Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Wentylator obudowy (prędkość zależna od Cpu i Gpu)

wentylator obudowa

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 RyanPL

RyanPL

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 53 postów

Napisano 08 stycznia 2017 - 11:53

Witam :)
 

Zamierzam w swoim komputerze rozbudować sekcję wentylatorów obudowy (mam obudowę SPC Aquarius x70w). Chciałbym dodać wentylator na górę obudowy i zastanawiam się nad wyborem takiego fan'a z PWM (4 PIN) albo 3 PIN. Podobno te 3 pinowe tez da się sterować pod BIOSem. Czy to prawda? Ja bym wolał ustawić dla niego krzywą prędkości w BIOSie albo w oprogramowaniu do mojej płyty głównej Asus Z170 Gaming PRO.
Czy ten ostatni manewr dla się zrobić z 4 pinowymi wentylami PWM? :)

Pytanie drugie: praca wentylatorów jest zależna od temperatury CPU jak się nie mylę. W związku z tym te wentyle na górze będą dostrajane pod temperaturę CPU, natomiast gdybym chciał kontrolować sobie pracę wentyli ale tych na PRZODZIE obudowy (mam obecnie dwa podłączone pod kontroler obudowy, ale chce wymienić na jakieś inne np Noctua 4-pinowe) w zależności od temperatury GPU, to czy tak się da? Czy tylko jest to zależne od temperratury CPU? :)

Po prostu chcę kontrolować te na przedzie, które mi wwiewają do środka zimne powietrze bezpośrednio pod kartę grafiki. Wydaje mi się rozsądne takie podejście, że jak temperatura GPU wzrasta to i prędkość wentyli na obudowie też powinna. Nie chcę by było to zależne od CPU bo w przypadku różnych gierek różne podzespoły są obciążane i inaczej wygląda ich temperatura :) Raz GPU mocniej się grzeje, a raz CPU. Mnie chodzi, abym dostosował sobie jak pracują wentyle w zależności od CPU a jak pracują inne w zależności od GPU. Jest to możliwe? :)

Wybaczcie, że tak dokładnie wyjaśniam :)



#2 FG42

FG42

    VX-120

  • Moderator
  • 1 874 postów

Napisano 08 stycznia 2017 - 11:56

Automatyczna wiadomość


Ten temat został przeniesiony


HardwareChłodzenieHardwareObudowy / Zasilacze



#3 Rafii

Rafii

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 536 postów

Napisano 12 stycznia 2017 - 03:01

3 pin masz stałe max obroty więc jeśli chcesz to ustawiać to 4pin. Nie słyszałem o ustawieniu wentyli pod grafikę. Ale możesz pod temperaturę w obudowę bodajże a karta dmucha do obudowy.
Aczkolwiek możliwe że się mylę z GPU bo nawet nie wiem czy u siebie tego przypadkiem nie mam bo mam 7 wentylatorów w budzie i możliwe że mam właśnie dostosowane do obudowy i GPU. Sprawdź dobrze.

PC1 :   

Obudowa- fractal design r3
GPU - Gtx 970 MSI GAMING 
CPU - I5 6600
Mobo - B150 M3 GAMING
Chłodzenie Cpu - grandis xe1236
PSU- Corsair cx600
Ram - Crucial Ballistix Sport 2400MHz 2x8gb

 

PC2: 

Obudowa - Phanteks Eclipse P400S

GPU - Gtx 980Ti Asus Matrix 
CPU - i5 7600k
Mobo - Z270 MSI Gaming M3
Chłodzenie Cpu - grandis xe1236 v2
PSU - be quiet! Pure Power 10 700W 
Ram - HyperX Predator 3000Mhz 2x8gb
 



Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wentylator, obudowa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL