby zwrocic same Ramy, musiały by być wadliwe.
 
Co do tego biosu beta to skad go pobrac bo na stronie asrocka był ten P4.50 najnowszy.
 
Dziwne jest to że działa cały czas na taktowaniu 3200, moge go obciazac długo i nic z taktowaniem się nie dzieje


#4 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 04 marca 2018 - 06:35

@Szyms91 zawsze masz 14 dni na zwrot , nie powinno być z tym problemu . 

na stronie asrocka jest , tylko musisz zjechać na dół ...


jlzqhakr0o4c.jpg


#5 Szyms91

Szyms91

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 04 marca 2018 - 06:40

Zanim, spróbuje je zwrócic ( a mam na to jeszcze z 10 dni) mam zamiar wypróbowac jeszcze kilka opcji.

 

Dziwne jest to że jak obciążam to nic się z taktowaniem nie dzieje, wszystko jest ok.

 

A i mam jeszcze jedno pytanie, jak w tym uefi przydzielic wiecej Vramu dla karty graficznej, bo mam przydzielone 1 GB a wiem że można podobno 2GB przydzielić? Nie mogę znaleźć tej opcji a przejrzalem chyba wszystko



#6 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 04 marca 2018 - 07:02

możliwe że w aktualnych biosach ich nie ma , choć powinny ...


jlzqhakr0o4c.jpg


#7 Szyms91

Szyms91

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 04 marca 2018 - 07:29

Witam, znalazłem ustawienie dotyczące zwiekszenia Vramu dla zintegrowanej grafiki :) Trzeba było jedną opcję odblokowac i się pokazało.

Co do czerwonego podswietlenia DRAM Voltage, to przeczytałem ze tak ma być i to jest normalne.

Jak narazie 3200 mhz działa prawidłowo, nawet obciazałem 15 minut programem OCCT i wszystko działa. Uruchamiałem tez komputer ponownie i jest OK.

Pewnie przez noc jak komputer bedzie wylączony to znowu się zresetuje do 2133 no ale to zobacze rano.

@_VeV_ wielkie dzięki za informacje :)



#8 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 04 marca 2018 - 08:17

@Szyms91 podpowiesz na przyszłość gdzie to jest schowane ?


jlzqhakr0o4c.jpg


#9 Szyms91

Szyms91

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 04 marca 2018 - 09:10

@_VeV_ Prosze bardzo :)

 

Wchodzimy pokolei w opcje:

 

Advanced/AMD CBS/NBIO Common Options/GFX Configuration/I jak się tu znajdziemy bedą dwie opcje zaznaczone na auto,wchodzimy na Integrated Graphics Controller i zmieniamy z auto na FORCES ,wtedy pojawiają się nam ukryte opcje, wchodzimy w UMA Mode i zmieniamy z auto na UMA_SPECIFIED , wtedy pojawia sie nam kilka opcji, między innymi UMA Frame buffer i w tej opcji wybieramy ile chcemy pamięci dla zintegrowanej grafiki (od 64 do 2 GB w moim przypadku). Sprawdziłem parametry w HWinfo i program pokazuje ze grafika ma 2 GB. 



#10 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 04 marca 2018 - 10:03

dzięki pięknie . ostro to schowali widzę .


jlzqhakr0o4c.jpg


#11 Szyms91

Szyms91

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 05 marca 2018 - 09:35

No troche musiałem grzebać żeby to znaleźć :)

 

A teraz mój problem wygląda nastepująco:

 

Wczoraj ustawiłem 3200 Mhz dla pamieci oraz 2 GB Vram dla karty. Testowałem wszystko 15 minprogramem OCCT oraz grajac 2 godziny. Nie było żadnych problemów, gry smigały, temperatury ok i taktowania pamieci nie spadały.

Dziś rano włączam komputer. Uruchamia i zamyka sie 4 razy i znowu tak jakby resetuje ustawienia . Znowu pamieci mają 2133 Mhz a i nawet Vram karty pamieci został zresetowany. Znów musiałem wszystko ustawiać, tylko że teraz zrobiłem sobie profil :) po włączeniu profilu, komputer się uruchomił i dalej wszystko śmiga ładnie.

 

Powtarzam, dzieje się to tylko jak wyłącze komputer na dłużej. Jeżeli wyłącze go na około godzine to wszystko jest wporzadku. Ustawienia zawsze resetują się po nocy.

Nie znam się na tym i nie wiem czego to wina. Bateria na płycie nie trzyma i resetuje. Ten bios jest zły. Nie wiem czy go aktualizowac do wersji beta, bo dla mnie beta to coś jeszcze do konca nie przetestowanego.

Cały zestaw jest nowy.


Użytkownik Szyms91 edytował ten post 05 marca 2018 - 09:38


#12 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 05 marca 2018 - 10:26

Zaaktualizuj bo ta beta jest stabilniejsza od tego 4.5 czyli pierwszego pod apu . Bateria w nowej płycie raczej nie .
Jeżeli resetuje tylko pamięci to na w100% nie bateria .

jlzqhakr0o4c.jpg


#13 Szyms91

Szyms91

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 25 marca 2018 - 08:38

Ustawiłem taktowanie na 3066 i działa stabilnie oraz nie resetuje ustawień. Jak dla mnie to wystarczy, ten bios jak wyjdzie z fazy beta to go zaktualizuje. Dzieki za pomoc. Temat uwazam za rozwiazany:)





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL