Skocz do zawartości

•         

Zdjęcie

[Artykuł]cz.1 Partycjonowanie

• Zamknięty Temat jest zamknięty
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 MsLAQu

MsLAQu

GGMU!

• Użytkownik
  • 144 postów

Napisano 30 grudzień 2012 - 09:22

Witam wszystkich!
Postanowiłem zrobić pewien cykl dotyczący dysków twardych składający się z 4 części :
-partycjonowanie
-defragmentacja
-oczyszczanie
-diagnostyka

W tej części zajmiemy się Partycjonowaniem zapraszam!

Postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań mianowicie:

-Co to jest partycjonowanie?
-Jak optymalnie podzielić dysk?
-Jak zmienić rozmiar partycji?

Co to jest partycjonowanie?
Partycjonowanie- jest to podział dysku na partycje, na jednym dysku fizycznym możemy utworzyć od 1 do 3 partycji podstawowych + 1 rozszerzoną lub 4 podstawowe.

Partycja podstawowa- jest to ta część dysku fizycznego, na której można przechowywać dane jak i system operacyjny, widziana jest ona jako osobny dysk twardy. Na dyskach z tablicą (MBR) czyli z głównym rekordem ładującym, zapisanym w pierwszym sektorze dysku twardego, można utworzyć maksymalnie 4 takie partycje.

Partycja rozszerzona- Można tworzyć je na podstawowych dyskach MBR. Tworzy się ją wtedy kiedy potrzebujemy stworzyć więcej niż 4 partycji podstawowych. Partycja rozszerzona tworzona jest na pozostałej części dysku, to na niej możemy tworzyć dyski logiczne.

Partycja logiczna- partycja na których przechowujemy dane, nie ma ograniczeń co do liczby ich utworzenia. Widziana jest ona przez system jako osobny dysk.

Krótko mówiąc jest to podział fizycznego dysku na kilka logicznych, w którym musi się znajdować się przynajmniej jedna partycja podstawowa(na której znajduje się system)i opcjonalnie wiele partycji logicznych(na których znajdują się dane).

Systemy plików:
Systemy jakie opiszę to FAT 16, FAT 32, NTFS

1. Cechy FAT 16:
-wspólny dla wielu systemów operacyjnych
-efektywny system pod względem prędkości, przetwarzania danych w woluminach mniejszych jak 256MB
-ograniczenie do 65535 plików w woluminie
-największy wolumin w windows xp może mieć 4GB i korzysta z klastrów o rozmiarze 64kb
-nieefektywny w przypadku dużych woluminów
-sektor rozruchowy nie jest zabezpieczony kopią bezpieczeństwa
-brak wbudowanego schematu zabezpieczeń lub kompresji

2.Cechy FAT 32:

-FAT 32 korzysta z mniejszych klastrów i jest wydajniejszy niż FAT 16
-FAT 32 może automatycznie skorzystać z zapasowej kopi
-sektor rozruchowy jest automatycznie zabezpieczony w określonej lokalizacji woluminu
-największy wolumin w windows XP wynosi 32GB
-brak wbudowanego schematu zabezpieczeń lub kompresji

3.Cechy NTFS (New Technology File System)
-odzyskiwanie systemu plików w czasie awarii systemu NTFS
-korzysta ze swojego rejestru w celu automatycznego przywracania spójności systemu plików
-kompresja woluminów, folderów plików
-pliki są kompresowane/rozpakowywane w "locie" przez system
-brak ograniczeń ilości wpisów w katalogu głównym
-maksymalny rozmiar woluminów NTFS wynosi 2TB
-przydzielanie uprawnień do folderów i plików
-określanie praw grup i użytkowników lokalnych i sieciowych
-szyfrowanie EFS
-przydziały dyskowe używane do ograniczenia ilości przestrzeni dyskowej
-obsługa plików rozszerzonych

Jak optymalnie podzielić dysk?
Podział dysku zależy tylko i wyłącznie od użytkownika, jednak zaleca się stworzenie minimum 2 partycji. Chodzi o to aby odizolować dane takie jak gry, muzyka od partycji systemowej na której jest zainstalowany system. Partycja systemowa powinna zawierać zapas miejsca, nie można tworzyć jej na styk. Więc jeżeli mamy duży dysk nie żałujmy miejsca. Uważam że na system XP powinniśmy przeznaczyć nie mniej jak 20GB na Vista, 7, 8 co najmniej 40GB.

Jak zmienić rozmiar partycji?

W każdym systemie przed instalacją możemy sobie sami podzielić dysk na partycje, lecz co zrobić jeżeli system mamy już zainstalowany i chcemy zmienić rozmiar naszych partycji?
Ja do tego używam programu o nazwie Easeus partition master w wersji home.
Poniżej opiszę proces zmiany rozmiaru partycji.

1.Po instalacji i odpaleniu programu zobaczymy ekran powitalny, wybieramy opcje Partition menager
Dołączona grafika

2.Teraz widzimy wszystkie dyski oraz partycje stworzone na naszym komputerze.
Dołączona grafika
Kolorami zaznaczone są najważniejsze opcje:
-zielony (zmiana rozmiaru)
-czerwony (usuwanie)
-niebieski (scalanie)
-żółty (formatowanie)
-czarny (kopia)
3.Zaznaczamy poprzez kliknięcie na partycji, którą chcemy zmienić i ujrzymy taki ekran
Dołączona grafika
4.Wybieramy odpowiedni rozmiar zatwierdzamy klikając OK
5.Klikamy APPLY w lewym górnym rogu i to wszystko!

Ważne !
Pamiętaj że scalanie jak i zmiana rozmiaru partycji niosą ze sobą możliwość do utraty plików (mi się to nigdy nie zdarzyło ale musiałem to napisać) wszystko na własną odpowiedzialność.

To by było na tyle. W najbliższym czasie postaram się zrobić resztę, myślę, że może się to komuś przydać.Pozdrawiam MsLAQu.
Athlon II x3 450 | Sapphire 7770 | Asrock n68c-gs-fx | Goodram 4GB 1333Mhz | Aerocool vp 450 W | WD 320GB + 80GB | Logitech F310
Origin: MsLAQu Steam: Wazza34
Są ludzie‚ którzy uważają‚ że futbol to sprawa życia i śmierci. Jestem takim podejściem rozczarowany. Futbol jest dużo ważniejszy.
Bill Shankly

#2 martinus101

martinus101

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 5730 postów

Napisano 30 grudzień 2012 - 09:31

Fajny artykuł

I5 4590/Gigabyte B85M- D3H/HyperX Fury 2x4GB/XFX 7870XT/

Seagate St1000DM003/XFX 450/Gladius M40

#3 abi

abi

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 1646 postów

Napisano 30 grudzień 2012 - 10:34

niestety jest kilka niejasności
pierwszą i podstawową to jest to że na partycji podstawowej ma być system - nieprawda jeśli chodzi o windowsy mogą stać również na dysku logicznym.

Partycja podstawowa- jest to ta na której znajduje się system operacyjny i z poziomu systemu widziana jest jak osobny dysk.

a dysk logiczny nie jest tak widoczny? kolejny błąd.

Partycja rozszerzona- tworzy się ją tylko wtedy kiedy potrzebujemy stworzyć więcej niż 4 partycji podstawowych.

- nie jest to regułą, najczęściej jest tworzona na pozostałej części dysku, po wydzieleniu partycji pod system

brak rozwinięcia opisu zależności partycji extendent i dysków logicznych, brak typów formatowania i rozmiarów klastrów

może warto poprawić

#4 MsLAQu

MsLAQu

GGMU!

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 144 postów

Napisano 31 grudzień 2012 - 12:48

abi Postarałem się poprawić, dzięki za pomoc myślę, że teraz nie powinno już być problemów.
Wiadomo można by było o wiele więcej napisać ale to nie o to chodzi :D
Athlon II x3 450 | Sapphire 7770 | Asrock n68c-gs-fx | Goodram 4GB 1333Mhz | Aerocool vp 450 W | WD 320GB + 80GB | Logitech F310
Są ludzie‚ którzy uważają‚ że futbol to sprawa życia i śmierci. Jestem takim podejściem rozczarowany. Futbol jest dużo ważniejszy.
Bill Shankly

#5 abi

abi

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 1646 postów

Napisano 31 grudzień 2012 - 04:44

nie do końca się zgodzę z tymi opisami, jak i podziałami i opisem samych dysków.
- jestem laikiem i pierwszy raz siadam do partycjonowania dysku/instalacji systemu - i z opisu powyżej, tak naprawdę nie wiem nic.
no i jeszcze takie małe ale - na windowsie świat się nie kończy

#6 MsLAQu

MsLAQu

GGMU!

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 144 postów

Napisano 31 grudzień 2012 - 07:11

nie do końca się zgodzę z tymi opisami, jak i podziałami i opisem samych dysków.
- jestem laikiem i pierwszy raz siadam do partycjonowania dysku/instalacji systemu - i z opisu powyżej, tak naprawdę nie wiem nic.
no i jeszcze takie małe ale - na windowsie świat się nie kończy

Tak wiem ale opisywanie linuxa oraz Mac'a w jednym artykule moim zdaniem mija się z celem, większość ludzi używa popularnych okienek.
Co do opisu tych partycji ciężko jest wytłumaczyć laikowi w czym rzecz tylko przez napisanie.I wątpię aby osoba bez podstawowej wiedzy zabierała się za partycjonowanie.
Bill Shankly

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Copyright power by: ITPC.NET.PL