Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Modernizacja komputera. Przejście z Intela na AMD?

upgrade komputer amd Intel modernizacja

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 grzenio_l

grzenio_l

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 32 postów

Napisano 05 grudnia 2017 - 03:53

Witam. Piszę na tym forum w sprawie modernizacji mojego PC. Na dzisiejszy dzień mój PC wygląda tak:

  • Płyta główna Gigabyte GA-Z170-HD3P
  • Procesor Intel Core i5 i5-6400
  • Pamięć RAM Kingston 8GB 2133MHz Fury Black CL14 (2x4GB) DDR4
  • Dysk HDD Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, 7200RPM
  • Dysk SSD Plextor 128GB 2,5'' SATA SSD M6S Series
  • Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB GDDR5
  • Zasilacz SilentiumPC Supremo M1 Gold 550W, 80Plus Gold
  • Obudowa Zalman Z3

Zestaw ten kupowałem w 2015r z myślą o możliwości łatwego upgrade'u podzespołów, dlatego płytę główną wybrałem znacznie mocniejszą niż potrzebuje ten procesor z myślą o podmianie procesora na jakąś i7 za jedną czy dwie następne generacje (co przyznam było chyba największym błędem w tym zestawie). Teraz niestety patrząc na zagrywki Intela i jakość ich procesorów zastanawiam się nad przejściem na procesor AMD. Intel nie pozwoli mi na przejście na procesor 8 generacji pomimo tego samego socketu, a 7 generacja nie wydaje mi się teraz najlepszą opcją. Dlatego zastanawiam się i proszę o poradę czy warto teraz (czy w jakim innym momencie) przesiąść się na AMD, aby móc stracić jak najmniej pieniędzy na sprzedaży obecnej płyty głównej i procesora. Z tego co czytałem to AMD planuje jeszcze kilka generacji procesorów wspierać podstawkę AM4 więc wydaje się to bardziej przyszłościowa opcja. Tak więc czy wymieniając procesor i płytę główną, a pozostawiając resztę podzespołów i dokupując np taki zestaw:

będzie on dobrze współpracował? Nie chcę też od razu nie wiadomo ile pieniędzy wydawać na komputer. Wiem też że procki AMD nie lubią pamięci o niskich częstotliwościach, a u mnie niestety nie jest to pamięć najwyższych lotów, ale tutaj też nie chciałbym zmieniać tego elementu (przynajmniej nie teraz). Docelowo w późniejszym czasie chciałbym pewnie przesiąść się na jakiegoś Ryzena 7 czy coś nowo powstałego. Czy ta płyta główna da radę je obsłużyć? Jeśli chodzi o użytkowanie mojego PC to służy mi on do programowania, trochę projektów graficznych (2D, 3D), projektowanie PCB, granie w CS:GO, F1 2017. Niestety moja i5 czasem powoduje jakieś spadki FPSów w grach (zazwyczaj bez problemu utrzymuje stałe klatki, ale zdarza się jej przyciąć) i to też daje mi pretekst do zmiany procesora. Prosiłbym osoby bardziej obeznane o wypowiedzenie się i doradzenie czy jest sens robienia takiej zagrywki jaką zaproponowałem, czy lepiej poczekać, czy już teraz to robić, czy w ogóle odpuścić. Nie bardzo mi się podoba wizja że prawie nowy komputer nagle nie pozwoli mi na sensowny upgrade. Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem.



#2 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 05 grudnia 2017 - 05:17

jak najbardziej dobra decyzja :]

płyta i proc dobrze dobrane :]

choć jak chcesz płytę na lata a taka jest ta platforma to polecam nad x370 gaming X / killer SLI się zainteresować ... tym bardziej że myślisz o ryzenie 7 a OC takiego proca na b350 przy ich niezbyt okazałych sekcjach zasilania budzi poważne obawy jak długo płyta by to wytrzymała xD

ramy obowiązkowo będzie trzeba podkręcić bo ryzen musi mieć szybki ram ...

jeszcze jak ci się nie śpieszy to wychodzi w 1 kwartale 2018 ryzen refresh ... może warto zaczekać ...

Cieszy mnie że wreszcie trafiłem na kogoś z kim mam nadzieje na dyskusję na poziomie bo widzę że trochę przemyślałeś i wiesz co się intelowi w głowie poprzewracało xD


Użytkownik _VeV_ edytował ten post 05 grudnia 2017 - 05:18

jlzqhakr0o4c.jpg


#3 grzenio_l

grzenio_l

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 32 postów

Napisano 06 grudnia 2017 - 01:11

Dzięki za opinię ;) Śpieszyć mi się nie śpieszy, więc teoretycznie można poczekać na te refreshe, tylko kwestia jak będzie z cenami, żeby nie wpaść że za kilka miesięcy ten sam sprzęt będzie 2 razy droższy. I druga kwestia czy aż tak bardzo lepszy będzie x370 od B350. Czy nie okaże się np. że przy kolejnych najbliższych generacjach AMD procki lepsze od Ryzena 1600 będą na tyle dobrze wykonane że do podkręcania nie będzie potrzebna aż tak dobra płyta i znów niepotrzebnie zmarnuje na nią pieniądze. I czy podkręcanie tych procków daje aż tak dużego kopa w porównaniu do niepodkręconych? W sumie chętnie też zobaczyłbym opinie kogoś kto proponowałby mi pozostać przy Intelu. Czy jest jakaś opcja przy Intelach dla której jednak nie warto się przesiadać, bo sam szczerze nie widzę tu zbyt wielu plusów i alternatyw.


Użytkownik grzenio_l edytował ten post 06 grudnia 2017 - 01:13


#4 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 06 grudnia 2017 - 02:01

nikt nie wie , puki co najbardziej drożeje ram :[

Płyty ? tak jak mówię - to na lata więc nie zaszkodzi napewno , a co do tego że nie będzie potrzebna - kiedyś płyty z sekcją taką jak te podane x370 były ledwo powyżej budżetowych , dziś to średnia klasa ... niestety producenci oszczędzają - być może w "trosce" o trwałość swoich płyt . Lepsza sekcja nawet jak nie będzie w pełni potrzebna to będzie mniej obciążona i dłużej pożyje ...

Pozostać przy intelu by sobie pewien maniak z tego forum z czerwoną sygnaturą ... który nie ma tu bana tylko dlatego że administracja i moderacja wyparowały xD


Jak chcesz pod rozbudowę i na dłużej to tylko AM4 ... ram masz to może nie przepłaciłbyś specjalnie xD

masz z170 to za czasu zobacz na ile twój ram się kręci xD


Użytkownik _VeV_ edytował ten post 06 grudnia 2017 - 01:57

jlzqhakr0o4c.jpg


#5 grzenio_l

grzenio_l

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 32 postów

Napisano 06 grudnia 2017 - 03:00

No ok, jak będę miał chwilę czasu to popatrzę na ile można wykręcić moje RAMy.



#6 Leszek1975

Leszek1975

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 606 postów

Napisano 06 grudnia 2017 - 08:02

Witam, by nie zakładać nowego tematu podepnę się. Jak na dzień dzisiejszy ma się sprawa z prockami? Z tego co piszesz Vev,to na chwilę obecną polecany jest Ryzen, widocznie lutowany IHS oraz wielordzeniowość biorą górę nad Intelem. Jeśli można prosić o niepełny zestaw procesor, płyta główna ( uwzględnij MSI-chyba że są inne firmy godniejsze polecenia, z lepszą sekcją zasilania) oraz pamięci średnio-wyższa półka cenowa (niestety mam niemiłe doświadczenia z AMD patrząc przez pryzmat karty graficznej) i się obawiam przejścia pod AMD, grafika na dzień dzisiejszy MSIGTX 1070 Gaming 8GB xxxx, rozdzielczość monitora jaka będzie wykorzystywana 2560x1440



#7 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 06 grudnia 2017 - 08:11

@Leszek1975 na teraz ryzen 1600 + asrock x370 killer SLI / Gaming X lub nieco gorsze ale też OK msi X370 sli plus / gaming plus ... do tego adaty xpg z1 3000mhz. To na teraz , bo tak jak pisałem nie długo wychodzi refresh :P


jlzqhakr0o4c.jpg


#8 grzenio_l

grzenio_l

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 32 postów

Napisano 07 grudnia 2017 - 10:35

A to ja jeszcze jedno pytanie zadam które mi naszło na myśl (możliwe że głupie, ale jakoś tego tematu nie ogarniam). Jak to jest jeśli chodzi o zintegrowaną grafikę w prockach. Intele mają nie najgorszą grafikę zintegrowaną, natomiast w Ryzenach jest napisane że jej nie posiadają. W takim razie bez dedykowanej karty nie zobaczę nic na monitorze? Więc po co na płytach głównych do Ryzenów są złącza DVI / HDMI?



#9 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 07 grudnia 2017 - 02:29

zgadza się , nie zobaczysz ...

a złącza ? bo na ten sam socket są też APU ... puki co na bazie starej generacji czyli modułowego padła ... ale integre i tak mają mocniejszą niż intel xD


jlzqhakr0o4c.jpg


#10 grzenio_l

grzenio_l

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 32 postów

Napisano 08 grudnia 2017 - 10:57

No i znalazłem chwilę czasu i udało mi się podkręcić moje RAMy do 2666 MHz. Niestety wyżej się nie dało bo po prostu Kingston HyperX'y nie mają możliwości wyższego taktowania, ale i tak myślę że nie jest to najgorszy wynik, zważywszy na to że udało się to osiągnąć na napięciu 1.200 V więc na napięciu fabrycznym. Opóźnienia trzeba było zwiększyć o 1 w stosunku do fabrycznych 14. Niestety nie udało się ustawić Command Rate na 1T przy 2666 MHz. Przy 2400 MHz dało radę ale i tak chyba lepiej pozostać przy 2666 MHz i CR=2T. Także ja jestem zadowolony, myślę że przy takim wyniku nie ma co wymieniać (przynajmniej na teraz) moich RAMów jeśli zdecydowałbym się na przejście na AMD. Poniżej pomiar z programu CPU-Z:

DRAM Frequency      1333.0 MHz
FSB:DRAM      01:20
CAS# Latency (CL)   15.0 docks
RAS# to CAS# Delay (tRCD) 15 docks
RAS# Precharge (tRP)  15 docks
Cyde Time (tRAS)    32 docks
Row Refresh Cyde Time (tRFC)347 docks
Command Rate (CR)   2T
 



#11 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 08 grudnia 2017 - 11:03

a podniesienie napięcia nie pozwoli już na wyżej ?


jlzqhakr0o4c.jpg


#12 grzenio_l

grzenio_l

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 32 postów

Napisano 09 grudnia 2017 - 01:14

Nie, niestety dalej już nie dało rady, ciągle wywala BIOS.



#13 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 09 grudnia 2017 - 01:18

no trudno ... to czekamy na refresha co pokaże :]


jlzqhakr0o4c.jpg




Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: upgrade, komputer, amd, Intel, modernizacja

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL