Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Problem z podkręceniem 6600K

spadki napięcia OC problem 6600K za małe napięcie

Najlepsza odpowiedź Hestus , 06 maja 2016 - 02:11

Używam Windowsa 10 Pro.

Po OC na 4.5 GHz przy 1.35V i podpięciu innej myszki o dziwo wszystko zacząło banglać, 15 minutowy stress wypadł OK i zaczynam właśnie 4 godzinne tyranie. Liczę, że teraz wszystko zakończy się sukcesem.

 

3:12 - 05.06.2016
Jestem po wszystkim.

Stress testy zakończone pomyślnie.

Wszystkiebu winna była myszka o dziwo - to ona powodowała niestabilność. Podpięcie innej pomogło i udało mi się jeszcze zbić napięcie do 1.32V. Procek śmiga na nowych obrotach a ja dziękuję za porady.

Przejdź do postu


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Hestus

Hestus

    Świeżo zarejestrowany

  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 04 maja 2016 - 04:30

Witam, mam problem z podkręceniem procesora 6600K na Płycie głownej MSI Z170A Gaming M3.

Znalazłem poradnik Black'a na temat podkręcania procesora typu Skylake i chciałem wg niego podkręcić swój procesor.

Na starcie, zauważyłem jedną ważną różnicę - moje napięcie wyjściowe to 1.152V z przeskokiem raz na kilka minut na 1.160V, 1.136V czy 1.144V

Ustawiłem tryb Expert następnie CPU ratio na 45, by uzyskać 4.5 Ghz a potem opcję z Dynamic na Fixed.

Kolejny problem zaczął się tuż przy ustawieniach profilu XMP dla pamięci Ram - w moim przypadku, nie było do wyboru profilu I czy II a tylko Enabled/Disabled więc wybrałem Enabled.

Uznałem to za różnicę spowodowaną inną wersją BIOSU - ja mam tę najnowszą pobraną za pomocą Live Update 6 ale kontynuowałem dalej.

Powędrowałem z miejsca do CPU Core/GT Voltage Mode i ustawiłem Override Mode.

Ustawiłem napięcie 1.35V ale zauważyłem kolejną różnicę, z boku informacja o maksymalnym / minimalnym napięciu wynosiła nie 2.155V/0.600V jak u Black'a a tylko 1.550V / 0.600

Potem nie było nic dziwnego, gdyż wędrowałem wg poradnika i uruchomiłem ponownie komputer.

Uruchomił się on, lecz nie działa myszka w taki sposób jakby brakowało jej mocy gdyż się nie podświetlała - próbowałem przepiąć ją do innego portu, bez efektu niestety. Po odłączeniu klawiatury, myszka odżywała.

Wróciłem do BIOSU i zmniejszyłem taktowanie do 4.4Ghz komputer się włączył a mysz po prząłączeniu w inny port zadziałała. Puściłem test w programach użytych w filmiku odpowiednio na 15minut i 4 godziny i wszystko zakończyło się bez żadnego błędu, lecz myszka po ponownym włączeniu znów nie miała mocy i trzeba było ją przepiąć.

Na potrzebę sprawdzenia co jest nie tak powróciłem do ustawień fabrycznych i bez żadnego podkręcania używam komputera.

Nie wiem czym są spowododane różnice w napięciu - to wina zasilacza? gniazdka bądź listwy? A może źle dopiętych kabli?

Zdjęcia przedstawiające różnice (opcje profilu XMP takie same w przypadku ustawienia OC explore mode na Expert):
https://gyazo.com/f7...6c0b607c546352
https://gyazo.com/84...d024cb86aed275a

Podzespoły w komputerze:

Zasilacz SilentiumPC Vero M1 600W 80Plus

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fera 3 HE1224

Płyta główna MSI Z170A Gaming M3, Z170, DDR4

Pamięć HyperX Fury DDR4, 16GB(2x8GB), 2666MHz, CL15

Intel Core i5-6600K, 3.5GHz, 6MB

Obudowa Zalman Z3 Pro

Dysk 1TB WD Blue

Dysk SSD Kingston X 240gb

Karta Garficzna Gigabyte GTX 960 4gb OC

Monitor AOC I2269V wm


Macie jakiś pomysł co może być nie tak? Szukałem wcześniej informacji na ten temat nie tylko na tym forum, ale nic nie znalazłem odnośnie mojej sytuacji albo jestem ślepy.


Użytkownik Hestus edytował ten post 04 maja 2016 - 04:47


#2 Blackwhite

Blackwhite

    Stały bywalec

  • Administrator
  • 3 550 postów

Napisano 04 maja 2016 - 10:37

Odpuść na początek profil XMP i kręć bez tego,zeby sprawdzić OC procesora.

Może potrzebuje więcej jak 1.35v



#3 Minecube

Minecube

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 392 postów

Napisano 05 maja 2016 - 10:11

Co mam zrobić jak nie mogę zmienić profilu pamięci RAM? Nie pamietam dokładnie jak tan było, ale nie mogłem zmieniać profilu. Mam najnowszy BIOS.
Płyta to MSI Z170a gaming m3, a pakieci to HyperX Fury 2400 MHz, 2 kości po 4GB. Te pamięci nie mają możliwości podkręcenia, czy robię coś źle?


FG42 (05 maja 2016 - 12:56 ):
Nie cytuj wypowiedzi poprzedzającej chyba, że odnosisz się do jej części. Używaj przycisku @Oznacz. On tutaj nie jest dla dekoracji.

Użytkownik FG42 edytował ten post 05 maja 2016 - 12:54

Sygnaturka%2B2.jpg


#4 lechoo84

lechoo84

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 14 postów

Napisano 05 maja 2016 - 11:34

Napisz jakiego OS używasz, bo płyty MSI mają ustawienia w biosie dla peryferiów podpinanych przez USB w zależności czy używa się W7 czy W8/8.1/10. Sam się na tym naciąłem - miałem tak jak opisujesz przy W7, a pomogło odpowiednie ustawienie opcji w biosie. Co do OC - też borykałem się z problemem podkręcania na MSI i najbardziej stabilne i dobre wyniki uzyskałem nie na override a na adaptive. Przy override niespecjalnie 4.4 GHz chciało mi działać nawet przy 1.35v. Przy adaptive 4.5 GHz idzie na napięciu 1.335v, 4.4 na 1.305v i działa bez problemu (po testach w LinX i Prime, LinX 2 godzinki, Prime 8, a 4 godziny w RealBench to procek robi bezproblemowo przy napięciu 1.3v @ 4.5 GHz). W płytkach MSI musisz też podbić power limit, bo jest ustawiony dość zachowawczo i pomimo, że procek może być zimny to taktowanie będzie spadać pod obciążeniem z uwagi na niski power limit. W razie czego poczytaj sobie "problemy" ludzi z płytami MSI pod skylake na oficjalnym forum MSI.

A co do XMP - to akurat przy moich pamięciach Corsair Vengeance 2400MHzCL14 OC procka działało poprawnie tylko gdy XMP miałem włączone (też brak dwóch różnych profili, tylko jeden aktywowany poprzez uruchomienie XMP w bios), jak profil mam wyłączony to system nie jest do końca stabilny.


Użytkownik lechoo84 edytował ten post 05 maja 2016 - 11:48


#5 Hestus

Hestus

    Świeżo zarejestrowany

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 05 maja 2016 - 04:36

Moj aktualny BIOS to MS7978 A.50 a sterowniki chipsetu to Intel Chipset Drivers 10.1.1.9.

Gdzie mogę podbić power limit? Pytam, gdyż 1 raz pracuję w biosie typu UEFI i średnio wiem gdzie te opcje znaleźć.

Próbowałem OC przy 4.0 Ghz przy napięciu 1.35V i dawało radę do 3 godziny testów w Realbench'u, zbiłem narazie do podstawowych ustawień, gdyż nie wiem czy ciągła zabawa prockiem nie skróci jego żywotności.


Użytkownik Hestus edytował ten post 05 maja 2016 - 04:40


#6 lechoo84

lechoo84

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 14 postów

Napisano 05 maja 2016 - 05:13

OS to chodziło mi jaki masz system operacyjny, win7, win8/8.1/10?

A power limit podbijasz zwiększając short duration power limit i long duration power limit oraz cpu current limit. Wystarczy że wartości te dasz na 256. Poza tym jak włączysz opcje OC w biosie, która wgrywa automatyczny profil OC (6600k bodajże na 4.1 GHz), to automatycznie power limit zostanie podbity, więc jak nie znajdziesz tych opcji w zakładc OC to możesz w ten sposób także sobie poradzić, a później ustawiając swoje wartości. 4.0 GHz przy napięciu 1.35v to gra nie warta świeczki, bo uzyskujesz raptem 100 MHz drastycznie zwiększając napięcie. Przy 1.35v myślę, że możesz liczyć na min. @ 4.4 GHz.



#7 Hestus

Hestus

    Świeżo zarejestrowany

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 06 maja 2016 - 02:11   Najlepsza odpowiedź

Używam Windowsa 10 Pro.

Po OC na 4.5 GHz przy 1.35V i podpięciu innej myszki o dziwo wszystko zacząło banglać, 15 minutowy stress wypadł OK i zaczynam właśnie 4 godzinne tyranie. Liczę, że teraz wszystko zakończy się sukcesem.

 

3:12 - 05.06.2016
Jestem po wszystkim.

Stress testy zakończone pomyślnie.

Wszystkiebu winna była myszka o dziwo - to ona powodowała niestabilność. Podpięcie innej pomogło i udało mi się jeszcze zbić napięcie do 1.32V. Procek śmiga na nowych obrotach a ja dziękuję za porady.


Użytkownik Hestus edytował ten post 06 maja 2016 - 02:12


#8 marek7536

marek7536

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 357 postów

Napisano 06 maja 2016 - 11:03

Śmieszne to że przez myszkę był procek nie stabilny. xD  


CPU: i5 4690k 4,5GHZ Bq Dark Rock 2
GPU: Zotac Gtx 1070Ti Mini 8GB
RAM: Kingston HyperX 16GB 2400 Cl11
MOBO: Msi Z97 G 43
SSD: Samsung 860 Evo 500GB
HDD: Samsung F3 hd103sj 1TB
PSU: Evga G2 550W
CASE:Gelid DarkForce
Mobile: SGS 9+ 64Gb
Laptop:Lenovo 100-15ibd

#9 Hestus

Hestus

    Świeżo zarejestrowany

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 06 maja 2016 - 04:29

Myszka to Ghost LE od Tracera - podpięcie jej do innego podkręconego komputera także skutkowało jego niestabilnością.

Czytałem różne opinie o niej i wychodzi na to, że jest problem z poborem mocy systemu podświetlania w moim egzemplarzu. Dlaczego aż taki wpływ to miało? Nie wiem, ale skoro na zupełnie innym komputerze było tak samo, coś musi być na rzeczy.

Temat do zamknięcia gdyż problem sam się rozwiązał gdy pozbyłem się szczura.



#10 FG42

FG42

    VX-120

  • Moderator
  • 1 874 postów

Napisano 07 maja 2016 - 02:16

Wiadomość wygenerowana automatycznie



Temat został Zamknięty przez moderatora.


Powód: Problem rozwiązany.


Jeśli się z tym nie zgadzasz, report.png raportuj ten post, a moderator lub administrator rozpatrzy go ponownie.

Z pozdrowieniami,
Zespół ITPC.NET.PL





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: spadki napięcia, OC, problem, 6600K, za małe napięcie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL