Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Spadek użycia karty graficznej do 0% podczas obciążenia

GTX 970 Użycie GPU freezy

Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 GhosT_NoErrOr

GhosT_NoErrOr

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 42 postów

Napisano 12 września 2017 - 06:05

Cześć,
w lutym 2015 roku kupiłem ASUS Strix GTX 970 razem z dyskiem SSD i HDD (wymienione w sygnaturze). Od tego czasu zacząłem mieć 'mikro' freezy obrazu podczas grania w różne gry. Zbagatelizowałem problem ponieważ uznałem, że to wina innych, leciwych komponentów (posiadałem wtedy jeszcze 6GB ramu, i5 2500k, i dosyć budżetową MOBO AsRocka).
Około rok temu wymieniłem owe leciwe podzespoły na te, które aktualnie widnieją w mojej sygnaturze. Niestety problem nie ustąpił a 'mikro' freezy nadal są moją bolączką.
 
Sprawę ignorowałem przez cały ten czas z racji małej szkodliwości tego problemu. Freezy występują stosunkowo rzadko podczas kilkugodzinnej sesji grania. Pojawiają się średnio raz na 20min i trwają dosłownie ułamek sekundy. Niedługo mam zamiar wymienić kartę graficzną, więc zacząłem badać problem. Nie chciałbym, żeby po wydaniu 3000 zł taka sytuacja nadal miała miejsce. Odpaliłem monitoring karty w MSI Afterburner i okazało się, że użycie karty graficznej spada w losowych momentach z ~98% do 0% tylko po to, by po chwili znów wskoczyć na 98%. 
Przeszukiwałem internet i na dobrą sprawę nigdzie nie mogłem znaleźć skutecznego rozwiązania tego problemu. Postanowiłem więc wymienić się ze znajomym GPU. Wrzuciłem do mojego komputera GTX 960 i wtedy moje największe obawy ziściły się. Na ww. karcie występuje dokładnie ten sam problem. 
 
Tu moje pytanie, czy ktoś z Was jest w stanie mi pomóc, ponieważ nie chciałbym wydać dużej sumy pieniędzy na kartę graficzną, która nadal będzie miała spadki użycia do 0%. Problem z tego co widzę leży w jakichś ustawieniach lub innych elementach zestawu. Na logikę wyłączyłem z tej układanki CPU, MOBO, RAM, PSU, ponieważ wszystkie te części były wymieniane rok po kupnie karty, a już przed ich wymianą ten problem występował (jeśli źle rozumuje, to mnie poprawcie). W takim wypadku przyczyną może być karta (lecz tutaj inne GPU również miało spadki użycia), dysk HDD (jego również odpinałem do testów, ponieważ na jakimś zagranicznym forum wiele osób wypowiadało się, że od HDD miało freezy - mimo to odłączenie go nic nie dało) no i SSD na którym mam system ale tego jeszcze nie sprawdzałem (warto w ogóle podejrzewać o to dysk SSD?).
 
Istotne informacje:
- temperatura karty max 72*C podczas grania
- karta zegarów nie zrzuca podczas tych freezów
- procesor nie zrzuca zegarów podczas freezów
- temperatury procesora ~65*C podczas grania
 
Jeśli czegoś jeszcze będziecie potrzebować do diagnozy, piszcie.
 
Tutaj poglądowy screen na problem z MSI Afterburner: https://imgur.com/xPeGDeo

GPU ZOTAC GTX 1080Ti AMP! Extreme Core
CPU i7 6700k 4GHz + SilentiumPC Fortis 3 HE1425 Malik Customs Edition
RAM 16GB DDR4 3200MHz G.Skill Ripjaws V
MOBO AsRock Z170 Extreme 4
PSU Corsair RM750X
SSD Crucial MX100 256GB
HDD Segate 1TB 3,5" 7200RPM
CASE NZXT S340 Elite
MONITOR Iiyama X2483HSU-B1
PERYFERIA Razer BlackWidow Chroma V2 + Razer Diamondback




Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: GTX 970, Użycie GPU, freezy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL