Skocz do zawartości

 •         

Zdjęcie

[Worklog]De­lid­ding Haswell (i7-4790K trafia pod młotek)

De­lid­ding Haswell 4790K skalpowanie

 • Zamknięty Temat jest zamknięty
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marucins

Marucins

  Początkujący

 • Użytkownik
 • 11 postów

Napisano 04 czerwiec 2015 - 09:42

Od premiery rodziny procesorów Haswell minęło sporo czasu i nie jeden się już przekonał na swojej skórze że nowe pasto-gluty niewiele różnią się od średniej jakości pasty do zębów. Procesory osiągają wysokie temperatury w programach obliczeniowych z wykorzystaniem AVX ale co gorsza, są takie sztuki że nie wymagają włączenia AVX aby ugotować jajka.
W większości przypadków winowajcą okazuje się pasta termo-przewodząca pomiędzy rdzeniem a IHS.

Czy coś się później zmieniło w średnim segmencie?
Jakiś czas temu światło dzienne ujrzały odświeżone wersje Haswellów. Intel wprowadził na rynek nowe wersje, mające ogromny potencjał do kręcenia, i7-4790K oraz i5-4690K, deklarując że glut jak i nowe kondensatory pozwolą poprawić osiągi OC. Zapewnienia zapewnieniami, testy portali, testami a sklepowe procesory pokazały zupełnie co innego.

Nowa pasta o jakiej trąbiono jeszcze przed premierą okazała się fikcją!

 

Przedstawię sposób jak można temu zaradzić.

Jak można w prosty sposób pozbyć się gwarancji wraz ze stopniami na rdzeniu.

 
 
* Tak prezentuje się druga sztuka Devil's Canyona i7-4790K, którą Intel wysłał po reklamacji felernej - zwaną prze zemnie Devil's Oven (Kocioł Diabła).

Proszę zwróćcie uwagę na napięcie, obroty wentylatora na procesorze oraz temperatury

i7-4790K chłodzony Enermax Liqmax 120X
 

AIDA64

image.jpg


OCCT

image.png


LinX

s23.postimg.org/7vycld6zv/image.png /limit obrazków na post/


Crysis 3

s23.postimg.org/ho10r0hwr/image.jpg /limit obrazków na post/


* O ile bardzo wymagająca gra jaką jest Crysis 3 zapewnia przyzwoite 63 st. C o tyle programy "użytkowe" kategorycznie nie dają jakikolwiek złudzeń o normalnej pracy bez throttlingu. A gdzie obiecane podkręcanie!!??

Zachowanie temperatur na filmie w linkach poniżej

AIDA64 (video na tinypic.com) -> Video

OCCT (video na tinypic.com) -> Video

* Reklamacja jak już wcześniej nadmieniłem może nie przynieść oczekiwanego rezultatu jak i dojść do skutku, przez co nie dostaniemy jednostki prezentowanej podczas światowej premiery na różnych portalach, ale zmiana chłodzenia może dużo zmienić.

Chyba nie sądziliście że ta popierdułka jaką dołącza Intel może posłużyć do chłodzenia procesora...?
i7-4790K chłodzony Raijintek Nemesis

 

PRIME

s17.postimg.org/dzq7rea3z/25_min_prime_AVX_AUTO_nowy_kloc.jpg /limit obrazków na post/


AIDA64
s17.postimg.org/6l0vz0o8f/aida_stres_test_4500ghz_nowy_kloc.jpg /limit obrazków na post/


* A co jeśli i to jest mało i oczekujemy więcej?

 

Co jeśli mamy wydajne i ciche chłodnienie jakim jest Raijintek Nemesis i

jeszcze bardziej chcielibyśmy ulepszyć myśl inżynierów Intela?


-> Genialnym a zarazem prostym rozwiązanie jest zdjęcie IHS i wymiana pasty jaką zastosował Intel.

Opisywać procedury usunięcia krok po kroku nie będę...

 

IMG_3803.jpg IMG_3804.jpg


IMG_3805.jpg IMG_3806.jpg


IMG_3807.jpg IMG_3808.jpg

Chwilka nerwowej roboty i IHS odleciał tak samo jak gwarancja na CPU


...wole pokazać ją wam na filmiku. Jest to jedna metoda z wielu, która ja wybrałem. Wolałem zostawić żyletkę i suszarkę w spokoju.
 

 

-> Po wybiciu młotkiem odpromiennika, czeka nas żmudna praca czyszczenia procesora z resztek pasty do zębów i czarnego g*wna diabła silikonu. Najlepiej do tego użyć plastikowej karty, która niczym skrobaczka do szyb pozbędzie się czarnej narośli.

Należy pamiętać że pozostałą powierzchnię czyścimy np. alkoholem izopropylowym (IPA) albo zestawem Arctic Silver ArctiClean. Jeśli chodzi o te dwa zestawy, nie ma znaczenia co wybierzemy jedno i drugie będzie odpowiednie.

 

s29.postimg.org/m3mqyytwm/IMG_3810.jpg /limit obrazków na post/

 

-> Procesor i znajdujące się na wierzchniej stronie kondensatory zabezpieczamy przed kontaktem, który może powstać ale nie musi z Coollaboratory Liquid PRO/Ultra (pastę możemy wymienić na dowolną, nawet taką nie przewodząca prądu ale z informacji płynących z sieci jeśli mamy coś naprawiać to porządnie a tylko takie wyniki dostarczy CLP/CLU). Do zabezpieczenia kondensatorów posłuży nam bezbarwny lakier od swojej kobietki, w ostateczności sąsiadki ;)

3-4 warstwy tak aby warstwa ochronna pokryła je wszystkie. Pamiętajmy aby odczekać między kolejnym smarowaniem. Zwróćcie uwagę na warstwę lakieru, aby nei było jej zbyt duzo przez co kondensatory wystawały wyżej niż rdzeń procesora. Jeśli zauważycie że tak jest to połóżcie kartę, która posłużyliście się do skrobania silikonu, na kondensatory i delikatnie naciśnijcie. Wybrzuszenia zostaną spłaszczone.

Również powierzchnię IHS przygotowujemy na położenie Coollaboratory Liquid, tworząc "na oko" prostokąt kształtem przypominający rdzeń CPU. Pamiętajmy o prawidło ułożeniu prostokąta na IHSie. Wzdłuż albo w poprzek - nie ma albo, jest tylko jedno prawidłowe rozwiązanie i wy macie je wykleić z taśmy.

 

s29.postimg.org/s8e9cam06/IMG_3811.jpg /limit obrazków na post/


-> Do wypełnienia nierówności, jak już wcześniej wspomniałem, wykorzystałem pastę Coollaboratory Liquid, która bardzo dobrze odprowadza ciepło ale i nie tylko bo prąd również. Dlatego powyższy krok z zabezpieczeniem kondensatorów jest wymagany.

W tym zabiegu należy nałożyć połowę kropli rosy (w sumie na rdzeń i IHS)! Tak nie przesłyszeliście się.

Zanim przesmarujecie procesor i IHS połóżcie jedno na drugim poczujecie jakie powierzchnie są gładkie.

Jeśli chcemy ubić temperatury to pasta nie może być dodatkowym izolatorem, ale spełniać i funkcję wypełnienia drobnych szczelin między rdzeniem a IHS.

Na koniec pamiętajmy o IHS, który również należy przesmarować.


s29.postimg.org/db5sba8rq/IMG_3812.jpg /limit obrazków na post/


:arrow: Zostaje kwestia przyklejenia IHS do PCB.

Część osób tego nie robi, ale jeśli mamy zrobić porządnie to czemu mamy pominąć ten krok?

Jeśli zdecydujemy się na przyklejenie IHS silikonem, pamiętajmy że musi być on przystosowany do pracy w wysokich temperaturach.

Klejąc całą powierzchnię odpromiennika należy zostawić małą szczelinkę na przepływ powietrza / wyrównanie ciśnienia. Tak jak pokazuje obrazek poniżej z oryginalnym silikonem od Intela (szczelina jest na dole).

Ja natomiast przykleiłem wyłącznie 4 rogi. Kładąc po "kropelce" na każdy z nich.
 

s27.postimg.org/fimh5jamq/IMG_3808.jpg /limit obrazków na post/


-> Pozostaje nam położenie odpromiennika ciepła na procesor. Tutaj należy zachować ostrożność. Nie śpiesząc się IHS kładziemy na jego pierwotne miejsce. Wskaże je ślad po starym silikonie (niezależnie jak i czym będziecie czyścić powierzchnię, ciemny ślad przebarwienia zostanie).

Całość zamykamy w slocie na płycie i zostawiamy na przynajmniej kilak godzin do wstępnego zgęstnienia silikonu. Przeważnie pełne następuje po 24 godzinach.


s29.postimg.org/r3k76wzja/IMG_3813.jpg /limit obrazków na post/


-> Pozostaje nam już tylko wyposażyć procesor w porządne chłodzenie i wziąć się za testy. Tu również pamiętamy o porządnej paście.

Aplikacja, jeśli producent zaleca ją rozsmarować to zróbmy to, a jeśli sposobem aplikacji ma być tzw. ziarenko grochu to znaczy że ziarenko grochu - nie kombinujmy niepotrzebnie.

* W tak oto prosty sposób uzyskaliśmy następujące wyniki.

Proszę zwróćcie uwagę na napięcie, obroty wentylatora na procesorze oraz temperatury porównując je do tych z samej góry.
i7-4790K chłodzony Enermax Liqmax 120X

 

IDLE
image.png


AIDA64
image.jpg


OCCT bez AVX
s23.postimg.org/svegcv8ob/image.png /limit obrazków na post/


OCCT z AVX
s23.postimg.org/ny0vrr6p7/image.png /limit obrazków na post/


LinX
s23.postimg.org/9sv2pxxnv/image.png /limit obrazków na post/


* Czy w waszym przypadku warto coś zmieniać, tracić gwarancję, itd... zdecydujcie sami.

Ja od tego ręce umywam.


Żebym Poczuć Mógł Jak Się Czuje Bóg

haMac Atland (LC) Asus Gryphon Z97 AE # Intel i7-4790K # Asus GTX 770 DCII # G.Skill TridentX DDR3 2400MHz CL10 (4x4GB) # Crucial M550 256GB + WD VelociRaptor 1TB # AirPort Extreme (BCM94360CD) # SeaSonic Platinum-1200 XP3 # Phanteks Enthoo Primo
LC: Aquacomputer (D5 + Aquaero 6 PRO + heat sink + flow sensor + temp. sensor) # Koolance (PMP-450 TOP + Reservoir 462ml + CPU-380I + 16/10mm) # Alphacool 480 (60 & 80) P&P # NF-F12 PWM x16 # PrimoChill PrimoFlex Advanced LRT # Mayhems X1 Oil Black
ADD: Dell UltraSharp U3011 # Logitech Performance MX # Logitech diNovo Edge # intuos3-A5 # Synology DS713+ 2xWD30EFRX # WD My Book Studio II 4TB (Scratch) # Logitech Z5500


#2 Marucins

Marucins

  Początkujący

 • Autor tematu
 • Użytkownik
 • 11 postów

Napisano 04 czerwiec 2015 - 09:44

Masakra zamiast Hardware poleciało do Software

Bardzo proszę o nie kasowanie a o przeniesienie do odpowiedniego działu.

Dziękuję.


Żebym Poczuć Mógł Jak Się Czuje Bóg

haMac Atland (LC) Asus Gryphon Z97 AE # Intel i7-4790K # Asus GTX 770 DCII # G.Skill TridentX DDR3 2400MHz CL10 (4x4GB) # Crucial M550 256GB + WD VelociRaptor 1TB # AirPort Extreme (BCM94360CD) # SeaSonic Platinum-1200 XP3 # Phanteks Enthoo Primo
LC: Aquacomputer (D5 + Aquaero 6 PRO + heat sink + flow sensor + temp. sensor) # Koolance (PMP-450 TOP + Reservoir 462ml + CPU-380I + 16/10mm) # Alphacool 480 (60 & 80) P&P # NF-F12 PWM x16 # PrimoChill PrimoFlex Advanced LRT # Mayhems X1 Oil Black
ADD: Dell UltraSharp U3011 # Logitech Performance MX # Logitech diNovo Edge # intuos3-A5 # Synology DS713+ 2xWD30EFRX # WD My Book Studio II 4TB (Scratch) # Logitech Z5500


#3 Green-Ivan

Green-Ivan

  Bushi

 • Moderator
 • 9220 postów

Napisano 04 czerwiec 2015 - 06:16

Automatyczna wiadomość


Ten temat został przeniesiony z "SoftwareArtykuły Użytkowników" do "HardwareArtykuły Użytkowników".


NIE UDZIELAM PORAD IT NA PW!
 
"Gdy inni mówią o tobie źle, to nie odpłacaj złem, lecz raczej zastanów się nad tym, czy nie mogłeś sumienniej wykonywać swych obowiązków"
"Musisz w ten sposób ukształtować swoją duszę, by największy brutal nie odważył się zaczepić twojej osoby nawet wówczas, gdy najspokojniej sobie siedzisz".
"Wstyd jest jako blizna na drzewie, nie znika, lecz powiększa się z czasem" - Nitobe Inazō


#4 FxJ

FxJ

  Stały bywalec

 • Użytkownik
 • 907 postów

Napisano 17 lipiec 2015 - 09:54

Podałeś zły link wewnętrzny przy AIDA64: http://s23.postimg.o...paxm3/image.jpg

 

Jeśli ktoś chce legalne demo AIDA64 ;)


Facebook laptopowa grupa wsparcia technicznego
▶️ RankingLaptopów.pl - polecane laptopy 💻


Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: De­lid­ding, Haswell, 4790K, skalpowanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL