Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Lenovo Z710 Problem z... [GPU?] Nvidia GT 745M 2GB DDR3

Lenovo Z710 Problem GPU Nvidia GT 745M 2GB DDR3 Co począć?

Najlepsza odpowiedź webb , 19 sierpnia 2016 - 06:30

Po aktualizacji BIOSu, problem ustał [przynajmniej do tej pory]

Przejdź do postu


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 webb

webb

    Świeżo zarejestrowany

  • Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 06 sierpnia 2016 - 06:55

Witam.
Jestem dwuletnim posiadaczem laptopa Lenovo Z710. Na wstępie dodam, że komputer kupiłem jeszcze gdy kompletnie nie interesowałem się IT i połknąłem marketingowe gadki dot. wielu rdzeni, 2GB dedykowanej grafiki, podświetlanej klawiatury itd. itp.

Przechodząc do rzeczy:
Od samego początku komputer często stwarza problemy. Jak podejrzewam jest to karta graficzna od nvidii. Od początku [08.2014] aż do lipca b.r. były to BSODy: "nvlddmkm.sys [tdr_video_failure]". Występowały one po dłuższym użytkowaniu komputera w grach. Z czasem problem się nasilał i występował co raz częściej. Wyczyściłem porządnie laptopa, wymieniłem pasty i dokupiłem podkładkę chłodzącą CoolerMaster Notepal U3+. Pomogło. Do czasu. Później gdy problem wracał, wystarczała wymiana past. Wystarczała, niestety musiałem robić to przynajmniej raz w miesiącu, żeby utrzymać zadowalający efekt. Wszystko było w porządku do wspomnianego lipca 2016. Wraz z początkiem wakacji wymiana pasty już nie pomogła. Wtedy właśnie przeinstalowałem sterowniki do aktualnej wersji [tak wiem, powinienem to robić na bieżąco, ale wychodzę z założenia, że lepsze wrogiem dobrego] oraz podniosłem limity temperatur o +10 st. w MSI Afterburner. Pomogło. Na tydzień... Wtedy to każde włączenie jakiejkolwiek gry powodowało 'wypinanie' karty graficznej z komputera. Po włączeniu jakiejś gry karta 'znikała'. Nie można było jej dostrzec w menedżerze urządzeń ani po kliknięciu PPM na pulpicie w postaci panelu sterowania Nvidia. Karta 'wraca' po ponownym uruchomieniu systemu.
Próbowałem downgrade'ować sterowniki, problem nie zniknął. Zmienił tylko swoją postać, mianowicie zamiast ww. 'wypinania' karty objawiał się BSODem o wspomnianej wcześniej przyczynie.
Na końcu chcę zaznaczyć, że wszelkie opcje w planach zasilania ustawiłem [wg innych internautów] na sprzyjające karcie i procesorowi.

Chciałem was prosić o poradę: Czy istnieje możliwość uratowania laptopa bez wizyt w serwisie? Jak nie, to ile może kosztować przyjemność wymiany karty [przylutowanej do płyty głównej] i czy w ogóle jest sens takich posunięć?

Nie wiem co jeszcze może pomóc w diagnozie, więc proszę o ew. instrukcje co do tego.

Z góry dzięki za poświęcony czas i doświadczenie
Pozdrawiam
Krzysiek 'web'

ps.  Specyfikacja:
CPU: Intel Core i7-4700MQ 4 rdzenie, 8 wątków po 2,4 GHz
GPU: NVIDIA GeForce 745M 2GB GDDR3 
RAM: 1x4GB DDR 3
Podkładka chłodząca: CoolerMaster Notepal U3+ Black 
OS: WIN 10 PRO 64-bit


Użytkownik webb edytował ten post 06 sierpnia 2016 - 06:57


#2 HAL900

HAL900

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 4 928 postów

Napisano 06 sierpnia 2016 - 10:16

Daj na luz .Nic sam nie zrobisz



#3 Rafii

Rafii

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 536 postów

Napisano 06 sierpnia 2016 - 10:51

Przy okazji jak masz trochę gotówki dołóż do lepszej grafy i do ramu. Bo trochę zabijasz jak dla mnie te I7 tym 4 GB😜

PC1 :   

Obudowa- fractal design r3
GPU - Gtx 970 MSI GAMING 
CPU - I5 6600
Mobo - B150 M3 GAMING
Chłodzenie Cpu - grandis xe1236
PSU- Corsair cx600
Ram - Crucial Ballistix Sport 2400MHz 2x8gb

 

PC2: 

Obudowa - Phanteks Eclipse P400S

GPU - Gtx 980Ti Asus Matrix 
CPU - i5 7600k
Mobo - Z270 MSI Gaming M3
Chłodzenie Cpu - grandis xe1236 v2
PSU - be quiet! Pure Power 10 700W 
Ram - HyperX Predator 3000Mhz 2x8gb
 

#4 webb

webb

    Świeżo zarejestrowany

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 07 sierpnia 2016 - 08:20

Daj na luz .Nic sam nie zrobisz

Nie poddaję się :>. Dzięki za wsparcie 

 

Przy okazji jak masz trochę gotówki dołóż do lepszej grafy i do ramu. Bo trochę zabijasz jak dla mnie te I7 tym 4 GB

Hajs mam, ale wolałbym pozbierać jeszcze troszkę na normalnego pc-ta. Problem w tym, że kartę na pewno trzeba wylutować, a obawiam się że samo to może być masakrycznie drogie, a gdzie koszta rdzenia graficznego i montażu?
Co do ramu: Komputera używam bez sprawnej grafy do przeglądania internetu i ew. pracy w pakiecie biurowym, a 4GB do tego w zupełności wystarcza ;> Jak sprawa z kartą nie przekroczy 500-600 zł to dołożę jedną kostkę 4GB do zestawu. 



#5 webb

webb

    Świeżo zarejestrowany

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 19 sierpnia 2016 - 06:30   Najlepsza odpowiedź

Po aktualizacji BIOSu, problem ustał [przynajmniej do tej pory]







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Lenovo, Z710, Problem, GPU, Nvidia, GT, 745M, 2GB DDR3, Co począć?

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL