Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Podkręcanie procesora Skylake (i5 6600K) - różne sposoby

6600k podkręcanie skylake

Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 RyanPL

RyanPL

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 53 postów

Napisano 11 października 2017 - 06:17

Witam :)

 

Ostatnio badałem temat OC dla procesora i5 6600K (z odblokowanym mnożnikiem oczywiście). Spotkałem kilka różnych metod podkręcania tego sprzętu i chciałbym podyskutować z Wami na ten temat.

 

Mój komputer: i5 6600K, płyta: Asus z170 Gaming PRO, zasilacz: Corsair RM650x, chłodzenie: Silentium PC Grandis 2, pasta: Thermal Grizzly Kryonaut (reszta mniej ważna jeśli chodzi o oc)

Sposób 1. NAJPROSTSZY

 

Polega on na zmianie dwóch ustawień w BIOSie: mnożnika i napięcia (w trybie MANUAL). I to wszystko. Potem oczywiście testy stabilności tempratury etc. 

 

Zalety: 

- najprostszy sposób

- pewne oc przy dobrych ustawieniach mnożnika i napięcia (poniżej 1.4V)

 

Wady:

- tryb manual "usztywnia" napięcie - procesor chodzi cały czas w trybie oc

- zwiększony pobór energii

- brak spadków taktowania w trakcie spoczynku komputera

Sposób 2. ROZSZERZONY

 

Opiera się na tym tutorialu:

Spoiler


Dlaczego ten? Większość do których dotarłem albo nie jest na płycie takiej jaką ja mam, albo dotyczą one sposobu 1. albo też trybów ADAPTIVE lub OFFSET (o tym później)

 

Co ciekawe, autorka pokazuje, że przy oc zmienia szereg parametrów. Pozwolę sobie je tu wyszczególnić:
0. XMP dla Ramu(to opcjonalnie, ja to włączam)
1. ASUS Multicore Enhacement: DISABLED
2. CPU Core Ratio: 46 [czyli to co w sposobie 1.]
3. w opcjach External Digi+ Power Control

- CPU Load-Line Calibration: Level 6

- VRM Spread Spectrum: DISABLED
4. w opcjach Internal CPU Power Management
- Intel® SpeedStep™: ENABLED (!!! podobno dzieki tej opcji spada zegar gdy nie jest procek obciązany)

5. CPU Core/Cache Current Limit Max.: 255.00
6. Min. CPU Cache Ratio: 8

7. Max CPU Cache Ratio: 41
8. CPU Core/Cache Voltage: MANUAL

- CPU Core Voltage Override: 1.31 

9. CPU VCCIO Voltage: 1.1

10. CPU System Agent Voltage: 1.1

Moje pytania:

 

1. Który ze sposobów jest lepszy?
2. Zależy mi na tym, aby podczas przeglądania internetu czy w spoczynku procek pracował na "niższych obrotach" i niższych temperaturach. Czy drugi sposób pomoże w tym?
3. Czy zmiany parametrów, które wymieniłem powyżej (głównie punkty: 3-10) przynoszą jakąś korzyść? Jeśli tak, to jaką?
4. Chcę uzyskać 4.3 GHZ. Oczywiście ustawię odpowiedni mnożnik oraz napięcie (testowo chodziło mi to taktowanie na 1,25 V, ale nie wiem czy mogłem zejść niżej, bo jeszcze nie sprawdzałem), ale rodzi się pytanie: co z ustawieniami w punktach: 3, 6, 7, 9 i 10? Jak dobierać ich wartości do mojej konfiguracji?
5. Pytanie dotyczy trybów OFFSET i ADAPTIVE. Czytałem, że najlepiej robić oc w trubie MANUAL, bo w tych dwóch napięcia mogą skakać nawet powyżej 1.4 V, a szkoda skracać żywotność procka czy też go spalić. Czy warto jednak Waszym zdaniem bawić się w te tryby? Jeśli tak, to które?

 

Co do pytania 5. to oglądałem również poradnik Black'a:

Spoiler
Tam działa w trybie OFFSET, żeby napięcie było dodawane automatycznie. Jak rozumiem, chodzi o to, żeby w spoczynku taktowanie spadało, a pod obciążeniem rosło wraz z napięciem (tak ogólnie mówiąc). Czy to jest dobry sposób? Jak to się ma do punktu 4. w sposobie drugim, gdzie też była mowa o spadkach taktowania? (wiadmo, że to dwie różne płyty, bo Black robił OC na płyacie Gigabyte'a)

Proszę Was o opinie i porady :)
 


FG42 (11 października 2017 - 06:51 ):
Wstawiłem filmiki w spoiler.

Użytkownik FG42 edytował ten post 11 października 2017 - 06:50




Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: 6600k, podkręcanie, skylake

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL