Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Płyta pod Ryzena - Asus czy MSI?

Ryzen Asus MSI 1600

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 windbreave

windbreave

    Świeżo zarejestrowany

  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 05 czerwca 2017 - 01:30

Witam, szukam solidnej płyty pod Ryzena 1600 do kwoty 400 zł z haczykiem. W kwestii RAM celuję na start w pojedyncze HyperX 8GB 2666MHz Fury Black CL15. Na oku mam już 2 modele płyt - MSI B350 GAMING PLUS https://www.x-kom.pl...-usb-31-m2.htmli   Asus PRIME B350-PLUS https://www.x-kom.pl...4-usb31-m2.html. Ponoć Asus produkuje lepszy sprzęt, ale ludzie częściej narzekają na ich bios pod Ryzena (wiadomo każdy ktoś coś systematycznie łata). Czy można zaufać MSI? Widziałem różne, często skrajne opinie - ale może coś zmieniło się w ostatnim czasie.

 

W kwestii kompatybilności na liście QVL Asusa nie mogę odszukać wypisanych powyżej pamięci. Niby są, ale oznaczono je jako HX426C15FBK2/16 (chyba błędnie bo według Google to 16GB). Kod producenta dla 8GB to HX426C15FB/8. Co do dysku SSD na innej liście Asusa zabrakło Cruciala MX300, ale jest model podobny o większej pojemności. Na listach MSI jest już lepiej bo wszystko się zgadza i dokładnie napisane. Czy trzeba mocno skupiać się na tych wykazach kompatybilności? Bo np. taki dysk HDD Toshiba P300 został przez obu producentów pominięty.

 

Proszę o większe lub mniejsze wskazówki, porady itd. ;)


Użytkownik windbreave edytował ten post 05 czerwca 2017 - 01:33


#2 valocho

valocho

    Entuzjasta

  • Użytkownik
  • 253 postów

Napisano 05 czerwca 2017 - 02:07

Na listy QVL trzeba patrzeć z przymrużeniem oka, co do ramu nie wiem czy jest sens kupować teraz 8GB i to 2666, poszukaj 3000/3200 CL15 cena podobna a na pewno ruszą na 2666 a jak dojdą nowe biosy z agesą to i kości ruszą z zadeklarowaną prędkością przez producenta.
SSD, spokojnie pójdzie każdy na SATA, mogą być problemy z dyskami nvme.
MOBO, Asus dobry wybór pod Ryzena (zły pod APU), swego czasu przeszukałem całą ofertę wszystkich producentów są tylko 3 "sweet spoty" z płytek i chyba jak się nie mylę jest w TOP 3 ten asus ;), wieczorem dopisze jakie płytki jeszcze można wziąć pod uwagę.


 


Użytkownik valocho edytował ten post 05 czerwca 2017 - 02:09

| Filmowanie, animacje, efekty specjalne i inne takie. | AAE CS5, PS CS5, AU CS5.5, SV Pro 12, C4D Studio R12, Blackmagic Fusion 7.5 | 550D (BMPCC niedługo), obiektywy, lampy, filtry, rig, blendy i inne takie |


#3 windbreave

windbreave

    Świeżo zarejestrowany

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 05 czerwca 2017 - 07:54

@valocho - już wybrałem inne pamięci, jak budżet pozwoli to dorzucę drugie 8 GB. Czekam na dalsze informacje dotyczące płyt, tych wartych uwagi:)


Użytkownik windbreave edytował ten post 05 czerwca 2017 - 07:55


#4 valocho

valocho

    Entuzjasta

  • Użytkownik
  • 253 postów

Napisano 05 czerwca 2017 - 08:49

Najlepsze moim zdaniem płyty pod ryzena 1600 to (kolejność losowa):

 

MSI B350 PC MATE / MSI B350 GAMING PLUS / MSI B350 TOMAHAWK - sekcja 4+2, PCI, 2x PCI-E x1, 6x USB na panelu, (najmocniejsza sekcja vcore ale jakościowo nie najlepsza, nie pod APU, gniazdo PCI można wrzucić starą dobrą dźwiękówkę, deklarowane najlepsze wsparcie dla pamięci ram)

 

Asus Prime B350-PLUS - sekcja 4+2, 2x PCI, 2x PCI-E x1, 2x PCI-E x16 ,8x USB na panelu, 6x SATA (najlepsza płyta pod ryzena, najwięcej gniazd, dużo portów sata, solidna i mocna sekcja vcore , trochę gorsza vsoc, można wrzucić APU bez mocnego OC, gniazdo PCI można wrzucić starą dobrą dźwiękówkę)

MSI B350M PRO-VDHMSI B350M BAZOOKA - sekcja 4+2, 2x PCI-E x1, 8x USB na panelu, (najmocniejsza sekcja vcore ale jakościowo nie najlepsza, nie pod APU, deklarowane najlepsze wsparcie dla pamięci ram)

Gigabyte GA-AB350M-D3H - sekcja 4+3, PCI, 2x PCI-E x16, 8x USB na panelu, 6x SATA, dualBIOS (podobna do w/w MSI, solidna sekcja vcore, można wrzucić APU ale raczej bez OC, gniazdo PCI można wrzucić starą dobrą dźwiękówkę)

Jeszcze mógłbym coś z BIOSTARa wybrać ale są trudno dostępne więc nie brałem ich pod uwagę.


| Filmowanie, animacje, efekty specjalne i inne takie. | AAE CS5, PS CS5, AU CS5.5, SV Pro 12, C4D Studio R12, Blackmagic Fusion 7.5 | 550D (BMPCC niedługo), obiektywy, lampy, filtry, rig, blendy i inne takie |


#5 windbreave

windbreave

    Świeżo zarejestrowany

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 05 czerwca 2017 - 09:06

@valocho Dzięki wielkie - wszystko sobie przetrawię i postaram się postawić na na najlepszą opcję (pewnie Asusa) :)





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Ryzen, Asus, MSI, 1600

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL