Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Podkręcenie procesora : Intel Core i7 920


30 odpowiedzi w tym temacie

#1 MarTum

MarTum

    Jestem ALFA I ROMEA

  • Użytkownik
  • 9 415 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 05:48

pamiętaj zeby napiecia ustawiac na sztywno. Nigdy nie zostawiaj na auto bo możliwe jest ze płyta sama podniesie napięcie. A jak to zrobi to zrobi to za mocno. Jesli nie ruszasz jakiegoś napiecia , tu ustaw je na sztywno takie jakie jest standardowo.

Sygnaturka.png


#2 foh23

foh23

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 1 280 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 05:50

Zdejmujesz bok obudowy i patrzysz czy jest tam jakaś naklejka z parametrami. Jak 1066 to może być więcej roboty. Albo dajesz mnożnik 6 i nie będzie więcej roboty ale RAM będzie miał poniżej 1000MHz.

#3 Dnl

Dnl

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 05:52

[quote="MarTum"]pamiętaj zeby napiecia ustawiac na sztywno. Nigdy nie zostawiaj na auto bo możliwe jest ze płyta sama podniesie napięcie. A jak to zrobi to zrobi to za mocno. Jesli nie ruszasz jakiegoś napiecia , tu ustaw je na sztywno takie jakie jest standardowo.[/quote

Dzięki za info, choć narazie za dużo rzeczy naraz. Musze to na spokojnie ogarnąć i zapoznać się bliżej z biosem i napisze w tym temacie co bym zmienił co ustawił i ktoś mi odpowie czy dobrze czy żle.

PS. Informacje napewno się przydały : )

#4 Dnl

Dnl

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 01:09

Witam, mam zamiar podkręcić trochę procesor ponieważ mam spadki fps i powiedziano mi abym trochę go podkręcił ale jestem kompletnym amatorem w tych sprawach i nie wiem jak sie za to zabrać najlepiej żeby, ktoś podał mi jakiś filmik czy powiedział, co mam zrobić w tym kokretnym przypadku.
Procesor: Intel Core i7 920 2,66 GHz
Ram: 6 gb DDR3

#5 foh23

foh23

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 1 280 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 01:24

http://itpc.net.pl/p...ahalem-t37.html

#6 Dnl

Dnl

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 01:52

Myślisz, że tego nie czytałem, kompletnie nic z tego nie rozumiem

#7 foh23

foh23

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 1 280 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 02:26

http://pclab.pl/art34220-4.html



.....

itd.

Musisz poczytać. Jak nie rozumiesz co z czym to będzie kicha nie OC. Nikt nie mówił że będzie łatwo. Za swego czasu gdy bawiłem się w OC na lga775 to wiesz ile artykułów przewalić musiałem żeby się dowiedzieć z czym to się je? Ile się naszukałem co to strap, GTLe, VTT i inne tego typu terminy?

Także albo masz czas i siłę aby się za to zabrać, albo odpuść sobie, bo jeszcze coś ukatrupisz.

A wróżką nie jestem aby wiedzieć co czytałeś ;)

#8 Dnl

Dnl

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 03:19

Filmik jest ok tylko sprawa jest teraz taka mam wpisać konkretnie te liczby co on ?
Czy mam pozmieniać coś pod mój komputer bo przede wszystkim o to mi chodzi.


Co sądzisz o tym, w poprzednim poście, który zakładałem ktoś mi to przesłał tylko koleś coś mówi o 16 gb ramu i procesor 940. Bo to jest dla mnie bardziej zrozumiałe : )

#9 maties80

maties80

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 227 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 03:46

Dnl, jeśli sam nie będziesz próbował nie nauczysz się. Ja do wszystkiego doszedłem grzebiąc w BIOSIE. Kiedyś jeszcze komputer w naprawie lądował średnio kilka razy na miesiąc bo grzebałem w nim ;) Teraz już sam bardzo małą część z tego rozumiem, co zawdzięczam temu forum i właśnie grzebaniu w komputerze.

#10 MarTum

MarTum

    Jestem ALFA I ROMEA

  • Użytkownik
  • 9 415 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 04:03

Mam nadzieje ze wiesz jak zresetować bios kiedy komp ci nie odpala po złym ustawieniu parametrów

Sygnaturka.png


#11 foh23

foh23

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 1 280 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 04:45

Po pierwsze jakie masz chłodzenie? Coś z wyższej półki co poradzi sobie z większym TDP czy lecisz na boxie? Jak box to zapewne nie poszalejesz. Już na stocku te proce mają chyba TDP 130W.

Dalej jakie masz pamięci? 1333, 1600, szybsze, wolniejsze? To będzie miało znaczenie przy OC.

Dalej ile chcesz podkręcić proca? Określ sobie taktowanie docelowe. Przykładowo chcesz 3.33GHz to dzielisz:

3333MHz/20 i wychodzi 166MHz

gdzie:
3333MHz -> taktowanie proca jakie chcesz osiągnąć
20 -> maksymalny mnożnik i7 920 bez turbo mode
166MHz -> to Bclk jakie masz ustawić by mieć te 3.33GHz

Możesz oczywiście kombinować i dać niższy mnożnik proca np. 3333/18 i wówczas bclk jakie będzie potrzebne do ów taktowania przy mnożniku 18 to 185.

Kolejna sprawa to z tego co można wyczytać to taktowanie pamięci oraz NB. Domyślnie powinien być przy i7 920 mnożnik 8 dla pamięci i 16 dla NB. Bo z tego co pamiętam to oficjalnie te proce obsługiwały pamięci 1066, czyli:
133*8=1066

gdzie
133 to bclk (domyślne dla 920stki)
8 -> mnożnik pamięci
1066 otrzymane w skutek mnożenia zegara bazowego i mnożnika taktowanie pamięci.

Dalej NB ma mieć wartość 2x większą niż pamięci czyli mnożnik ma być 16. Czyli:
133*16=2133

gdzie:
133 -> bclk
16 -> mnożnik NB
2133 -> wynikłe taktowanie NB/uncore czy jak to się zwie

I teraz tak musisz zwrócić uwagę na to że jak zaczniesz cisnąć bclk aby zwiększyć taktowanie proca to jednocześnie polecą ci taktowanie memek i uncore. Przykładowo:

166*20=3.33GHz (cpu)
166*8=1333MHz (memki)
166*16=2666MHz (NB)

Jak widać oprócz tego że CPU przestał pracować na defie to i zmieniły się nastawy 2óch innych rzeczy (memki i NB). W związku z tym musisz zadbać albo o ich voltarz, albo pobawić się ich mnożnikiem. Z tego co wiem powinien być dostępny mnożnik 6 dla pamięci, nie wiem czy mobka z automatu ustawi NB aby zachować stosunek 2:1. Tutaj podręcz Blacka, który ma empiryczną wiedzę w tym względzie, ewentualnie sam zobacz czy mnożnik NB masz zblokowany czy nie itd. Tak czy inaczej musisz pamiętać o tym że wyjściowe nastawy to
bclk -> 133
mnożnik cpu -> 20
taktowanie/mnożnik pamięci -> 1066/8
taktowanie/mnożnik NB -> 2133/16

i idąc bclk w górę taktowanie każdej z tych 3 rzeczy się zmieni.

Kolejna sprawa to QPI. Standardowo masz 4,8 GT/s w tym procku. Nie wpływa ona na wydajność ale za duża wartość również może być problemem. Dlatego także tutaj będziesz musiał dać odpoiwednio niższy mnożnik czy po prostu wartość w BIOSie.

Dalej to już jest zabawa napięciami, jakie wartości masz w poradnikach. Pamiętaj o zasadzie dla vQPI i vdimm aby różnica nie była większa niźli 0.5V.

Co pod jaką opcją w BIOSie się kryje też znajdziesz w poradnikach.

Potem to już testowanie programami jak prime95, linx, memtest, SPI próbka 32M. Oraz pilnowanie temp.

Miłej zabawy ;)

Edit:
No i jak zawsze polecamy wyłączyć spread spectrum dla wszystkiego co się da, wyłączyć C1E, EIST, Turbo mode też bym na początek wyłączył aby nie mieszać.

#12 Dnl

Dnl

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 04:47

Mam nadzieje ze wiesz jak zresetować bios kiedy komp ci nie odpala po złym ustawieniu parametrów


Nie mam pojęcia, poczytam troche tych artykułów i troche sie z tym zapoznam.
Potrzebuje jakieś dodatkowe chłodzenie żeby podnieś tak go do 3,00 GHz 3,50 GHz ?
Jest to w ogóle proces odwracalny, jak coś zrobie nie tak to moge wrócić do standardowych ustawień ?

#13 foh23

foh23

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 1 280 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 04:52

Nie mam pojęcia, poczytam troche tych artykułów i troche sie z tym zapoznam.
Potrzebuje jakieś dodatkowe chłodzenie żeby podnieś tak go do 3,00 GHz 3,50 GHz ?
Jest to w ogóle proces odwracalny, jak coś zrobie nie tak to moge wrócić do standardowych ustawień ?

Różnie mają to płyty rozwiązane. Znajdziesz to w książeczce od płyty. Czasami masz do tego przycisk jak ja na neo2, czasami trza zworkę na płycie przestawić na 10 sekund, czasami bateryjkę z płyty wyciągnąć na jakiś czas.

Tak jest to proces odwracalny. Właśnie po to masz clear/reset CMOS. Resetuje ustawienia BIOS na defa.

#14 Dnl

Dnl

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 04:53

Chłodzenie mam standardowe było już wraz z prockiem.
3,33 GHz jest ok właśnie tak myślałem.
Co do tych pamięci to gdzie to moge znaleść ? Mam 6 gb DDR3

Cholernie Ci dziękuje za posta : )

#15 Dnl

Dnl

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 04:58

Najbardziej obawiam się zabawy z tymi napięciami żeby czasem czegoś nie zjarać

#16 foh23

foh23

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 1 280 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 05:02

Weź odpal sobie cpuz i w zakładce SPD będziesz miał jaki to standard pamięci. Ale myślę że co najmniej masz 1333 czyli PC3-10664.

A napięcia -> po prostu nie szalej. Jak masz memki 1333 to 1.5V im starczy czyli standard. IMO do 3.33GHz to nic z napięć ruszać nie będziesz musiał.

#17 Dnl

Dnl

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 05:15

Weź odpal sobie cpuz i w zakładce SPD będziesz miał jaki to standard pamięci. Ale myślę że co najmniej masz 1333 czyli PC3-10664.

A napięcia -> po prostu nie szalej. Jak masz memki 1333 to 1.5V im starczy czyli standard. IMO do 3.33GHz to nic z napięć ruszać nie będziesz musiał.


Ok
Czyli rozumiem, że z napięciami nic nie mam kombinować zostają takie jakie są.
W CPUz:
Max Bandwidth PC3-8500F (533 MHz)

Edit. Jeśli chodzi o chłodzenie to jest ok, moge sobie go spokojnie podkręcić do 3,33 GHz ?
Na procesorze jest jeden cooler, ostatnio wymieniałem paste i był czyszczony

#18 foh23

foh23

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 1 280 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 05:26

uuuu czyli 1066 :P Czyli albo będzie niedotaktowany RAM (mnożnik 6) albo będziesz kręcił pamięci (mnożnik 8). Jak będziesz kręcił to zacznie się zabawa z napięciem, ewentualnie timingami :E

A chłodzenie -> zobacz czy wytrzyma -> czyli sprawdź temp. po podkręceniu.

Edit:
No chyba że cpuz źle wykrywa -> zdarza się. Inna możliwość to popatrzeć na same radiatorki memek, może jest napisane jakie mają nastawy domyślne.

#19 Dnl

Dnl

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 05:32

uuuu czyli 1066 :P Czyli albo będzie niedotaktowany RAM (mnożnik 6) albo będziesz kręcił pamięci (mnożnik 8). Jak będziesz kręcił to zacznie się zabawa z napięciem, ewentualnie timingami :E

A chłodzenie -> zobacz czy wytrzyma -> czyli sprawdź temp. po podkręceniu.

Edit:
No chyba że cpuz źle wykrywa -> zdarza się. Inna możliwość to popatrzeć na same radiatorki memek, może jest napisane jakie mają nastawy domyślne.


Też to moge sprawdzić w tym programie ?
Czyli skoro jest to 1066, więcej roboty czy co to oznacza ?

#20 Dnl

Dnl

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 05:53

Zdejmujesz bok obudowy i patrzysz czy jest tam jakaś naklejka z parametrami. Jak 1066 to może być więcej roboty. Albo dajesz mnożnik 6 i nie będzie więcej roboty ale RAM będzie miał poniżej 1000MHz.


Czyli ram będzie mniej wydajny ?

Edit.
Sory za te ciągle zadawane dziwne pytania ale naprawde od strony technicznej z komputerem nie mam nic wspólnego.

#21 MarTum

MarTum

    Jestem ALFA I ROMEA

  • Użytkownik
  • 9 415 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 06:07

Nie odczujesz różnicy w wydajności. Spadnie baaaaardzo mało.
W sumie roznica bedzie zerowa dla ramu czy ma 1066 czy ma 950 itp.

Sygnaturka.png


#22 Dnl

Dnl

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 06:12

Nie odczujesz różnicy w wydajności. Spadnie baaaaardzo mało.
W sumie roznica bedzie zerowa dla ramu czy ma 1066 czy ma 950 itp.


Ok, znalazłem taki filmik koleś też ma 2,66 GHz
Co o tym sądzicie ?
... re=related

#23 foh23

foh23

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 1 280 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 06:30

Nie ta podstawka. To będzie poradnik pod lga775. Kręci jakiegoś p4 albo PD805.

#24 Dnl

Dnl

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 06:37

Nie ta podstawka. To będzie poradnik pod lga775. Kręci jakiegoś p4 albo PD805.



Ale ogólnie te ustawienia mnie interesują rozumiem ? tylko, że inne cyferki ?

#25 foh23

foh23

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 1 280 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 07:31

lga775 i 1366 to dwa różne światy. Szukaj poradnika pod swoją podstawkę. Dobrze by było jakbyś również znalazł poradnik na płycie tego samego producenta co Twoja płyta. Oszczędzi ci to niepotrzebnego główkowania która opcja jest którą. Czyli jak masz płytę od Gigabyte to szukaj do Gigabyte lub MSI (powinny mieć podobny BIOS), jak Asusa to pod Asusa ....

#26 Dnl

Dnl

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 15 sierpnia 2012 - 07:46

Dobra poszukam i tak jak napisałem wyzej zapoznam sie z cala sprawa i dam znac.
Pozdrawiam

#27 Dnl

Dnl

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 16 sierpnia 2012 - 10:21

Szukałem wczoraj całą noc poradników i nic nie mogłem znaleźć, dzisiaj rano odpaliłem biosa i najpierw wyskoczyło mi to:
Dołączona grafika
Ogólnie mój bios wygląda tak:
Dołączona grafika

#28 foh23

foh23

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 1 280 postów

Napisano 16 sierpnia 2012 - 03:42

Hmm ..... tak jak teraz jest stabilnie? Jak tak to pamiątki dają radę na 1333 mimo że SPD przewiduje 1066.

To jest Gigabyte? Jak tak to ctrl+f1 to powinny się odblokować dodatkowe opcje do OC.

Swoją droga dość ciasno te timingi. Przy 1333 zwykle mają cl9. Więc dla spokoju poszedł bym w serię 9, czyli:
tCL - 9
tRCD - 9
tRP - 9
tRAS - 27

Zostaw na razie samego proca i zobacz jak pamięci będą grały na tych nastawach, czyli 1333 cl9 na napięciu 1.5V. Zapuść mu SPI próbkę 32M. Jak przejdzie to raczej stabilne i jeden kłopot z głowy.

I wówczas zajmiesz się CPU. Dasz System Memory Multiplier na 8 i pociągniesz bclk na 166. I daj mu np. linx niech trochę policzy. Jak będzie kaszana to rusz delikatnie napięcie CPU i QPI.

#29 Dnl

Dnl

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 16 sierpnia 2012 - 06:22

Tak płyta główna Gigabyte EX58-UD4 tak mam napisane na opakowaniu od komputera
Dobra, czyli co konkretnie mam zrobić ?
Narazie tylko odpaliłem biosa nic nie podkręcałem : )

Edit: I już przy okazji się zapytam jak się system nie będzie chciał odpalić to co musze zrobić, bo potem nie będzie czasu na pytania.

Właśnie chodzi mi o to co napisałeś wyżej konkretny wyraz konkretna liczba

#30 maties80

maties80

    Forumowicz

  • Użytkownik
  • 227 postów

Napisano 16 sierpnia 2012 - 07:55

Jeśli system nie będzie chciał odpalić to w BIOSIE masz opcję powracania to standardowych ustawień, jeśli nie będzie się dało wejść do BIOSU to wyjmiesz baterię BIOSU z płyty. Poczytaj o tym.

#31 Dnl

Dnl

    Advanced Member

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 16 sierpnia 2012 - 08:02

Jeśli system nie będzie chciał odpalić to w BIOSIE masz opcję powracania to standardowych ustawień, jeśli nie będzie się dało wejść do BIOSU to wyjmiesz baterię BIOSU z płyty. Poczytaj o tym.


Ok, dzięki



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL