Skocz do zawartości

•         

Zdjęcie

Instalacja Linuxa obok Windowsa + wybór dystrybucji.

14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lunatyk

Lunatyk

Dużo pisze

• Użytkownik
  • 714 postów

Napisano 12 maj 2016 - 01:04

Cześć,

Chciałbym spróbować Linuxa, ale nie pozbywać się Windowsa. Mój laptop nie obsługuje wirtualizacji, więc postanowiłem zainstalować go obok Windowsa.

Czy mogę napotkać jakieś problemy? Komputer nie będzie chciał się uruchomić, Windows nie będzie działał itd.?

Jak dokonać podziału na partycje? W Windowsie to rozumiem, ale Linux ma trochę inne oznaczenia..

No i jaką dystrybucję wybrać? Zależy mi na prostocie obsługi, dużym repozytorium programów, szybkości działania (słaby sprzęt) i mniej (ale jednak) na przejrzystym interfejsie.

Dziękuję za pomoc :)

#2 dtanfal

dtanfal

Dużo pisze

• Użytkownik
  • 459 postów

Napisano 12 maj 2016 - 01:29

Osobiscie z dystrybucji linuxa polecam debiana - duza baza programow, w miare prosta obsluga, kwestia pobawienia sie w terminale troszke ale to nie jest az takie trudne, kwestia znania komend  ;) Kwestia obciazenia sprzetu i przejrzystosci interfejsu jest zastosowanie odpowiedniego srodowiska graficznego w jakim chcesz pracowac :)

Link do debiana

https://www.debian.org/index.pl.html

+  film jak zainstalowac i skonfigurowac na poczatek debiana 

co do tematu dzialania windowsa warto sobie zwolnic miejsce na dysku pod debiana ;)

CPU: Intel Pentium 4 451 3,2 Ghz
RAM: 512 MB DDR2 SAMSUNG, 1 GB DDR2 KINGSTON
 GPU: Zintergowane
HDD: WDC WD800JD-00HKA0

#3 Lunatyk

Lunatyk

Dużo pisze

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 714 postów

Napisano 12 maj 2016 - 09:48

A co myslisz o ElementaryOS? Bardzo mi sie podoba wizualnie, ale nie wiem jak z baza programow.

Ile miejsca bedzie potrzebowal taki Linux?

PS. Przepraszam za brak polskich znakow.

#4 dtanfal

dtanfal

Dużo pisze

• Użytkownik
  • 459 postów

Napisano 13 maj 2016 - 07:13

@Lunatyk elementaryOS moze byc aczkolwiek nie mialem jeszczez nim do czynienia wiem tyle co mi znajomi o nim opowiadali :P, takze ci nie dam pelnej opinii na jego temat, bo go po prostu nie uzywalem...jak do tej pory moje doswiaczenia z linuxem skonczyly sie na ubuntu, debianie i paru mniej popularnych systemach, ktore niestety nie objely tego ktory zaproponowales :x ;), nie zaproponuje ci czegos co nie testowalem :)

Ilosc miejsca na dysku zalezy od tego czy masz zamiar instalowac jakies programy i czy chcesz przechowywyac na nim dane.... Jesli instalujesz linuxa do testow to kilkanascie giga w zupelnosci wystarczy

Użytkownik dtanfal edytował ten post 13 maj 2016 - 07:18

#5 Lunatyk

Lunatyk

Dużo pisze

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 714 postów

Napisano 13 maj 2016 - 07:16

@dtanfal

Zainstalowałem Debiana na wirtualnej maszynie, bo miałem dziś taką możliwość. Szczerze powiem, że pierwszego wrażenia nie zrobił najlepszego, ale potestuję go z tydzień.

W ogóle to dlaczego ilość programów różni się na danych dystrybucjach? Przecież to to samo jądro, prawda?

#6 dtanfal

dtanfal

Dużo pisze

• Użytkownik
  • 459 postów

Napisano 13 maj 2016 - 07:29

@Lunatyk Kwestia optymalizacji debiana, trzeba sie z nim zapoznac, zmodyfikowac, pobawic sie.... wiadomo powszechnie ze ludzie na poczatku nie sa przekonani do czegos nowego, nawet jesli jest pierwotnie podobne do starego ;), czasami po prostu nie podejdzie i tyle, kwestia gustu

ja sadze ze ilosc programow zalezy od popularnosci danego systemu, i od tego czy programisci maja ochote pisac swoj soft pod niego ;)

Użytkownik dtanfal edytował ten post 13 maj 2016 - 07:32

#7 Lunatyk

Lunatyk

Dużo pisze

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 714 postów

Napisano 13 maj 2016 - 07:40

@dtanfal A jak mogę zmienić środowisko graficzne? Wybrałem GNOME, ale nie do końca mi podeszło. Chcę zmienić na KDE / LXDE, ale podczas instalacji przez terminal prosi o włożenie płyty z instalatorem. Problem w tym, że nie mam ani płyty, ani pendrive, bo wskazałem miejsce pliku .iso.

#8 dtanfal

dtanfal

Dużo pisze

• Użytkownik
  • 459 postów

Napisano 13 maj 2016 - 07:43

uzyles virtualboxa? Musisz tam w konfiguracji komputera wirtualnego wlozyc obraz iso do miejsca w napedzie optycznym :) Srodowisko KDe jest najbardzije poodnne do windowsa ;) Ja soobiscie uzywalem tylko xfce poniewaz nie obciaza az tak sprzetu

Użytkownik dtanfal edytował ten post 13 maj 2016 - 07:44

#9 PiotrQ

PiotrQ

AS Monaco FC

• Użytkownik
  • 2129 postów

Napisano 13 maj 2016 - 08:56

@dtanfal
Zainstalowałem Debiana na wirtualnej maszynie, bo miałem dziś taką możliwość. Szczerze powiem, że pierwszego wrażenia nie zrobił najlepszego, ale potestuję go z tydzień.
W ogóle to dlaczego ilość programów różni się na danych dystrybucjach? Przecież to to samo jądro, prawda?

Jeżeli chodzi o dystrybucje z tej samej gałęzi (np debian i ubuntu). Linuxy wspiera społeczność, poza tym debian jest chyba najstarszą obecnie rozwijaną dystrybucją. Ubuntu się tu wyłamuje bo jest wspierane przez Canonical.

A co myslisz o ElementaryOS? Bardzo mi sie podoba wizualnie, ale nie wiem jak z baza programow.

Ile miejsca bedzie potrzebowal taki Linux?

PS. Przepraszam za brak polskich znakow.

Elementary bazuje na ubuntu tylko ma autorskie gui. Taki sam efekt uzyskasz też na innych dystrybucjach, ale tu masz od ręki. Nie używałem ale możesz śmiało próbować.

@dtanfal A jak mogę zmienić środowisko graficzne? Wybrałem GNOME, ale nie do końca mi podeszło. Chcę zmienić na KDE / LXDE, ale podczas instalacji przez terminal prosi o włożenie płyty z instalatorem. Problem w tym, że nie mam ani płyty, ani pendrive, bo wskazałem miejsce pliku .iso.

w terminalu wpisujesz
sudo vim /etc/apt/sources.list
I po podaniu hasła komentujesz linijki które odwołują się do płyt. Nie będzie się już do nich odwoływał, a brał pakiety z neta. Vim to konsolowy edytor, możesz skorzystać z innych: gedit, mouse, leafpad.
Jeśli nie zainstalowałeś i nie skonfigurowałeś sudo to trzeba wykonać to
su
vim /etc/apt/sources.list
Ogólnie to po instalacji systemu należy go zaktualizować
apt-get update && apt-get upgrade
Korzystałem z kde ale tylko przez chwilę i to w wersji 4.x. Ja najbardziej lubię cinnamona i mate-desktop. Nie wiem czy lxde jest dalej wspierane bo devy wypuścili lxqt, czyli taką lekką wersję kde.
Teoria jest wtedy gdy wszystko wiemy, a nic nie działa.
Praktyka jest wtedy gdy nic nie wiemy, a wszystko działa.
A tera połączmy teorie z praktyką. Nic nie wiemy i nic nie działa.

#10 Lunatyk

Lunatyk

Dużo pisze

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 714 postów

Napisano 14 maj 2016 - 09:29

@PiotrQ

@dtanfal

Wczoraj trafiłem jeszcze na DeepinOS, który bazuje na Debianie (Unstable). Nie ma o nim nic po polsku, ale pobiorę i przetestuję.

#11 PiotrQ

PiotrQ

AS Monaco FC

• Użytkownik
  • 2129 postów

Napisano 14 maj 2016 - 10:25

Testuj, testuj. Widzę że podobają ci się środowiska przypominające OSX'a. Może spróbuj jeszcze haskintosha ;)

#12 Lunatyk

Lunatyk

Dużo pisze

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 714 postów

Napisano 14 maj 2016 - 11:21

@PiotrQ

Nie tyle przypominające OS X, co po prostu intuicyjne i w miarę znane mi interfejsy. Hackintosh raczej odpada, ale nie skreślam.

Jest gdzieś dostępny plik iso Mackintosha?

Mam problem z pobraniem w/w DeepinOS. Sam plik .iso waży 1,9GB, więc przy moim łączu (teoretycznie 2MB/s) potrwa to długo, ale co chwilę przerywa mi pobieranie i jestem zmuszony pobierać od nowa. Wie ktoś w czym problem?

Użytkownik Lunatyk edytował ten post 14 maj 2016 - 12:13

#13 PiotrQ

PiotrQ

AS Monaco FC

• Użytkownik
  • 2129 postów

Napisano 15 maj 2016 - 01:17

Spróbuj z innego serwera. Na oficjalnej stronie masz kilka do wyboru. Ewentualnie z torrentów.
Ten DeepinOS nie powiem, ciekawy, aż sam może postawię sobie go na wirtualce. Z tego co się orientuję to aplikacje pisane w html i go (sic!) :zdziwko:

#14 Lunatyk

Lunatyk

Dużo pisze

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 714 postów

Napisano 17 maj 2016 - 04:19

Pobrałem Deepina i działa, tylko mam problem z "sudo su" w terminalu

Muszę podać hasło, ale to, które podałem przy instalacji nie działa.

#15 PiotrQ

PiotrQ

AS Monaco FC

• Użytkownik
  • 2129 postów

Napisano 17 maj 2016 - 09:53

A jaki masz błąd? Że nie poprawne hasło czy że user nie jest w grupie sudo?
Czy na pewno jesteś na zwykłym użytkowniku czy na roocie?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Copyright power by: ITPC.NET.PL