Skocz do zawartości

•         

Zdjęcie

Windows versus Linux

21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Quadro

Quadro

Dużo pisze

• Użytkownik
  • 313 postów

Napisano 03 październik 2012 - 09:34

Prosze potraktowac ten watek z przymruzeniem oka, jako zabawe. Nie che wywolywac flame war i innych tego typu konfliktow o wyzszosci jednego systemu nad drugim.

Interesuja mnie kwestie zwiazane z tym, dlaczego Linux nigdy nie zdobedzie znaczenia na rynku komputerow osobistych (bo to chyba oczywiste dla kazdego kto sie interesuje rynkiem komputerowym). Nie wspominam rynku profesjonalnego (serwery i superkomputery) bo tam Linux panuje niepodzielnie i raczej to sie nie zmieni.

Zastanawia mnie dlaczego pomimo tego ze system ten jest stabilniejszy, lzejszy, szybszy, bezpieczniejszy i tanszy od Windowsa nadal jest na koncu stawki rynku systemow osobistych.

Sa pewne warunki rynkowe ktore podtrzymuja taki stan rzeczy, ale nie chce sie w to wglebiac. Znam je i pewnie spora czesc uzytkowniko tez zdaje sobie z nich sprawe, ale uzytkownicy komputerow czyli tzw. end user ma duzy wplyw na rynek komputerow i zmiany w mentalnosci uzytkownikow wplyna na zmiany w mysleniu producentow hardware i oprogramowania.

Dla lepszej czytelnosci watku zamieszczam ankiete wielokrotnego wyboru. W komentarzu mozna dopisac inne powody albo dopisac swoje uwagi i przemyslenia.
Ankieta zawiera wypowiedzi ktore niekoniecznie sa zgodne z prawda, ale zamiescilem je bo niestety istnieja rozne przesady na temat systemow innych od Windowsa, ktore wplywaja na swiadomosc ludzi

Open Source Activist
Windows 10 Pro
MSI Adora24 AIO

Mój prywatny blog o nowych technologiach :)

427431.png

#2 Green-Ivan

Green-Ivan

Bushi

• Moderator
  • 9220 postów

Napisano 03 październik 2012 - 09:45

To ja zacznę nie używam linuxa ponieważ tak jak w ankiecie brak gier na niego po drugie zaś domownicy obdarli by mnie żywcem ze skóry za nowy wymyślny system.Ogólnie testowałem linuxa na laptopie i złego słowa na niego powiedzieć nie mogę.Poza tym że nie umiałem go dobrze skonfigurować i co jakiś czas mi padał oraz dość długo startował.Jednak jeśli dorobię się jakiejś nowej zabawki to go tam z chęcią tam zainstaluje.

NIE UDZIELAM PORAD IT NA PW!

"Gdy inni mówią o tobie źle, to nie odpłacaj złem, lecz raczej zastanów się nad tym, czy nie mogłeś sumienniej wykonywać swych obowiązków"
"Musisz w ten sposób ukształtować swoją duszę, by największy brutal nie odważył się zaczepić twojej osoby nawet wówczas, gdy najspokojniej sobie siedzisz".
"Wstyd jest jako blizna na drzewie, nie znika, lecz powiększa się z czasem" - Nitobe Inazō

#3 Quadro

Quadro

Dużo pisze

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 313 postów

Napisano 03 październik 2012 - 09:51

No masz po czesci racje. Linux w sieci doskonale widzi komputery w Windowsem, gorzej jest w druga strone, szczegolnie jesli zainstalujesz system Linux na domyslnym dla niego systemie plikow czyli ext4. Wiec jesli masz komputery domownikow w sieci to mogli by troche sie wkurzac. Chyba ze korzystacie z jednego komputera to juz inna kwestia :)

Open Source Activist
Windows 10 Pro
MSI Adora24 AIO

427431.png

#4 foh23

foh23

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 1264 postów

Napisano 03 październik 2012 - 09:58

W moim przypadku rozchodzi się o to że niestety jestem posiadaczem monitora jeszcze kineskopowego. Cały pic polega na tym że w tandemie z AMD jest kicha na linuxie, bo nie wykrywa mi poprawnie odświeżania. I jak na XP mogę zapodać 1152x864 przy 75Hz tak na Ubuntu (bo o tego linucha chodzi) muszę zejść do 1024x768 by mieć odświeżanie 75Hz.

Co ciekawe na 9800GT tego problemu nie miałem. Ba o ile przy nV można jeszcze pogrzebać w xorg o ile pamiętam i dopisać co trzeba o tyle przy AMD za diabły nie wiem gdzie się wbić aby wymusić inne parametry dla monitora. W sieci też nic nie znalazłem niestety.

Druga sprawa to kontrola karty graficznej. Na XP mogę z poziomu CCC ustawić jakiś kompromis pomiędzy ciszą i temp. układu. Na linuxie nie wiem jak ugryźć ów problem. A nie uśmiecha mnie się prawie 80 stopni w idle (referent HD4870).

W związku z powyższym siedzę na XP :P

Inna sprawa że o ile instalacja programów z repo to pikuś o tyle jak już coś konkretniejszego się szuka i pójdzie zwykłe źródełko to nawet na ubuntu można się pochlastać :P

Ale tak jak jeszcze miałem 9800GT i trochę siedziałem na Ubuntu, to całkiem fajny system. Szczerze mówiąc gdybym miał jakiegoś przewodnika, który by mi pokazał to i owo i oswoił z Linuxem to na pewno bym się przesiadł na takiego np. jebuntu. Ale niestety nikt w moim otoczeniu się czymś takim nie interesuje, ba nie umieją nawet wingrozy obsłużyć więc o czym tu gadać. A że ja jestem wzrokowiec to lipa. Jakby mi ktoś pokazał to szybko złapałbym co i jak ;)

#5 MarTum

MarTum

Jestem ALFA I ROMEA

• Użytkownik
  • 9415 postów

Napisano 03 październik 2012 - 10:38

Ja siedzę na Windowsie bo mam na niego wszytko co potrzebuje, nie sprawia żadnych problemów w obsłudze. Jest bardzo szybki i prosty w instalacji i nie ma miliona odmian.

Nie znam na linuxa programów , nie ma na niego gier , jest gorzej ze wsparciem sterowników i oprogramowania. Windows 7 jest dla mnie systemem doskonałym i nie chce sobie utrudniać życia linuxem.

Pozatym wszyscy jadą na Windowsie

Sygnaturka.png

#6 Quadro

Quadro

Dużo pisze

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 313 postów

Napisano 03 październik 2012 - 10:53

A pracowales choc przez chwile na Linuxie? Np Ubuntu?
Ja wiem ze lepsze jest wrogiem dobrego, i rzeczy ktore dzialaja sie nie zmienia, ale poki sie czegos nie sprawdzi, do czegos nie porowna, to czesto myslimy ze to co mamy jest super, a wcale tak nie musi byc. Ja tez dlugo pracowalem na Windowsie, bylem z niego zadowolony, mialem tak dopieszczony ze uwazalem ze lepiej juz byc nie moze, az pewnego razu stwierdzilem ze co tam, sprawdze co przedstawia sobia linux i odpalilem Live Ubuntu. Pare dni pracy na takim uruchamianym z Pendrive systemie i tak mi sie spodobal ze zainstalowalem go obok Windowsa. Potem pare tygodni pracy i juz w ogole przestalem uzywac windy. Mialem tu wszystko co chcialem, praca byla szybka i przyjemna, system nie raczyl mnie zadnymi dziwnymi komunikatami i nie pytal sie po raz 10 czy na pewno chce skasowac ten plik. Uruchamial sie szybko i szybko sie zamykal. Jest fenomenalnie konfigurowalny, ze pewnego dnia stwierdzilem, ze na cholere mi ten windows. Tu mam wszystko co potrzebuje tylko podane w formie takiej jakiej ja zapragne, a nie takiej jaka spece z Redmond mi zaserwuja. I tym sposobem Windows spotkala przykra niespodzianka w postaci FORMAT C:/ a Linuxa posadzilem na jego domyslnym systemie plikow i przyspieszyl jeszcze bardziej. I teraz z perspektywy czasu mysle sobie , co ja widzialem w tym Windowsie i czym ludzie sie tak zachwycaja? Bo oprocz zapalonych graczy ten system nie niesie ze soba zadnych korzysci.

Wiec zanim ktos powie ze Windows jest dla niego doskonaly, niech sprobuje odpalic chocby wersje Live Linuxa i przekona sie na wlasnej skorze jaki ten linux faktycznie jest.

Open Source Activist
Windows 10 Pro
MSI Adora24 AIO

427431.png

#7 PiotrQ

PiotrQ

AS Monaco FC

• Użytkownik
  • 2129 postów

Napisano 03 październik 2012 - 11:43

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. pare miesięcy temu musiałem skorzystać z linuxa bo tego wymagali na przedmiocie i wybór padł na Kubuntu Netbook Edition. zainstalowałem go na moim netbooku lecz system mnie strasznie denerwował. jedyny sterownik jaki mi chodził pod ten system to nvidia do mojego iona ale jakoś przebolalem. ostatnio zainstalowałem sobie minta i powiem że ciekawy system. taka lepsza wersja ubuntu lecz gorzej spolszczona i mniej materiałów to tego. ładuje mi sie 2x szybciej nić win7 i mniej pożera pamięci ale za to nie wszystkie sterowniki mi chodzą. ostatnio próbowałem skonfigurować touchpada dla leworęcznych ale poległem i straciłem zapał do dalszej konfiguracji:D na linuxie brakuje mi sterowników, gier i Visual Studio z którym nie potrafie się rozstać:D jedynie co mnie dziwi to czemu prawie wszystkie gry są pisane pod directx skoro openGL szybciej renderuje obraz i nie ma ograniczeń w jakości obrazu.

#8 matidop

matidop

ROG | Overclocker

• Użytkownik
  • 10081 postów

Napisano 04 październik 2012 - 12:25

Ja wolę Windowsa chodź byłem zmuszony działać na Ubuntu przez 2 miesiące i jakoś żyłem...ale na stałe się przesiąść nie wyobrażam sobie tego :/

#9 mariusz_1004

mariusz_1004

Dużo pisze

• Użytkownik
  • 558 postów

Napisano 04 październik 2012 - 06:52

Swego czasu próbowałem linuxa, nawet kilku edycji.
Jednak problemy z konfiguracją tego systemu i myślę że związany z tym spadek wydajności komputera zamiast spodziewanego wzrostu zniechęcił mnie do dalszych prób.

Tak jak podał ktoś z poprzedników, gdyby ktoś pokazał co i jak chętnie bym ponownie spróbował.

wysłane z mojego Xperia neo v za pomocą Tapatalk 2
Mądremu wystarczy napomknąć, a głupiego nawet biciem się nie nauczy
Core2Duo E7300 / MSI P45 NEO3-FR / OCZ Titanium 4x2GB / Gainward GTS 450 1Gb DDR5 / HDD: Samsung SP2004C 200GB + HD103UJ 1TB / Samsung SyncMaster 930 BF / Tagan U15 530W / SB Audigy / Modecom MC-HF40/ Cyborg RAT 5
Samsung R540-JA07PL

#10 abi

abi

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 1647 postów

Napisano 04 październik 2012 - 09:55

można by wszystkie (prawie wszystkie) punkty ankiety zaznaczyć jak i je odznaczyć i też była by prawda.
zabawę z linuxem zacząłem od mandrake i gazet linuxpl, z ciekawości dystrybucje zmieniały się bardzo szybko, najdłużej zatrzymywałem się na suse, debianie, fedorze, później pojawiła się rodzina -buntu. ostatni linux wyleciał z dysku tylko i wyłącznie z powodu braku miejsca na pliki, nie da się utrzymać dwóch systemów i mieć 95% miejsca na dyskach zajętego.

dlaczego jest windows
- bo był na laptopie a na pc (syna) kiedyś został zakupiony xp
- nie podchodzą mi programy linuxowe do zdjęć w RAW, płatnych nie używam więc bazuję na dodanym przez canona dpp którego nie udało mi się zmusić do współpracy z ubuntu
- gram w jedną grę która nie chodzi na linuxie
-wszystkie niejasności w linuxie wyszukiwałem na forach i chwilami to więcej czasu zajmowało, w windowsie jakoś łatwiej mi to szło.

linux
- do dziś korzystam z programów które przynajmniej częściowo pochodzą od linuxów a pracują pod windowsem
- jeśli zmieni sie miejsce na dyskach, wróci linux
- na pewno nie kupię żadnego oprogramowania z redmont, jak mogę mieć odpowiedniki linuxowe

#11 Yossarian

Yossarian

Dużo pisze

• Użytkownik
  • 374 postów

Napisano 04 październik 2012 - 05:03

Nie mam na nic czasu, a tym bardziej na zabawę w kompilację programów i rozwiązywanie problemów wykraczających poza "next next next"
Windows jest dla mnie bezproblemowy, od 2 lat mam zainstalowaną siódemkę i nie zauważyłem spadku w szybkości działania.

#12 MonteCristo

MonteCristo

Advanced Member

• Użytkownik
  • 99 postów

Napisano 04 październik 2012 - 08:25

Linux do domowego użytku raczej się mało nadaje dla mnie jednym z największych minusów było to że ni jak nie mogłem uruchomić na linuksie (Ubuntu ) mojej karty sieciowej . Jakby było mało w żaden sposób nie "chciał " wykryć mojego dysku zewnętrznego z danymi .

Ogólnie jakoś to tak wszystko mozolnie szło no i żadna gra w którą gram na tym systemie by nie zadziałała .

Jeśliby Linuks był tak funkcjonalny jak 7 chętnie bym się przeniósł bo polityka "Microszrotu " strasznie mnie wnerwia .
CPU.AMD ATHLON II x3 460 3,4 GhZ@X4 3,4 1,4V Chłodzenie CPU Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev.2 ,GPU XFX 7770 Core Edition 1GB GDDR5 ,PSU TACENS RADIX IV 450, Mobo ASRock760GM-GS3,RAM 4GB GoodRam 1333 ,HDD SEAGATE BARRACUDA 7200. 12., CASE SPC Brutus 410 KLAWIATURA STARFISH SLIM APPLE STYLE BLACK USB ,MYSZ A4TECH SWOP-80 MONITOR LED BENQ G922HDAL GŁOŚNIKI GENIUS SP-HF500A Regulator Obrotów Wentylatora Zalman Fanmate 2

#13 Quadro

Quadro

Dużo pisze

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 313 postów

Napisano 04 październik 2012 - 09:49

Mysle ze duzo osob przekonalo by sie do Linuxa, gdyby ktos skonfigurowal im komputer, albo chociaz pokazal jak to zrobic i wytlumaczyl wiele kwesti wynikajacych z "innosci" tego systemu.
Linux jest systemem dla ludzi interesujacych sie zagdnieniami komputerowymi, a nie dla zwyklego uzytkownika komputera, ktory nie ma ochoty i czasu wglebiac sie jak to dziala i czy mozna cos poprawic.
To jest tak samo jak z samochodami. Sa tacy ktorzy kupia samochod i go uzywaja, a sa tacy ktorzy kupuja i go tuninguja.
Linux to taki system "custom" Jak masz ochote to zrobisz z niego perfekcyjna maszyne, a jak nie masz ochoty sie bawic to bedzie Cie tylko wkurzal.

Open Source Activist
Windows 10 Pro
MSI Adora24 AIO

427431.png

#14 MonteCristo

MonteCristo

Advanced Member

• Użytkownik
  • 99 postów

Napisano 05 październik 2012 - 06:02

Pewnie masz rację .
Ja tam nie lubię za bardzo "grzebać " w systemie ( jeśli muszę to potrafię ) ale wolę jeśli wszystko dzieje się automatycznie klikam i działa a nie trzeba kombinować szukać sterowników itp . No i było nie było ciągle producenci gier traktują linuksa po macoszemu co dodatkowo odstrasza potencjalnych użytkowników .

Powiem tak linuks do biura gdzie używa się tylko kilku programów rzadko coś instaluje i nie używa się specjalistycznego oprogramowania - tak
Linuks do domu gdzie często się coś zmienia , instaluje , testuje i czasem gra w jakieś gry - nie .

Szczególnie nie polecam linuksa tym mniej zaawansowanym użytkownikom których nie interesuje jak komputer działa tylko chcą aby działał , na linuksie taki użytkownik tylko dostanie szału :)
CPU.AMD ATHLON II x3 460 3,4 GhZ@X4 3,4 1,4V Chłodzenie CPU Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev.2 ,GPU XFX 7770 Core Edition 1GB GDDR5 ,PSU TACENS RADIX IV 450, Mobo ASRock760GM-GS3,RAM 4GB GoodRam 1333 ,HDD SEAGATE BARRACUDA 7200. 12., CASE SPC Brutus 410 KLAWIATURA STARFISH SLIM APPLE STYLE BLACK USB ,MYSZ A4TECH SWOP-80 MONITOR LED BENQ G922HDAL GŁOŚNIKI GENIUS SP-HF500A Regulator Obrotów Wentylatora Zalman Fanmate 2

#15 maties80

maties80

Forumowicz

• Użytkownik
  • 227 postów

Napisano 05 październik 2012 - 09:00

Windows (gry) Linux (specjalistyczne zadania) - A to, że dużo gram - używam Windowsa

#16 Quadro

Quadro

Dużo pisze

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 313 postów

Napisano 14 październik 2012 - 12:04

Znalazlem ciekawa informacje na temat gier (gry) na Linuxa. Wyniki wydajnosci sa zaskakujace.
http://gamezilla.kom...lve-na-linuksie

Open Source Activist
Windows 10 Pro
MSI Adora24 AIO

427431.png

#17 Green-Ivan

Green-Ivan

Bushi

• Moderator
  • 9220 postów

Napisano 14 październik 2012 - 01:14

Może jak steam porobi trochę gier na Linuxa to w ślad pójdą inni producenci gier i oprócz premier na Windowsa,PS3,X360 będą też gry na Linuxa.Jeśli faktycznie gry działają płynie na linuksie to producentom sprzętu może się to nie spodobać.Jak producenci zaczną tworzyć też gry na linuxa ,a będą chodziły dobrze na gorszym sprzęcie to może zacząć robić się mały zastój w rozwoju kart graficznych.

"Gdy inni mówią o tobie źle, to nie odpłacaj złem, lecz raczej zastanów się nad tym, czy nie mogłeś sumienniej wykonywać swych obowiązków"
"Musisz w ten sposób ukształtować swoją duszę, by największy brutal nie odważył się zaczepić twojej osoby nawet wówczas, gdy najspokojniej sobie siedzisz".
"Wstyd jest jako blizna na drzewie, nie znika, lecz powiększa się z czasem" - Nitobe Inazō

#18 Quadro

Quadro

Dużo pisze

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 313 postów

Napisano 14 październik 2012 - 01:27

Ale w rozwoju chyba nie chodzi o produkowanie coraz potezniejszych kaet graficznych, wymagajacych nie wiadomo jakiego zasilania i chlodzenia, tylko o optymalizacje. A tak to mamy narazie niewykorzystane zasoby bo oprogramowanie jest zrobione badziewnie.

Open Source Activist
Windows 10 Pro
MSI Adora24 AIO

427431.png

#19 Green-Ivan

Green-Ivan

Bushi

• Moderator
  • 9220 postów

Napisano 14 październik 2012 - 01:31

Producentom sprzętu poniekąd o to chodzi na tym się dobrze zarabia.

#20 Quadro

Quadro

Dużo pisze

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 313 postów

Napisano 14 październik 2012 - 02:32

To zajebiscie. To moze ja zrobie gre, tylko niech producenci kart graficznych odpala mi dzialke. Nie umiem programowac, wiec gra bedzie szczytem nieoptymalizacji, bedzie wymagala najpotezniejszych kart graficznych zeby chociaz zachowac plynnosc, ale to napedzi koninkture na karty graficzne i wszyscy beda zadowoleni :D

Open Source Activist
Windows 10 Pro
MSI Adora24 AIO

427431.png

#21 Green-Ivan

Green-Ivan

Bushi

• Moderator
  • 9220 postów

Napisano 14 październik 2012 - 03:14

Nie martw się producenci gier dostają działkę od twórców sprzetu. Nie doświadczyłeś nigdy czegoś takiego że komputer był słabszy niż minimalne wymagania gry ,a gra odpalała bez problemu i chodziła całkiem dobrze.

#22 Quadro

Quadro

Dużo pisze

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 313 postów

Napisano 21 grudzień 2012 - 10:00

Ostatnio mialem tą nieprzyjemnosc popracowac na systemach rodziny windows. Od XP az do windows 8.
Niestety porownanie z rodzina systemow Linux, a w szczegolnosci z dystrybucja Ubuntu, wypada dla windowsow bardzo niekorzystnie. Sa szczytem nieoptymalizacji i niewygody uzytkowania. Poki sie nie popracuje na Linuxie to czlowiek tego nie zauwaza, ale po dluzszej pracy na Linuxie, czlowiek widzi jaka przepasc dzieli Winowsy od Linuxow.

Wezmy przyklad pierwszy z brzegu. Podlaczamy urzadzenie na USB, np Pendrive, lub dysk twardy. W Ubuntu pojawia sie natychmiast w systemie i jest gotowy do eksploracji. Windows kaze sobie czekac, bo musi go zainstalowac. Ok doczekalismy sie, zrobilismy swoje i chcemy go odlaczyc. Jak wiadomo, aby nie stracic danych dysk nalezy wczesniej odlaczyc z systemu, zanim wyjmiemy wtyczke USB. Wiec w windowsie szukami malej ikonki w okolicach zegara, klikamy i pojawia sie nam lista urzadzen mozliwych do odlaczenia. Nie ma klopotu gdy to jest jedyne urzadzenie, ale jak mamy podlaczone inne urzadzenie na USB, albo chodziazby dyski na SATA 2 pracujace w trybie HOT SWAP, to windows seruje nam cala liste urzadzen, i czesto nawet nie podpisanych. wiec za cholere nie wiadomo, ktory to jest ten nasz dysk USB. Nie dosc, ze tracimy mnostwo czasu aby na poczatku poszukac mala ikonke w gaszczu ikon, nastepnie poczekac na pojawianie sie kolejnych list, a na koncu i tak nie wiemy, ktory dysk jest tym wlasciwym.

A jak to wyklada w Linuxie? Po podlaczeniu dysk pojawia sie na liscie dyskow, a po skonczonej pracy, klikamy PPM na ten dysk i wybieramy z listy: Bespiecznie usun sprzet. Ot cala filozofia. Wsystko jest jasne, przejrzyste i wiadomo gdzie szukac. chcemy odlaczyc dysk, wiec klikamy na dysk, a nie poszukujemy ikonki, ktora i tak nigdy nie jest na tym samym miejscu, tylko usadawia sie gdzie chce.

Takich przykladow moglbym przytoczyc jeszcze pare, ale zamiast tego przytocze przyklad mojej dziewczyny.
Jest ona typowym uzytkownikiem komputera. Czyli ma dzialac, ale dlaczego dziala i co tam siedzi to juz nie wazne. Jak typowy uzytkownik komputera ignoruje wszelkie komunikaty o koniecznosci aktualizacji systemu, aktualizacji bazy wirusow, aktualizacji nowej wersji przegladarki itd.
W krotkim czasie jej windows 7 zaczal chodzic jak żółw po paraliżu konczyn dolnych. Na domiar zlego, jakis robaczek, dostal sie do jej komputera i zaczal wysylac spam do wszystkich kontaktow z jej listy mailowej.
Probowalem doraznie zalatac wszelkie dziury w systemie, ale choc system udalo mi sie zalatac, aby bezpiecznie mozna bylo serfowac po internecie, to szybkosc zostala na swoim bardzo niskim poziomie.

Po dlugich namowach, zgralem jej wszystkie wazne dane i przeprowadzilem format dysku, a w to miejsce zainstalowalem Ubuntu. Przynajmniej nie musi martwic sie o wirusy i robaki, bo i tak ma gdzies aktualizacje czegokolwiek. Byl to dla niej pierwszy kontakt z tym systemem, nie widziala go wczesniej, a tym bardziej nie pracowala na nim. spodziewalem sie zatem, ze bede musial poswiecic troche czasu na objasnienie co gdzie lezy i jak to obslugiwac.
A tu niespodzianka. Usiadla przy nim i stwierdzila, ze system jest responsywny (to akurat zaden argument, bo nowo postawiony windows tez taki jest :) ), ale tez stwierdzila, ze wszystko jest takie przejrzyste i latwe do znalezienia.
Dla mnie to argument, ze wspolczesne dystrybucje rodziny Linuxa, to juz w pelni dojrzale systemy, ktore nie tylko moga rywalizowac z systemami Microsoftu, ale tez w wielu aspektach je przewyzszaja.

Linuxy to bardzo dopracowane systemy, co do tego chyba nikt nie ma watpliwosci. W koncu najpotezniejsze komputery na swiecie pracuja pod kontrola Linuxa. To tez systemy bardzo dobrze zoptmalizowane, i dzieki tamu maja znacznie mniejsze wymagania niz windowsy. Przykladami moga byc komputery na procesorach ARM, czy tez urzadzenia z systemami wbudowanymi (ang. Embedded system).
Ale do pewnego czasu byly systemami dla zaawansowanych uzytkownikow.
Teraz to sie zmienilo i Linux trafia "pod strzechy" co widac juz chociazby po dzialaniu niektorych firm z branzy rozrywkowej, przygotowujacymi gry pod Linuxa (patrz np. Valve)
Mysle ze niedlugo coraz wiecej uzytkownikow przejdzie na ta platforme systemowa i skonczy sie dominacja Microsoftu wraz z narzucaniem tylko "jedynie slusznych" rozwiazan.

Ok, koncze ten nieco przydlugi tekst. Pozdrawiam uzytkownikow Forum ITPC

Open Source Activist
Windows 10 Pro
MSI Adora24 AIO

427431.png

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Copyright power by: ITPC.NET.PL