Skocz do zawartości

•         

Zdjęcie

Linux Unity vs Linux Unity Gnome

7 odpowiedzi w tym temacie

#1 NeXuS

NeXuS

Początkujący

• Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 27 marzec 2017 - 06:32

Cześć dziś przyszedłem do was z zapytaniem który system będzie według was lepszy. Moje takie mini wymagania:

- Program Wine

- Program PlayOnLinux

- Program Wmware

- Program TeamSpeak 3

- Możliwość podłączenia 2 monitorów w przyszłości.

Czym ogólnie różnią się te 2 systemy ? Patrząc na to co wymagam, tak chcę grać na linuxie jednak będzie to tylko World of tanks, Paladins i CS;GO. Może znacie jakiś lepszy system nie ukrywam że bardziej podoba mi się interfejs Ubuntu Gnome ale dla gier wszystko :P

Ubuntu Gnome - https://linuxiarze.p...d_ubuntu_gnome/

Ubuntu - https://linuxiarze.pl/download_ubuntu/

#2 foh23

foh23

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 1275 postów

Napisano 27 marzec 2017 - 08:26

Czym? GUI. Także w sumie to to samo tylko zawinięte w inny papierek. Mogą się też różnić nieco preinstalowanym oprogramowaniem, np mint z cinnamon będzie miał do nagrywania płyt brasero. a z KDE K3b (tak samo tutaj mogą być lekkie różnice).

Dla mnie unity jest totalnie nieczytelny. Ten Gnom też dziwnie dla mnie wygląda. Ale to już kwestia osobistych preferencji.

Tak czy inaczej spójrz na Mint:

https://linuxmint.com/

zwłaszcza w wersji z cinnamon jest bardzo intuicyjny i przejrzysty. Chociaż plasma też fajna o ile się do niej przyzwyczaisz. Ja ostatnio właśnie przestawiłem się na KDE i im dłużej na nim siedzę tym bardziej mnie się podoba. A jako że mint bazuje na ubuntu to to co działa na jednym będzie i na drugim ;)

Użytkownik foh23 edytował ten post 27 marzec 2017 - 08:26

#3 NeXuS

NeXuS

Początkujący

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 27 marzec 2017 - 08:40

@foh23

Czyli że na wszystkich linuxach są te same programy do pobrania ?

#4 foh23

foh23

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 1275 postów

Napisano 27 marzec 2017 - 08:53

To jest ta sama rodzina. Distro Mint wywodzi się z Ubuntu, więc nie ma tutaj problemu by programy z ubuntu działały na mint. Nawet kernel który pobieram do mint to ten co jest do ubuntu. Jedyne problemy mogą być między samymi GUI, w sensie czasami dany program jest po prostu dostosowany do danej nakładki graficznej.

Edit:

Natomiast nie do końca jest tak, że wszystkie linuxy to to samo i te same programy się instalują. No chyba że masz źródło i kompilujesz.

W debianowatych takich jak mint ubuntu masz aptitude jako menadżer instalacji.

W Arch będzie pacman, w manjaro pacman lub AUR, w opensuse yast czy jak to się zwało itd. Są też takie distra jak slackware, gentoo i zabawa z kompilacjami :P

Użytkownik foh23 edytował ten post 27 marzec 2017 - 08:59

#5 NeXuS

NeXuS

Początkujący

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 27 marzec 2017 - 08:59

@foh23

Bardzo dziękuję, za odpowiedzi. Ale mam jeszcze jedno pytanie, Jaka jest różnica fps w grach między windowsem ?

#6 foh23

foh23

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 1275 postów

Napisano 27 marzec 2017 - 09:06

Zależy na co trafisz. Widziałem filmik gdzie CS w zasadzie miał tą samą wydajność co na M$. WOT niektórzy twierdzą, że lepiej chodzi na linuxie niż na windowsie. Sam osobiście odpalałem Portal 2 i dobrze chodził na linuxie (nie gorzej IMO niż na windowsie). Zmodowane Quake 1 i Quake 2 również zupełnie normalnie popindalały na pingwinie.

Ale już np. port gry Tomb Raider 2013 chodzi tragicznie w porównaniu do tego co jest na M$. Nie mało że w opcjach graficznych są do wyboru rzeczy, które nie działają jak teselacja, czy tressfx, to FPS również dużo gorszy.

Generalnie linux to wciąż system, który nie jest sprzyjającym środowiskiem do gier. Nie że się nie nadaje, ale po prostu twórcy gier go olewają. Powoli się to zmienia ale nadal do gier lepszy IMO windows.

Użytkownik foh23 edytował ten post 27 marzec 2017 - 09:07

#7 RafalFromPL

RafalFromPL

Advanced Member

• Użytkownik
  • 64 postów

Napisano 28 marzec 2017 - 08:10

Jeśli gra jest oparta lub uruchamiana na OpenGLu w Windowsie i Linuxie, to wynik jest co najmniej taki sam, a zdarza się na Linuxie lepszy.

Jeśli gra jest przeportowana z DirectX na OpenGL i jest sprzedawana jako natywna gra Linuxowa, to różnica wynosi zwykle około 1/3. Ale zdarzają się gry i świeże porty, w których różnica jest 2-krotna.

Starsze gry na WINE (lub PlayOnLinux, bo to tylko nakładka na WINE) chodzą również około 1/3 wolniej, natomiast nowe, świeże i nie do końca poprawnie działające gry jak WIesław 3... lepiej dać sobie spokój z graniem.

Co do opisywanych gier - CS:GO jest natywnie

na Linuxa, nie będzie żadnych problemóz z działaniem. Z WoT miałem problem  z launcherem. I niestety często mi się zdarzało, że to nie gra była problemem, a sam launcher.

A nie możesz zostawić dual boota?

PC: ASUS H110M-D, i5 6600, 16GB DDR4, 500GB SSD+500GB HDD, Gainward GTX780 GLH, GNU/Linux openSUSE 42.2
Laptop: iCom/ASUS Z96S, C2D T7300, 4GB DDR2, 240GB SSD, GTS 8600, GNU/Linux openSUSE 42.2

Mobilnie: Lenovo K6 Power 16GB, Android 6.0.1 / Moto G 1gen, Android 5.1
/ Nokia 6310i

#8 NeXuS

NeXuS

Początkujący

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 28 marzec 2017 - 02:28

@RafalFromPL

Chodzi o to że jedyny windows jakiego mam to xp, a raczej trudno grać już na nim.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Copyright power by: ITPC.NET.PL