Skocz do zawartości

  •         

Zdjęcie

Nietypowy problem z i5 4690k

pisktemperatura hałas niepodkręcony i5 4690k

Najlepsza odpowiedź _VeV_ , 31 maja 2017 - 03:18

zdjęcie przy pkt 2 nie działa , głośniczek jest normalny a jak podłączony to sam wiesz czy dobrze czy nie . Proc masz do OC więc dobre chłodzenie by się przydało . Bo boxowe jest ewidentnie do zmiany , nie daje rady z tym procem i tyle tematu . Chcesz go w końcu załatwić to siedź dalej na boxie i go gotuj ...

Do OC - fortis 3 {minimum}, grandis 2 {lepiej} , mugen 5 {najlepiej} - wszystkie 3 mają dołączoną w zestawie dość niezłą pastę .

Przejdź do postu


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 tomq523

tomq523

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 29 maja 2017 - 02:47

Witam!

Mam pewien problem. Podczas grania w gry typu: "The Paladins", "CS:GO", "Overwatch" komputer zaczyna w pewnych momentach piszczeć, leczy gdy zminimalizuję grę pisk ustaje. Zacząłem szukać w google, niestety nic nie znalazłem, więc postanowiłem zrobić parę testów. Z moich obserwacji za pomocą programu "OCCT" i "CPUID HWMonitor" wynika, że piski zaczynają się, gdy rdzenie procesora (core) osiągają temperatury 75-80 stopni [i więcej najprawdopodobniej]. Jeśli wątek jest w złej kategorii proszę o przeniesienie.

Mój sprzęt:

- procesor:intel i5 4690k

- płyta główna: gigabyte z97-hd3

- dysk twardy: western digital caviar blue

- chieftec A80 650W

- karta graficzna zintegrowana: intel HD Graphics 4600

Moje pytania:

1) Co może piszczeć? Ten głośniczek w płycie głównej?

2) Czy jest to poważna usterka?

3) Jak to ewentualnie naprawić?

 

Screeny z "CPUID HWMonitor":

- bez piszczenia :http://www.iv.pl/ima...05245555500.png

- z piszczeniem : http://www.iv.pl/ima...47449798302.png

Na czerwono podkreśliłem sobie zmierzone wartości, które według mnie wydają się być podejrzane.

Z góry dziękuje za pomoc.


 

#2 marek7536

marek7536

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 357 postów

Napisano 29 maja 2017 - 08:43

Wysokie masz temperatury na procku masz jakie masz chłodzenie?


CPU: i5 4690k 4,5GHZ Bq Dark Rock 2
GPU: Zotac Gtx 1070Ti Mini 8GB
RAM: Kingston HyperX 16GB 2400 Cl11
MOBO: Msi Z97 G 43
SSD: Samsung 860 Evo 500GB
HDD: Samsung F3 hd103sj 1TB
PSU: Evga G2 550W
CASE:Gelid DarkForce
Mobile: SGS 9+ 64Gb
Laptop:Lenovo 100-15ibd

#3 tomq523

tomq523

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 29 maja 2017 - 11:42

Nie, nie mam żadnego coolera. Tyle co było w pudełku. Czyli z tego co wiem, mówi się na to chłodzenie boxowe.



#4 Minecube

Minecube

    Dużo pisze

  • Użytkownik
  • 392 postów

Napisano 30 maja 2017 - 07:28

A dałeś paste na procesor? Ewentualnie, czy podlaczyles cooler?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Sygnaturka%2B2.jpg


#5 tomq523

tomq523

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 30 maja 2017 - 10:15

Pasta była nakładana dawno, dawno temu. Nie mam żadnego coolera dodatkowego, tyle co było w boksie. Myślicie, że to może być kwestia braku pasty oraz ewentualnego kurzu? Ale żeby aż piszczało coś? To faktycznie piszczy, tak mocno.


Użytkownik tomq523 edytował ten post 30 maja 2017 - 10:15


#6 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 30 maja 2017 - 11:21

na boxie takie temperatury niech cię nie dziwią ... podstawa to zmiana chłodzenia i może przejdzie xD


a i podaj obudowę i budżet to coś zaproponuję :]


jlzqhakr0o4c.jpg


#7 tomq523

tomq523

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 30 maja 2017 - 06:51

Witam! Dzisiaj otworzyłem komputer, wyczyściłem z kurzu. Pasty nie nakładałem, ale odmocowałem boxa i pooglądałem. Pasta cholernie "wysuszona" i brakowało jej miejscami. Tak jakby wyparowała sobie. Niestety PC dalej piszczy, a procesor osiąga lekko wyższe temperatury. Może to być spowodowane lekkimi przetarciami moimi paluchami po tej paście? Możliwe, że minimalnie ją starłem gdzieniegdzie. Czyli piski są faktycznie wywołane przez temperatury na rdzeniach procka?

 

@_VeV_

Obudowa : https://www.morele.n...-z3plus-605201/

Budżet? W sumie to nie mam rozeznania, ale jak już bym miał kupować cooler, to najlepiej żeby uzyskać dobry efekt za jak najniższą cene, ewentualnie połączone z cichą pracą.

Jak już byś proponował, to prosiłbym, aby wziąć pod uwagę, że do środka bym chciał jeszcze wrzucić gtx 970 wrzucić, bo narazie komputer od +/- działa na zintegrowanej karcie graficznej.

 

A tak poza tym, to po złożeniu komputera, miałem pewien problem. Otóż włączał się nieco dłużej niż zwykle, a po załadowaniu pulpitu działał przez około 10s, po czym moim oczom ukazywał się niebieski ekran (wyczytałem, że z ang. to BSOD). Po 2 godzinach zabawy i w końcowym efekcie po zmianie "kolejności" uruchamiania HDD i napędu DVD w końcu zaskoczyło. Musiałem jeszcze przejść przez Program, który mi przywrócił system. Coś w tym stylu. Macie jakieś solucje, pomysły na kolejny raz? Albo co mogę zrobić, mając chwilowo kontrole nad pc, aby ten blue screen więcej się nie ukazał? Tutaj ss błędu: http://www.iv.pl/ima...16229022008.jpg Po tym ss'ie zawsze było "dump'owanie" dysku, po czym pc się resetował.

Z góry dziękuję za pomoc!



#8 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 30 maja 2017 - 06:55

obudowa dość lipna ale cóż , wymieniać jej pewnie nie chcesz na razie ... Piski NWM czy są temperaturą wywołane ale na pewno ponad 80c na procu do zdrowych nie należy . Moim zdaniem fera 3 od SPC się nada bo nie masz i nie planujesz procesora do podkręcania .


jlzqhakr0o4c.jpg


#9 tomq523

tomq523

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 31 maja 2017 - 03:07

Dobra. Mam kilka informacji.

1) Piszczenie było ustawione w biosie. Wynikało to z ustawienia ostrzeżenia dot. temperatury procesora. Gdy CPU osiągało 70 stopni Celsjusza miało być ostrzeżenie. Sprawdziłem to poprzez wyłączenie tej opcji. Terazjuż wiemy, że ten piszczek był formą ostrzeżenia. P.S.: włączyłem tą opcje z powrotem.

 

2) Lecz dalej zostaje sprawa nienormalnej temperatury na procesorze. Postanowiłem na własnej skórze przekonać się czy mój procesor faktycznie jest taki "gorący". Tutaj zdjęcie płyty głównej - proszę o zapoznanie się -http://www.iv.pl/ima...103806445.jpg  

Moje obserwacje są wg mnie zdumiewające. Otóż radiator procesora (Zielone zaznaczenie) był niewzruszony. Zimny, tak jakbym miał wyłączony komputer. Za to radiator chipsetu [ Intel Z97 ] był gorący, nawet bardzo. Zrobiłem próbę - dotknąłem radiatora chipsetu podczas działania samego pulpitu i zaraz po tym włączyłem test OCCT (dodatkowo chcę powiedzieć, że mniej więcej po 1,5 minucie test sam się wyłączą, ponieważ temperatura "Core 1", czyli rdzenia 1. osiąga wartość 85+ i wynika to z ustawień programu OCCT). Gdy faktycznie według wykresów na OCCT temperatura procesora osiąga tą bardzo wysoką wartość, to na radiatorze z czerwonego zaznaczenia jest odczuwalna zmiana temperatury na cieplejszą.

Jest to dla mnie bardzo dziwne, bo to właśnie część z zielonego zaznaczenia powinna być tak strasznie gorąca, przy czym jej temperatura się nie zmieniła.

Wiatraczek przy boxie z procesora normalnie działa. Czy "przejście" temperatury procesora może być spowodowane brakiem pasty termoprzewodzącej? W głowie zrodziło mi się coś takiego: Nie ma pasty -> Ciepło z procka nie jest oddawane do radiatora z boxu -> Ciepło jest w jakiś magiczny sposób oddawane do radiatora z chipsetu -> Radiator z chipsetu jest gorący -> Radiator z chipsetu nie ma żadnego wiatraczka, więc ciężko pozbyć mu się ciepła. To jest mój sposób widzenia. Czy jest to jakkolwiek prawdopodobne?

 

3) Czy to jest ten głośniczek który mi tak piszczał?http://www.iv.pl/ima...63164665296.jpg Napis na nim to "MCEC M0-1W". Z instrukcji płyty głównej wynika, że jest podłączony do "Speaker+" i "Speaker -". Pytam orientacyjnie, ponieważ wydawało mi się, że to nie z niego piszczy, aczkolwiek nie potrafiłem wystarczająco blisko przyłożyć ucha. Dodatkowo nigdy nie widziałem takiego dziwnego głośniczka.



#10 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 31 maja 2017 - 03:18   Najlepsza odpowiedź

zdjęcie przy pkt 2 nie działa , głośniczek jest normalny a jak podłączony to sam wiesz czy dobrze czy nie . Proc masz do OC więc dobre chłodzenie by się przydało . Bo boxowe jest ewidentnie do zmiany , nie daje rady z tym procem i tyle tematu . Chcesz go w końcu załatwić to siedź dalej na boxie i go gotuj ...

Do OC - fortis 3 {minimum}, grandis 2 {lepiej} , mugen 5 {najlepiej} - wszystkie 3 mają dołączoną w zestawie dość niezłą pastę .


jlzqhakr0o4c.jpg


#11 tomq523

tomq523

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 31 maja 2017 - 11:29

Adnotacja: Link poprawiony z punktu drugiego: http://www.iv.pl/ima...16510831542.jpg

OC = Overclocking = podkręcanie, bo mam literkę "k" w nazwie procka? Dobrze rozumuję, prawda? Dalej mnie zastanawia, czemu radiator z boxowego jest zimny, a ten radiator zaznaczony na czerwono staje się coraz bardziej gorący. "kolory wyjaśnione w zdjęciu powyżej".

 

W sumie 2 lata wytrzymał na boxowym, ale na pewno pomyślę nad kupnem coolera, nie ma co go dłużej na tym przeciągać, masz racje.


Użytkownik tomq523 edytował ten post 31 maja 2017 - 11:32


#12 _VeV_

_VeV_

    Stały bywalec

  • Użytkownik
  • 8 398 postów

Napisano 01 czerwca 2017 - 08:38

tak , OC = podkręcanie , masz proca z K i płytę na chipsecie Z to możesz ... a co do nagrzewania chipsetu to częściowo wytłumaczysz to tym jak działa box - ciągnie powietrze z góry i pcha w stronę płyty głównej a że grafiki nie masz to ciepłe powietrze jak już się nagrzeje na radiatorze trafia na resztę płyty głównej xD a 2 sprawa to znając gigabyte możesz już mieć wyschniętą pastę termoprzewodzącą pod radiatorem chipsetu ...


jlzqhakr0o4c.jpg


#13 tomq523

tomq523

    Początkujący

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 03 czerwca 2017 - 12:05

Nałożenie pasty na procesor pomogło. Zgodnie z radą kolegi wyżej zamówię również cooler. Piszczenie ustało ,temperatura w okoliach 60 stopni, więc ciągle pod poziomem ostrzeżenia zustawień biosu [ 70 stopni ]. Dodatkowo wspominam, że użyłem jednej z najtańszych past tylko w celu sprawdzenia czy to jest przyczyna - pasta arctic mx2.

 

Serdecznie dziękuję za pomoc, temat do zamknięcia.



#14 FG42

FG42

    VX-120

  • Moderator
  • 1 874 postów

Napisano 03 czerwca 2017 - 12:08

Wiadomość wygenerowana automatycznie



Temat został Zamknięty przez moderatora.


Powód: Na życzenie autora.


Jeśli się z tym nie zgadzasz, report.png raportuj ten post, a moderator lub administrator rozpatrzy go ponownie.

Z pozdrowieniami,
Zespół ITPC.NET.PL





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pisktemperatura, hałas, niepodkręcony, i5 4690k

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

  Copyright power by: ITPC.NET.PL