Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

[PORADNIK] Jak zbudować i skonfigurować sieć bezprzewodową


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Nevolias

Nevolias

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 85 postów

Napisano 20 listopad 2012 - 06:11

Witam,
Ten poradnik rozpoczyna tak naprawdę cykl poradników .
Za aprobatą Blacka będę tworzył dla was poradniki o tematyce sieci komputerowych, zarówno bezprzewodowych jak i kablowych.
Więc zacznijmy.
Na początku budowania własnej sieci Wi-Fi musicie ustalić jakie funkcje powinien mieć nasz Router. Oto kilka kroków które wam w tym pomogą:
1. Sprawdź jakim kablem łączysz się aktualnie z Internetem. Jeżeli łączysz się z pomocą zwykłego kabla LAN przejdź do kroku 2. Sprawdź jakiego modemu używasz :
a. czy telefonicznego np. od ORANGE;
b. czy Modemu 3G np. od Plusa;
c. czy modemu telewizji kablowej
Na koniec określ ile i czy w ogóle będą ci potrzebne dodatkowe porty LAN np. do komputera centralnego; jakiegoś domowego NAS`a (serwera plików) itp.
2. Jaki zasięg ma mieć przyszła sieć bezprzewodowa. Jaka jest odległość miedzy komputerami a miejscem gdzie będzie zainstalowany Router WiFi. Jakie i jak grube są przeszkody znajdujące się na drodze sygnału radiowego z Routera.
3. Jeżeli posiadasz modem telefoniczny od np. Orange czy Netii musisz dowiedzieć się w jakim Aneksie pracuje sieć telekomunikacyjna twojego dostawcy Internetu.
4. Jeżeli jeszcze nie posiadamy zakupujemy karty sieci bezprzewodowej do komputera/komputerów.
5. Instalacja i Podłączenie
6. Konfiguracja Routera
7. Konfiguracja Komputera
Ad 1.
a) Tak więc jeżeli korzystasz z Internetu np. od TP SA czyli Orange, Netii,Tele2 czy innych zapewne posiadasz już modem za pomocą którego łączysz się z Internetem. Jeżeli twój komputer łączy się z modemem za pomocą kabla LAN to możesz zakupić tylko sam Router; jeżeli z modemem łączysz się zwykłym kablem USB potrzebny ci będzie Router z wbudowanym Modemem, w przypadku Orange i Netii potrzeby ci będzie Router z ADSL2+(Nowszy standard ADSL).
B) Jeżeli korzystasz z modemu USB sieci komórkowej 3G to potrzebny ci będzie Router który pozwala na podłączenie modemu 3G do złącza USB w Routerze.
c) Mając modem telewizji kablowej np. Vectry bądź też innych sieci kablowych (głównie w blokach bądź też na osiedlach) zakup router z wejściem WAN(internetowym) na wtyczkę RJ45.
W Routerach mamy zamontowane prawie zawsze 4 porty LAN pozwalające na podłączenie do nich komputerów, serwerów plików, kamerki Internetowej IP itp. Jeżeli potrzebujemy więcej niż te 4 porty koniecznym będzie zakup przełącznika (Switcha) z określoną liczbą portów jak jest nam potrzebna
Ad 2.
Jeżeli masz już ustalony typ routera ewentualne dodatkowe elementy sieci (Switch), musisz ustalić miejsce gdzie ma się znajdować Router.
Ważne jest żeby miejsce było to w miarę centralnie ulokowane w naszym domu/mieszkaniu jednak nie należy na siłę ciągnąć kabli do podłączenia Internetu do routera jeżeli ich zakończenia znajdują się w oddalonym od centrum domu pomieszczeniu; jednak w tedy należy kupić mocniejszy Router aby bez problemu mógł pokryć swoim zasięgiem obszar mieszkania; jeżeli mieszkanie jest niewielkie to bez problemu wystarczy standardowy Router standardu 802.11n, do dużego mieszkania(domu) może okazać się konieczny zakup Routera w standardzie 802.11n MIMO, posiadają one kilka anten co zwiększa efektywność a zarazem zasięg sieci. Kolejną sprawą jest grubość i rodzaj przeszkód które stoją na drodze sygnału radiowego, chcą podłączyć bezprzewodowo komputer znajdujący się na piętrach wyższych niż te na którym jest router czasami konieczne jest stosowanie wzmacniaczy sygnałów takich jak ten http://www.emarket.p...d=Subscriptions
Ad 3. Jeżeli korzystasz z Internetu od dawnego TP teraz Orange albo podobnych dostawców Internetu ważnym jest abyś dowiedział się w jakim Aneksie pracuje ich sieć komunikacyjna a to po to aby zakupić router z odpowiednim modemem pracującym w konkretnym Aneksie przykładowo Aneks dla TP(Orange), Netii(Pracuje na kablach TP) to przeważnie A bo są to linie przeważnie analogowe jednak należy się upewnić dzwoniąc do swojego dostawcy Internetu.
Ad 4. Jeśli nie posiadasz jeszcze kart sieciowych w komputerach które będą w sieci zakup je(mają być to karty w tym samym standardzie co Router czyli 802.11n);
jeżeli komputer znajduje się blisko Routera (na tej samej kondygnacji) użyj kart bez antenki np.
http://techplanet.pl...i-fi,10368.html
Jeżeli komputer masz na kondygnacji nad Routerem skorzystaj z podobnego urządzenia tylko z antenką np. http://techplanet.pl...i-fi,18406.html
Na większe odległości podobnie jak Router karta powinna mieć kilka anten czyli np. coś w tym rodzaju
http://techplanet.pl...i-fi,10369.html
Ad 5.
Kiedy już wszystko co potrzebne ustalone kupujemy nasz sprzęt i postępujemy zgodnie ze wskazaniami producenta, pierwsza konfiguracja najwygodniej jeżeli będzie się odbywała za pomocą kabla LAN podłączonego do jednego z portów LAN w Routerze, logujemy się na routerze zgodnie z parametrami podanymi przez producenta i możemy rozpocząć konfigurację.
Ad 6.
Teraz najważniejszy krok dla bezpiecznego i niezawodnego działania sieci jej konfiguracja i zabezpieczenie.
Pierwszą rzeczą jaką trzeba zmienić to typ szyfrowania z WEP(stary i mało bezpieczny) na WPA lub WPA2(najnowsze)
Kolejną rzeczą jest ustawienie (jeżeli jest dostępne) filtrowania adresów MAC kart sieciowych pozwala to na dostęp do Routera tylko i wyłącznie użytkownikom których komputery mają adres MAC karty sieciowej zapisany w tabeli filtrowania MAC
Przydatną opcją jest także wyłączenie rozgłaszania nazwy sieci SSID co uniemożliwia osobom nie znającym nazwy sieci dostęp do Routera
Następnie należy skonfigurować kanał na którym będzie odbywała się transmisja, w nowych urządzeniach nie jest to konieczne gdyż potrafią same dostosować kanał tak aby nie zakłócać pracy innych sieci.
Jeżeli jesteśmy użytkownikami Neostrady bądź też Netii konieczne jest jeszcze skonfigurowanie parametrów naszego połączenia do ISP(dostawca usług internetowych) potrzebne są nam Nazwa użytkownika dla TP to xX12xy7@neostrada.pl i hasło wpisujemy je w sposób określony w instrukcji urządzenia
Ad 7.
Zostało jeszcze skonfigurować nasze komputery. Ważnym jest aby jeżeli ustawiliśmy ukrywanie nazwy sieci musimy ją wpisać ręcznie taką jaką ustawiliśmy na routerze . Niektórzy producenci sprzętu sieciowego udostępniają technologię pozwalającą na szybką konfiguracje połączenia miedzy skonfigurowanym już Routerem a nowym komputerem nazywa się ona w przypadku TP-Linka QSS

Myślę ze napisałem wszystko w miarę jasno jeżeli ktoś ma wątpliwości proszę o pytania
Nevolias
Mój "złom"
CPU: Athlon x64 1,8GHz 3000+
GPU: Radeon HD5450 512 DDR3
HDD: WD 160GB SATA;
MB: Gigabyte GA-K8N-SLI;
RAM: 1.5 GB 2 kości DDR1 1GB i 512MB 333 MHz
PS: iBox 350W działa nieprzerwanie od 8 lat
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL