Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Jak zrobić by wentylator wiał w drugą stronę w obudowie.


3 odpowiedzi w tym temacie

#1 akakak123

akakak123

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 1 426 postów

Napisano 09 lutego 2017 - 09:55

Witam . Kupiłem obudowę IN WIN 303 . 

Obudowa jest ładna , jedne co zaczyna ją szpecić to wentylatory na dole obudowy wyciągające ...

Jest taki problem że wyglądają one brzydko . Jednak zauważyłem że gdyby wentylator kręcił się w drugą stronę to by zaczął wiać tak jak chcę :) 

Czyli przodem wciągając powietrze przed niego :)

 

Teraz moje pytanie jest takie jak zmienić kierunek obrotu takiego wentylatora .

Czytałem po forach że się da takie coś zrobić , ale nikt nie napisał jak . I stąd moje pytanie 


CPU:   Ryzen7 3700x 4.2 GhZ   

SSD: HyperX FURY 120GB / Crucial MX500 500GB

Cooler: Fractal Design Celsius S36    

MOBO: AsRock X470 Fatal1ty Gaming K4    

PSU: Corsair RMx 850W Series

RAM:  G.SKILL 2x8gb Trident Z RGB

CASE:  Phanteks Enthoo Evolv X RGB

GPU: RTX 2070 Super FE


#2 yerba

yerba

    Yerba Mate

  • Użytkownik
  • 1 354 postów

Napisano 10 lutego 2017 - 12:45

skoro tak pisali, to może tylko tak sobie pisali. może sami nie wiedzą. Tak w ogóle to 2x rx 480 jak chodzą?


CPU: i5 6600k @4.5Ghz (Cache 4.2) 1.32V
Cooler: Fortis 3 v2
Mobo: Asrock Z170 Gaming K4
RAM: Corsair Vengeance LPX 2x8gb 3000mhz
GPU: Msi GTX 980Ti Gaming 6G
PSU: SPC SUPREMO M2 550W
SSD: Crucial MX300 275GB
CASE: SPC Aquarius M60W



 


#3 akakak123

akakak123

    Stały bywalec

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1 426 postów

Napisano 10 lutego 2017 - 10:51

@Gambon czytałem że trzeba zmienić bieguny u będzie się kręcił odwrotnie, ale jak to zrobić. A co do RX to super wydajność na poziomie gtx1070/1080 zależy od gry. Jedyne co zrobiłem bo są to Asusy i chłodzenie takie dobre nie jest to obniżylem taktowanie rdzenia z 1310 do 1260 i zwiększyłem taktowanie pamięci z 2000 do 2175 i do tego undervolting. W ten in win 303 to karta na dole ma max 65 stopni przy 1450rpm a ta druga 83 przy 1600rpm więc jest cicho nie za ciepło i wydajnie

Użytkownik akakak123 edytował ten post 10 lutego 2017 - 10:51

CPU:   Ryzen7 3700x 4.2 GhZ   

SSD: HyperX FURY 120GB / Crucial MX500 500GB

Cooler: Fractal Design Celsius S36    

MOBO: AsRock X470 Fatal1ty Gaming K4    

PSU: Corsair RMx 850W Series

RAM:  G.SKILL 2x8gb Trident Z RGB

CASE:  Phanteks Enthoo Evolv X RGB

GPU: RTX 2070 Super FE


#4 Ren

Ren

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 301 postów

Napisano 10 lutego 2017 - 11:23

@akaka123 bieguny to sobie możesz zmienić w silniku szczotkowym. Nie wiem gdzie to wyczytałeś ale albo czytałeś o innych silnikach, albo ktoś napisał totalną bzdurę.

 

W wentylatora jest silnik prądu stałego bez-szczotkowy z magnesami trwałymi. Wirnikiem są magnesy stałe a stojanem uzwojenia w gwieździe, trójkącie, czasami kwadracie. Mała elektronika odpowiednio sterując uzwojeniami sprawia, że ten silnik działa. Robią to czujniki halla. Dlatego jest to możliwe, ale bardzo trudne, kosztowne i nieopłacalne.

 

Wracając do wentylatora jest jedno ale. Po Co?

 

Ktoś zaprojektował wentylator z myślą, że będzie kręcił sie w prawo. W tym celu łopatki zastały odpowiednio wyprofilowane, i umieszczone na wirniku, tak aby przepływające przez wentylator powietrze wchodziło do niego wślizgiem bez nadmiernych odbić. Zrobiono to po to aby zapewnić wentylatorowi jak największą wydajność. Jeśli odwrócimy w takim wentylatorze obroty z prawych na lewa, to rzeczywiście odwrócimy jego przepływ. Ale drastycznie spadnie jego wydajność. Powietrze będzie wchodziło wyślizgiem powodując masę odbić i strat. Prawdopodobnie pogorszy sie też jego kultura pracy.

 

Po zabiegu zamiany obrotów wentylatora z prawych na lewe w celu zmiany kierunku jego przepływu, aby zachował on swoje właściwości  trzeba by jeszcze było odwrócić łopatki o 180 stopni względem osi mocowania do wirnika. Czyli je odciąć przekręcić i przykleić z powrotem. Życzę powodzenia przy takim zabiegu, o biciach i trwałości łożyska już nie wspominam.

 

 

Nikt tego nie robi bo to pomysł totalnie bez sensu. 


Użytkownik Ren edytował ten post 10 lutego 2017 - 11:29




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL