Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

[Worklog]Kruk czyli slim ITX, rzeźba.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ren

Ren

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 301 postów

Napisano 14 stycznia 2017 - 12:57

Kruk slim ITX, przykład rzeźba

 

Witam kolegów.

 

Pracuję nad budową swojego nowego komputera. Namówiono mnie na przedstawienie tego projektu szerszej publiczności dlatego chciałem pokrótce przedstawiać kolejne etapy prac.

Zacznę od powodów jakie skłoniły mnie do budowy takiego a nie innego komputera.

 

Tak się złożyło, że w nowym miejscu zamieszkania na wiosnę stracę swój kont. Moje biurko wyleciało na korytarz gdzie miejsca jest mało. Aby postawić normalną obudowę obok musiał bym dać małe biurko lub zając sporą cześć miejsca na biurku, co mi nie za bardzo pasuje. A że nowe będzie stało w wizytowej części domu trzeba było też zadbać o aspekty wizualne, ku uciesz drugiej połowy. Drugim powodem jest konieczność przenoszenia pudła, a co za tym idzie chciałem sobie ten proces ułatwić jak w największym stopniu.

W związku z wyżej wymienionymi zapadła decyzja o budowie czegoś w formacie ITX.

 

Na obudowę wybrałem Silwerstone RVZ02. Nie był to wybór kierowany jakimiś pobudkami, po prostu już ją posiadałem. Miała być do czego innego ale pomysł się nie przyjął i tak sobie czekała.

 

Pierwsze co mnie martwi, pomimo zapewnień producenta, to słaby przepływ powietrza w sekcji CPU. W związku z tym, iż w moim przypadku obudowa ma stać pionowo, do poprawy przepływu powietrza wykorzystam normalne zjawisko fizyczne. Czyli po chłopsku mówiąc cieplejsze powietrze idzie do góry. Dodatkowo ten proces mają wspomagać dwa wentylatory wtłaczające powietrze od dołu .

 

Dzisiaj znalazłem czas i rozpocząłem pracę. Zacząłem od ciecia obudowy. Wyszło całkiem nieźle chociaż nie ustrzegłem się paru błędów które będę musiał naprawić na późniejszym etapie. Blacha jest bardzo miękka i łatwo poddaje się obróbce, ale łatwiej się gnie na co trzeba uważać. Malowanie proszkowe w wykonaniu silverstone odpryskuje, co też jest problemem.

Wykonałem otwory wentylacyjne na dole na wentylatory, oraz na górze na odprowadzenie powietrza. Dodatkowo zrobiłem parę otworów serwisowych aby ułatwić sobie aranżacje okablowania, a będzie to proces w tym przypadku bardzo ważny, gdyż chodzi o uzyskanie jak największego niezaburzonego przepływu powietrza.

 

Kilka fotek po cięciu.

 

 

Cała galeria: https://goo.gl/photo...Ud9SXLGuwpTRNJA

 

Z doborem wentylatorów nie było problemy, standardowe 80mm o grubości 25mm się nie mieściły w sposób nie pozbawiający obudowy sztywności, więc padło na wiatraki od AKASA model AK-FN076. Co mogę o nich powiedzieć, plastik jest badziewany, łamliwy i kruchy. Nawet przy przymiarkach mi jeden pękł (dało się naprawić). Ale za to całkiem wydajne i dość ciche do 1800 obr/min.

 

Sukcesywnie będę dawał kolejne etapy.  


Użytkownik Ren edytował ten post 14 stycznia 2017 - 12:59


#2 Ren

Ren

    Dużo pisze

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 301 postów

Napisano 16 stycznia 2017 - 08:43

Udało mi sie dzisiaj wykonać uchwyty do wentylatorów, oraz wzmocnienie ściany zasilacza. Nie jest to efekt końcowy, wykonane części wymagają dopieszczenie przed malowaniem, ale ładnie widać co i jak. 

Spoiler

Proszę sie nie śmiać z mojej prowizorycznej płyty głównej. Niestety docelowej jeszcze nie mam, a potrzebowałem do pomiarów. 

Potrzebuję porady, w doborze farby do pomalowania szkieletu i dodatkowych części na czarno. Malowanie proszkowe odpada, dodatkowe części są z polistyrenu. Chodzi o to aby farba nie była matowa, ale też sie nie błyszczała, coś pomiędzy. Taka satyna jak w oryginale.


Użytkownik Ren edytował ten post 16 stycznia 2017 - 08:48


#3 meesha

meesha

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 230 postów

Napisano 16 stycznia 2017 - 09:49

Ciekawe. Z malowaniem nie pomogę, ale az prosi się półmat, tyle ze inaczej niz natryskiem nie polozysz tego dobrze (smugi).

Co do wentyli, to z moich doswiadczeń z mini itx wynika, ze najlepsze są wyciągowe. W miejscu, w ktorym buda robi się najgorętsza przy eksploatacji. Ale jestem ciekaw Twojego eksperymentu. Ja bym raczej pokombinowal jeszcze z zapewnieniem dla proca dostepu do powietrza z zewnatrz, bo w srodku bedzie naprawde cieplo.

#4 Ren

Ren

    Dużo pisze

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 301 postów

Napisano 16 stycznia 2017 - 11:09

Malowanie to wiadomo, że natryskiem. Nie zaznaczałem tego bo to takie oczywiste mi sie wydało. 

 

Co do reszty, założenie jest takie że mają wpychać, ale zawsze można je odwrócić i będą wyciągać. Kupię graty będę testowa, tylko na razie mobo w które celuje nie jest jeszcze w sprzedaży. Na zagranicznym forum jest temat o tej i podobnej obudowie, w sumie prawie 700 stron, ale nikt jeszcze tam tego co ja nie próbował. Z drugiej stronie ludzie tam, wsadzają do tej budy I7 6700K bez przeróbek i tragedii nie ma. Wentylator CPU będzie zapodawał  bezpośrednio z bocznej ściany, tak to producent przewidział, wiec chłodniejszego czynnika mu nie zapewnię.



#5 meesha

meesha

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 230 postów

Napisano 17 stycznia 2017 - 09:29

A jaki proc tam docelowo będzie?

 

Jeszcze co do wentyli akasy - próbowałem stosować ich 60 do mini-itx, ale nawet ze skręconymi obrotami łożyska po prostu rzęziły. Teraz już tylko noctua, jeśli ma być cicho. Wiadomo inny koszt, ale nie wymaga już poprawek.



#6 Ren

Ren

    Dużo pisze

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 301 postów

Napisano 17 stycznia 2017 - 01:19

I7 6700K lub 7700K, nie ma jeszcze ostatecznej decyzji.



#7 Ren

Ren

    Dużo pisze

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 301 postów

Napisano 19 stycznia 2017 - 10:57

Dzisiaj wykonałem komin wentylacyjny od góry. W sumie wystarczyło by tylko to wycięcie, które zostało wykonane wcześniej, ale on bardzo osłabiło jedną ścianę szkieletu do której montowana są panele boczne. Więc chciałem ją jakoś usztywnić i wyszło takie coś. Swoją funkcję spełnia, bardzo dobrze usztywnia, dodatkowo maskuje przewód z doprowadzający zasilanie do zasilacz. Jak widać ta część nie jest jeszcze oszlifowana. Dlatego, że nie jest jeszcze w pełni skończona, na końcu dojdzie jeszcze podtrzymanie kary graficznej której jeszcze nie mam i nie mogę tego rozplanować właściwie.
Spoiler
 
Natomiast potrzebuje waszej pomocy. Musze wykonać filtr przeciw-kurzowy na spodzie. Ramkę zrobię bez problemu, natomiast nie wiem jakiego materiału użyć na siatkę. Rozglądałem sie po necie, niestety niczego konkretnego nie znalazłem. Nie widzi mi sie też kupowanie filtra za 100pln dla samej siatki. Może ktoś mi poradzi gdzie nabędę takową siatkę. Lub jakiś inny patent na filtr. 


#8 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 19 stycznia 2017 - 11:03

najprostszy patent to pończochy xD


jlzqhakr0o4c.jpg


#9 Ren

Ren

    Dużo pisze

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 301 postów

Napisano 23 stycznia 2017 - 11:36

Doszło mocowanie dysku 3,5 jako magazyn. Teraz jak nad tym myślę, to doszedłem do wniosku, że trochę nie przemyślałem patentu, ponieważ żeby wyjąć dysk trzeba będzie zdemontować kartę graficzną w celu odkręcenia dwóch śrubek, a to raczej dysk się częściej demontuje. Jak wymyśle jak, to poprawię. 
Doszła też zasłona przedniego panelu. Nie wiem w sumie po co ją zrobiłem ale uznałem, że mętlik jest tam w przewodach, będzie sie bardzo kurz zbierał i ciężko będzie to miejsce czyścić, więc zasłoniłem.  Przerobiłem, też okablowanie przedniego panelu, oraz wyprowadziłem przez wykonane dodatkowe otwory serwisowe. 
 
Spoiler


#10 Ren

Ren

    Dużo pisze

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 301 postów

Napisano 30 stycznia 2017 - 07:03

Doszła ramka na filtr. Mocowanie skopiowane z pilota do TV. Trzyma pewnie i łatwy bez-śrubowy demontaż. Pomalować i wkleić właściwy filtr.
Spoiler
 4387477700_1485799303_thumb.jpg 2505737200_1485799307_thumb.jpg 6180212700_1485799309_thumb.jpg 5438713200_1485799312_thumb.jpg 4037364800_1485799315_thumb.jpg 
 
 
Praktycznie wszystkie części dodatkowe są już wykonane. Trzeba je dopieścić do malowania i pomalować. Farbę dorobili mi w mieszalni, praktycznie idealna, na częściach wykonywanych przeze mnie będzie trochę inaczej wyglądała niż na oryginalnej obudowie ze względy na bardziej gładką powierzchnię. W przyszłym tygodniu powinienem mieć już wszystko pomalowane i naszykowane do składania. Pozostanie czekać na płytę główną. 

Użytkownik Ren edytował ten post 30 stycznia 2017 - 07:07


#11 Ren

Ren

    Dużo pisze

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 301 postów

Napisano 07 lutego 2017 - 11:56

W związku z tym iż powietrze ma być zasysane z ze spodu trzeba było podnieść trochę obudowę. Do tego pojawił się problem ponieważ zasilacz swoje ciepłe powietrze będzie wydmuchiwał też dołem. Tylko podniesienie obudowy spowodowało by, że zasysane było by ciepłe powietrze z zasilacza. Dalego powstała taka oto podstawka. Podnosi obudowę 2,5 cm do góry, dzięki czemu obudowa spokojnie będzie sobie zasysać powietrze. Do tego podstawka kieruje wydmuchiwane powietrze z zasilacza do przodu obudowy, tak aby nie mieszało sie z zasysanym po drugiej części spodu. 
Strasznie trudno było zrobić żebrowanie, głównie wymierzyć kąty. Robiąc to myślałem, że się nie uda, nie wspomnę już o tym aby obie strony były identyczne. Problem polega na wycinaniu części. Ciężko zrobić identyczne pomimo dokładnego mierzenia. Ale sie udało. Jeszcze nie jest skończona. 
Podświetlenie, to wsadziłem co miałem aby, zobaczyć efekt. Docelowo będzie RGB . Po pomalowaniu plastik nie będzie prześwietlany przez diody. 
 
Zdjęcia kiepskie ale takie światło o tej porze, a robię je telefonem. 
Spoiler
 
 
Uprzedzając pytanie jest dość stabilna, sam sie tego obawiałem ale jest nieźle, a nie ma jeszcze części stabilizujących i usztywniających.
 
Wkleiłem również siatkę w filtr. Za pierwszym razem mi sie nie udało, musiałem ramkę robić jeszcze raz, źle przemyślałem naciągnie siatki i po wyschnięciu kleju sie strasznie poluzowała. Obecna też sie troszkę poluzowałem ale tragedii nie ma jak za pierwszym razem.
 
Spoiler
Jest białą ale bardzo ładnie sie maluje, i oczka sie nie zapychają. 


#12 Ren

Ren

    Dużo pisze

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 301 postów

Napisano 22 lutego 2017 - 10:37

Prace ruszyły dalej. Zaczęło sie malowanie. W końcu udało mi sie ogarnąć temat podkładu, nic nie chciało sie trzymać tego polistyrenu, byle stuknięcie i odprysk. Ale dzisiaj podkład epoksydowy dał pozytywny rezultat, chociaż napisali, że nie nadaje sie od plastików. 

 

Pomalować na czarno, kupić płytę, dysk i  składać. A no jeszcze kabel trzeba będzie zrobić. 



#13 Ren

Ren

    Dużo pisze

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 301 postów

Napisano 28 lutego 2017 - 10:21

Jakiś tam postęp w postaci RGB
 
Spoiler
 


#14 Ren

Ren

    Dużo pisze

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 301 postów

Napisano 15 marca 2017 - 12:41

Doszły brakujące elementy, czyli płyta. 
 
Zmontowałem, było ciężko, szczególnie okablowanie, armagedon ale wyszło nieźle. Jutro zrobię parę zdjęć jak to wyszło w środku i sie pochwalę. 
 
Zrobiłem teraz kilka testów temperatury. I powiem tak, opłacało się robić modyfikację z dodatkowymi wentylatorami, kominem itp jak wyżej.
 
Oto wyniki:
 
Bez podkręcania czyli stokowe 4200MHz na 4 jajach.
Przed modyfikacją (wyłączyłem dodatkowe wentylatory, i zasłoniłem otwory wentylacyjne)
43/44 stopnie na CPU w spoczynku a przy obciążeniu 81 stopni.
Spoiler
 
Po modyfikacji
31 w spoczynku i 67 pod obciążeniem. 
Spoiler
 
Oczywiście troszeczkę go podkręciłem bez większej zabawy na 4700MHz
Przed modyfikacją 
po minucie było koniec testu, właściwie po 25s, prawie 100
Spoiler
 
Po modyfikacji już lepiej 78 stopni.
Spoiler
 
Prawdopodobnie oskalpuje ten procesor, ponieważ glut jest w nim dużym problemem. Ładnie sie grzeje a chłodzenie wcale gorące nie jest. Tak samo czuć, tą dodatkową cyrkulację powietrza ale tez powietrze za gorące nie jest. na I7 3770K było zdecydowanie cieplejsze. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL