Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Latencja na procesorze i5 6600K

i5 6600k latencja

Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 RyanPL

RyanPL

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 53 postów

Napisano 29 września 2017 - 03:33

Witajcie :)
 
Ostatnio sprawdzałem z ciekawości parametr DPC Latency na swoim sprzęcie. Zauważyłem, że przy pewnych ustawieniach jest on niepokojąco wysoki (ok 1000 µs). Przy innych ustawieniach w BIOSie latencja spada do b. niskich poziomów. Wyjaśniam szczegóły:
 
Mój sprzęt: i5 6000K, MSI GTX 1070, G.Skill 16 GB (3000 OC) i cała reszta zapewne mniej ważna.
 
Przy tych ustawieniach latencja jest ok 1000µs:
1. Panel sterowania -> opcje zasilania - zrównoważone (zarządzanie energią procesora -> minimalny stan procesora - 5%; maksymalny stan procesora - 100%) 
2. BIOS: profil XMP dla RAMu ale nie w „opcji” "performance" tylko przy "Intel stock operation” (jest taka informacja o tym z wyborem przy włączaniu XMP***) powoduje, że dla częstotliwości rdzeni procesora włącza się opcja AUTO (przy wyborze XMP w trybie "performance" mam do czynienia z SYNC ALL CORES) [procesor pracuje na 3300 MHz, ale skacze do 3900 MHZ, szczególnie jak odpale gierkę lub program):
 
*** Would you like to apply the all core enhacement with the XMP settings for improved performance? Select “No” for Intel stock operation. […]
 
Gdy zaś ustawię w BIOSie przy wyborze XMP tryb performance (sync all cores dla procesora), wówczas na cpu-z pokazuje mi, że cały czas procesor pracuje na 3900 MHZ. Latencja wówczas spada do 500 µs.
Gdy do tego ustawię w opcjach zasilania - maksymalna wydajność (zarządzanie energią procesora -> minimalny stan procesora - 100%; maksymalny stan procesora - 100%), latencja spada nawet do kilkudziesięciu µs.
 
Problem polega na tym, że zawsze lepiej mieć niższą latencję niż wyższą. Czytałem, że karty graficzne NVIDIA Pascal podowdują problemy z latencją. Widać to w programie LatencyMon, że jeden z plików związanych z karta graficzną odpowiada za tę podwyższoną latencję.
Problem kolejny jest taki, że jak ustawię na maksymalną wydajnośc w opcjach zasilania oraz ustawię w BIOSie tryb pracy wszystkich rdzeni na max (3900 Mhz) to temperatura skacze z 25-27 stopni do 35-40 a nawet więcej. 
 
Pytania:
1. Czy ktoś spotkał się z takim zjawiskiem?
2. Czy mam pracować w trybie performance dla procka (czyli na 3900 Mhz na stałe) w celu trzymania niskiej latencji czy też może nie przejmować się tymi 1000µs?
3. Chciałbym to zautomatyzować w ten sposób, że podczas pracy „biurowej”, przeglądania internetu procesor pracował na stockowej częstotliwości, zaś po uruchomieniu gry/programu skakał do 3900 Mhz.
4. Jak latencja wpływa na gry, szczególnie te online? Czy lagi spowodowane są również latencją na procesorze?
 
Proszę o podpowiedź :)
 




Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: i5, 6600k, latencja

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL