Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

SSD a tryb uśpienia/hibernacja


1 odpowiedź w tym temacie

#1 Mrozik97

Mrozik97

    Świeżo zarejestrowany

  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 04 grudzień 2017 - 01:35

Cześć :)

Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem laptopa konwertowalnego z ekranem dotykowym, który ma dysk SSD. Dzisiaj zacząłem się zastanawiać czy dobrym pomysłem jest, kiedy zamknę pokrywę laptopa i mój komputer przechodzi w stan uśpienia. Nie jest to u mnie nieuniknione, bo kiedy jestem na uczelni czy po prostu w domu, łatwiej mi to zrobić niż zamykać wszystkie aplikacje po kolei, zamykać system, później go włączać jeszcze raz, otwierać wszystkie aplikacje ponownie i dopiero zaczynać pracę. Przyznam, że mój laptop czasem jest tak uśpiony przez 1-2 godziny, przez czas kiedy mam zajęcia bez użycia komputera lub po prostu nie jest on mi tam potrzebny. Usypianie jest dla mnie w tym komfortowe, że kiedy korzystam z mojego laptopa jako tablet, to wystarczy nacisnąć mi przycisk Power i przechodzi w stan uśpienia, i nic nie tracę. 

 

Ale przejdę już do rzeczy. Przeglądając dzisiaj trochę strony internetowe niezupełnie znalazłem zrozumiałe odpowiedzi na moje pytania. A moje pytania brzmią następująco:

1. Lepiej, żeby laptop z dyskiem SSD był zamykany (nawet na kilkanaście minut-2 godziny) czy mogę go spokojnie usypiać, bez obawy o zepsucie się/zużywanie się dysku SSD?

2. Co z hibernacją dla laptopa tego typu?

 

Z oficjalnej strony Microsoftu można przeczytać:

Tryb uśpienia

 

 

W trybie uśpienia komputer zużywa niewiele energii, można go szybciej uruchomić i od razu wznowić pracę w miejscu, w którym została przerwana. Nie trzeba się także martwić utratą wyników pracy z powodu wyczerpania baterii, ponieważ system Windows automatycznie zapisuje wyniki pracy i wyłącza komputer, jeśli poziom naładowania baterii jest zbyt niski. Korzystaj z uśpienia, gdy planujesz odejść od komputera tylko na krótką chwilę, na przykład gdy robisz przerwę na kawę.

Hibernacja

 

Stan hibernacji zużywa mniej energii niż tryb uśpienia i po ponownym uruchomieniu komputera możesz wrócić do pracy w miejscu, w którym została przerwana (jednak nie tak szybko jak w przypadku wybudzenia z trybu uśpienia).

Hibernację stosuj wtedy, gdy wiesz, że nie będziesz korzystać z komputera przenośnego lub tabletu przez dłuższy czas i nie będziesz mieć możliwości naładowania baterii w tym czasie. Najpierw sprawdź, czy ta opcja jest dostępna na Twoim komputerze. Jeśli tak, włącz ją.

 

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Osobiście korzystałbym tylko z zamykania systemu, bo jak wiemy komputery z SSD włączają się jak błyskawica, jednak wygodnie jest mi czasem zamknąć laptopa ze świadomością, że nic nie straciłem, bo aplikacje zostają w takim stanie w jakim je zostawiam. Jednak zależy mi na sprawności dysku i wytrzymałości baterii. Czy to dobrze, żebym usypiał/hibernował komputer bez konieczności ponownego włączania wszystkich programów czy jednak doradzacie Ci, żebym za każdym razem (nawet na te 5 minut) zamykał system?#2 Ren

Ren

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 300 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 01:45

Żadna z tych opcji nie ma znaczącego wpływu na zużycie SSD. Więc rób jak ci wygodniej 

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL