Jump to content

  •         

Photo

Corsair H100i - mity i fakty


  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1 gtxxor

gtxxor

    prezes kółka różańcowego

  • Użytkownik
  • 4864 posts

Posted 22 March 2014 - 08:25 PM

Z racji tego, że wiele osób pyta mnie o H100i. Postanowiłem stworzyć krótki tekst dotyczący w.w. chłodzenia. Na wstępie, pragnę zaznaczyć iż osobiście nie popieram kompaktowych zestawów chłodzenia cieczą. Mój zakup został podyktowany koniecznością użytkowania wysokich pamięci we wszystkich bankach na płycie. Jednocześnie nie mogłem sobie dłużej pozwolić na "prawdziwe" LC (DIY), bowiem zbyt często dokonuję zmian sprzętowych w mojej platformie.

 

Czym jest H100i? Jak jest zbudowane i jak działa?

H100i jak zapewne wiecie jest jednym z wielu chłodzeń procesora, które wykorzystuje ciecz w roli nośnika energii cieplnej. Od klasycznego zestawu chłodzenia wodnego odróżnia je w pełni zamknięta konstrukcja. H100i kupujemy w postaci pre-montowanego zestawu, który wymaga jedynie umieszczenia w obudowie. Na wspomniany komplet składają się tak naprawdę 3 elementy:

  • blok wodny ze zintegrowaną pompką,
  • chłodnica typu 2x120 (25 mm),
  • węże integrujące podzespoły.

Zestaw jest nierozbieralny. Żadnego z jego elementów w prosty sposób nie da się wymienić. Nie da się także dokupić dodatkowych bloków (np. na sekcję zasilania lub kartę graficzną).

 

Do właściwego "schładzacza", producent dorzuca 2 wentylatory oraz zestawy montażowe dla niemal każdej współczesnej podstawki (od AM2, po s2011). Wentylatory właściwie z miejsca należy wymienić na inne. Konstrukcje bazujące na "śmigle" Corsair SP120 Performance, są piekielnie głośne (ponad 45 dB odczytu, z 80 cm od zamkniętej obudowy). To prawdopodobnie najsłabsze wentylatory wśród tych, które dołącza się do chłodzeń procesorów z półki premium.

 

Montaż - Corsair Link i potencjalne trudności.

Montaż H100i możemy podzielić na 3 zasadnicze etapy:

  • przykręcenie wentylatorów do chłodnicy przy pomocy długich czarnych śrub oraz umieszczenie chłodnicy w obudowie,
  • założenie backplate na płytę główną i przytwierdzenie "bloko-pompki" do procesora (pasta jest pre-aplikowana),
  • podłączenie elektroniki.

Już pierwszy etap może być przyczyną kilku trudności. Przede wszystkim trzeba pamiętać, żeby wyposażyć się w obudowę, która umożliwia montaż chłodnic 2x120. Kolejnym problemem jest fabryczny zestaw montażowy. Corsair załączył do opakowania jedynie 8 długich śrub wentylatorowych, więc założenie wentylatorów po obu stronach chłodnicy (push-pull) wymaga przykręcenia ich "po ukosie", bądź zorganizowania dodatkowych "montażówek". Z kolei śruby służące do dokręcenia radiatora do obudowy są zbyt długie. I jeśli nie posiadamy obudowy marki Corsair (wyciszające dystanse w otworach montażowych), to prawdopodobnie uszkodzimy finy we chłodnicy.

 

Akurat w moim przypadku rozwiązanie okazało się bardzo proste. Mój NZXT 810 umożliwia montaż wentylatorów pomiędzy topem obudowy, a jego maskownicą. Użyłem więc 4 długich śrub do "złapania" wentylatorów oraz chłodnicy ("na przestrzał" przez top). Kolejne 4 posłużyły mi do montażu "dolnych" wentylatorów.

 

Kolejne "schody" pojawiają się już przy podłączeniu zasilania. Pompka w Corsair H100i zasilania jest przez złącze SATA (Power), jednocześnie posiada wyprowadzenie przez 3-pin dla gniazda CPU_Power. Umożliwia ono kontrolę obrotów wirnika pompy i zapobiega aktywacji mechanizmu bezpieczeństwa w płytach, które wymagają podłączonego chłodzenia procesora do prawidłowego uruchomienia. Z kolei wentylatory zasilane są przez hub, który wyprowadzamy przez kolejne przewody (również bezpośrednio z pompy). Tym razem Corsair pomyślał i dorzucił 2 "rozgałęziacze" (po 1 szt na 2 "śmigła").

 

Ostatni "cwancyk" to Corsair Link. Jest to oprogramowanie, pozwalające na zarządzanie parametrami pracy naszego chłodzenia. Do jego poprawnej pracy, musimy połączyć pompkę z wewnętrznym gniazdem USB 2.0 (odpowiedni przewód - w zestawie). Oprócz monitorowania parametrów fizycznych, Corsair Link umożliwia zmianę koloru podświetlenia bloku (domyślnie biały).

 

Aplikacja jest mało responsywna i stosunkowo niestabilna. Zamiast męczyć się z jej obsługą, podłączyłem jedynie zasilanie pompy. Do sterowania prędkością obrotową wentylatorów wykorzystuję panel Lamptron FC5V2. Osoby, którym zależy na zdefiniowaniu podświetlenia, mogą podłączyć Link i zmienić kolor. Następnie odinstalować aplikację i usunąć przewody połączeniowe. Ustawienie i tak zostaje zapamiętane.

 

Wydajność

 

Podczas rozgrywki w Battlefield 4, mój podkręcony 3820 (4,5 GHz, 1.37 V) uzyskał 63C dla najcieplejszego rdzenia. Klasyczne LC (EK Supreme HF Acetal) zapewniało temperaturę niższą o 6C. Z kolei Noctua NH-D14, która ma opinię jednego z najlepszych chłodzeń powietrznych, pozwoliła na utrzymanie temperatury w okolicach 65-66C. Trzeba jednak nadmienić, że H100i zostało "rozbudowane" o 4 szt. wentylatorów Noiseblocker PL2, które pracowały "na sztywno" przy 950 RPM. Z kolei Noctua korzystała z fabrycznych "wentyli", sterowanych przez PWM. Za to w przypadku "normalnego" chłodzenia wodnego, napomknięte Noiseblockery obracały się z prędkością 700 RPM. Tak czy inaczej, wynik raczej niezły :)

 

Głośność

 

Pomiary wykonane zgodnie z moją testową metodologią. Dla przypomnienia: 80 cm od zamkniętej obudowy, na wysokości uszu użytkownika. Zastosowane urządzenie to Voltcraft SL-50.

 

Pompka na 12V: 36 dB

Zestaw z fabrycznymi wentylatorami "na maksa": 47 dB

Zestaw z wentylatorami NB: 41 dB

 

Na czas pomiaru wyłączyłem inne wentylatory, łącznie z tymi na karcie graficznej. Tło robił zasilacz w "idle" oraz dysk twardy WD10EZRX (raczej cicha jednostka).

 

Drobna konkluzja

 

H100i definitywnie nie jest złym sprzętem. Wydajność plasuje się gdzieś w okolicach najwydajniejszych chłodzeń powietrznych. Niestety, zważywszy na wysoką cenę zakupu i konieczność wymiany wentylatorów, sprzęt ten jest niewspółmiernie drogi do oferowanych możliwości. H100i można nabyć za niecałe 400zł, dwa porządne wentylatory to kolejna "setka". Z kolei cena dobrego chłodzenia "klasycznego", mieści się w okolicach połowy tej kwoty. Należy również wziąć pod uwagę konieczność posiadania odpowiedniej obudowy, co dla wielu może oznaczać konieczność wymiany "skrzyni".

 

Czy mogę polecić? Tak, ale tylko w specyficznych przypadkach... Jak macie jakieś dodatkowe pytania - śmiało piszcie w temacie. Pozdrawiam.

 

 


KRUL FORUMKA 


#2 SilentiumPC

SilentiumPC

    Dużo pisze

  • Przedstawiciel Firmy
  • 724 posts

Posted 25 March 2014 - 10:12 AM

Jakiej grubości jest tandem "chłodnica + wentylatory o grubości 25 mm"? Jak wiadomo jest to ważny aspekt kiedy ktoś posiada obudowę nie do końca dostosowaną do LC :)



#3 leven

leven

    moder bios Nvidia

  • Użytkownik
  • 3480 posts

Posted 25 March 2014 - 11:18 AM

2x 25mm wentylatory + 27 mm chłodnica = 77 mm.

 

Do push-pull stosuje się wąskie wentylatory klasy slim 12mm: https://www.cooling...._category=30_67

 

No i pod H100i co najmniej Gelid Extreme.... jak najbardziej CLP.


Edited by leven, 25 March 2014 - 11:18 AM.

Armored Warfare - kliknij na link, a wejdziesz na nowe forum o czołgach :)

http://www.forum.armoredwarfare.pl/

#4 SilentiumPC

SilentiumPC

    Dużo pisze

  • Przedstawiciel Firmy
  • 724 posts

Posted 25 March 2014 - 12:19 PM

Zwykle stosuje się po jednej "baterii" wentylatorów z jednej strony chłodnicy więc załóżmy, że całość ma 52 mm :)



#5 XarduneK

XarduneK

    Dupek

  • Moderator
  • 3405 posts

Posted 25 March 2014 - 12:22 PM

Ewentualnie ~40mm jeśli zastosuje się wentylatorki slim



#6 olas11

olas11

    Początkujący

  • Members
  • PipPip
  • 27 posts

Posted 25 March 2014 - 12:26 PM

Kiedyś zastanawiałem się nad kupnem tego chłodzenia, a skończyłem z Noctuą NH-U14S i chyba dobrze zrobiłem :)

#7 MarTum

MarTum

    Jestem ALFA I ROMEA

  • Użytkownik
  • 9415 posts

Posted 25 March 2014 - 12:30 PM

Dobrze.  Na temperatury nie narzekasz.  Wentyli zmieniać nie musisz. O wyciek się nie boisz :P


Sygnaturka.png


#8 leven

leven

    moder bios Nvidia

  • Użytkownik
  • 3480 posts

Posted 25 March 2014 - 04:27 PM

Tylko płyta się wygina i ręki nie włożysz, żeby byle jakiej wtyczki dosięgnąć xD

 

Przy H100i można na rowerze w środku pojeździć i jest wydajniej.


Armored Warfare - kliknij na link, a wejdziesz na nowe forum o czołgach :)

http://www.forum.armoredwarfare.pl/

#9 gtxxor

gtxxor

    prezes kółka różańcowego

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4864 posts

Posted 25 March 2014 - 04:36 PM

Z mojego doświadczenia wynika, że H100i będzie wydajniejsze od U14S... bo jest wydajniejsze od D14 (a to chłodzenie "bije" U14S).

 

Jakiej grubości jest tandem "chłodnica + wentylatory o grubości 25 mm"? Jak wiadomo jest to ważny aspekt kiedy ktoś posiada obudowę nie do końca dostosowaną do LC :)

5cm w przypadku zwykłych wentylatorów i nieco ponad 5 jeśli zastosujemy wentylatory z gumowymi podkładkami tłumiącymi na gwintach (np. SP120).


KRUL FORUMKA 


#10 motodc

motodc

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 117 posts

Posted 25 March 2014 - 05:51 PM

Czekamy na wode od SPC.



#11 MarcinM90

MarcinM90

    Umiem komputer

  • Użytkownik
  • 3497 posts

Posted 25 March 2014 - 07:36 PM

O tak, to by było coś. Na razie jednak poczekajmy na dwuwieżowe :)

Wytapane z A850
i5 4690K 4.2GHz / NH-D14 / Asus Strix GTX970 4GB / RAM 8GB / HDD 1TB / SSD 128GB / RM 650W / W10 Pro
HyperX CloudII / Sinn7 MPod / SS Rival / Cougar 450K / HyperX FURY / BENQ BL2410PT + Acer V243HL / Roccat Apuri
RECENZJE, TESTY, ROZPAKOWANIA --> YouTube

 


#12 gtxxor

gtxxor

    prezes kółka różańcowego

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4864 posts

Posted 25 March 2014 - 07:45 PM

Czekamy na wode od SPC.

SAMA nie produkuje, więc póki co jedyna "woda od SPC" to LC Marka w poczciwym Gladku 400 :cyklop:

 

66135818.jpg


KRUL FORUMKA 


#13 SilentiumPC

SilentiumPC

    Dużo pisze

  • Przedstawiciel Firmy
  • 724 posts

Posted 22 April 2014 - 10:59 AM

Tuaj akurat się nie zgodzę. Bez problemu wodowano także w Regnum L50 a teraz można śmiało wodować w Gladiusie X60 :)



#14 Swap Gank

Swap Gank

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 663 posts

Posted 22 April 2014 - 11:15 AM

Tu nie chodzi o to gdzie można wodować tylko o gotowy zestaw chłodzący :v


w5j8.pngrmjk.png

g1sa.pngdtye.png

66yu.pngzqwi.png

pv64.png4qmc.png


#15 K22

K22

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 190 posts

Posted 22 April 2014 - 01:47 PM

gtxxor. Bardzo Ciekawa lektura. Pozostaje wdzięczny za Twoje spostrzeżenia.  Mnie bardzo interesuje kwestia  wspomnianego przez Ciebie zestawu  vs  NZXT kraken 60.

Ostatnio czytałem co nieco na temat wspomnianego chłodzenia i rozważałem jego zakup. 

 W moim przypadku zależy mi na Ciszy i wydajności.  To zapewnił mi jak do tej pory Alpenfohn K2. W obudowie mam wentylatory Noctua 140 mm. 

Całość fajnie sprofilowaną pod moje potrzeby. Zasadniczo zastanawiam się czy kupując wodne chłodzenie jestem w stanie utrzymać  poziom  generowanego przez komputer hałasu na dotychczasowym poziomie.

Liczę się z możliwością wymiany wentylatorów w chłodnicy na np Noctua i zainstalowaniu ich w systemie push pull.  Kwestia wydajności nie budzi moich obaw, jednak kwestia cichej pracy komputera pozostaje dla mnie na razie nie wiadoma.

Proszę  o opinie Panów  i odniesienie się  do wspomnianego w temacie chłodzenia Vs NZXT kraken 60.



#16 gtxxor

gtxxor

    prezes kółka różańcowego

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4864 posts

Posted 22 April 2014 - 02:30 PM

Kraken X60 jest wydajniejszy bo ma chłodnicę z Cu (H100i z Alu) oraz jest większy (280mm vs 240mm).

 

Tyle, że H100i kosztuje 350-370 zeta ... a Kraken 570 wzwyż. A zysk to może 2-3C niżej na CPU. 

 

Dodatkowo za cenę Kraken'a można już kupić prawdziwe LC:

http://angela.pl/p10...-lt-st-set.html

http://angela.pl/p97...ter-cooler.html

 

Więc Kraken jest zupełnie nieopłacalny... 


KRUL FORUMKA 


#17 K22

K22

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 190 posts

Posted 22 April 2014 - 02:48 PM

Dziękuję, przyznam , że kolejny raz mnie zaskoczyłeś. Zupełnie nie znam produktów z Twoich linków. Poczytam.


Edited by K22, 22 April 2014 - 03:43 PM.


#18 Cooler

Cooler

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 87 posts

Posted 22 April 2014 - 02:49 PM

Gdzie są jakieś szersze, wiarygodne testy ?


Spoiler
Sprzęt w spoilerze, bo sygna oczoyebna xD

#19 gtxxor

gtxxor

    prezes kółka różańcowego

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4864 posts

Posted 22 April 2014 - 03:02 PM

A co jest dla ciebie niewiarygodnego w moich informacjach? 


KRUL FORUMKA 


#20 K22

K22

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 190 posts

Posted 22 April 2014 - 09:19 PM

Jak  ktoś zgłębia dany temat to wiadomo ma ochotę pochłonąć jak najwięcej informacji.



#21 bangibang

bangibang

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 352 posts

Posted 12 July 2014 - 08:08 PM

Na ile sztuk zakupionych zdarzają się wycieki? Zdarzyło się to komuś z forum? Jestem zainteresowany tym chłodzeniem :)


I7 5820K||HR-02 Macho||X99A SLI PLUS||4X4GB 2666Mhz||GTX 970 STRIX||DP11 850W||Phanteks Enthoo Pro||AOC G2460PG||Samsung BX2440||HyperX Cloud 1||SOUND BLASTER Z||SS Rival 300||K70 RGB Rapidfire||Razer Goliathus Speed





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

  Copyright power by: ITPC.NET.PL