Skocz do zawartości

•         

Zdjęcie

Linux na dysku zewnętrznym a ewentualne problemy ?

11 odpowiedzi w tym temacie

#1 MonteCristo

MonteCristo

Advanced Member

• Użytkownik
  • 99 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 11:57

Witam

Chciałbym bliżej "poznać " Ubuntu lecz mam pewien problem , otóż nie mam 2 komputera i chciałbym zainstalować system na dysku zewnętrznym . Czy mogą być z tego powodu jakieś problemy z jego działaniem ?

Chciałbym też aby po odłączeniu takiego dysku od komputera na Windowsie nie pozostał żaden ślad po bytności tego dysku , i żeby móc takiego Ubuntu z wszystkimi ustawieniami przenosić między komputerami .

Jak to zrobić ? Jakiej wielkości dysk będzie odpowiedni ?
CPU.AMD ATHLON II x3 460 3,4 GhZ@X4 3,4 1,4V Chłodzenie CPU Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev.2 ,GPU XFX 7770 Core Edition 1GB GDDR5 ,PSU TACENS RADIX IV 450, Mobo ASRock760GM-GS3,RAM 4GB GoodRam 1333 ,HDD SEAGATE BARRACUDA 7200. 12., CASE SPC Brutus 410 KLAWIATURA STARFISH SLIM APPLE STYLE BLACK USB ,MYSZ A4TECH SWOP-80 MONITOR LED BENQ G922HDAL GŁOŚNIKI GENIUS SP-HF500A Regulator Obrotów Wentylatora Zalman Fanmate 2

#2 Ultravoxpl

Ultravoxpl

Dużo pisze

• Użytkownik
  • 444 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 12:18

nie musisz instalować na oddzielnym PC, Ubuntu możesz zainstalować obok Windowsa. Nie ma z tym żadnego problemu, z dyskiem zewnętrznym też nie będzie problemu, równie dobrze możesz zainstalować go na pendrive. ;)
Procesor: i3 550 3.20 GHz ---> 4.08 GHz with SilentiumPC Spartan PRO HE924 / Płyta główna: ASUS P7P55-LX / Pamięć RAM: DDR3 Corsair Vengeance 2x4GB 1600 MHz ---> 1700 MHz CL9 / Grafika: Gigabyte GTX 550 Ti OC version / Zasilacz: Cooler Master GX550 80+ bronze / HDD: SAMSUNG 250GB Obudowa: SPC Brutus 410 / Dodatkowo: Notebook MSI FX400 with Intel i3

#3 abi

abi

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 1644 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 12:27

Witam

Chciałbym bliżej "poznać " Ubuntu lecz mam pewien problem , otóż nie mam 2 komputera i chciałbym zainstalować system na dysku zewnętrznym . Czy mogą być z tego powodu jakieś problemy z jego działaniem ?

Chciałbym też aby po odłączeniu takiego dysku od komputera na Windowsie nie pozostał żaden ślad po bytności tego dysku , i żeby móc takiego Ubuntu z wszystkimi ustawieniami przenosić między komputerami .

Jak to zrobić ? Jakiej wielkości dysk będzie odpowiedni ?

jest możliwa instalacja na dysku zewnętrznym najlepszym rozwiązaniem było by zainstalowanie go jako dysku usb wraz z programem rozruchowym, ale jeśli zrobisz to niepoprawnie to po odpięciu dysku windows może się nie uruchomić (będziesz musiał przywrócić mbr ) lub uruchomi się grub i będziesz miał do wyboru przez cały czas 2 systemy windows i ubuntu (nawet jak będzie ubuntu odpięte), wszystko zależy jak i gdzie umieścisz program rozruchowy.

jeśli nigdy tego nie robiłeś, to najwygodniej jest odpiąć dysk z windowsem i zainstalować ubntu na zewnętrznym, (później może zaistnieć potrzeba edytowania mnt, by ubuntu zobaczył podpięty dysk z windowsem.

najbezpieczniej jest po prostu uruchamiać ubuntu do nauki jako live cd a dysk usb trzymać jako magazyn. niewygodne, ale gwarantuje że na każdym pc sie uruchomi.
bo jeśli zainstalujesz na konkretnej konfiguracji to (poza wersjami live) część zbędnego oprogramowania jest usuwana więc nie gwarantuje prawidłowego odpalenia na różnych stacjach.

#4 Ultravoxpl

Ultravoxpl

Dużo pisze

• Użytkownik
  • 444 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 12:40

http://www.ubuntu.co...ndows-installer ja proponuje zainstalować przez to, wygodna sprawa ;)
Procesor: i3 550 3.20 GHz ---> 4.08 GHz with SilentiumPC Spartan PRO HE924 / Płyta główna: ASUS P7P55-LX / Pamięć RAM: DDR3 Corsair Vengeance 2x4GB 1600 MHz ---> 1700 MHz CL9 / Grafika: Gigabyte GTX 550 Ti OC version / Zasilacz: Cooler Master GX550 80+ bronze / HDD: SAMSUNG 250GB Obudowa: SPC Brutus 410 / Dodatkowo: Notebook MSI FX400 with Intel i3

#5 MonteCristo

MonteCristo

Advanced Member

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 99 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 12:52

nie musisz instalować na oddzielnym PC, Ubuntu możesz zainstalować obok Windowsa. Nie ma z tym żadnego problemu, z dyskiem zewnętrznym też nie będzie problemu, równie dobrze możesz zainstalować go na pendrive. ;)

Obok Windowsa instalować nie chcę bo słyszałem opinię że na dłuższą metę nie da się 2 systemów utrzymać na jednym dysku w dobrej kondycji .

abi@ ja właśnie słyszałem że łatwo jest Ubuntu zainstalować na dysku zewnętrznym . A jak czytam twoją wypowiedz to widzę że z tym niezła papranina :facepalm: z tym livecd to jest taki problem że to strasznie wolno działa zanim napęd wczyta .

A jak ten program rozruchowy instalować ? Są gdzieś jakieś poradniki ? W razie czego przyjdzie konsolą odzyskiwania się "pobawić " :)
CPU.AMD ATHLON II x3 460 3,4 GhZ@X4 3,4 1,4V Chłodzenie CPU Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev.2 ,GPU XFX 7770 Core Edition 1GB GDDR5 ,PSU TACENS RADIX IV 450, Mobo ASRock760GM-GS3,RAM 4GB GoodRam 1333 ,HDD SEAGATE BARRACUDA 7200. 12., CASE SPC Brutus 410 KLAWIATURA STARFISH SLIM APPLE STYLE BLACK USB ,MYSZ A4TECH SWOP-80 MONITOR LED BENQ G922HDAL GŁOŚNIKI GENIUS SP-HF500A Regulator Obrotów Wentylatora Zalman Fanmate 2

#6 Ultravoxpl

Ultravoxpl

Dużo pisze

• Użytkownik
  • 444 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 01:16

Nie jest trudno utrzymać 2 systemów w dobrej kondycji. Ja mam dwa na lapku Win7 i Linux Mint 14 i wszystko ładnie śmiga. ;) Tylko ja wydzieliłem sobie partycje 50 GB pod Linuksa. I instalowałem z LiveCD.

#7 PiotrQ

PiotrQ

AS Monaco FC

• Użytkownik
  • 2128 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 02:54

Ja na swoim netbooku mam win7 i Minta 12 i ładnie działa. Jedynie z czym mam problem to na win7 nie chce mi się skonfigurować eduroam na polibudzie. Na linuxie działa bez problemu.

#8 abi

abi

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 1644 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 06:21

nie ma problemu z utrzymaniem 2 systemów, należy wszystko dobrze przygotować.
niestety jeśli ktoś nie grzebał w tych sprawach może popełnić podstawowe błędy i wtedy może natknąć się na problemy o których wspomniałem.
najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie ubu obok windowsa na jednym dysku, zlikwidować go zawsze można tak samo jak i przywrócenie mbr-u do stanu sprzed ubu. jednak założyłeś że winda ma pozostać nienaruszona i bez śladów ubuntu, dlatego troszkę więcej komplikacji

inaczej ma się instalacja na dysku zewnętrznym i uruchamianie go na różnych konfiguracjach (wspomniane tu linuxy na pendrakach rządzą się troszeczkę innymi zasadami)

ważne jest to byś sobie określił czego tak naprawdę od tego systemu oczekujesz, podgląd masz na live cd czy właśnie na pendrakach.

#9 Rideee

Rideee

Advanced Member

• Użytkownik
  • 82 postów

Napisano 13 styczeń 2013 - 12:51

Osobiście mam Sabayona na przenośnym dysku, GRUB na przenośnym i nie mam największych problemów. Tylko jak odepnę dysk i podepnę z powrotem, muszę pamiętać o ustawieniu rozruchu z przenośnego, inaczej zastartuje z automatu win7.
CPU: Intel Core 2 Duo E4600
MOBO: Asus P5N-MX
MEMO: DDR 2 (no-name ;)) 4GB Single, 400mhz (ogień!)
GPU: Gigabyte Geforce 9600GT

#10 Rideee

Rideee

Advanced Member

• Użytkownik
  • 82 postów

Napisano 13 styczeń 2013 - 12:51

Osobiście mam Sabayona na przenośnym dysku, GRUB na przenośnym i nie mam największych problemów. Tylko jak odepnę dysk i podepnę z powrotem, muszę pamiętać o ustawieniu rozruchu z przenośnego, inaczej zastartuje z automatu win7.
CPU: Intel Core 2 Duo E4600
MOBO: Asus P5N-MX
MEMO: DDR 2 (no-name ;)) 4GB Single, 400mhz (ogień!)
GPU: Gigabyte Geforce 9600GT

#11 karski1

karski1

Forumowicz

• Użytkownik
  • 156 postów

Napisano 30 styczeń 2013 - 11:18

Czy takie dyski podpinacie pod USB i wybieracie, aby bootowało z USB?

#12 Greg

Greg

Forumowicz

• Użytkownik
  • 177 postów

Napisano 30 styczeń 2013 - 11:29

jeśli zaliczydz też linux na pendrive , to też i mi chodziło bez problemu :)
mam dynamicznie przydzielane IQ

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Copyright power by: ITPC.NET.PL