Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Procesor zmniejsza taktowanie


Najlepsza odpowiedź Gustawpl , 28 stycznia 2016 - 05:35

Czyli spowalniacz działa, a jak działa to znaczy, że temperatury nie są pod obciążeniem takie jak napisałeś na początku 50 stopni.

Możesz próbować sprawdzić montaż chłodzenia, zmienić pastę, otworzyć budę, zastosować jakiś dodatkowy nawiew a w ostateczności przegrzałeś procesor (lub już taki kupiłeś) i mu się tak porobiło.

Przejdź do postu


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 CrazyJay

CrazyJay

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 26 stycznia 2016 - 05:42

Otóż mam taki problem że podczas grania w BF4 fps'y spadały mi z 70 na 20 na jakieś 10 sekund i wracały do normy i tak w kółko.

Jest to spowodowane tym że procesor zmienienia taktowanie z 3200Mhz na 800Mhz, a mnożnik z x16 na x4.

Temperatura wynosi około ok. 50 stopni. Mam chłodzenie Spartan Pro HE924 V2

Nie wiem jak sobie z tym poradzić. CnQ mam wyłączone, Cpu overclocking mam standard, a mnożnik ustawiony na x16, a to chloerstwo samo się zmienia.

 

Procesor : Phenom II x4 955

MB : M4N68T-M V2

 

Proszę o pomoc


Użytkownik CrazyJay edytował ten post 26 stycznia 2016 - 05:43


#2 BartosGameYT

BartosGameYT

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 47 postów

Napisano 26 stycznia 2016 - 06:43

Może przegrzewa ci się sekcja zasilania? Jaką masz płytę główną?


MOBO: Asus M5a78l-m lx v2

CPU: FX 6100 @OC 4,2ghz

GPU: MSI GTX 560ti po lekkim OC po podbiciu napięć

RAM: Kingston HyperX 8GB 1866mhz CL10

HDD: Samsung HD502IJ

Chłodzenie CPU: AAB Cooling Super Silent P1 rev.2.0

PSU: Antec VP-500

OBUDOWA: SPC Brutus M25


#3 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 26 stycznia 2016 - 07:24

Znam Phenoma 955 jak własną kieszeń i mogę stwierdzić, że sekcja zasilania może się nawet fajczyć i procesor sobie z tego nic nie zrobi, co najwyżej cały komp się zawiesi bo to AMD. 50 stopni to norma i zdecydowanie za mało żeby dostawał fioła z powodu temperatur przy 65 robi się mu za ciepło z reguły a wiesza się jak przekroczy 70 (dotyczy rev. c3!!!).

Rozwiązaniem może byćprzełączenie się w opcjach zasilania panelu sterowania pod Windows na tryb "wysoka wydajność".

Gdyby nie pomogło to pisz

edit: masz wersję BE?


Użytkownik Gustawpl edytował ten post 26 stycznia 2016 - 07:27


#4 CrazyJay

CrazyJay

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 26 stycznia 2016 - 08:16

Może przegrzewa ci się sekcja zasilania? Jaką masz płytę główną?

Przecież napisałem

Znam Phenoma 955 jak własną kieszeń i mogę stwierdzić, że sekcja zasilania może się nawet fajczyć i procesor sobie z tego nic nie zrobi
, co najwyżej cały komp się zawiesi bo to AMD. 50 stopni to norma i zdecydowanie za mało żeby dostawał fioła z powodu temperatur przy 65 robi się mu za ciepło z reguły a wiesza się jak przekroczy 70 (dotyczy rev. c3!!!).
Rozwiązaniem może być przełączenie się w opcjach zasilania panelu sterowania pod Windows na tryb "wysoka wydajność".
Gdyby nie pomogło to pisz
edit: masz wersję BE?

Mam wersję BE, a w opcjach zasilania już grzebałem i wszystko tam jest ok. Temperatura płyty to 30 stopni.
Może zmniejszenie mnożnika na x15 lub x14 coś da. Bedzie mniejsze taktowanie, ale bez tak ogromnych spadków. A może wymiana zasilacza coś da?

Użytkownik CrazyJay edytował ten post 26 stycznia 2016 - 08:14


#5 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 26 stycznia 2016 - 08:17

Przecież napisałem
Mam wersję BE, a w opcjach zasilania już grzebałem i wszystko tam jest ok. Temperatura płyty to 30 stopni.

W opcjach zasilania w windows masz przestawić na "wysoka wydajność" nie dlatego, że mi się tak podoba tylko to ustawi ci taktowanie max na stałe.

ps dziwne, że mając BE nie puszczasz go przynajmniej na 3.7



#6 CrazyJay

CrazyJay

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 26 stycznia 2016 - 08:29

Właśnie tak mam ustawione.
Podkręciłbym go do 3,7, ale gdy już przy 3,2 są problemy to czy jest sens?

#7 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 26 stycznia 2016 - 08:47

Mimo ustawienia "wysoka wydajność" procesor zmniejsza taktowanie? W biosie "cool and quiet" i C1E wyłączone, mnożnik w biosie na sztywno na x16 i nadal zmniejsza taktowanie? i to tylko na chwilę?

Daj jakieś screeny. Takie żeby było widać ustawienie "wysoka wydajność", częstotliwość procesora z cpuz i jednocześnie obciążenie procesora z managera windows.(oczywiście na jednym screenie)

Takie pytanie jeszcze od dawna masz ten zestaw?


Użytkownik Gustawpl edytował ten post 26 stycznia 2016 - 08:55


#8 CrazyJay

CrazyJay

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 26 stycznia 2016 - 08:58

CnQ wyłączone, mnożnik na sztywno i wysoka wydajność. Co to jest C1E i pod jaką nazwą i w jakiej zakładce znajdę to w biosie? Screeny dam jutro ok. 16 gdy będę na PC. Komputer nie jest nowy lecz cpu ma tylko 1 miesiąc. Wcześniej nie miałem aż takich problemów.
PS musi być cpu-z czy mogę dać screeny na przykład ze Speccy?

#9 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 26 stycznia 2016 - 09:27

Bez różnicy w jakim programie, oby pokazywał aktualną częstotliwość, mnożnik i voltage procesora (na żywo). Chodzi o to, że nie bardzo wierzę, że przy ustawionym w biosie mnożniku na sztywno x16 i wyłączeniu C&C i jeszcze wydajność na wysoka, procesor nawet przy minimalnym obciążeniu zmniejszył choć na chwilę taktowanie z 3200mhz.

Sądzę, że problem leży gdzie indziej.

edit: Twoja płyta nie posiada obsługi C1E więc tym nie ma się co martwić.


Użytkownik Gustawpl edytował ten post 26 stycznia 2016 - 10:04


#10 CrazyJay

CrazyJay

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 27 stycznia 2016 - 06:19

 to w momencie gdy wszytko jest ok.
 
a to po chwili gry http://scr.hu/8dn8/jy9zr

Bo może to przez słaby zasilacz?



#11 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 27 stycznia 2016 - 06:38

Ciekawe, naprawdę ciekawe

 

Zastawiałem się od czego zacząć dobre 5 min....

Ja bym zaczął od pobrania prime95 i pomęczenia go obserwując temperatury i taktowania tak ze 30 min - chyba, że temperatura skoczy niebezpiecznie wysoko.

Zaciekawiło mnie także rzeczywiste taktowanie magistrali,

bios jest najnowszy?

czy w tej płycie przed miesiącem siedział inny procesor?

czy po włożeniu phenoma bios był resetowany zworką na płycie?



#12 CrazyJay

CrazyJay

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 27 stycznia 2016 - 08:08

Biosa chcę zaktualizować. Wcześniej miałem Athlon II x2 245. Nie resetowałem biosa zworką. D:
No i jeszcze raz chcę zadać pytanie czy wymiana zasilacza coś da? Bo mój obecny zasilacz to no name

Użytkownik CrazyJay edytował ten post 27 stycznia 2016 - 07:02


#13 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 27 stycznia 2016 - 08:19

Wydaje mi się, że zasilacz nie ma na to wpływu.

Zresetuj bios/zaktualizuj i zobacz czy pomogło, jeżeli nie to sprawdź zachowanie pod obciążeniem katując go primem czy occt.

 

ps. nie wiem co masz za zasilacz, że się tak martwisz ale zawsze możesz multimetrem na moleksie sprawdzić czy linie trzymają napięcia.



#14 CrazyJay

CrazyJay

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 28 stycznia 2016 - 04:41

Zrobiłem te testy i zauważyłem że procesor zachowuje się tak:

Przez ok. 15 sekund jest ok, a potem spada mu temperatura o 10 stopni i taktowanie do 800 mhz. Po 10 sekundach znowu jest ok na 15 sekund i tak w koło. Napięcie ciągle jest takie samo.

 

PS dzieje się to tylko podczas testów, grania itp czyli tylko podczas bardziej wymagających rzeczy.


Użytkownik CrazyJay edytował ten post 28 stycznia 2016 - 04:43


#15 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 28 stycznia 2016 - 05:35   Najlepsza odpowiedź

Czyli spowalniacz działa, a jak działa to znaczy, że temperatury nie są pod obciążeniem takie jak napisałeś na początku 50 stopni.

Możesz próbować sprawdzić montaż chłodzenia, zmienić pastę, otworzyć budę, zastosować jakiś dodatkowy nawiew a w ostateczności przegrzałeś procesor (lub już taki kupiłeś) i mu się tak porobiło.



#16 CrazyJay

CrazyJay

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 28 stycznia 2016 - 06:18

To był pier**lony banał. Jestem na siebie cholernie zły -  Warstwa pasty była za cienka. Wymieniłem chłodzenie na inne żeby zobaczyć różnicę, ale było gorzej. Nałożyłem nową pastę dałem mojego Spartana odpalam OCCT i już przez 30 minut testowania nie było ani jednego spadku. 

 

Dziekuje za pomoc :D



#17 Gustawpl

Gustawpl

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 231 postów

Napisano 28 stycznia 2016 - 06:30

Nie ma co być złym - różne rzeczy się zdarzają. Na poprawienie humoru napiszę, że kiedyś byłem u klientki której mąż, radiator Intela na 775 przydrutował do płyty głównej. Chciałem robić zdjęcia ale się nie zgodziła xD

Pozdrawiam



#18 johnieemeister

johnieemeister

    Elita

  • Mod Lokalny
  • 6 866 postów

Napisano 21 kwietnia 2016 - 08:54

Wiadomość wygenerowana automatycznie



Temat został Zamknięty przez moderatora.


Powód: Rozwiązany


Jeśli się z tym nie zgadzasz, report.png raportuj ten post, a moderator lub administrator rozpatrzy go ponownie.

Z pozdrowieniami,
Zespół ITPC.NET.PL

Wpadnij do mnie na Live!

ExDpnSv.png

 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL