Skocz do zawartości

•         

Zdjęcie

Które chłodzenie jest lepsze?

• Zamknięty Temat jest zamknięty
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 BigZ

BigZ

Advanced Member

• Użytkownik
  • 146 postów

Napisano 26 marzec 2014 - 10:24

Zastanawiam się nad chłodzeniem Alpenfohn K2 i Phanteks ph-tc14pe .Które z tychbędzie wydajniejsze ?

Nocą wyłażą wszystkie zwierzęta. Kur*y, alfonsy, peda*y, transwestyci, narkomani, dilerzy. Pewnego dnia spadnie prawdziwy deszcz i zmyje cały ten brud

#2 SMX

SMX

Aktywny

• Użytkownik
  • 2748 postów

Napisano 26 marzec 2014 - 02:34

Jakie CPU zamierzasz tym schłodzić?

Na początku określ czy zdołasz umieścić cooler o zbliżonych gabarytach w twojej obudowie....poważnie zastanowiłbym się nad sensem/opłacalnością takiego zakupu.

Takie rozwiązania niosą ze sobą pewne utrudnienia-problemy montażowe pamięci,waga coolera (1.42kg) po długim czasie może powodować wygięcie laminatu-szczerze wątpie aby było Ci potrzebne cokolwiek ponad HR-02-cieszącym się zresztą sporą popularnością.

#3 BigZ

BigZ

Advanced Member

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 146 postów

Napisano 26 marzec 2014 - 02:57

CPU to i5 4670k 4,5 4,7 Ghz ,  a obudowa fractal design arc midi

Użytkownik BigZ edytował ten post 26 marzec 2014 - 02:58

Nocą wyłażą wszystkie zwierzęta. Kur*y, alfonsy, peda*y, transwestyci, narkomani, dilerzy. Pewnego dnia spadnie prawdziwy deszcz i zmyje cały ten brud

#4 SMX

SMX

Aktywny

• Użytkownik
  • 2748 postów

Napisano 26 marzec 2014 - 03:48

Jeśli koniecznie chcesz ''wycisnąć'' pewną wartość MHz z twojej sztuki-Alpenfohn K2.

Poddam w wątpliwość w tym momencie logiczność zakupu ph-tc14pe.....bo generalnie jeśli trafiła ci się nieobiecująca sztuka-to Phanteks również nie podoła.

Zastanów się jeszcze nad Archon'em-cooler zapewniający równie satysfakcjonującą wydajność.

#5 BigZ

BigZ

Advanced Member

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 146 postów

Napisano 26 marzec 2014 - 03:57

To jakie mi polecisz chłodzenie coś do 240 zł max  , jak najbardziej wydajnie ;)

Użytkownik BigZ edytował ten post 26 marzec 2014 - 03:59

#6 K22

K22

Forumowicz

• Użytkownik
  • 190 postów

Napisano 26 marzec 2014 - 05:17

Witam szanownych forumowiczów, to mój pierwszy post.

Czytam sobie z zaciekawieniem temat gdyż własnie jedzie do mnie cooler Alpenfohn k2.

Obecnie mam noctua nh-u12s, kupiłem go gdyż  jest zgodny z wysokimi modułami ram.

Cooler jest niezły  jako alternatywa dla ludzi , którzy chcą mieć ciszę i wymieniają boxa na jakiś dobry cooler.

Mam pamięci g.skill trident x i do instalacji coolera muszę odkręcić od nich czerwone grzebienie.

Tak jak na stronie http://www.gskill.co...-1600c7d-16gtx 

Moj zestaw to asus sabertooth z 87 , w drodze i7k oraz Alpenfohn k2. Teraz mam słabszy procesor  bez możliwości OC.

Alpenfohn akceptuje ramy do 4,5 cm a moje po demontażu grzebienia będą miały 3,9 cm.

Mam obudowę full tower i całkiem normalne warunki chłodzenia tj 4 wentylatory 2 wtłaczające dwa na wyciągu.

Całość pod kontrolą asus thermal radar, działa to świetnie.

Mam jednak małe do Panów pytanie. Jaka jest optymalna temperatura pracy ram. U mnie w spoczynku wynosi  35  - 37 stopni zaś po godzinie gry np w crysis 3 temperatura dochodzi do 45-  48 stopni.  Takie temperatury mają miejsce przy minimalnej pracy wentylatorów, jak zwiększę obroty z 800 na 1000 temperatura ram  w czasie gry spada o około trzy stopnie niżej. Nie wiem tylko czy takie działanie ma sens. Reszta temperatur w normie raczej nie zdarza się nic powyżej 40 c  a procesor max 58, mówię tu o mocnym obciążeniu PC. W spoczynku wszytko poniżej 30 stopni z wyjątkiem ram.. Testowałem prime95 przez godzinę i temperatura procesora nie przekroczyła 59 stopni, ram 39 stopni. Obroty Noctua na 800. Wentylatory w obudowie obroty 800.

Teraz zadaje sobie pytanie o prawidłowe temperatury ram. Musze zdjąć grzebienie do zainstalowania K2, czy realnie temperatury ram wzrosną? Czy może wszystko jest ok i takie profile temperatur są w normie. Proszę o odpowiedź. Dziękuję wszystkim i serdecznie pozdrawiam.

P.s tez miałem chrapkę na Phanteksa  ale niestety,,,ram za wysoki.

Podzielę się wrażeniami po instalacji coolera i dołożeniu procesora pod OC.

Użytkownik K22 edytował ten post 26 marzec 2014 - 10:04

#7 BigZ

BigZ

Advanced Member

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 146 postów

Napisano 26 marzec 2014 - 05:31

Po zdjęciu grzebienia z ram-upowinieneś mieć takie same temperatury , takie jest moje zdanie bo miałem bardzo podobną sytuacjęze swoim starym komputerem .

P.S jak dostaniesz już to chłodzenie mógłbyś mi powiedzieć jakie masz temperatury itp.?

Użytkownik BigZ edytował ten post 26 marzec 2014 - 05:43

#8 K22

K22

Forumowicz

• Użytkownik
  • 190 postów

Napisano 26 marzec 2014 - 05:45

Też mi się tak wydaje, tym bardziej że akurat nie jestem zainteresowany jakimś szczególnym OC ramu.

Cała zabawę OC pozostawię aplikacji asusa i tak jak sobie poustawia konfigurację, tak też pozostawię. Oczywiście przetestuję pod kątem stabilności.

Długo myślałem nad K2, rozpatrywałem rożne kwestie, ciężar coolera itp. Ja akurat mam płytę przystosowaną pod ciężkie coolery i karty, posiada ona usztywniającą zbroję z tyłu dlatego nie obawiam się komplikacji z tytułu ciężaru coolera.

http://www.asus.com/...SABERTOOTH_Z87/

Grafika to 280x sapphire Toxic, też nie za szczególnie ciężka. Myślę że płyta podoła wyzwaniu coolera pod względem wagi.

Po skompletowaniu całości zamierzam zrobić tak jak na zamieszczonym filmie.

Innej opcji nie przewiduje gdyż to moje pierwsze doświadczenia z OC.

Użytkownik K22 edytował ten post 26 marzec 2014 - 05:50

#9 BigZ

BigZ

Advanced Member

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 146 postów

Napisano 26 marzec 2014 - 05:50

A myślisz może Asrock extreme 4 z87 wytrzyma ciężar tego coolera ? Twoja płytka powinna wytrzymać z palcem w du...

#10 K22

K22

Forumowicz

• Użytkownik
  • 190 postów

Napisano 26 marzec 2014 - 06:09

Oczywiście, pochwale się wartościami  bez Oc i po , w rożnych konfiguracjach prędkości wentylatorów.

Mam odebrać cooler 31-ego i potem potrzebuje jeszcze chwile na montaż.

#11 K22

K22

Forumowicz

• Użytkownik
  • 190 postów

Napisano 26 marzec 2014 - 06:27

A myślisz może Asrock extreme 4 z87 wytrzyma ciężar tego coolera ? Twoja płytka powinna wytrzymać z palcem w du...

Czy gdzieś znalazłeś opis z którego wynikają przeciwwskazania do montażu takiego chłodzenia, lub tez wytyczne producenta płyty co do wagi coolera?. Możliwe ,że skoro producent coolera ustalił taką a nie inną wagę produktu to wziął pod uwagę również uwarunkowania produktów , które są na rynku. Nie jestem w tej dziedzinie ekspertem to jedynie moje wolne przemyślenia, może zapytaj bardziej doświadczonych użytkowników, lub wyślij zapytanie do producenta płyty i coolera, wtedy będziesz miał jasność.  Kiedyś panowała opinia , że  częste włączanie i wyłączanie komputera sprzyja jego awaryjności, powstają zimne luty itp. Nie mogę odmówić logiki takiemu stwierdzeniu tylko co z tego skoro komputera będę używał przez maksymalnie 3-4 lata a nie wiązał się z nim dożywotnio cyrografem wyrozumiałego użytkowania.  W razie wątpliwości z montazem coolera możesz też trochę pokombinować z lekkim podwieszeniem coolera, tak aby część jego ciężaru przejęła obudowa, to jest do zrobienia, gdzieś już to widziałem.

Cała zabawa polegała na przeciągnięciu żyłki pod cooler i zamocowaniu jej w obudowie tak aby żyłka z obudową przejęła część wagi coolera.

Tylko zastanów się po co...  Możliwe że cała ta heca z tym wyginaniem płyty polega na tym , iż ludzie transportują komputery , wysyłają spedytorem itp. Wtedy obowiązkowo ściągnąłbym chłodzenie i wymontował kartę. Przy takim coolerze odpada również metoda naprawy  komputera z tzw KOPA :) choć niektórzy nie potrafią sobie odmówić i może im się wtedy coś powyginać.

Użytkownik K22 edytował ten post 26 marzec 2014 - 06:36

#12 BigZ

BigZ

Advanced Member

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 146 postów

Napisano 26 marzec 2014 - 06:37

Ciekawie by wyglądało komputer z podwiązanym cooler-em do obudowy:)

#13 K22

K22

Forumowicz

• Użytkownik
  • 190 postów

Napisano 26 marzec 2014 - 06:42

Dla mnie nie było w tym nic szczególnie ciekawego tym bardziej , że przezroczysta żyłka ( rodem na suma) była praktycznie niewidzialna, a jej zamocowanie do obudowy równie dyskretne.

Z odległości powyżej 20 cm cały system mocowania stawał się "niewidzialny". to i zastosowanie obudowy z oknem nie stanowiło przeszkód dla takich akrobacji.

Użytkownik K22 edytował ten post 26 marzec 2014 - 06:47

#14 K22

K22

Forumowicz

• Użytkownik
  • 190 postów

Napisano 28 marzec 2014 - 09:57

Dziś dostałem paczkę (przed planowanym terminem) , więc byłem mile zaskoczony. Otrzymałem Cooler K2 oraz dwa zamówione wentylatory 120 Wing Boost

Montaż coolera przewiduje w weekend. Jednak postanowiłem go sobie obejrzeć i muszę przyznać, ze jest to solidnie wykonany produkt.

Radiator jest solidny, ładnie wyprofilowany i dobrze wypolerowanej podstawie. Konstrukcja sprawia wrażenie solidnej, a  ciekawy kształt dodaje coolerowi lekkości.

Z pewnością K2 to cooler nietuzinkowy, bardzo logicznie przemyślany pod względem konstrukcji zaś sam kształt bryły radiatora sprawia niesamowite wrażenie.

Cooler wraz z akcesoriami jest zapakowany w estetyczne opakowanie z rączką do przenoszenia. Opakowanie dobrze zabezpiecza produkt na czas transportu.

W opakowaniu znajdziemy instrukcje montażu, jest ona przejrzysta jednak przydałoby się wydrukować ją w nieco większym formacie.

Ciężar coolera nie jest przytłaczający ,a całość konstrukcji wydaje się niezmiernie zwarta. Myślę że to zasługa bardzo przemyślanej konstrukcji , która raczej nie powinna spowodować jakiejkolwiek niekompatybilności z montażem w komputerze. Design jest surowy ale akurat to dla mnie zaleta. Podgumowane wentylatory czarnego koloru z białą wstawką wewnątrz sprawiają wrażenie schludnych i estetycznych.

Wyposażenie bardzo przyzwoite , wliczając w to zapinki do opcjonalnie trzeciego wentylatora,  pastę termo przewodzącą i wszystkie dodatki do montażu.

Ponieważ zamówiłem sobie dodatkowo dwa wentylatory Alpenfohne 120 to pewnie pokuszę się o montaż jednego z nich na coolerze. (jako trzecia sztuka)

W miarę możliwości postaram się przybliżyć zakres temperatur z dwoma jak i trzema wentylatorami.

W tym celu wykorzystam prime95 oraz crysis 3. Test z grą jest o tyle ciekawy , iż pokaże jakie są realne temperatury pracy procesora przy obciążeniu wymagającą aplikacją lecz nie programem testującym.

Jak starczy mi czasu to może dokonam też pomiaru przy renderingu materiału 3d. ( Jak moja luba da się namówić na takie szaleństwo w weekend)

Myślę , iż  test z grą  może okazać się przydatny bo przecież nikt nie obciąża procesora programem testującym przez cały czas, a służy on jedynie do ekstremalnego testu wydajności i stabilności jednostki.

Jeszcze słowo o wentylatorach dokupionych opcjonalnie. Bardzo sensowna propozycja. Jeden z nich pracuje już w mojej obudowie.

Ciekawą propozycją  producenta jest to , iż każdy wentylator posiada możliwość dopięcia następnego. W ten sposób podłączając dwa w szeregu zostaje nam jedno więcej złącze na płycie.

Jednak wentylatory będą  w tym przypadku wspólnie sterowane.

Dla osób , które nie mają możliwości sterowania wentylatorami producent przewidział reduktor. Nie wiem jednak jak działa , gdyż nie testowałem.

Wentylator obraca się z prędkościami  max 1500 obrotów od 500.

U mnie w standardzie pracuje z prędkością 980 rpm i jest przy tym zadowalająco cichy. Mam również wentylator noctua i ten okazał się bezkonkurencyjny jeśli chodzi o generowany szum.

Do 1000rpm praktycznie bez użycia decybelomierza  nie słyszę różnicy miedzy wentylatorami. Jednak przy pełnych obrotach Noctua jest wyraźnie cichsza od Alpenfohn Wing Bost.

Polecam wentylatory Alpenfohn z czystym sumieniem jako alternatywę miedzy jakością , ceną , kulturą pracy i wydajnością. Dla mnie ocena na 4 z plusem.

Poniżej zamieszczam link do wspomnianych wentylatorów.

Byc może moje przemyślenia mogą okazać się dla kogoś przydatne.

http://www.morele.ne...lus-pwm-552860/

Zdecydowałem się na zakup tańszych wentylatorów niż  te sygnowane wersją PLUS.

Nie wiem o ile lepsze są wentylatory PLUS jednak wspomniane prze zemnie powyżej nalezą do ciekawej propozycji w kwocie 42 PLN.

A tak wygląda wersja PLUS będąca na wyposażeniu coolera zarówno w wersji 140 jak i 120.

http://www.morele.ne...0000069-505716/

Użytkownik K22 edytował ten post 28 marzec 2014 - 10:11

#15 ReeSonek

ReeSonek

Długopis

• Użytkownik
  • 960 postów

Napisano 29 marzec 2014 - 01:13

Zdecydowałem się na zakup tańszych wentylatorów niż  te sygnowane wersją PLUS.

Nie wiem o ile lepsze są wentylatory PLUS jednak wspomniane prze zemnie powyżej nalezą do ciekawej propozycji w kwocie 42 PLN.

A tak wygląda wersja PLUS będąca na wyposażeniu coolera zarówno w wersji 140 jak i 120.

http://www.morele.ne...0000069-505716/

"Zestaw modelu “Plus” wyposażono kabel typu Y, a także w dwa kable zasilania 4pin Molex, dzięki którym możesz również zmieniać napięcie na 5V lub 7V. Ponadto dołączono także cztery kołki antywibracyjne mające za zadanie tłumić drgania"

Intel Core I5 2310 + Fera 2 | MSI B75-A G43 | 8GB | EVGA GTX 970 | Plextor M6S+ 128GB | WD Green 1TB | XFX XTR 550W | Gladius M40 |

#16 K22

K22

Forumowicz

• Użytkownik
  • 190 postów

Napisano 30 marzec 2014 - 02:28

"Zestaw modelu “Plus” wyposażono kabel typu Y, a także w dwa kable zasilania 4pin Molex, dzięki którym możesz również zmieniać napięcie na 5V lub 7V. Ponadto dołączono także cztery kołki antywibracyjne mające za zadanie tłumić drgania"

Nie widziałem wersji PLUS w opakowaniu. Natomiast w zestawie do tych które zakupiłem są dokładnie te akcesoria o których piszesz. Reduktor molex na 7v , kabel 4 pin, przedłużacz 4 pin na 3 pin , gumowe kołki, druciane zapinki do coolera. Każdy wentylator dzięki rozgałęzieniu przewodu posiada możliwość dopięcia kolejnego., więc myślę , ze różnica może tkwić w czymś innym. Oczywiście tańsze są jednokolorowe - czarne.

Cooler dziś zainstalowałem, proszę o informację czy jest ktoś  zainteresowany dalszymi spostrzeżeniami na temat K2.

Użytkownik K22 edytował ten post 30 marzec 2014 - 02:36

#17 BigZ

BigZ

Advanced Member

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 146 postów

Napisano 30 marzec 2014 - 09:41

Ja jestem zainteresowany :)

#18 K22

K22

Forumowicz

• Użytkownik
  • 190 postów

Napisano 31 marzec 2014 - 04:37

Przepraszam za zwłokę i przepraszam , że poniekąd bardzo streszczę to co mam Ci do przekazania , ale mam teraz dużo na głowie i ciężko mi się zmieścić ze wszystkim w czasie.

Cooler, rewelacja, gdybym miał streścić jednym słowem to napisze ...BIERZ.

Bardzo cichy , dosłownie bezszelestny na ustawieniach ASUS fan control obroty 500 rpm temperatura w idle...niska

Overlock do 4,2... tak samo.

Prime95 1 godzina, bez oc max 49 stopni, po OC 4,2  54 stopnie, a wentylatory... max 850 rpm czyli bezszelestnie.

Pamięci mi weszły po zdjęciu grzebieni, brak jakichkolwiek zmian w profilu temperatur.

Cooler zapewnia.

KOMFORT I CISZĘ

KOMPATYBILNOŚĆ

BARDZO DOBRE CHŁODZENIE

Przy podanych wartościach temperatur i kompatybilności to bardzo udany zakup.

Crysis 3 przy OC po godzinie grania.... max 50 stopni.

Instalowanie trzeciego wentylatora uznałem za bezcelowe.

Oc dokonałem z poziomu biosu , automatycznie, wiem że mogę pociągnąć więcej, ale chwilowo nie chce i nie mam czasu, chyba również nie mam potrzeby.

Proc bez OC po 20 minutach idle i wentylach na maxa 27 stopni!

Proc po Oc i wentlach na maxa po 20 minutach 30 stopni!

Tak więc kręcenie , wymuszanie wysokich obrotów ma sens tylko przy ekstremalnym OC.

Wentylatory na 500 rpm dają radę w idle osiągając wartości tak przyzwoite , że nie ma sensu kręcić obrotów na siłę.

Jeżeli zdecyduje się skoczyć na 4,5 lub 4,8 podam Ci również przybliżone wartości temperatur, ale to chyba nie prędko nastąpi.

Użytkownik K22 edytował ten post 31 marzec 2014 - 09:00

#19 BigZ

BigZ

Advanced Member

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 146 postów

Napisano 31 marzec 2014 - 08:57

Dzięki pomogłeś mi co do wyboru coolera :)

#20 K22

K22

Forumowicz

• Użytkownik
  • 190 postów

Napisano 01 kwiecień 2014 - 12:18

Cieszę się, napisz jak będziesz już po instalacji.

Z ciekawostek, Zobacz jaki cooler montują Panowie z morele na takiej samej jak Twoja płycie.

Ostatnie zestaw z tematu, temat z tego forum

http://itpc.net.pl/i...zy-marzec-2014/

Użytkownik K22 edytował ten post 01 kwiecień 2014 - 12:19

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Copyright power by: ITPC.NET.PL