Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Płyta Gigabyte B85M-D3H. Problem ze slotami ram


15 odpowiedzi w tym temacie

#1 damian1238

damian1238

    Początkujący

  • Validating
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 20 stycznia 2017 - 02:55

Witam, długi czasu staram sie uporać z problemem nie działających slotów RAM ponieważ kości są w porządku, działają i są jak nówki bo obie sprawdzałem na drugim komputerze, może na początek podam specyfikacje PC:

Zasilacz Thermaltake 530w smart

Karta R9 280x Sapphire

I5 4460 3.2ghz

płyta B85M-D3H od Gigabyte

pamięć Crucial Ballistix 2x4GB https://www.morele.n...1tx0ceu-491985/

 

Problem w tym, że musze cały czas grać i korzystać z 4 gb, ponieważ działa tylko 1 slot ten najbardziej po lewej ( pierwszy od procesora ) a reszta nie działa, nawet jak mam włożony ram w ten działający i wszystko działa to jak dołożę drugą 4-ke w inny slot to tak jakby żadnego nie wykrywa a komputer nie chce się włączyć, jest czarny ekran po chwili sam sie resetuje. Mam już dosyć tego problemu i chciałbym to rozwiązać bez płacenia setek złotych i wysyłania do naprawy. Na początku wszystko działało dopiero po jakimś czasie przestały działać, mam już to pół roku i już nie wytrzymam na tym 4gb. Na płycie mam 2 kolory slotów, czarny i szary. RAM mój działa w dual channel oraz miałem je podłączone pod kolor szary teraz nawet żaden slot nie działa tylko ten pierwszy czarny, jeśli jedną kość podłącze pod np. szary to wogóle jej nie wykrywa, czarny ekran i po chwili komputer sie sam restartuje, tak samo z dwoma innymi slotami. Dziś  znów próbowałem coś z tym zrobić i sie nie da, od miesięcy próbuje. Kości z drugiego komputera podłączałem ale też nie wykrywało w tych trzech nie działających slotach, może płyta uszkodzona lub procesor? Już sie zastanawiałem nad sprzedaniem tych 2x4gb i kupieniem jednej 8-mki ale wole to rozwiązać. Jeśli ktoś potrzebuje więcej informacji piszcie, za każdą pomocną odpowiedz jestem wdzięczny

 


FG42 (20 stycznia 2017 - 10:04 ):
Poprawiłem tytuł tematu.


#2 valocho

valocho

    Entuzjasta

  • Użytkownik
  • 253 postów

Napisano 20 stycznia 2017 - 07:27

aktualizowałeś bios? może kwestia ustawień w biosie? próbowałeś na początek zwiększyć opóźnienie (CL) lub zmniejszyć taktowanie?


Użytkownik valocho edytował ten post 20 stycznia 2017 - 07:28

| Filmowanie, animacje, efekty specjalne i inne takie. | AAE CS5, PS CS5, AU CS5.5, SV Pro 12, C4D Studio R12, Blackmagic Fusion 7.5 | 550D (BMPCC niedługo), obiektywy, lampy, filtry, rig, blendy i inne takie |


#3 damian1238

damian1238

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Validating
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 20 stycznia 2017 - 07:34

Możesz bardziej wytlumaczyć ? Jak aktualizowac? Jak mi powiesz jak zrobić ustawienia fabryczne w tym moim biosie dual bios czy jakos tak to moze sproboje

Użytkownik damian1238 edytował ten post 20 stycznia 2017 - 07:34


#4 valocho

valocho

    Entuzjasta

  • Użytkownik
  • 253 postów

Napisano 20 stycznia 2017 - 08:27

Aktualizacja:
http://www.gigabyte....ev_10/overview/

wybierasz rewizję którą masz (rev.1 rev.2 itd.), zakładka do pobrania, >funkcje, pobierz aplikacje @BIOS i postępuj zgodnie z instrukcjami

Ustawienia fabryczne/domyślne:
 

przywrócenie ustawień domyślnych bios robisz przez zwarcie pinów (np. śrubokrętem) przy wyłączonym komputerze odłączonym od gniazdka

które piny? patrz tu strona 12, piny oznaczone numerem 16

 

LUB

przez aplikację @BIOS, patrz instrukcja dla @BIOS
 


Użytkownik valocho edytował ten post 20 stycznia 2017 - 08:48

| Filmowanie, animacje, efekty specjalne i inne takie. | AAE CS5, PS CS5, AU CS5.5, SV Pro 12, C4D Studio R12, Blackmagic Fusion 7.5 | 550D (BMPCC niedługo), obiektywy, lampy, filtry, rig, blendy i inne takie |


#5 meesha

meesha

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 230 postów

Napisano 20 stycznia 2017 - 11:59

hm, piny tak, ale raczej te w sockecie

 

proponuję wyjąć proca i obejrzeć lga, czy coś nie pokrzywione/połamane



#6 damian1238

damian1238

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Validating
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 20 stycznia 2017 - 04:16

Aktualizacja:
http://www.gigabyte....ev_10/overview/

wybierasz rewizję którą masz (rev.1 rev.2 itd.), zakładka do pobrania, >funkcje, pobierz aplikacje @BIOS i postępuj zgodnie z instrukcjami

Ustawienia fabryczne/domyślne:
 

przywrócenie ustawień domyślnych bios robisz przez zwarcie pinów (np. śrubokrętem) przy wyłączonym komputerze odłączonym od gniazdka

które piny? patrz tu strona 12, piny oznaczone numerem 16

 

LUB

przez aplikację @BIOS, patrz instrukcja dla @BIOS
 

skomplikowane:D zwarcie pinów? a jak coś sie spali



#7 meesha

meesha

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 230 postów

Napisano 20 stycznia 2017 - 04:38

kiedyś były 3 piny - dwa zwierające obwód zerujący ustawienia, i jeden dodatkowy, aby można było zaczepić pomocną zworkę (zerowanie następowało przez przepięcie na właściwe dwie)

 

niestety w sprawę u gigaszrota wdali się w pewnym momencie księgowi, wychodząc z założenia że wystarczą dwa piny bez zworki, bo zwiera się je i tak końcówką śrubokręta

 

od gniazdka nie trzeba odłączać, wystarczy przełączyć dopływ prądu z tyłu zasilacza i wcisnąć przycisk power aby spróbować uruchomić komputer - to wyczyści zapas ładunku zgromadzony w kondensatorach



#8 damian1238

damian1238

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Validating
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 20 stycznia 2017 - 09:23

Zrobiłem, wyjąłem i włożyłem niby sie udało zresetować bios bo po włączeniu kompa BIOS sie ukazał oraz napisy " load to default optimized then boot lub to samo tylko reboot '' Wziąłem reboot po czym wyłączyłem kompa oraz spróbowałem włożyć 2-gą kość w drugi czarny slot, jak sie spodziewałem nie działa, działa tylko jeden slot na wszystkie 4. Co dziwne, w BIOS'ie wykrywa wszystkie sloty, a mimo że ram ma taktowanie 1600 to coś tam jest napisane 1300 nie wiem, daję pare ss'ów, może będziecie wiedzieć o co chodzi. Jeśli nawet po resecie bios'u nie działa żaden inny niż pierwszy, to nie wiem już kompletnie z czym problem jest, tam była jakaś opcja która po zmienieniu na profile 1 zmieniała jakieś '' taktowanie multipler '' na 1600 ale po lewej nadal było 1333. A naprawde chciałbym pograć na 8 GB, a tak wogóle jak gram w Far Cry Primal, pewnie jest to wina ramu, po jakimś czasie ( 3-4 min ) wyłącza mi komputer sam z siebie, nie wiem może to wina ramu którego użycie podczas gry w primala wynosi 90-99%

http://imgur.com/a/qq42O

 

 



#9 meesha

meesha

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 230 postów

Napisano 21 stycznia 2017 - 01:46

samoczynne wyłączenie to zwykle zabezpieczenie przed przegrzaniem

 

kto składał tego kompa? jesteś sam w stanie zdjąć chłodzenie, wyjąć proca i obejrzeć socket?



#10 damian1238

damian1238

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Validating
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 21 stycznia 2017 - 09:35

Ci w sklepie mi składali. Nie robiłem tego i raczej nie dałbym rady ale zmienić chłodzenie umiem np. bo robiłem takie operacje xD



#11 meesha

meesha

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 230 postów

Napisano 22 stycznia 2017 - 02:42

No nie nie nie - skoro komputer sam z siebie się wyłącza przy graniu, to znaczy że nie umiesz zamontować poprawnie chłodzenia, bo włącza się zabezpieczenie. Poproś o pomoc na miejscu kogoś, kto się zna, prawidłowo przemontuje chłodzenie, a przy okazji obejrzy gniazdo procesora na płycie, czy nie jest uszkodzone.



#12 HAL900

HAL900

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 4 928 postów

Napisano 22 stycznia 2017 - 02:45

To oddaj jak na gw



#13 damian1238

damian1238

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Validating
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 24 stycznia 2017 - 03:40

Minęły już 2 lata i po gwarancji, nie ma takiej osoby w otoczeniu znająca sie w tym stopniu, cooler CPU jest dobrze zamontowany a temperatury nie takie wysokie, nie tego wina. Procesor wydaje sie w porządku i chodzi dobrze. A to że niewiadomo z jakiego powodu 3 sloty ram nie działają to nw xD



#14 damian1238

damian1238

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Validating
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 03 lutego 2017 - 05:16

fajne odp

#15 valocho

valocho

    Entuzjasta

  • Użytkownik
  • 253 postów

Napisano 03 lutego 2017 - 08:33

trudno coś doradzić na odległość, sprawdź czy przypadkiem nie ma zwarcia na slotach z tyłu płyty, czy sloty są czyste, zmniejsz częstotliwość pamięci i opóźnienie, wyłącz automatyczne ustawianie ustawień pamięci, może w biosie masz coś poprzestawiane (przeczytaj instrukcje płyty >konfiguracja ram lub coś takiego), może jedna kość jest walnięta

EDIT: teraz widzę na tym zdjęciu http://imgur.com/a/qq42O, źle opóźnienie masz ustawione, wyłącz XMP (disabled), system memory multipler ustaw na manual, zapisz, wejdź w bios zobacz co się dzieje
 


Użytkownik valocho edytował ten post 03 lutego 2017 - 08:43

| Filmowanie, animacje, efekty specjalne i inne takie. | AAE CS5, PS CS5, AU CS5.5, SV Pro 12, C4D Studio R12, Blackmagic Fusion 7.5 | 550D (BMPCC niedługo), obiektywy, lampy, filtry, rig, blendy i inne takie |


#16 akakak123

akakak123

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 1 426 postów

Napisano 04 lutego 2017 - 11:20

@damian1238

możliwe że twój zasilacz zwalił ci płytę :) bo te gówno nie trzyma napięć :) 


CPU:   Ryzen7 3700x 4.2 GhZ   

SSD: HyperX FURY 120GB / Crucial MX500 500GB

Cooler: Fractal Design Celsius S36    

MOBO: AsRock X470 Fatal1ty Gaming K4    

PSU: Corsair RMx 850W Series

RAM:  G.SKILL 2x8gb Trident Z RGB

CASE:  Phanteks Enthoo Evolv X RGB

GPU: RTX 2070 Super FE




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL