Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Parę pytań odnośnie podkręcania i pamieci.


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Arteko77

Arteko77

    Świeżo zarejestrowany

  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 24 grudnia 2012 - 06:32

Witam!
Jestem jeszcze laikiem w podkręcaniu wiec chce zadać wam parę pytań:
1. Procesor ma mnożnik x16 i taktowanie FSB 200MHz, i tu pytanie czy lepiej mniejszy mnożnik i większe fsb czy większy mnożnik i mniejsze fsb ?
2. Przy mnożniku 16x200MHz mam taktowanie pamięci 800MHz, z ciekawości zmieniłem mnożnik na 10x333MHz i taktowanie pamięci zmieniło sie na 1333MHz czyli maksimum dla tej pamięci. Czy wtedy szybszy będzie komputer ?
3. W CPU-Z z zakładki memory timingi dla ramu mam 6-6-6-16 czyli CL6 a powinny być CL9 Dołączona grafika
4. Jak ustawić napięcie procesora ? Chodzi na ile jeśli będzie niestabilny bo teraz mam auto i skacze.
5. Co oznaczają czujniki zakreślone na zdjęciu ? Dołączona grafika
6. Jak zablokować zmianę taktowania szyny PCI-E ?

Mój sprzęt:
MOBO: GA-P41T-D3P rev.1.5
CPU: Dual-Core E5800
RAM: 1x Kingston 4GB DDR3 CL9 1333MHz
GPU:Gigabyte 6600 256MB
PSU:XFX Core 450W
Chłodzenie boxowe ale daje rade bo niskie temperatury, w stresie nie wieksze niz 60C na rdzeniach.

PS. Czemu temperatury rdzenia nigdy nie schodzą poniżej 40C ? W biosie pokazuje np 33C a tu ani rusz poniżej 40C.

#2 foh23

foh23

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 1 280 postów

Napisano 24 grudnia 2012 - 09:05

Witam!
Jestem jeszcze laikiem w podkręcaniu wiec chce zadać wam parę pytań:
1. Procesor ma mnożnik x16 i taktowanie FSB 200MHz, i tu pytanie czy lepiej mniejszy mnożnik i większe fsb czy większy mnożnik i mniejsze fsb ?

Generalnie lepiej mieć wyższe FSB, IMO nawet w procach opartych o rdzeń core. Nie dużo ale zawsze daje to większą wydajność, zwłaszcza że FSB jest w pewnym stopniu wąskim gardłem w lga775.

Z drugiej strony obniżając mnożnik stracisz opcje oszczędzania energii i będziesz miał stałe taktowanie proca, chyba że programikami w samym systemie będziesz regulował taktowanie w stanie idle i pod obciążeniem ale takie rozwiązanie ma również ograniczenia i pewne wady.

2. Przy mnożniku 16x200MHz mam taktowanie pamięci 800MHz, z ciekawości zmieniłem mnożnik na 10x333MHz i taktowanie pamięci zmieniło sie na 1333MHz czyli maksimum dla tej pamięci. Czy wtedy szybszy będzie komputer ?

Trochę tak, ale bądźmy szczerzy nie wiadomo jakiego kopa się nie spodziewaj. Z drugiej strony szkoda nie wykorzystać tego co producent tych pamięci oferuje. Ale wówczas musisz cisnąć wyższe FSB aby odblokować wyższe taktowanie pamięci. Dla proca o strapie 200, ..... inaczej przy FSB 200MHz max taktowanie efektywne pamięci to właśnie 800MHz ;)

3. W CPU-Z z zakładki memory timingi dla ramu mam 6-6-6-16 czyli CL6 a powinny być CL9 Dołączona grafika

Masz cl6, bo masz taktowanie przy którym płyta ustawia właśnie takie timingi opierając się na ustawieniach zapisanych w SPD pamięci.

Przy 1333 powinno być cl9. A ogólnie najlepiej samemu zadbać o to by timingi te 4 podstawowe (tCL, TRCD, tRP, tRAS) miały takie a takie wartości, czyli ustawiasz je na twardo w BIOSie płyty głównej, a nie zostawiasz na auto ;)

4. Jak ustawić napięcie procesora ? Chodzi na ile jeśli będzie niestabilny bo teraz mam auto i skacze.

Po pierwsze nie na auto, bo płyta może ci ustawić za wysokie napięcie. A jakie tego nikt ci nie powie. Każda sztuka kręci się inaczej ;) Musisz sam zobaczyć jakie napięcie jest potrzebne do danej częstotliwości.

Max to 1.36V wg intela, wg ludzi nawet 1.4V na codzień. Potem już lawinowo wzrasta możliwość uszkodzenia takiego proca ;)

5. Co oznaczają czujniki zakreślone na zdjęciu ? Dołączona grafika

Wszystko i nic. Olej to zwłaszcza że temp. są niskie ;)

6. Jak zablokować zmianę taktowania szyny PCI-E ?

Ustaw na sztywno PCI-E frequency na wartość 100MHz.

Przy czym ograniczy ci to OC powyżej FSB 333MHz -> taki "ficzer" dla kastrowanych chipsetów intela pod 775 ;)


PS. Czemu temperatury rdzenia nigdy nie schodzą poniżej 40C ? W biosie pokazuje np 33C a tu ani rusz poniżej 40C.

Seria 45 nm proców intela słynie z dupnych czujników. Widocznie nie potrafią pokazać niższej temp. Inna sprawa że w BIOSie masz zapewne tCASE czyli temp. w okolicach proca, a ta jest niższa niż temp. rdzeni. Jak pokazuje inaczej to znaczy że czujniki do pupy lub źle skalibrowane (np. tjunction) ;)

#3 Arteko77

Arteko77

    Świeżo zarejestrowany

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 24 grudnia 2012 - 09:30

Dzięki za odpowiedz ;)
Tu przynajmniej ludzie potrafią wytłumaczyć nie tak jak na elektrodzie gdzie mnie odstawili do google...

#4 Arteko77

Arteko77

    Świeżo zarejestrowany

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 25 grudnia 2012 - 12:49

Witam tutaj znowu ja. Mam jedno zastrzeżenie

Generalnie lepiej mieć wyższe FSB, IMO nawet w procach opartych o rdzeń core. Nie dużo ale zawsze daje to większą wydajność, zwłaszcza że FSB jest w pewnym stopniu wąskim gardłem w lga775.

Ustawiłem mnoznik i taktowanie fsb na 10x333MHz i temperatury byly dużo wyższe niz na taktowaniu 16x200MHz czyli byl wydajniejszy na tamtym taktowaniu. No bo OC=WYŻSZA TEMPERATURA

#5 foh23

foh23

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 1 280 postów

Napisano 25 grudnia 2012 - 04:48

Sprawdź napięcie procesora (cpuz zakładka cpu). Ustawiłeś je na twardo czy zostawiłeś na auto? Bo jak na auto to prawdopodobnie płyta zaszalała.

Inna sprawa w idle będą wyższe, bo straciłeś obniżanie taktowania i napięcia. Normalnie płyta obniży mnożnik do 6 (1200MHz + niższe Vcore), a tak dyma przez cały czas 3.33GHz + napięcie jak w stresie. To jest wada bawienia się mnożnikiem na manualu.

Możesz oczywiście pobawić się programikiem CrystalCPUID lub rmclock aby załączyć oszczędzanie energii przy takich nastawach (333x10) ale ma to swoje wady (musisz mieć napięcie standardowe).

Do tego czasami u mnie się to sypało.

#6 Arteko77

Arteko77

    Świeżo zarejestrowany

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 26 grudnia 2012 - 12:49

No moze racja. Napiecie ustawiłem na sztywno na takie co podawal mi bios. Czyli Normal vCore, procesor stabilny na takim napięciu.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL