Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Jeden dysk - wiele dylematów - zapraszam do dyskusji


18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 30 listopada 2016 - 10:27

Witam Was serdecznie.

Nie jest to nic pewnego, ale rozważam możliwość zakupu nowego dysku systemowego bazującego na pamięciach półprzewodnikowych.

Jak się pewnie już przyzwyczailiście moje tematy nie są proste (na pewno nie krótkie), albowiem jak wybór byłby prosty, to nie byłoby tego tematu xD.

 

W chwili obecnej używam SSD GR C40 120GB - czyli totalnej kupy, która o dziwo jest na kościach MLC - Ten dysk jest na pewno szybszy niż talerzowe, ale cierpi bardzo na prędkość zapisu i bufor (odczyt też tego i tamtego nie urywa). Połączenie tych dwóch cech, działa na mnie jak wymieszanie wodoru z powietrzem (wystarczy mała iskra). Objawia się to tym, że wykres jego prędkości w zapisie układa się w sinusoidę mającą swój szczyt na około 65MB/s (tak, niestety tak, przy plikach mieszanych właśnie tak to wygląda) i spada do 0MB/s (do czasu aż dysk zapisze i opróżni bufor) - w tym czasie nawet przeglądarka się nie otworzy. Częściowo rozwiązałem ten problem za pomocą "Asus Ram Cache" po prostu tworząc mu ogromny bufor ze swojego ramu, który nie tak łatwo zapełnić. Nie jest to jednak normalne, żeby musieć takie cuda robić.

To tyle jeżeli chodzi o moje dyski na tą chwilę. Obecnie jedzie do mnie wół roboczy w postaci 1 TB Seagate st1000dm003 (dzięki _VeV_)

 

Dysku SSD używam tylko jako systemowego, no może zainstaluję sobie WOT na SSD :)

Moje działania na kompie w chwili obecnej polegają na czytaniu tego forum xD, oglądaniu filmów z netu i nie tylko, słuchaniu muzyki, graniu, pracy w pakiecie Office, czasami obróbki zdjęć (amatorsko). Rozważam uruchomienie kanału na YT.

 

Może napiszę z czym mam dylematy:

1. Jako pierwszy staje dylemat pojemności dysku SSD. Rozważam zakres 120-300 GB (specjalnie tak napisałem aby załapały się również 275GB). Tylko pytanie czy uważacie, że cokolwiek powyżej 120-128GB jest mi potrzebne lub opłacalne (w sensie przyda się kiedyś)? Winda i programy zajmują mi około 70GB i to się raczej znacznie nie zmieni.

 

2.Drugi dylemat, dotyczy prędkości i tego jaki dysk kupować, jeżeli chodzi o port i sposób komunikacji. Zwykły SATA, PCI-E a może M.2? Tu mój dylemat polega głównie na tym aby określić co jest:

a.najbardziej opłacalne na rynku - cena / prędkość (a raczej wydajność),

b.najbardziej opłacalne dla mnie konkretnie, a raczej do moich potrzeb. Czy do moich działań (patrz wyżej), według Was, warto inwestować w cokolwiek szybszego niż SSD na SATA?

 

Tu muszę napisać o swojej płycie głównej, albowiem ma ona port M.2 taki, że obsługuje (zgodnie ze specyfikacją) dyski M.2 M key (ASUS z170 Pro Gaming)

 

3. Doszliśmy do najbardziej bolącego tematu i oczywiście dotyczy to różnicy między TLC a MLC (znam śpiewkę o tym ile bitów danych zapisuje każda komórka w danym typie pamięci), chciałbym w szczególności zwykłej informacji od Was użytkowników różnych dysków, czy uważacie, że zwykły użytkownik jest w stanie normalnie używając dysk - czyli systemowy zwykły dysk - winda + office i ewentualnie jakieś zwykłe programy do filmów i grafiki - instalacja systemu może raz do roku, zarżnąć taki dysk (TLC) w czasie tych przysłowiowych 5 lat (bo mniej więcej na tyle czasu przewiduję taki dysk)?

 

Ps. To nie jest tak, że jako zielony tu przychodzę i smaruję taki temat. Po prostu zanim złożę zamówienie warto czasami poddać temat burzy mózgów, a może ktoś rzuci propozycją, która mnie przekona. Przy okazji może to forum się obudzi.

Przedziału cenowego nie podaję celowo (przynajmniej narazie). Nie podaję także mojego typu do którego się skłaniam, aby niczego nie sugerować.

