Skocz do zawartości

•         

Zdjęcie

Linux Mint Sarah "Zamontowanie położenia nie jest możłiwe"

Najlepsza odpowiedź meesha , 10 wrzesień 2016 - 05:36

Wszystko masz dobrze, nie przejmuj się. Potrzebne jest tylko nieco wyjaśnień.

1. You have dumped winshit. GRATULACJE! :) Kolejna dusza wyrwana z ciemności gatesa.

a teraz do rzeczy

2. Partycji typu podstawowego (primary, extended) możesz mieć na dysk max 4. Jaka różnica? Polecam google. Nie jest to z mojej strony zamierzone grubiaństwo, tylko element samokształcenia linuksowego, które właśnie podjąłeś ;)

3. Dysk z partycją home jest dyskiem logicznym zawartym w partycji rozszerzonej. Dyski logiczne w partycjach rozszerzonych zaczynają numerację od cyfry 5. To, co tu jest napisane, zrozumiesz dokładnie po odrobieniu zadania domowego z pkt 2.

4. Nie sugeruj się zawsze dokładnie tym, co wyświetlają graficzne menedżery, bo używają często narzędzi dalekich od doskonałości.

Nie możesz wejść na plextora, bo wyświetla je jako urządzenie, zupełnie od czapy. Na urządzeniach blokowych, aby uzyskać dostęp do danych, potrzebne są partycje, które trzeba z kolei zamontować w systemie plików /. I dopiero stamtąd można się nimi zająć.

podsumowanie z przykładami:

dysk - oznaczenie urządzenia jako /dev/sda

partycja - /dev/sda1 (podstawowa), lub /dev/sda5 (dysk logiczny w podstawowej)

punkt montowania partycji: /home

partycja zamontowana w systemie plików: /dev/sda5 on /home

w konsoli wpisz:

# mount

i zobaczysz co i jak

ewentualnie:

# fdisk -l

też powie co nieco :)

W razie pytań pisz.

Przejdź do postu

10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Wolnygosc

Wolnygosc

Advanced Member

• Użytkownik
  • 145 postów

Napisano 10 wrzesień 2016 - 02:15

Witajcie,

Zainstalowałem Linux Mint Sarah na lapku do którego kupiłem dysk SSD 128 GB Plextora

Pierwsza moja instalacja samodzielna więc wsparłem się wcześniej wieloma tutorialami

Podzieliłem dysk na 3 partycje swap 2gb, / montownia 30 gb jak i /home 95GB

Instalacja przebiegła bez zastrzeżeń system działa sprawnie.

Natomiast przy próbie wejścia w dysk z poziomu mojego komputera otrzymuje taki monit:

5trkfp.png

Tablica partycji wygląda następująco:

6ns7d1.png

Dziwi mnie tam obecność partycji sda3 widziana jako rozszerzona ponieważ w instalatorze były wyszczególnione

sda1 swap

sda2 system

sda5 /home

Z poziomu samego systemu mam dostęp do systemu plików jak i partycji /home zapisuje na nie normalnie dane.

gdzieś po drodze popełniłem błąd ?

Co powinienem zrobić w takiej sytuacji ?

Pozdrawiam

Calm Down And Get The Beer In Bro

Setup:

CPU: i5-6600K

Cooler: SPC Fortis 3 v2

MB: ASRock Z170 Extreme 4

RAM: Corsair DDR4, 8GB, 2400MHz, CL14 Vengeance,

SSD Crucial MX200 250GB+HDD 1TB WD BLUE 

GPU: XFX Radeon RX 480 GTR Black 8GB  

Case: SPC Gladius M35

PSU: Corsair CX550M 550W

Monitor: LG 34UM68-P

6840142577.png

#2 foh23

foh23

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 1278 postów

Napisano 10 wrzesień 2016 - 02:44

Poradniki poradnikami, generalnie nie potrzebna jest partycja rozruchowa, bo można Grub dać po prostu na dysk (SDA). SWAP akurat potrzebny skoro masz laptoka, gdybyś hibernacji nie robił to też można olać. Partycja pod Home też nie potrzebna, można po prostu wydzielić sobie osobną i tam ładować pliki które mają przetrwać ewentualny format. Może dlatego że przypisana jest do home nie można na nią wejść, choć w sumie można bo masz w nemo Pobrane, Obraz itd.

Jak klikasz w te foldery masz do nich dostęp?

Swoją drogą dlaczego jest jako rozszerzona? Do 4 partycji mając mbr możesz dawać normalne podstawowe.

Edit:
Jaka wersja kernela?

Daj

uname -a
Edit:
Ja bym po prostu zrobił tak:
SDA1 -> SWAP
SDA2 -> /
SDA5 -> po prostu wolna partycja, nic bym jej nie przypisywał. I tam sam tworzyłbym foldery w których przechowywałbym to co ma przetrwać ewentualne przeinstalowanie OSa.

/Home to takie moje dokumenty w wingrozie. Po co wydzielać je gdzieś osobno. To takie moje osobiste zdanie.

Użytkownik foh23 edytował ten post 10 wrzesień 2016 - 03:06

#3 Wolnygosc

Wolnygosc

Advanced Member

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 145 postów

Napisano 10 wrzesień 2016 - 03:41

A widzisz wychodzi moje noob'stwo w temacie Linuxa gdzieś tam zawsze zainteresowanie było ale przez to że polska scena linuxirzy jest raczej środowiskiem zamkniętym i jest ogólnie pomijany tak zawsze jakoś było nie po drodze.

Wskrzeszając starego lapka i myśli zę w WindozieXP mam się przebić przez instalowanie poprawek do obrazu ISO z sprzedx lat i sterowników do wszystkiego stwierdziłem że to pier........ i czas w końcu postawić na Linuxa :)

Ale do meritum:

Tak mam dostęp do tych folderów - wszędzie na YT był schemat partycji / i /home jako partycji na dane - o swap rzeczywiście wiedziałem że czasami lepiej jest jej nie tworzyć

Wersja kernela:4.4.0.21 generic #37 Ubuntu SMP......

Jak mówisz to poprawić z poziomu systemu mogę czy muszę ssd'ka zaorać jeszcze raz ?

Mimo niepowodzenia i tak uważam to za swój sukces bo w XP siedziałbym teraz pewnie i instalował antyvirusa :D

@Edytka

Takie coś mam przy próbie sformatowanie sda5

28ssl4z.png

Podmontowany jednak musi być

To przy sda3

tah4t1.png

Dzięki !

Użytkownik Wolnygosc edytował ten post 10 wrzesień 2016 - 04:01

Setup:

6840142577.png

#4 foh23

foh23

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 1278 postów

Napisano 10 wrzesień 2016 - 04:10

Prawdopodobnie rozchodzi się o to że ona jest niejako już zamontowana tylko jako Home. Masz dostęp do Home więc partycja jest wykorzystywana. A przez to niejako nie możesz jej ani odmontować, ani sformatować.

Na pewno można zmienić położenie Home bez reinstalacji OSa, ale IMO prostsze będzie postawienie od początku. O SSDka się nie martw. Jedna więcej instalacja go nie ukatrupi ;)

Przykładowo:
http://www.ubucentru...go-home-na.html

tylko tutaj wydzielają home właśnie na osobną. Tylko że jak widać zabawy z fstab itd. A i tak niektórzy narzekają w komentach, że potem problem z zalogowaniem itd.

Edit:
U mnie jest tak

Zrzut_ekranu_z_2016_09_10_17_14_12.png

Dysk sda5 jest nawet jako NTFS, bo go współdzielę z wingrozą. Home jest po prostu domyślnie na / i tyle.

Użytkownik foh23 edytował ten post 10 wrzesień 2016 - 04:15

#5 meesha

meesha

Forumowicz

• Użytkownik
  • 215 postów

Napisano 10 wrzesień 2016 - 05:36   Najlepsza odpowiedź

Wszystko masz dobrze, nie przejmuj się. Potrzebne jest tylko nieco wyjaśnień.

1. You have dumped winshit. GRATULACJE! :) Kolejna dusza wyrwana z ciemności gatesa.

a teraz do rzeczy

2. Partycji typu podstawowego (primary, extended) możesz mieć na dysk max 4. Jaka różnica? Polecam google. Nie jest to z mojej strony zamierzone grubiaństwo, tylko element samokształcenia linuksowego, które właśnie podjąłeś ;)

3. Dysk z partycją home jest dyskiem logicznym zawartym w partycji rozszerzonej. Dyski logiczne w partycjach rozszerzonych zaczynają numerację od cyfry 5. To, co tu jest napisane, zrozumiesz dokładnie po odrobieniu zadania domowego z pkt 2.

4. Nie sugeruj się zawsze dokładnie tym, co wyświetlają graficzne menedżery, bo używają często narzędzi dalekich od doskonałości.

Nie możesz wejść na plextora, bo wyświetla je jako urządzenie, zupełnie od czapy. Na urządzeniach blokowych, aby uzyskać dostęp do danych, potrzebne są partycje, które trzeba z kolei zamontować w systemie plików /. I dopiero stamtąd można się nimi zająć.

podsumowanie z przykładami:

dysk - oznaczenie urządzenia jako /dev/sda

partycja - /dev/sda1 (podstawowa), lub /dev/sda5 (dysk logiczny w podstawowej)

punkt montowania partycji: /home

partycja zamontowana w systemie plików: /dev/sda5 on /home

w konsoli wpisz:

# mount

i zobaczysz co i jak

ewentualnie:

# fdisk -l

też powie co nieco :)

W razie pytań pisz.

FG42 (10 wrzesień 2016 - 05:44 ):
Nie cytuj zdjęć. Używaj przycisku @Oznacz.

Użytkownik FG42 edytował ten post 10 wrzesień 2016 - 05:43

#6 Wolnygosc

Wolnygosc

Advanced Member

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 145 postów

Napisano 10 wrzesień 2016 - 06:23

SSD zaorany ponownie i chyba ogarnąłem temat

Nie przypisywałem nic pod sda5 - podmontował to pod /media/użytkownik/nzwa partycji - jest ok ?!

Musiałem ponownie sformatować partycję z poziomu Linuxa aby uzyskać uprawnienia do tworzenia katalogów i zapisu plików.

Podmontowany napęd "Dane" widnieje na pulpicie i jest dostęp z poziomu mojego Komputera - mogę go swobodnie zamontować/odmontować

@foh23 uratowałeś nooba i nauczyłem się czegoś nowego,wiszę Ci kratę piwa ;)

@meesha dzięki za wskazówki takie posty to ja lubie - flaszeczkę porządnego trunku dałbym Ci

za to :)

Ogólnie to zawsze brakowało mi mentora aby przysiąść porządnie do tematu Linuxa - sami wiecie sami Windziarze w środowisku to i motywacja mała

Użytkownik Wolnygosc edytował ten post 10 wrzesień 2016 - 06:46

Setup:

6840142577.png

#7 meesha

meesha

Forumowicz

• Użytkownik
  • 215 postów

Napisano 10 wrzesień 2016 - 07:06

Ech, sam pamiętam jak paręnaście lat temu zainstalowałem sobie po raz pierwszy linuksa - wrażenie zupełnej obcości, gdzie jest C:\, etc :) Z czasem zrobiło się odwrotnie - logika *niksów jest tak powalająca, że na windows patrzę jak na quasimodo. Co udowadniają mi z każdą kolejną edycją.

Polecam od siebie: http://slackbook.org/, bo na tym stawiałem pierwsze kroki i dało mi bardzo dużo. Ok, jest tu pewna sugestia nawet nie podprogowa, no ale warto ;)

Kwestia uprawnień zapisu/odczytu partycji: to nie jest kwestia jakiegoś /dev/sdX, bo to tylko oznaczenie urządzenia. Uprawnienia modyfkujesz dla katalogu, w którym dana partycja jest podpięta, czyli interesuje Cię polecenie

chown

oraz

chmod

które przy okazji sponsorują tego posta

#8 Wolnygosc

Wolnygosc

Advanced Member

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 145 postów

Napisano 10 wrzesień 2016 - 07:22

Hehe z chmod kombinowałem ale nie do końca mi wyszło.

Zastosowałem więc rozwiązanie ala Windoza czyli format partycji całej i podziałało :D

Edytor dconf również podmontowany - ale jeszcze nie ogarnąłem - logi są jakby puste -nie wiem nawet czy to pod Mintem ma prawo działać

Ogólnie to gdzieś dzwoni zawsze ale nie do końca zawsze wiadomo gdzie i czy idę w dobrą stronę ale jak na razie cały czas do przodu - potrzeba czasu żeby to wszystko przyswoić

Zobaczymy może przy Windzie kiedyś powiem Dziękuję :) POSTOJĘ!! :D

Setup:

6840142577.png

#9 foh23

foh23

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 1278 postów

Napisano 10 wrzesień 2016 - 07:29

Jest ok. Mogłeś tak jak @meesha napisał zostawić. Tak przypuszczałem, że ten dysk jest z czapy, bo skoro masz dostęp do /home w nemo to znaczy że wszystko gra. Przy czym ja jakoś nigdy nie widziałem sensu tworzenia dodatkowej partycji pod /home. Choć faktem jest że wg poradników tak się robi, by przy przeinstalowywaniu zawartości "/" nie tracić konta użyszkodnika i plików z /home. Przy czym ja wszystko co mi do szczęścia potrzeba zawsze mam na osobnej partycji/dysku niezależnej od systemu.

Co do slackware z pewnością jakbyś się w to wgryzł to poznasz system od podszewki. Z drugiej strony nie wiem jak obecnie ale jak jeszcze ja kiedyś próbowałem się z tą dystrybucją, to niestety była to dłubanina. Włącznie z tym, że po instalacji trzeba było zainicjować GUI, bo domyślnie startował w konsoli. Nawet montaż dysków wymagał edycji fstab, albo zostawało się z komendami z terminala.

Sam mint cinnamon jest fajny pod tym względem, że dostajesz bogaty system, w sensie masz dużo oprogramowania, masz menadżera aktualizacji (chociaż można i walnąć sudo apt-get dist-upgrade i też gitara, chociaż w mint nie polecam bo ci może cinnamon paść), są potrzebne kodeki do odtwarzania mediów i wiele wyklikasz jak w M$ ale prędzej czy później zobaczysz, że i tak terminal Ciebie dorwie :P

Natomiast jest to system który ma byki jak wspomniane wklepanie sudo apt-get dist-upgrade w moim przypadku kończy się rozwaleniem cinnamon i rusza w trybie awaryjnym. Aktualizacje jedynie z menadżera wówczas ok. I czasami czujesz, że za dużo tego dali, w sensie slackware czy arch możesz jak garnitur uszyć na miarę. Tu dostajesz już uszyty wg jakiegoś kroju, który nie zawsze każdemu odpowiada ;)

Natomiast oznaczenia dysków to akurat w linuxach bajka, bo od razu wiesz z czym masz do czynienia. SDA1 i wiesz że masz pierwszy kontroler SATA i partycja podstawowa nr 1. SDB5 i wiesz że masz drugi kontroler SATA partycja rozszerzona. Jak PATA to zaczyna się od HD z tego co pamiętam. W windows z oznaczeń dysków nic nie wiadomo.

#10 Wolnygosc

Wolnygosc

Advanced Member

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 145 postów

Napisano 10 wrzesień 2016 - 07:56

Dzięki panowie jeszcze raz - miło trafić na fachowców i entuzjastów :)

Wiem że Linux nie jest pozbawiony wad i środowisko graficzne potrafi się wysypać itd i przy tym więcej roboty jak w przypadku Windowsa czasem.

Ale prawdę mówiąc dzisiaj siedząc przy tym i dłubiąc choć to dystrybucja dla totalnego amatora/nooba to nawet się nie zmęczyłem. I jest jakaś satysfakcja że udało mi się zrealizować plan w 120% nawet.

Pracuję na Win7 i powiem że Win8 jak i Win10 i polityki konta Microsoft  w ogóle nie ogarniam i nie popieram i jak sobie pomyślę że mam za to jeszcze zapłacić w przypadku nowego zestawu to jakoś z Linuxem chyba bardziej mi po drodze - bo przez ostatnie lata sposób korzystania z komputera też mi się z lekka odmienił

Na XP wciąż mogę mielić z prawie z zamkniętymi oczyma :D

Ale dość wywodów :)

Miłego Weekendu !

Użytkownik Wolnygosc edytował ten post 10 wrzesień 2016 - 08:01

Setup:

6840142577.png

#11 meesha

meesha

Forumowicz

• Użytkownik
  • 215 postów

Napisano 10 wrzesień 2016 - 08:09

do pary z chown powinien isc chmod, i to najlepiej 755, wtedy zadziała, dlatego pisałem o dwóch poleceniach

zresztą, na początku też kilka razy instalowałem od zera system, kiedy nie potrafiłem rozwiązać jakiegoś problemu samodzielnie, to norma

ustawienia systemu/aplikacji znajdują się w plikach tekstowych i to powinno być narzędzie do ich obróbki, pośrednicy będą tylko pośrednikami

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Copyright power by: ITPC.NET.PL