 

Edit: najważniejsze elementy na kolor zielony :P


Użytkownik Gustawpl edytował ten post 30 listopada 2016 - 11:11


#2 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 30 listopada 2016 - 10:34

najopłacalniejszy dysk SSD na tą chwilę to goodram iridum pro 240gb , dlaczego ? 5 lat gwary , trwałe kości MLC , osiągami praktycznie maxuje sata 3 , wyceniony jest tak ostro że 120gb wychodzą niewiele drożej a porównywalna konkurencja na mlc to minimum 120zł więcej przy czym zwykle oferuje krótszą gwarancję {2-3 lata}

TLC napewno bym nie brał bo oprócz trwałości jest też ogromna wada że pod jednoczesnym zapisem i odczytem potrafią zejść nawet do 70-80mb i w takich warunkach szybszy od nich będzie nawet twój HDD bo ten seagate w takich warunkach przekracza 120mb ...

m2 też większego sensu nie ma bo drogie , mały wybór i dopiero NVME jakiś sens ma ale cenowo kosmos ...


Użytkownik _VeV_ edytował ten post 30 listopada 2016 - 10:35

jlzqhakr0o4c.jpg


#3 HAL900

HAL900

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 4 928 postów

Napisano 30 listopada 2016 - 10:58

Ja tam sobie kupiłem NVME 256 Gbza 439 zł i lata gicio 

http://images82.foto...ac56e598gen.jpg

ale drugi raz bym brał jednak wiekszyssd sata


Bo tak realnie w domu to od pewnego poziomu nie widac róznicy wielkiej 

http://images82.foto...703f1499e91.jpg

a pojemnosc owszem zawsze sie przydaje :cool:



#4 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 30 listopada 2016 - 11:26

@HAL900 OMG. Ja nie buduję serwera xD, a i Ty masz systemowy 120GB - dyskutujemy o systemowym :). U mnie za magazyn będzie robił talerzowy, a jak będzie mało, to dwa albo więcej (nie przypuszczam jednak)

Ja tam sobie kupiłem NVME 256 Gb - a może jakiś link ?



#5 HAL900

HAL900

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 4 928 postów

Napisano 30 listopada 2016 - 11:34

Na systemdałem120 bo mi tyle starcza a i czesto robie formaty bo lubie aby latało gicio .Odswierzenie wszystkiego i loginy zajmuja mniej niz godzine .komputer używam tylko do rozrywki

A ładowanie systemuna takim dysku to 12 sekund :cool:

http://www.komputron...pcie-256gb.html

Tu kupiłem



#6 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 03:48

strasznie to tanie jak na NVME , jak się ma w porównaniu do np tośki rd400 ?


jlzqhakr0o4c.jpg


#7 HAL900

HAL900

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 4 928 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 04:00

Wedłe testów nieco szybsze niz najlepsze sata .Uruchamianie jest szybsze windowsa niz samsung evo a reszte to trudno wyczuć bo tak czy siak dyski ssd co mam sa na klik klik


Ale moze sprawdze ładowanie bf 4crucial vs intel bo tam dośc długo sie uruchamiało na talerzowcu



#8 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 04:48

czyli takie w sumie średnie moim zdaniem ... taki pomost między sata a NVME . Sata Tańsze i nie wiele odstaje a NVME z prawdziwego zdarzenia znacznie droższe ale i znacznie wydajniejsze ...


jlzqhakr0o4c.jpg


#9 rafix01

rafix01

    Początkujący

  • Members
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 04:55

Oto moje zdanie dotyczące ogółu dysków SSD

1) Zdecydowanie 240-256 GB to najlepszy wybór że względu na cenę i pojemność oraz trwałość. Lepiej mieć 100 GB danych na 240 niż na 120.
Wystarczy i na system i na programy i na gry nawet.

2) Jeśli myślisz o prędkości sekwencyjne, czyli pcmasterrace, to nie jest to głowną wytyczną. A czasem żadną wytyczną. Fakt, że zwykle w parze z prędkością idą też inne parametry jak np IOPS, ale tak porównywać dysków nie ma sensu. Najlepiej popatrzeć na testy praktyczne - kopiowanie dużych plików, małych plików, instalacja, wielozadaniowość.

3) Poczytaj o TBW.
W każdym typie pamięci kontroler zapisuje dane blokami.
Każda komórka ma określoną maksymalną ilość zapisów. I tak ta wartość jest zwykle dużo mniejsza niż praktyczna wytrzymałość, przynajmniej w normalnych dyskach a nie chińskich noname.

MLC zawsze będzie lepszym wyborem niż TLC. Mam i taki i taki. Czy jest różnica w prędkości? Da się zauważyć, ale nie wszędzie. (Mówię o tym co oko może zauważyć).

Sam SSD na TLC może mieć TBW na poziomie 120 TB, ale wytrzymać 700, 800 czy 1000 TB. Osobiście znam tylko kilka osób, którym SSD poszły sie paść. Jedna osoba miała nowszy Goodram C100 chyba, reszta miała SSD gdy dopiero wychodziły na rynek konsumentów (wersję 32, 64,80,128GB m.in. OCZ), więc to już było dawno.

Czy jest sens sie martwić zużyciem dysku w normalnym użytku? Wg mnie, jeśli ktoś go nie terroryzuje ciągłymi instalacjami, przenoszeniem filmów, klonowaniem maszyn wirtualnych to raczej nie padnie.

Ale pamiętaj - ZAWESZE lepiej mieć 4 kopie, w tym 3 zbędne, niż żadnej.

#10 HAL900

HAL900

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 4 928 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 07:15

Ładowanie mapy bf4 na crucialu i intelu wynosi dokładnie tyle samo , 23 sekundy

ALE G Z MOICH POMIARÓW BO CHYBA PO 2 KROTNYM ŁADOWANIU TA GRA SIEDZI JUZ NA RAM BO NA TALERZOWCU RÓZNIEZ 23 SEKUNDY xD


Intel .kopiowanie pliku 23.8 gb 2:57 s


Crucial1:50 :o


jakim testem zarzucić aby go sprawdzić i jego wydanosc ? Nie mamczasu aby sie tym zajac ale moze jednak go wymienic jak kopiowanie takie słabe ?:(

Dziwne bo windows sie szybciej uruchamia :exclamation:


http://ssd.userbench...B/m169054vs3504

 

i jak to sie ma do tego ?



#11 rafix01

rafix01

    Początkujący

  • Members
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 08:22

Jeszcze jedno. Świeży film.
https://www.youtube....?ci=P8Bvf_mZmys

Jak widać, w dużych partiach danych M.2 wymiata, w normalnym użytku nie.

#12 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 08:23

A gdyby tak https://www.morele.n...-00000-1059423/ ???



#13 HAL900

HAL900

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 4 928 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 08:27

Chcesz dobre od samsunga to bierz sm 961 .Niestety szukałem i nie znalazłem w polsce w jakis normalnych sklepach


A 37 sekund ładowania systemu to jakies nieporozumienie


Spoiler

 

fast and furiest xD


FG42 (01 grudnia 2016 - 08:30 ):
Wstawiłem filmik w spoiler.

Użytkownik FG42 edytował ten post 01 grudnia 2016 - 08:29


#14 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 08:31

bierz sm 961 - na takie jazdy liczyłem.

znalazłem http://www.gigaserwe...e-,t11409/29/40 hmm -

Pytanie tylko czy ja istotnie takiego dysku potrzebuję?? Mam generalnie skłonności do przesady i zastanawiam się, czy nie jest to jedna z nich


Użytkownik Gustawpl edytował ten post 01 grudnia 2016 - 08:33


#15 HAL900

HAL900

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 4 928 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 08:35

ja tez mam pytanko .

http://www.komputron...pcie-256gb.html

http://www.komputron...x300-525gb.html

 

Moze zgwałcić pana z komputronika o wimiane dysku takiego na takiegoHMM?



#16 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 09:19

Nie wiem jak u Ciebie z finansami, ale biorąc pod uwagę jeden z pierwszych screenów tu zamieszczonych, przydadzą Ci się oba.



#17 HAL900

HAL900

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 4 928 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 09:23

Oba nie moge miec bo mi płyta nie abla .

Albo m2 i 4 sata albo 6 sata .

chodzi o to ze róznicy duzej moze i w domu nie ma ( sam nie wiem ) a dodatkowe miejsce bedzie za psi grosz



#18 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 09:51

yyy jakbym miał wybierać dla siebie, to przy takiej ilości różnych dysków, zainstalowałbym system na na M.2 (bo Win raczej wstanie na nim najszybciej - nie liczę POST), pozbyłbym się jednego 120 Gigowego, i dał tego MX ( o ile to ma być MX)


Użytkownik Gustawpl edytował ten post 01 grudnia 2016 - 09:52


#19 HAL900

HAL900

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 4 928 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 10:17

Witam
Jeśli dysk nie ma śladów użytkowania i ma oryginalne opakowanie bez uszkodzeń to możemy tak zrobić.

 

 

Pozdrawiam,

 

PAN Z KOMPUTRONA JEST NIEZASTAPIONY:D


http://www.komputron...x300-525gb.html

 

POSZŁO NA KOMPROMIS ;)





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL